Starostlivosť o pleť - čistenie

Skutočne dobrá starostlivosť o pleť začína dôsledným čistením. Prípravkov určených na pleť ponúkajú kozmetické firmy dostatok, nie každý produkt je však vhodný pre všetky typy pleti. Priblížime Vám, aké prípravky používať na rôzne typy pleti.


Mlieko, alebo olej, krém, alebo gél?

Čistiaci prípravok by mal pleť predovšetkým jemne a dôkladne zbaviť prachu a iných nečistôt z okolitého prostredia, líčidiel a zvyškov krémov i kožného mazu, potu, odumretých kožných buniek a šupiniek kože. Z účinkov pestujúci produktov (nočných práve tak ako denných) môže mať pokožka totiž prospech len vtedy, keď je jej povrch naozaj čistý. A to možno dosiahnuť iba s pomocou prostriedku, ktorý je schopný odstrániť nielen látky rozpustné v tuku (kožný maz, pleťový krém, make-up a ďalšie líčidlá), ale aj látky rozpustné vo vode (zvyšky potu). Ak použijete akýkoľvek spôsob čistenia, následne ošetrite pleť vhodným očným, dennom alebo nočným krémom.

Čistiace mlieko

Čistiace mlieko je klasickým liekom medzi kozmetickými čistiacimi výrobkami. Bez námahy zbaví pleť akéhokoľvek druhy špiny aj líčidiel vďaka zmesi tuku, vody a emulgátorov. Pretože je rozpustné vo vode, možno ho jednoducho opláchnuť obyčajnou vodou z vodovodu aj zotrieť navlhčených vatovými tampónmi (v tom prípade je však potrebné dočistiť pleť tonikom).

Použití čistiaceho mlieka:

*
Suchá a citlivá pleť - čistiace mlieko s vysokým obsahom tuku
*
Normálne, zmiešaná a mastná pleť - čistiace mlieko s nízkym obsahom tuku

Čistiace mlieko s pomocou končekov prstov dobre rozotrite, počas 20 až 30 sekúnd vmasírujte, a potom vodou či tampóny odstráňte.

Čistiaci krém

Čistiaci krém má podobné vlastnosti ako mlieko. Obsahuje tiež tuk, vodu a emulgátory, ale na rozdiel od mlieka je na tuk naozaj veľa bohatý. A práve preto ho ocenia predovšetkým veľmi suchá a citlivá pleť. Čistiaci krém sa najlepšie odstraňuje navlhčených vatovými tampónmi, tvár je potom však treba ešte dočistiť pleťovým tonikom.

Čistiaci gél

*
Normálna až mastná pleť-hydratačné gély s jemnými umývacími substanciami, antibakteriálnymi a upokojujúcimi prísadami.
*

Suchá a citlivá pleť - gély s komponentmi obsahujúcimi tuk.

Čistiaci gél sa nanáša na vlhkú kožu, kde sa pomocou prstov alebo mäkkého kefky na tvár napení (táto varianta je vhodná skôr pre mastnú a zmiešanú pleť). Vzniknutú penu je potom potrebné obzvlášť dôkladne zmyť väčším množstvom vody, pretože zvyšky umývacích substancií koži neprospievajú.

Čistiaca pena

*
Normálna až mastná pleť - čistiace spenenej krémy a čistiace peny v spreji slúžia k dôkladnému a osviežujúcemu čistenie v podstate každej pleti (optimálne sú však najmä pre normálnu až mastnú).
*
Suchá a citlivá pleť - spenenej emulzie sú určené špeciálne na výnimočne šetrnému odstraňovanie nečistôt a make-upu zo suchej a citlivej pleti.

Všetky tieto prípravky obsahujú tensidy, takzvané umývacie aktívnej substancie, ktoré majú vlastnosti emulgátorov, obzvlášť dobre rozpúšťajúce tuk. Penivá čistidla sa rovnako ako gély nanesú na navlhčenú tvár, napení sa a po krátkom pôsobení dôkladne zmyte vodou. Dôležité je, aby na pokožke nezostali žiadne zvyšky.

Čistiaci olej

*
Suchá, hrubá a zrelá pleť - čistiace olej, ktorý vďaka svojmu vysokému obsahu tukov rozpúšťa všetky nečistoty maximálne jemne a bez obrusovaniu prinesie zamatovú hebkosť i extrémne suché, hrubé a zrelej pleti. Je spravidla hydrofilný, čo znamená, že obsahuje emulgátory (látky umožňujúce vzájomné zmiešanie tukov a vody) a až 50 percent vody - spoločne s vodou z vodovodu preto pôsobí podobne ako emulzia. Roztiera sa na vlhkú pleť, kde sa premieňa v mliečnu emulziu. Tá sa potom súčasne so špinou a make-upom zmýva alebo odstraňuje navlhčených vatovými tampónmi.

Čistiace mydlo

*
Normálna pleť - jemné, neparfumované krémové alebo detské mydlo, ktoré obsahuje dostatok tuku a neodoberá teda pleti príliš veľa mastnoty a vlhkosti. Dôležitým predpokladom pre "bezúhonné" čistenie pleti toaletným mydlom je však tiež kvalita používanej vody. Tá totiž nesmie byť príliš tvrdá, inak spolu s toaletným mydlom vytvorí na koži takzvané vápenné mydlo, ktoré môže upchávať póry. Z tohto dôvodu je lepšie pleť vždy dočistiť tonikom . To odstráni zvyšky vápna a urýchli obnovu kyslého ochranného plášťa kože, ktorý je mydlom prechodne oslabený.
*
Suchá, mastná a citlivá pleť-kozmetická mydla patrí k nealkalickým umývacím substanciám (tensidům a emulgátorům), veľmi šetrne čistí a ani s tvrdou vodou nevytvárajú vápenné mydlo.

Čistiace tonikum

*
Normálna, suchá a citlivá pleť - bez obsahu alkoholu
*
Mastná a zmiešaná pleť - s alkoholom

Okrem odstraňovanie zvyškov použitých čistiacich prípravkov aj vápenných usadenín z vody má tonikum (pleťová voda) rad ďalších potrebných vlastností. Po čistení pleť osvieži, rozjasní aj upokojí a dodá jej látky, ktoré viažu vlhkosť, zjemňujú póry alebo tiež dezinfikujú. Podporuje obnovu ochranného plášťa kože, ktorý je každým čistením porušený a najskôr po 20 minútach stabilizovaný. Priamo ideálne je tonikum k "malému" čistenie po ranu a počas dňa.

Čistenie 2 v 1

Plní súčasne funkciu čistiaceho prípravku a tonika. Obsahujú tuky aj vodu, pokožke zaisťujú jemné čistenie až do hĺbky pórov aj upokojenie, osvieženie a rozjasnenie. Zvyčajne sú vhodné pre všetky typy pleti.

Čistiaci peeling

*
Normálna pleť - peeling prevádzajte maximálne raz za týždeň.
*
Mastná pleť - bez zápalových pupienkov, ktoré môžu brúsna zrniečka podráždiť, znesie peeling aj obdeň.
*
Suchá a citlivá pleť - tomuto typu pleti peelingové krémy skôr neprospievajú.

Kožné bunky sa približne každé štyri týždne obnovujú, a tie odumreté sa hromadia na povrchu a pleť zľahka stráca svoju hebkosť a jas. Trpí tým najmä pleť mastná a zmiešaná, ktorej zvýšená produkcia mazu navyše vedie k rýchlejšiemu upchávaniu pórov. Účinné riešenie týchto problémov poskytnú peelingové krémy, s nepatrnými brúsnymi čiastočkami z polyetylénu, morského piesku, kremičitého gélu, mandľových otrúb alebo marhuľových jadier, ktoré kožu jemne obrúsi, vyčistí a vyhladí.

Čistiaca maska

Čistiace masky slúži na čistenie predovšetkým normálnej až mastnej pleti. Uvoľňujú odumreté kožné bunky a odsávajú prebytočný kožný maz, posilňujú prekrvovanie pokožky a prechodne ju vypínajú. Raz týždenne sa nanášajú na tvár a po 20 minútach pôsobenia, počas ktorých stuhnú a vytvorí pevný "škraloup", sa zmývajú.

Tip pre mastnú a zmiešanú pleť

Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, k jej obzvlášť dôkladnému čisteniu si obstarajte malý kefka na tvár. Intenzívne masíruje kožu a pritom podobne ako peeling uvoľňuje rohovinové šupinky.

Či čistíte pleť správnym produktom, zistíte tak, že si po jeho použití tvár neošetříte pěsticím prípravkom a vyčkáte. Počiatočné pocity napätia sú normálne, ale ak budú pretrvávať aj po 20 minútach, použitý čistiaci výrobok nie je vhodný.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: