Ženy a sebaobrana

Útoky na ženy sú reprezentované hlavne sexuálnymi motívmi. Keď je žena napadnutá či dokonca znásilnená, mala by to ihneď oznámiť polícii, aby sa zabránilo pokračovanie delikventa činnosti. Nie vždy sa tak ale ženy zachovajú.


Znásilnenie predstavuje pre ženu silné psychické trauma, však môže dôjsť ešte na infikovanie vážnymi pohlavnými chorobami či k tehotenstva.

Najčastejšie schéma napadnutie ženy a správne reakcie ženy

Vyhliadnutý obete

Vhodnou obeťou sa stáva žena, ktorá je očividne bezbranná, unavená, od ktorej očakáva páchateľ slabý odpor. Odporúča sa, aby sa žena snažila správať sebavedome, energicky-to môže páchateľa odradiť od činu.

Priblíženie k obeti

Nasleduje priblíženie k obeti na takú vzdialenosť, ktorá mu umožňuje zaútočiť. V tejto fáze buď zaútočí ihneď, alebo sa uchyľuje k rozhovoru. Pri spozorovaní, že sa k vám niekto blíži, sa snažte čo najviac vzdialiť a volajte o pomoc.

Možné nadviazanie rozhovoru

Časté sú otázky na cestu, na čas, zapaľovač ai Páchateľ dôkladne monitoruje reakcie obete a chystá sa na útok. Tu sa žena nemá púšťať do akéhokoľvek rozhovoru. ·

Útok

V závislosti na tom, s akým veľkým odporom sa páchateľ stretne, vedie aj útok. Buď ženu drží za odev, ruky, alebo ju začne škrtiť, udrie ju, povalí na zem apod V tejto fázou by mala žena predovšetkým silne volať o pomoc a rázne fyzicky zaútočiť.

Vašej zbraní môže byť čokoľvek

Pochopiteľne so sebou nebudete nosiť zbrane ako napríklad nôž alebo pištoľ, takže si budete musieť vystačiť s improvizovanými zbraňami.

Môže sa jednať napríklad o:

* Kľúče: držte ich v dlani a sekne s nimi páchateľa do tváre.

* Hrebeň: pevnejšia hrebeň je vhodnejšie. Bodejte s ním útočníka do očí a krku.

* Písacie potreby: ak sú ceruzky a perá dosť silné, môžeme s nimi bodať. Útočia na krk, oči, tvár, stehná, biceps.

* Sprej: ak nevlastníte špeciálny obranné spreje, použite aj obyčajné spreje všetkého druhu. Sprej vstreknite čo najviac do očí.

* Kabelky, tašky: Oplatí sa, keď zrovna budete mať ťažšie kabelku, pretože jej môžete udrieť útočníka do tváre, hlavy, kolien, ale aj do rozkroku. Väč tašku môžete po protivníkovi hodiť a začať utekať. Tip: Ak sa vám páchateľ snaží tašku vytrhnúť, prudko ju zatlačte paradoxne smerom k nemu, nie od neho-útočník tak stratí rovnováhu a potom ho skúste kopnúť do rozkroku, predkolenia.

* Dáždnik: dáždnikom môžete mlátiť, bodať, odrážať údery páchateľa. Vystreľovací dáždnik má ďalšiu výhodu-prekvapte ním útočníka tak, že ho prudko roztvorte pred tvárou.

* Remienok, bunda: opaskom či bundou môžete švih a chrániť sa pred napadnutím (napríklad hodením na hlavu).

* Kamene, blato, hlina, konzervy, poháre, ... (všetko, čo máme po ruke).

Cielená miesta úderov

Keď udriete na správne miesto, máte mnohonásobne väčšiu šancu na úspech. Kam teda útočiť? Najviac sa odporúčajú 3 oblasti:

* Oči (dobré je bodnutie nejakým predmetom alebo i prsty).

* Krk (najcitlivejšie je na ohryzku).

* Semenníky (kopne buď kolenom alebo priehlavkom, podľa toho, ako ďaleko od seba stojíte; veľmi účinné je silné stlačenie semenníkov).

Iné vhodné miesta na vedenie útoku

* Vlasy (ak ich má dostatočne dlhé, môžete ich uchopiť a hlavu udrieť na nejaký tvrdý predmet).

* Spánková oblasť (silný a dobre vedený úder do spánkovej oblasti dokáže útočníka úplne ochromiť).

* Nos (zasiahnite ho pätou dlane zdola-vyvoláte otras a slzenie očí).

* Uši (silne zakričí do ucha, alebo udrite dlaňami do oboch ušníc).

* Brada (úder veďte zdola pätou dlane).

* Prsty rúk (vylamujte prsty).

* Koleno, holenná kosť (kopne nôh).

* Priehlavok (dupne na neho pätou).

Úderovej plochy Aneb čím sa brániť

Jediná zbraň, ktorú budete mať vždy pri sebe, je vaše telo. Ktoré časti tela zapojíte, to bude záležať na vzájomnej vzdialenosti a polohe, v ktorej sa nachádzate. Vaša úderová plocha musí byť patrične silná a spevnená.

* Hlava: pri tesnej vzdialenosti udrite svojim čelom do protivníkovho nosa.

* Zuby: hryzte na citlivé miesta-napríklad roztrhnite útočníkovu pery.

* Lakte: pri krátkej vzdialenosti udrite lakťom kamkoľvek pod úroveň očí.

* Ruky, prsty, dlaň, päsť: škrábejte, bodejte, trhajte, štípejte, bodejte prsty do očí, Drvte semenníky, otvorenou dlaňou vykonajte útok na ušnica, pätou dlane udrite do nosa, brady alebo spánku, päsťou udrite do spánkov.

* Koleno, predkolenie, priehlavok: kopējā (podľa vzdialenosti).

* Nohy, päty: dupne na priehlavok, kopne do predkolenia.

Kedy a ako vykonať zásah proti páchateľovi

* Zaútočte, keď to protivník najmenej očakáva! Páchateľ nestihne tak rýchlo zareagovať a vy získate náskok. Skúste sa správať akoby nič, treba pristúpte aj na spoluprácu, a potom rázne zasiahnite.

* Urobte čo najrýchlejší a najsilnejší zásah! Rýchlosť a sila útoku sa vzájomne dopĺňajú (vyžadujú si správne postavenie tela, držte rovnováhu).

* Do úderu zapojte celé telo! Aby bol útok čo najsilnejší, pomáhajte si celým telom, nie obyčajnú rúk či nôh.

* Akonáhle vediete protiútok, silno vykríkne! Výkrik vám dodá silu na útok, protivníka to zaskočí a upozorníte aj okolie.

* Čo najrýchlejšie utečte! Ak sa vám podarí vyslobodiť, dajte sa ihneď na útek, pretože páchateľ nie je v danú chvíľu tak silný.

Ako páchatelia najčastejšie útočia

Ženy bývajú zvyčajne kontaminované zozadu. Zozadu vedený útok je tiež oveľa nebezpečnejšie, horšie sa mu bránime a človek je celkovo znevýhodnený. Pri takomto napadnutí sa snažte vždy čo najrýchlejšie otočiť, a ak to nestihnete, musíte sa brániť aj v tejto pozícii, pretože vám nič iné nezostáva.

Medzi najčastejšie formy útokov patria:

* Obejmutí zozadu, spredu, zo strany (cez ramena, pod paže, okolo pása a súčasné škrtenia predlaktím).

* Škrtenia (zozadu predlaktím, spredu prsty).

* Uchopenie za vlasy (zozadu, spredu).

* Uchopenie za zápästie (spredu, zozadu).

* Udretie päsťou spredu.

* Blokovanie v ľahu na chrbte.

Vyhnite sa nebezpečným situáciám

Rizikové je predovšetkým stopovanie. Ako žena nastúpi do cudzieho auta, mala by si uvedomiť, že už došlo takým spôsobom k mnohým trestným činom. A úplne najhoršie je stopovať v noci. Keď už sa do stopovanie predsa len pustíte, posaďte sa na zadné sedadlo, nie vedľa vodiča. V prípade, že vám zastaví auto plné hlučné mužskej spoločnosti, nenasedejte. Odmietnite tiež cestu s podnapilými ľuďmi.

Ďalším miestom, vhodným na napadnutie, je ulica. Nechoďte blízko vchodov domov, ale snažte sa ísť v stredu chodníka alebo cesty. V noci sa vydajte len po osvetlenej ulici.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: