Aloe vera - gél, juice, účinky

Aloe vera je rastlina, ktorá sa pre svoje liečebné účinky používa poněkolik tisícročia. Blahodárne účinky sa osvedčili natoľko, že sa dnes aloe vera vyskytuje tak v potavinovém, tak drogistický priemyslu. Viac v nasledujúcom článku


Blahodárne účinky Aloe vera nám musí byť aspoň podvedome známe. Z reklám na nás útočia krémy, pleťové mlieka či iná kozmetika s obsahom aloe vera, výnimkami nie sú ani jogurty a iné potraviny s podporou trávenia, ukrývajúce v sebe výťažky z aloe vera.

Pestovanie - Aloe Vera

Vplyvom médií a marketingových kampaní aloe vera nejspíš väčšina ľudí vníma len akousi zlúčeninu s pozitívnymi účinkami na organizmus. To je však omyl, aloe vera je predovšetkým rastlina, ktorej sa darí v subtropických oblastiach zemegule. Jej domovom je mys Dobrej nádeje. To však neznamená, že by sme si nemohli pestovať v domácich podmienkach. Naopak, je to nenáročná rastlina (ako klasický sukulent), najlepšie sa jej darí na mieste s prísunom slnečných lúčov a teplote okolo 25 ° C. V zime ju potom radšej uchovávajte v izbe s teplotou okolo 15 ° C.

História Aloe Vera

A keď budeme pátrať v histórii, dostaneme sa pár tisíc rokov späť, keď aloe vera používali egyptskí lekári pri liečení chorých. Vtedy ju nazývali rastlinou nesmrteľnosti a snáď aj preto sprevádzala faraónmi na poslednej ceste. Verili, že im tak zabezpečia povestnou nesmrteľnosť. V starovekom Grécku zase považovali šťavu z aloe vera za nápoj krásy, zdravia a mladosti.

Aloe Vera - kaktus alebo cesnak

Späť ale do dnešnej doby. Už je teda jasné, že aloe vera je rastlina. Vzhľadovo pripomína kaktus, radí sa medzi sukulenty, ale zaujímavé je, že patrí do rodiny liliovitých, kam patria napríklad cibuľa, alebo cesnak. Nejspíš je to dané jej šťavnatou dužinou s gelovitú tekutinou. A tá je práve ten liečebný prostriedok, ktorý sa preslávil už pred tisíc rokmi. Úplne najlepšie je čerstvá, z práve utŕžených listov. Zaujímavé je, že práve táto pologél šťava je tvorená z 96 percent iba vodou a zvyšná 4 percentá zahŕňajú práve všetky zdraviu prospešné látky. Už len tento poznatok svedčí o zázračné rastline.

Aloe Vera - nekonečné množstvo prospešných látok

Aloe vera je významná rastlina už len pre svoj obsah vitamínov, minerálov a ďalších látok výborných pre zdravé telo. Pod pomyselným mikroskopom sa nám ich zobrazí viac ako dve stovky, a to už je panečku niečo. Vymenovanie všetkých by zabralo času, vyberieme preto len tie najzaujímavejšie. Z vitamínov je nutné menovať A, C, E, B1, B2, B6 a B11, tiež provitamín A, teda beta - karotén. Z minerálnych látok sú najčastejšie obsiahnuté vápnik, draslík, horčík, zinok, mangán či železo. Aloe vera je rastlina plná enzýmov ako sú: oxidáza, kataláza, amyláza, bradikináza, celuláza (nie celulóza), lipáza, allináza, alkalická fosfatáza, kreatínfosfokinázy, superoxid alebo dismutáza. Nezaostávajú ani kyseliny či aminokyseliny, taktiež látka lignín, steroidy alebo sacharidy, medzi ktorými jasne dominuje glukóza, galaktóza, manóza, xylóza, arabinóza a treba polysacharid acemannan. I tak výpis vyššie uvedených látok znamenal dlhý zoznam a neznalcům týchto látok nejspíš nepriniesol nič zvláštneho. Najlepšie preto bude ukázať si vplyv všetkých látok na konkrétnych častiach ľudského tela.

Aloe Vera - dokonalá očista

Najčastejšie je aloe vera zmieňovaná s detoxikáciou, čo je oprávnené, je jednou z najdokonalejších očisťujúce prostriedkov, ktoré sú ľudstvu známe. Súhrou hneď niekoľkých vplyvov je tak naše telo bez jedov a ďalších toxikačních látok.

Aloe Vera - trávenie

Aloe vera je známe ako prírodné preháňadlo a liek na zažívacie ústrojenstvo. Vyhľadávajú všetci, ktorí si chcú dať dohromady svoje trávenie, bez toho aby sa museli obávať silných kŕčov a hnačiek v priebehu dňa. Aloe vera je v tomto prípade veľmi šetrná a skôr, než že by jednorázovo vyprázdňovala obsah čriev, vyrovnáva vodnatú a ťažkou stolici tak, aby nedochádzalo tak k hnačkám, tak zápcham.

Aloe Vera - účinky na žalúdok

Rovnako ako je šťava z aloe vera šetrná k črevám, je mierna aj pre ľudský žalúdok. Uvoľní napätie, zbaví telo nadúvanie, pocitu ťažkosti po jedle a ďalších nepríjemných prejavov týkajúce sa žalúdka. Preventívne sa odporúča užívať jednu až dve polievkové lyžice stopercentný šťavy z aloe vera denne. Ak sa necítite však už pred jedlom dobre, skúste si dať pohárik šťavy aloe vera, ak už problém úplne neodstráni, určite ho aspoň zmierni.

Aloe Vera - účinky na žalúdočné vredy

Aloe vera sa hodí nielen na akútne žalúdočné problémy. Dlhodobým stresom a zlou životosprávou si ľudský organizmus vytvára žalúdočné vredy. Tie sa tvoria pri nevyrovnanej vylučovanie žalúdočných štiav, ktoré je spôsobené napätím organizmu - agresivita, nervozita, stres. Žalúdočnej šťavy za normálnych okolností ochraňujú žalúdočnú stenu. Tým, že sa žalúdočná šťava vylučuje, mozog chápe ako prísun stravy a začína pracovať tak, ako by vnútri seba potravu na spracovanie mal. Tým, že je prázdny tak vlastne pojedá sám seba a dáva tak vzniknúť nepríjemným a zle sa hojacemu žalúdočným vredom. Aloe tu pôsobí hneď niekoľkými vplyvmi. Vďaka svojmu pH zabraňuje nadmernej tvorbe žalúdočných kyselín, hoja, dezinfikuje a ničí baktérie. Navyše je táto liečba úplne bez vedľajších účinkov.

Aloe Vera - diabetes - cukrovka

Ochorenie diabetes nie je rozhodne príjemná záležitosť. Vhodnými prostriedkami a životosprávou však môže každý pacient, aj v tom najťažšom prípade svoje ochorenie aspoň zmierniť. Jedným z tých zázračným prostriedkov umírňující cukrovku je aloe vera, ktoré pri každodennom požívaním zaznamenalo u diabetikov pokles krvného cukru. Bolo tak možné znížiť dennú dávku inzulínu.

Aloe Vera - artritída a artróza - účinky na kĺby

Pomaly sa dostávame ku gélu aloe vera. Kĺbové ochorenia akým je artritída a artróza pomáha zloženie výťažkov z aloe vera zmiernením bolestí kĺbov, pretože znemožňujú usadzovaniu vápnika v tkanivách. Nutné však podotknúť, že pre dokonalé zlepšenie situácie chorého je užívanie nielen vnútorne šťavou, ale aj potláčanie kĺbov gélom z aloe vera.

Aloe Vera - účinky na pokožku, kožu, rany, akné

A keď už sme spomenuli gél a vnútorné užívanie aloe vera, nesmieme vynechať dokonalé účinky na kožu. Vďaka chladivým a rýchlo hojacemu vlastnostiam je gél z aloe vera výborným liečiteľom popálenín, rán, alebo odrenín. Pri ochorení kože, či už sa jedná o ekzém, plesne, akné, či len nepríjemné svrbenie by gél aloe vera nemal ako pomocník chýbať. Tento gél totiž obsahuje látku lignín, ktorá sa dostáva hlboko do kože, kde regeneruje bunky. Chladivý účinok aloe vera navyše spôsobuje lepšie znášanie liečby a zmiernenie svrbenia.

Aloe Vera - účinky na vlasy, nechty

Nielen že aloe vera zlepší stav vašej pleti a zamedzí vzniku nových vyrážok, tiež dodá lesk, pružnosť a silu vašim vlasom a nechtom. Vlasy však gélom natierať nebudete. Buď sa používa aloe vera vnútorne, alebo priamo šampón s obsahom výťažku z aloe vera. Najlepšie však je kombinácia oboch zložiek.

Aloe Vera - na kocovina

Aj keď nie ste pravidelný pijan, nejakú tú pohárik si občas snáď dáte. Ak je ich viac a ranné vstávanie je potom veľmi problematické, dali by ste v tej chvíli čokoľvek za vrátenie času. To bohužiaľ zatiaľ žiadna látka nedokáže. Môže vám však pomôcť aloe vera a problematickú situáciu obmedziť. Tým, že z tela ľahšie odplavuje škodliviny a jedy a upokojuje žalúdok, prispieva k rýchlejšiemu odbúranie nepríjemného stavu. Ak si šťavu z aloe vera doprajete ešte pár hodín pred požitím alkoholu, nebudete tak rýchlo opití. Neplatí to však v prípade, keď si spoločne s alkoholom dopriavate šťavu z aloe vera. Účinok v tomto prípade bude výrazne opačný.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: