Výroba keramiky - výprava za keramikou

Pani Helena je vyučenie keramické a po materskej dovolenke si založila doma vlastnú keramickú dielňu. Začiatky boli ťažké, ale dnes už pracuje na plné obrátky, aby uspokojila odberateľa. Povedala nám niečo o keramike.


Každý človek má nejakého koníčka, záujem, hobby. Jedného baví stavanie lodičiek, iného pestovanie mrkvy a pre niekoho je vrcholom zábavy sedieť hodiny pri vode a čakať na svoj rybí úlovok. Ako vyzerá práca s hlinou a čo pekného z nej ide vyrobiť, nám dnes povie keramické z Chomutova.

Keramika

O keramike nám povedala pani Helena, majiteľka keramické dielne. Ako keramika sú chápané všetky predmety vyrobené z hliny, ktorá prekoná chemické zmeny vplyvom teploty nad 600 ° C. Keramika je tiež definovaná ako výroba tovaru z ílu a iných kremičitých zlúčenín, pri ktorej sa výrobky vytvárajú, sušia a spevňujú pálením.

Vypaľovaním strácajú jednotlivé častice svoju tvárlivost a spoja sa v pevný celok - jednak chemickými reakciami, jednak slinutím.

Keramické výrobky delíme podľa niekoľkých hľadísk

Podľa spôsobu použitia

* Keramika stavebné - obklady a dlažby ...
* Keramika technická - tesniace krúžky, horáky, klzné ložiská, armatúry ....
* Keramika úžitková - taniere, hrnčeky, kanvice ...
* Keramika umelecká - figúrky, domčeky, obrázky, závesy ...

Podľa nasiakavosti črepu delíme

* Cihlářský
* Hrnčiarsku
* Kameninu
* Porcelán

S keramickou je vhodné zoznamovať už malé deti, pretože pri jednoduchej práci s hlinou si vyskúšajú a zdokonalia jemnú motoriku. Je to skvelá pomoc vnímavosti a priestorové predstavivosti. Po vypálení naglazovaného výrobku majú nefalšovanú radosť zo svojej práce.

Starším deťom potom môže priniesť vzťah ku keramike podnet k celoživotnej práci. Pri najmenšom si vyskúšajú, čo práca rukami obnáša a ako sa musia snažiť, aby vznikol kvalitný výrobok. Ak ho následne ponúknu na predaj (či už budú pri predaji úspešné alebo nie) je to ďalší skúsenosť.

Keramické krúžky sú tiež vhodné ako terapia pre choré alebo ako sociálna terapia.

Čo potrebujete, aby ste mohli začať vyrábať keramické predmety?

- Keramickú hlinu alebo odlievacie hmotu

- Odlievacie formy prípadne hrnčiarsky kruh

- Sušiareň

- Glazovací farby

- Vypalovací pec

Okolo výrobku z keramiky je veľa práce, ale výsledná námaha stojí za to.

Jednoduché figúrky najskôr vymodelujeme z hliny a dajú sa napáliť. Po vybratí z pece sa zafarbí jedným odtieňom glazúry a dá sa znovu vypáliť. Ak budete chcieť použiť viac farieb, musíte ich nanášať na výrobok a napaľovať postupne.

Ak ide o výrobok, ktorý odlievajú v sadrovej forme forme z odlievacie hmoty - tak ten sa najprv naleje do nej, po vsiaknutí vody do sadry sa opatrne vyberie z formy. Potom sa nechá vysušiť, očistí sa do hladka a po prvom výpale sa naglazuje. Tieto výrobky sa glazují striekacou pištoľou. Následne sa tiež vypáli v peci.

Misku na oriešky alebo džbánok vyrábame na hrnčiarskom kruhu. Vyzerá to jednoducho, ale človek musí mať trpezlivosť než-li sa naučí držať ruky tak aby mu hlinená guľa ktorú posadil na kruh neulétla hneď ako kruh roztočí. Musí sa správne vycentrovať a ruky by mali byť vlhké. Po vytočení požadovaného tvaru (trpezlivosť ruže prináša :-)) sa výrobok odreže od dna strunou, prípadne sa ešte prilepí uško ku džbánku. Potom ich necháme vo vlhkej miestnosti tzv zavädnúť a následne ich opracuje do požadovanej kvality ... nasadíme ušká, vykrojíme otvory ručne vyryté vzory ... atď

Keramiku potom necháme veľmi zvoľna preschnúť. Musí byť pred prvým výpalom dokonale suchá. Urýchlení tohto procesu vedie k praskaniu alebo krivenie výrobkov, čo znižuje ich kvalitu a horšom prípade sú na vyhodenie. Sušenie je proces, ktorý trvá niekoľko dní až týždňov, vždy to súvisí s veľkosťou výrobku a silou črepu - steny výrobku.

S čím začať?

Začnite napríklad s úplne jednoduchými príveskami na krk alebo na stenu bytu. Keramickú hlinu si vypracujte ako cesto, vyváľajte valčekom, vykrajujte požadovaný tvar. Na krk slzičky alebo srdiečko, na stenu izby tvar obrázka (čím väčší tým je vyššia pravdepodobnosť krútenie pri výpale). Vyrijem si na plochu slzičky vzor alebo nápis, do obrázka prilepte (na naškrábaný povrch ďalšie hlinený obrazec, treba mačičku ako sedí v okne) výsledný obrazec. Poradíme ako efektívnym spôsobom vytvoriť záclonky v okne. Stačí kúsok hrubej záclony vystrihnúť, namočiť jej v odlievacie hmote, nechať ju trochu zavädnúť (uschnúť) a potom ju opatrne prilepiť na obrázok.

Po výpale zhoria záclonka, ale hlina jej tvar zachová. Potom opäť postupujeme už známym postupom - zavädnutí, posledné úpravy, prvý výpal, glazúra, druhý výpal, prípadne druhá glazúra a konečný výpal.

Svoje výrobky môžete vytvoriť aj ako darček. Je prima, keď môžete vyrobiť pre druhého niečo neopakovateľného, treba s kvapkou jeho vlastného charakteru alebo nádychom spomienok.

Nápady na darčeky

1. starého obrázok ako chytil úhora
2. babičke do kuchyne obrázok a na ňom bábovku, ktorú vie najlepšie na svete
3. pre mamičku lutna, na ktorú zohráva v opere
4. oteckovia treba zajaca alebo bažanta, pretože je poľovník
5. pre brata olympijské kruhy, pretože jeho snom je dostať sa na olympiádu
6. pre kamarátku stojanček na prstienky v podobe ľudskej ruky ... atď

Prajeme veľa trpezlivosti a veľa vydarených výrobkov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: