Veríte v symboly pre šťastie?

Obzvlášť s výhľadom do nového roka prajeme všetkým len to najlepšie, veľa šťastia, lásky, peniaze, úspech v zamestnaní atď Vecí, ktoré môže človek priať, je skrátka nespočetne.


Dosiahnuť vytúženého cieľa je však mnohokrát zložité, a tak vznikli najrôznejšie amulety, symboly a rituály, ktoré nám k tomu môžu údajne pomôcť. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť ...

Klasický štvorlístok

Jetelového trojlístku si ani nevšimneme, zato u štvorlístkom sa väčšinou zastavíme. Nájsť ho však nie je nič jednoduché. Legenda tvrdí, že akonáhle bola Eva vyhnaná z raja, priniesla si so sebou na Zem práve štvorlístok pre šťastie. Pozor ale na fakt, že štvorlístok nám prinesie šťastie len v tom prípade, že sme ním boli obdarovaní, alebo sme na neho úplne náhodou narazili-bez zámerného vyhľadávania.

Jeho štyri listy symbolizujú štyri živly-oheň, voda, zem, vzduch. Má prinášať šťastie, ale aj lásku, financie, je ochranou pred zlom, nepríjemnosťami. Síce nám má zabezpečiť šťastie do budúcnosti, ale je dôležité mať na pamäti, že každý svojho šťastia strojcom. Jedná sa len o motív šťastie, nie prostriedok na jeho dosiahnutie. Často si ho vkladáme do knihy, kde sa pekne vylisuje.

Traduje sa, že keď chce slobodné dievča vidieť svojho budúceho muža, má si štvorlístok dať pod vankúš a vo sne ženícha uzrie. V stredoveku sa umiestňoval za dvere, na dvere, okná, posteľ, a to pre ochranu domova, šťastie a zdravie.

Podkova

To, že podkova prináša šťastie, má základ v legende o sv. Dunstan. Spomínaný Dunstan údajne koval kopyto samotnému diablovi a ten sa mu na oplátku zaviazal, že dá izba ľuďom, ktorí budú mať nad dverami umiestnenou podkovu. Podľa tejto legendy sa zlých síl zbavíme jednoduchým pribitím podkovy nad dvere. Má to však háčik-tú podkovu musíme nájsť (kôň ju musí stratiť). Ak si ju kúpime, kúzla tu neplatí. Obrovské šťastie prináša nájdená podkova s ešte minimálne tromi klincami. Aby plnila stanovený účel, má sa prichytiť otvorenou stranou nahor.

Prasiatko

Prasiatko dlhú dobu symbolizovalo nečistotu, avšak obrat nastal u germánskych kmeňov, ktorí zastávali názor, že ošípaná prináša blahobyt, šťastie a plodnosť. Vyhlásili ho dokonca za posvätné zviera.

A čo sa traduje? V období príchodu nového roka by sme mali skonzumovať kúsok bravčového, aby sa nás v novom roku držalo šťastie. Ak si dáme hydina, šťastie nám doslova uletí. Prasiatka z perníka alebo marcipánu majú tradíciu už v stredoveku, kedy ho dostávali porazení účastníci súťaží ako útechu.

Povestný kominár

Kominár tak trochu pripomína čerta, a práve preto dokáže zahnať diablov a zlé sily. Kominár predstavuje ochranu proti nebezpečenstvu, ale aj chorobám. A sadze majú schopnosť zneškodniť kúzla zlých čarodejníc. Kominár očisťuje komín, takže zabraňuje vzniku požiaru. V minulosti dokonca Kominári rozdávali kalendára s prianím do nastávajúceho roka.

Imelo

Pod imelom sa musia milovanej osoby na Vianoce pobozkať, inak môže z lásky zísť.

Imelo navyše predstavuje ochranu pred zásahom blesku, zaháňa nočné mory a odháňa zlých duchov. Vešajú sa do obydlia a tam sa necháva až do ďalšieho roka, následne sa vymení na nové. Úplne najväčší čarovnú moc má imelo vtedy, keď ho dostaneme darom. Predtým sa imelo umiestňovala aj do stajní a stodôl, pretože zaisťovalo ochranu nielen pre ľudí, ale aj zvieratá a úrodu.

Mince

Traduje sa, že pri štedrovečernej večeri si máme dať každý mincu pod tanier, aby sme v nastávajúcom roku mali dostatok peňazí. Mince naviac odháňa všetky zlá kúzla.

Šupinky

Šupiny z kapra priťahujú peniaze. Pri večeri na Štedrý deň sa má šupina dať pod tanier a potom sa nosia celý rok v peňaženke.

Beruška-symbol šťastia a usilovnosť

Slniečko sedmitečné je zriedkavé predovšetkým kvôli svojim siedmich bodkám-číslo 7 je považované za číslo šťastné a vyrovnané.

Sedmička má ale aj iná symbolika, tak napríklad 7 dní vznikal svet, existuje 7 divov sveta, dúha má 7 farieb, rozlišujeme 7 hriechov aj 7 cností. Sedmička sa nám môže zdať skoro ako číslo osudové, magické.

Medvedík

Medvedík prináša šťastie. Spousta z nás má potrebné plyšového medvedíka. Gréci a Indiáni uznávali medveďa ako posvätné zviera.

Srdiečko alebo ruženín = láska

Tieto dve veci sa postarajú o lásku. Môže to byť potrebné kameň, retiazka v tvare srdca. Ruženín potom priťahuje nielen lásku, ale i krásu!

Muchotrávka

Legenda hovorí, že raz plával germánsky boh extázy po oblohe s konským záprahom a tam, kde dopadli ich sliny, vznikli muchotrávky. Muchotrávky sú dávané do spojitosti s čarodejníctvom a môžu zastávať ako dobro, tak zlo. V súvislosti s novým rokom muchotrávka dopomáha k spojeniu s dobrými čarodejnicami.

Ohňostroj

Ohňostroj je neodmysliteľnou súčasťou novoročných osláv a má tradíciu už viac ako 400 rokov. Ohňostroj slúži k odchodu zlých démonov.

Biele sviece

Biele sviece majú schopnosť očistiť dom a jeho okolie, vrátane ľudí, ktorí sú v ich blízkosti. Čistí myseľ a usilujú o lepšiu budúcnosť. Zo svojich plameňov vydávajú dobré svetlo. Oharek sviečky možno použiť aj ako amulet.

Zvierací talizmany

* Žaba: Podľa Číňanov žába symbolizuje šťastie a hojnosť, stráži bohatstvo. Pokladá sa treba na pracovný stôl, otočený v smere bohatstvo v dome.

* Korytnačka: Predstavuje zdravie, plodnosť, dlhovekosť a nesmrteľnosť. Číňania ju považujú za prorocké zvieratko, jej pancier slúžil taktiež k veštbe.

* Ryba: Značí nájdenie vnútorného alebo vonkajšieho pokladu, obnovu, znovuzrodenie.

* Pavúk: V našich končinách sa hovorí, že pavúk nosia šťastie. Podľa amerických indiánov chránil pavúk pred intrigami, zlom, hrozbou, falše apod

* Sova: Symbolizuje okultné sily. Gréci kedysi sovu zasvätili bohyni múdrosti, podnecuje štúdium, intelektové schopnosti a veštenie.

* Had: ovplyvňuje najmä predstavivosť. Tento tvor predstavuje posla z podsvetia, je sprostredkovateľom pekla a krajiny, značí vedomostiam a schopnosť dostať sa z náročných situácií. Je zástupcom temných i liečivých síl.
* Delfín: Predstavuje spojenie mužského a ženského princípu. V Grécku je tvor zasvätený bohyni Afrodité a bohu Apolónovi. V arabskej kultúre sa verí, že delfín sprevádza zosnulej duše do podsvetia. Delfín ako amulet vedie k pozitívnemu mysleniu a vyrovnanosti vo vzťahoch.
* Motýľ: Je spojený s ľudskou dušou. Motýľ ako talizman pomáha v čase veľkých zmien.
* Slon: V Indii podobu slona stelesňuje boh Ganeš. Zabezpečuje šťastie, symbolizuje múdrosť a umenie, posilňuje pamäťové schopnosti. Najlepšie je slon s chobotom hore.
* Čínsky drak: Drak je silným symbolom v Číne. Je amuletom harmónie, šťastia, múdrosti, vytrvalosti. Najlepšie sa mu bude dariť v obývačke.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: