Zvodne čokoládové opálenie zo solária

Slnenie našu pokožku opáli, pôsobí priaznivo na naše zdravie a dušu. Slnenie však môže spôsobiť aj vysušenú pleť, vrásky. Prípadné riziká slnečných lúčov niektorí eliminujú tým, že navštevujú soláriá. Je však solárium pre naše zdravie menej nebezpečné?


Každý človek potrebuje určité množstvo slnečného svetla, aby telo mohlo vyrábať životne dôležitý vitamín D. Ženy, ale častejšie aj muži sa nezaobídu bez opálenej pokožky, ktorá je v súčasnosti in. Kto je opálený, je zvodný a sexy. Predtým to bolo presne naopak. Svetlá pleť bola považovaná za módny a atraktívny, kdežto opálená pleť symbolizovala ťažkú prácu, ktorú ľudia vykonávali.

Predstavenie soláriá

Solárium predstavuje prístroj vyžarujúci UVA žiarenia, ktorý sa najčastejšie používa pre kozmetické dôvody, a to sfarbenie pokožky do tmavšieho odtieňa. Solárium sa používa aj v nemocniciach, kde používa pre zdravotné účely, na liečbu kožných ochorení.

Ultrafialové žiarenie

Existujú tri typy ultrafialového žiarenia. Prvá je nebezpečné UVC, ktoré ale blokuje zemská atmosféra vďaka ozónu, a teda pre nás nepredstavuje riziko. Ďalšie dva druhy žiarenia UVA a UVB vo väčších dávkach už naše zdravie ohrozujú. Ultrafialové lúče na druhú stranu regulujú krvný obeh, ovplyvňujú psychickú stránku a zaháňajú depresie, stimulujú imunitu, zlepšujú schopnosť reakcie a zaťažiteľnosť organizmu.

Preto, aby sa naša pleť sfarbili dohneda, musia existovať dva druhy UV žiarenia. Prvé UVB žiarenie zapríčiňuje popáleniny spojené s vážnym rizikom rakoviny. UVA žiarenie samo o sebe nie je bezpečné vôbec. Preniká do hlbokých vrstiev kože, kde poškodzuje DNA a urýchľuje tak jej starnutie. Tu však začínajú problémy vysušené kože, hromadenie vrások av neposlednom rade aj vznik stareckých pigmentových škvŕn. Zmeny sú nevratné a môže ich odstrániť len plastický chirurg.

Solárium vyžaruje hlavne UVA žiarenie, ktoré preniká pod vrchnú časť pokožky, kde poškodzuje kolagénové a elastické vlákna. UVA zložka žiarenia zabráni tomu, že sa spálite, ale na druhú stranu je treba si uvedomiť, že práve chýbajúce UVB žiarenie má na pokožku pozitívny vplyv. Prispieva totiž k jej regenerácii po ožiarení.

Návštevníci soláriá

Solária vyhľadávajú tri typy ľudí: jedinci, ktorí chcú vyzerať dobre. Potom sú to ľudia, ktorí sa chcú prehriať, pretože im teplo pomáha napríklad na chrbát, psychiku. Nakoniec sú to jedinci, ktorí sa chcú vyložene slniť.

Ak chcete začať chodiť do solária, mali by ste si nechať kožu najskôr vyšetriť dermatológom, ktorý Vám to buď dovolia, alebo nedovolia. Vyberie potenciálne rizikové pacientov, u ktorých by sa mohli vyskytnúť v budúcnosti kožné nádory. Prípadne také nádory pri prehliadke objaví a bude ich riešiť, poučí Vás o rizikách, určí Váš fototyp a odporučí spôsob ochrany.
Každý, kto chce napriek odporúčania lekárov chodiť do solária, by podľa nej mal chodiť raz za pol roka na pravidelné prehliadky k dermatológ. Najlepšie je navštevovať takzvané pigmentové alebo preventívne poradne, ktoré sú pri každej krajskej dermatologickej klinike alebo oddeleniu.

Ak sa objavia u Vás na koži nový útvar, alebo keď sa Vaše existujúce znamienko alebo Piha zmení, začnú rast či meniť farbu, rozhodne navštívte dermatológa.

Komu solárium škodí

Solárium je najmä nevhodné pre deti, mladých ľudí do 18 rokov, pacientov užívajúci lieky proti stresu, infekcii močových ciest, antibiotikami, antireumatiká a tehotné ženy. Ďalej by sa soláriu mali vyhýbať aj ľudia so zníženou imunitou, svetlou pleťou a svetlými či ryšavými vlasmi (fototyp 1 alebo 2) a tiež tí, ktorí majú väčší počet materských znamienok. Solárium ďalej nie je vhodné, ak máte čerstvé jazvy alebo ste po laserovom ošetrení.

Pozitiva soláriá

* Opálená, snedá pokožka.
* Solárium rospívá psychike, a to najmä v zime, keď tam človek relaxuje v nedostatkové teple a svetle.
* Solárium má priaznivý tepelný vplyv na kĺby.
* Solárium prospieva pacientom s lupienkou.

Negativa soláriá

* Pravidelné používanie solária môže viesť k rakovine kože, a to najmä ak navštevujete solárium, kde nehlídají staroba trubíc, čo však nezistíte. Trubica sa musia zhruba po 500 - 800 hodinách, vymeniť.
* Pri častom opaľovaní v soláriu kože rýchlejšie zostarne, viac sa vysušuje a rýchlejšie sa tak tvoria vrásky.
* Časté opaľovanie v soláriu môže mať vplyv na nepravidelnú pigmentáciu a tvorbu stareckých škvŕn iv mladom veku.
* Soláriá oslabujú imunitný systém kože.

Kvalita soláriá

Opýtajte sa, či dané solárium prešlo testy a je schválené krajským hygienikom. Obsluha solária by Vám mala umožniť nahliadnuť do materiálov, ktoré to dokladajú a tiež by Vás mala informovať o tom, kedy boli naposledy menené trubice. Obsluha v dobrom soláriu by mala byť kvalifikovaná a zaujímať sa. Mali by Vás poučiť o používaní a fungovaní solária, ďalej ponúknuť vhodnú kozmetiku, zapožičať okuliare, odporučiť dobu a intenzitu opaľovania podľa toho aký ste fototyp. Jednotlivé fototyp sa od seba líšia tým, že znesú rozdielnu intenzitu a dĺžku opaľovania. Ak užívate nejaké lieky, prečítajte si pozorne príbalové letáky. Niektoré lieky môžu vyvolávať na pokožke nežiaduce účinky.

Postup pri opaľovaní v soláriu

Najprv sa odlíčte a zložte si šperky. Koži si chráňte vhodnými opaľovacími prostriedkami, ktoré si zakúpite v soláriu. Pre pobyt v soláriu sa nehodí opaľovacie krémy na klasické vonkajšie opaľovanie. Po opaľovaní si ošetrite pleť kvalitným krémom po opaľovaní, niekoľko hodín sa nesprchujte a vyhnite sa pobytu na priamom slnku. Nie je dobré kombinovať opaľovanie v soláriu s opaľovaním na slnku. Záleží vždy na množstvo a frekvenciu ožiarenia, ale vystavovať sa ožarovanie by sa nemalo viac ako dvadsaťkrát za rok.

Rýchle opálenie bez návštevy solária

Ak sa chystáte na ples, maturitnou večierok, párty, svadbu a podobne, máte možnosť využiť tzv samoopaľovacieho nástreku, ktorý Vám prepožičia bronzové opálenie počas malej chvíle, a to bez škodlivých účinkov UV žiarenia. Nástrek Vám vykonajú tlakovou pištoľou, kedy na Vás emulziu rozpráši po celom tele. Aplikácia vydrží zhruba 5 až 10 dní, a to v závislosti od typu pokožky. Emulzia je väčšinou rýchloschnúci, nezanecháva nepríjemný lepkavý pocit. Tento druh opaľovanie, je úplne bezpečný a zdravý, a to aj pre tehotné ženy, alebo osoby alergické na UV-žiarenie. Na rozdiel od solária Vaša pleť nestarne a aplikáciu môžete kedykoľvek opakovať. Prípadná celulitída, mimické vrásky a strie sú vďaka pigmentáciu oveľa menej viditeľné. Nie ste obmedzení počtom odporúčaných návštev, ako je tomu u solária. Pri samoopaľovacím nástreku nemusíte tráviť čas pravidelnými návštevami v soláriu, aby ste dosiahli snedé pokožky, nemusíte ani tráviť hodiny na rozpálenom slniečku. Po nástreku je vhodné sa pár hodín nesprchovat, nezpotit a necvičit. Po každom osprchovaní použite hydratačné mlieko, pretože koža sa bude postupne odlupovať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: