Šperky ako darček

Šperk, či už sa jedná o náramok, prívesok, náušnice, prsteň, je veľmi obľúbený a oceňovaný u dievčat a žien. Záleží na Vás, či vyberiete niektorý zo značkových trendy šperkov, alebo klasických zlatých klenotov. Poznáte však vkus ženy, ktoré šperk kúpite?


Kde nakúpiť šperky

Šperky nakupujte v renomovaných zlatníctvo, klenotníctvo, prípadne v overených e-shopoch, kde sú ceny väčšinou o niečo nižšia, ako vo zlatníctvo. Šperky rozhodne nekupujte na tržniciach.

Druhy šperkov

Strieborné šperky - striebro predstavuje ušlechti.lý kov bielej farby. Má zo všetkých kovov najlepšie vodivosť. Rýdzosť striebra vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine a uvádza sa v tisícinách obsahu kovu. Rýdze striebro je tvrdší ako zlato. Šperk z drahého kovu musí byť označený tzv Štátnom puncom ČR. Punc udeľuje Puncový úrad, ktorý skontroluje rýdzosť striebra, následne striebro označí. Šperky, ktoré nie sú puncom označené, sa nesmie predávať. Strieborné šperky sú spravidla lacnejšie ako šperky zlaté.

Zlaté šperky - zlato je drahý, mäkký kov, s veľmi dobrou vodivosťou. V porovnaní s inými kovmi, je zlato veľmi odolné voči bežným chemickým vplyvom. Zlato nehrdzavie. Šperk z drahého kovu musí byť označený tzv Štátnom puncom ČR. Punc udeľuje Puncový úrad, ktorý skontroluje rýdzosť zlata, následne zlato označí. Šperky, ktoré nie sú puncom označené, sa nesmie predávať. Zlaté šperky sú väčšinou vyrobené z deviatich, štrnástich a osemnásť karátového zlata, pričom šperky z osmnáctikarátového zlata sú už veľmi cenné.

Šperky z chirurgickej ocele - oceľ v podobe šperku, je vhodná aj pre alergikov, alebo pre tých, ktorí neznáša striebro. Šperky vyrobené z chirurgickej ocele sú vhodné pre každého, dokonca si šperky z chirurgickej ocele obľúbili aj muži.

Swarovski šperky - spoločnosť je popredným výrobcom svetoznámeho brúseného krištáľu. Spoločnosť má viac ako 100 ročnú tradíciu rodinnej firmy, pôsobí vo viac ako 40 krajinách sveta. Šperk Swarovski zdôrazní ženskú krásu, podčiarkne osobitosť, štýl, eleganciu každej ženy. Swarovski krištáľ je celosvetovým symbolom skvelej remeselnej zručnosti, originality, nápaditosti av neposlednom rade, štýlu, precíznosti a osobitého kúzla.

Oceľové magnetické šperky - magnetické výrobky priaznivo ovplyvňujú krvný obeh, pôsobí protizápalovo a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, prispievajú k stabilizácii krvného tlaku, zvyšujú okysličenie krvi, znižujú únavu, tlmí bolesť v oblasti zápästia. Magnetoterapeutický výrobky nie sú určené pre osoby so zavedeným kardiostimulátorom a neodporúčajú sa aj pre tehotné ženy.

Povrchová úprava šperkov

Ródium - veľmi ušľachtilý drahý kov belostné farby, ktorého cena je oveľa vyššia ako treba u zlata a platiny. Ródium patrí do skupiny platinových kovov. Cenené je hlavne kvôli svojej mechanickej a chemickej odolnosti. Nespôsobuje alergie.

Ozdoby šperkov

* Perly
* Zirkón
* Krištál
* Diamanty

Motívy šperkov

Na šperkoch sú módne najrôznejšie motívy: zvieracie, naturálne, mystické, futuristické, kvetinové ai

V akom balení odovzdať šperk

Zamatová krabička (v tvare štvorca, oválu, srdiečka, ruže, labute, krokodíla, slimáka, lienky, korytnačky, tučniaka, medveďa)

Tipy, ako vybrať pre ženu šperk

* Šperk musia predovšetkým ladiť k Vašej partnerke.
* Ak si nie ste istí výberom, pozrite sa, aké šperky Vaša partnerka v súčasnosti nosia. Potom už stačí vybrať šperk podobného typu a štýlu.
* Ak je Vaša partnerka romantické povahy, hodí sa k nej jemne zdobené šperky, s viacerými drobnými kamienkami.
* Ak je Vaša partnerka športového typu, sú pre ňu nejspíš vhodné jednoduché, pohodlné šperky, bez prebytočného zdobenie a kamienkov.
* Dynamická a vášnivá, temperamentná žena uprednostní s najväčšou pravdepodobnosťou šperky s ornamentami, farebnými kameňmi, šperky extravagantnějšího tvaru.

Starostlivosť o šperky

Starostlivosť o šperky všeobecne

* Šperky zásadne nekúpi.
* Šperky chemicky nečistíme.
* Každý šperk ukladajte oddelene, aby sa vzájomne nepoškriabali alebo nepoškodili.
* Pri obliekaní si šperk dávajte ako posledný.
* Pri vysvlékání si šperk zložte ako prvý.
* Pri domácich prácach (umývanie riadu, utieranie prachu, vytieranie apod, tj vždy, keď používame akékoľvek čistiace prostriedky) si šperky vždy odložíme.
* Šperky odkladáme pri akomkoľvek športe.
* Šperky si nasadzujeme, až po kozmetickom skrášlenie (po nanesení krému, po nanesení parfumu, po nastriekaní laku na vlasy apod).
* So šperky nespím, na noc je odkladáme.
* Pri česaní vlasov dávame pozor, aby sme si šperk nestrhli z krku, uší, zápästie.
* Šperky uchovávame najlepšie v tme, škatuli alebo šperkovnicu.
* Šperky neukladáme do kúpeľne (nesvedčí ju vlhko).
* V prípade väčšieho znečistenia šperku alebo poškodenie vyžadujúce opravu zverte túto prácu odborníkom, najmä u rhódiovaných šperkov alebo u šperkov s prírodnými kameňmi as perlami.

Špeciálna starostlivosť o bižutériu

* V prípade lankové bižutérie, ukladáme ju zamotanú do Kulata v sáčku, z dôvodu, aby sme lanko nezalomili.

Špeciálna starostlivosť o striebro

* Nenoste strieborné šperky do sírnatých kúpeľov a odkladajte je pri farbení vlasov.
* Strieborné šperky čistite čističom striebra, čistiacim balíčkom, čistiace vatou na striebro alebo inými pomôckami na čistenie striebra.
* Existuje aj mnoho spôsobov ako ďalej striebro čistiť. Buď môžeme čistiť striebro pomocou osvedčených receptov, medzi ktoré patrí napríklad čistenie pomocou zubnej pasty, alebo striebro zabaliť do alobalu a dať vyvariť do vody s kypriacim práškom ai
* Striebro má známu chemickú vlastnosť a to zmenu farby do tmavších odtieňov. Táto chemická reakcia je spôsobená vplyvom pôsobenia ľudského potu, ktorý obsahuje okrem iného aj prvky síry.

Špeciálna starostlivosť o zlato

* Zlaté šperky čistite v čistiace a leštiace kúpeľov na zlato, ďalej čistiace penou, praktickú utierkou.

Špeciálna starostlivosť o perly

*
Perly čistite v čistiaci kúpeli na perly, ďalej praktickú utierkou na drahé kamene, perly a koraly.

Špeciálna starostlivosť o Swarovski šperky

* Šperky chráňte pred pádmi, prudkým stykom s tvrdým materiálom či predmety.
* Kamene Swarovski, hoci sú veľmi tvrdé, sú krehké.
* Ak ste kúpili Swarovski šperk v kombinácii so striebrom, čistite strieborné časti špeciálnym čističom striebra, čistiaca vatou na striebro, čistiacim balíčkom apod Dodáte tak šperku stály lesk i krásny vzhľad.

Špeciálna starostlivosť o magnetické oceľové šperky

* Šperky neodkladajte v blízkosti identifikačných, telefónnych alebo bankových kariet a nosičov dát. Nenoste vedľa hodiniek.
* Šperky umyte teplou vodou a následne ihneď osušte. Dodáte im tak pekný a lesklý vzhľad.

Špeciálna starostlivosť o šperky z chirurgickej ocele

* Chirurgické šperky neoxidují, ako napríklad šperky strieborné. Nie je teda nutné o ne osobitným spôsobom starať.
* Dávajte si však pozor, aby ste ich nepoškodili chemicky alebo mechanicky.

Rozuzlování retiazky

Šikovný zlatník dokáže retiazka za pomoci špeciálnych ihiel väčšinou bez problémov rozuzlovat.

Príležitosť, pre ktorú sa hodí obdarovať šperkom

Šperkom môžete obdarovať ženu alebo muža prakticky pri každej príležitosti. Niekedy sa šperk hodí, a niekedy je priamo vyžadovaný.

Šperk sa hodí k:

* Sviatku,
* Narodeninám,
* Narodení dieťaťa,
* Obchodnému kontraktu,
* Životnému jubileu,
* Dňu matiek,
* Dni otcov,
* Valentínovi,
* Vianociam,
* Len tak, pre radosť.

Šperk je priamo vyžadovaný k:

* Zasnúbenie,
* Sobáša,
* Výročia uzavretia sobáša.

Druhy šperkov, ktoré potešia ženy

* Prsteň
* Prsteň na nohu
* Náramok na ruku
* Náramok na nohu
* Prívesok
* Prívesok na kabelku
* Prívesok na mobil
* Náhrdelník
* Náušnice
* Brošňa
* Piercing
* Súpravy šperkov

Druhy šperkov, ktoré poteší muža

* Spona na kravaty
* Náramok
* Prsteň
* Piercing

Druhy šperkov, ktoré potešia deti

* Náramok
* Prívesok
* Retiazka
* Náušnice
* Brošňa

Materiály šperkov

* Striebro
* Zlato
* Titan
* Volfrám
* Oceľ
* Oceľ magnetická
* Swarovski
* Bižutéria


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: