Ako sa zdravo pravidelne stravovať

Všetci vieme, že by sme mali správne jesť, dostatočne piť, mať pravidelnú pohybovú aktivitu. Okrem týchto troch relatívne jednoduchých zásad, by sme však mali mať predovšetkým pevnú vôľu. Ako je to vlastne s pitným režimom, pravidelnosťou v stravovanie?


Dôležitosť pitného režimu

Dostatočné množstvo vhodných tekutín je absolútnym základom. Nezabúdajte v pravidelných intervaloch piť. Rozhodne nie je riešením, pokiaľ pol dňa nepijete, dáte si len kávu, čaj apod, a potom sa snažíte naraz vypiť väčšie množstvo vody. Majte preto na stole (doma, v práci) vždy pohár vody, tak, aby ste ju mali na očiach.
Voda pre nás predstavuje základnú a nevyhnutnú živinou. A to v podstate pre každý živý organizmus. Bez vody nie je život, to sa už učia malé deti na základnej škole. Voda udržuje stálosť nášho vnútorného prostredia, slúži aj ako transportné médium, keď privádza živiny a následne odvádza všetky splodiny látkovej premeny. Voda udržuje našu telesnú teplotu (hlavne v lete je potrebná zvýšená spotreba vody), je nezastupiteľná pri trávení aj vstrebávanie živín.

Pravidelnosť v stravovaní

Snažte sa počas jesť v pravidelných intervaloch, ideálne každé 3 hodiny. Nemusí sa jednať len a výhradne o varené jedlo. Najmä v sparnom lete nemá väčšina z nás na teplé pokrmy ani pomyslenie. Stačí vždy malá porcia jedla (jogurt + ovocie; chlieb + zelenina; desiata; celozrnné lupienky s mliekom; zeleninový šalát; Vločková kaše; celozrnná tyčinka + mlieko atď).
Predovšetkým vďaka pravidelnému príjmu energie, nebude mať Vaše telo potrebu si robiť zásoby na tzv horšie časy, pretože vie, že pravidelne dostáva potrebné živiny. Pravidelné jedlo zaručuje aj stabilný hladinu glukózy, a vďaka tomu u Vás nedôjde k náhlemu návalu hladu.

Pamätajte, že raňajky je naozaj základ. Je dôležitým energetickým štartom. Absencia raňajky preukázateľne vedie k poklesu výkonnosti organizmu a nárastu váhy, pretože o to viac budete mať hlad v popoludňajších a večerných hodinách, kedy sa budete snažiť, aj keď si to nebudete uvedomovať, dohnať chýbajúce jedlo. Telo si totiž samo povie, že má nedostatok energie. Dokonca si môžete na raňajkách naprosto bez výčitiek dať sacharidové jedlo, pretože počas dňa toto jedlo ľahko spálite a strávite. Naopak k večeru si dajte bielkovinové jedlo, pretože to sa trávia dlhší čas. Ideálne je napríklad kuracie mäso samotnej alebo so zeleninou, zeleninový šalát samotný alebo s domácim jogurtovým dressingom (nie však nakupovaným), prípadne jogurt apod

Pri jedle je tiež dôležité, aby ste jedli v kľude, pomaly, jedlo v zhone nehltali. Všimli ste si, že keď jete pri práci pri počítači (či už doma, alebo v práci), pri sledovaní televízie, pri čítaní zaujímavé knihy, časopisu, že ste jedlo doslova zhltli, a ani ste si neuvedomili, že už máte prázdny tanier? Najlepšie je si jedlo v pokoji vychutnať a vnímať každé sústo. Čím rýchlejšie budete jesť, tým viac toho zjete. S rýchlosťou jedla súvisí aj dôsledné rozhryzené. Jedlo veľa hryzte, aby ste Vášmu telu pomohli s trávením.

Výber vhodného jedla

Snažte sa v čo najväčšom množstve konzumovať prirodzená jedlá, ktoré sú bez obsahu všelijakých konzervantov, umelých farbív, príchutí, sladidiel, okyselovadel apod Zbytočne by ste si týmito potravinami zanášal organizmus, čo by sa u Vás neskôr prejavilo zlým trávením, nečistú pleťou, únavou, nutnosťou detoxikácie organizmu apod
Jedlá a všetky potraviny konzumujte v čo možno ich najprirodzenejším stavu, a to preto, aby zostalo zachované maximum z ich pôvodnej nutričnej hodnoty. Leto priamo láka a nabáda k tomu, aby ste si vychutnávali čerstvé ovocie aj zeleninu, ktorá na jeseň av zime nie je toľko dostupná, pokiaľ nie je dovezené zo zahraničia: čerešne, jahody, čučoriedky, marhule, hrášok v strukoch, šalátové uhorky, repa, apod Pri kuchynskej úprave jedál sa snažte nepoužívať tzv fast-foodové technológie, čiže smaženie, fritovanie.

Nenechajte sa tiež zmiasť tzv light potravinami so zníženým množstvom tuku. Klasická smotana a light smotana, alebo klasická majonéza a light majonéza, sú stále výroby energeticky veľmi výdatné. Výrobky s označením light majú miesto obsahu sacharózy, použitú fruktózu alebo sladidlá. Ak je teda repný cukor nahradený napríklad sladidlom typu sorbitol alebo fruktózou, ktoré majú približne rovnakú energetickú hodnotu ako cukor, je výsledkom výrobok taktiež sa rovnako výdatnú energetickú hodnotu.

Konzumácia pochutín - áno alebo nie?

Rozhodne sa netrápte. Neznamená to, že keď budete chcieť urobiť niečo so svojim stravovaním, že sa musíte úplne vzdať Vašich obľúbených maškŕt. Je však dôležité, aby ste ich konzumovali s mierou. Ak si teda dáte raz týždenne čokoládu, kúsok torty, zmrzlinu, ľadovú kávu, zemiačiky, klobásu, alebo niečo podobné, nie príliš zdravého, neuškodí vám to, a Vy nebudete mať pocit, že sa neustále obmedzujú.

Bez pochutín, ktoré Váš život určitým spôsobom obohacujú, a robí ho príjemnejšie, by ste rovnako dlho nevydržali. Naopak by prísne obmedzovanie viedlo k tomu, že by jedného krásneho dňa, nastal deň "D", keby ste "zládovali" všetko, pre Vás tzv zakázané.

Výnimku, čo sa týka množstva pochutín, tvoria väčšinou tehotné ženy, ktoré môžu doslova bojovať s najrôznejšími chuťami.

Príklad pochutín a ich energetická hodnota

Pozrite sa s nami na nižšie uvedené pochutiny. Stačí je čo najviac obmedziť, alebo úplne vynechať a uvidíte, ako prospejete nielen vášmu zdraviu, ale aj postave.

* Prehrané - 2 300 Kj
* Dressink taliansky - 2 180 Kj
* Krupka - 2 170 Kj
* Horčica Dijonnaise - 2 080 Kj
* Slané cracry - 1 800 Kj
* Slané tyčinky - 1 770 Kj
* Horčica - 520 Kj
* Kečup - 429 Kj

Ako je to s obľúbenými lahodnými nápojmi?

Ak si dáte sladký nápoj (limonádu) s objemom 250 ml, zvýšite tým Váš energetický príjem o celých 500 kj. V prípade, že zvolíte shake (jahodový, čokoládový, vanilkový), zvýšite Váš energetický príjem dokonca o 1 700 kJ.

Tipy, pre zdravý spôsob chudnutia

Pri Vašom chudnutie pamätajte na jedno, nech sa z Vás nestanú otroci vlastnej váhy. Je dôležité vytrvať, mať trpezlivosť. Základom všetkého je zmena v spôsobe stravovania, v celkovom životnom štýle. Novo získané životné návyky poskytujú reálnu šancu, že redukcia Vašej hmotnosti bude trvalá.

Radšej sa vyhnite opakovanému ubúdania a priberanie, ktoré je ďaleko horšie, než keby Vaša hmotnosť zostala konštantná, a to, aj keby bola v pásme obezity.

Postupné a pomalé chudnutie neuvedie Váš organizmus do stavu akútneho hladovania a riziko neúspechu diéty je menšia. Získate väčšiu pravdepodobnosť, že pri pomalom chudnutí strácate naozaj tuk, nie niečo iné. Ideálne je znižovať hmotnosť o pol až jeden kilogram týždenne.

Pohyb ako súčasť zdravej životosprávy

Pohyb by mal byť skutočne prirodzenou súčasťou Vášho denného režimu. Je nám jasné, že toto ste už čítali nespočetnekrát. Nezabúdajte, že v pravidelnosti je sila. Ak nie ste zrovna športoví nadšenci, nevadí. Stačí tiež pohyb, ktorý Vám nezaberie veľa času, a predsa urobíte pre seba veľa. Ak bývate na poschodí, chodievajte pešo po schodoch, ak teda zrovna nevláčíte so sebou ťažký nákup. Ak jazdíte do práce mestskou hromadnou dopravou, vystúpte o jednu zastávku skôr a zvyšok dojdite pešo. V prípade, že máte doma psíka, o prechádzku na čerstvom vzduchu máte iste postarané. Pohybová aktivita je doporučovaná však minimálne 3x týždenne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: