Sociálne siete na internete

Čo sú to sociálne siete a aké nebezpečenstvo vyplývajú z nedostatočného zabezpečenia Vášho počítača? Kde sa možno stretnúť s pol miliónom Čechov naraz? Poznáte pojmy malware, spyware alebo phishing?


Čo sú to sociálne siete?

Sociálne siete sú obľúbené. Všetci priaznivci internetu občas zaskočí niekam na pokec, až už sa jedná o tematické rozprávanie, zábavu o ničom alebo rodinné záležitosti, nájsť nových priateľov. Trebárs na Facebooku je už skoro jeden a pol milióna Čechov.

Sociálnych sietí s celosvetovou popularitou existuje samozrejme ďaleko viac. Niektoré sú určené čisto pre zdieľanie informácií a zábavu, iné pomáhajú hľadať prácu, prípadne združujú členmi určitého etnika alebo umelca profesionálne i amatérske.

Poznáte tieto ostatné siete?

Naymz je sociálna sieť určená pre udržiavanie a nadväzovanie obchodných kontaktov. Ide o pomocníka pri budovaní a sledovanie vlastnej kariéry, užívatelia Naymz vyznávajú profesionálny networking a výmenu odborných skúseností.

Elegantné riešenie pre rodiny, ktoré nežijú stále pod jednou strechou je potrebné česká Netín. Pozvite si svoj okruh známych a založte si nové teritórium. Môžete službu využiť tiež ako foto album, denník, zápisník, Odkazovač, nástenku, poštové schránky ... atd

Podobný účel má aj česká sieť Spolužáci.cz, umožňujúce zdieľanie odkazov, fotiek, kontaktov a dokumentov so súčasnými či bývalými spolužiakmi. Rovnako ako Spolužáci.cz patrí do stajne Zoznamu aj server Lidé.cz, kde sa nadväzovanie kontaktov a zábava nemusia obmedzovať len na spolužiakov.

Friendster je ďalší typickou americkou sociálne sietí. Je veľmi populárny v Ázii, ktorá zabezpečí celých 90% návštevnosti. Friendster vznikol v roku 2002, teda predtým, než svetlo sveta uzrel treba populárny Facebook. V roku 2003 Jonathan Abrams, zakladateľ Friendster, odmietol ponuku Googlu. Napriek tomu Friendster používa asi 90 miliónov ľudí.

Nezáväzne si zaflirtovat alebo sa aj seriózne zoznámiť môžete na rade českých serverov. Takúto službu ponúka potrebné spriatelený server na adrese Ukažse.cz. Nájdete tu napríklad foto zoznamku, ale aj hry a súťaže. O niečo populárnejší je služba Páči ti.cz. Naopak nie toľko známa je Osudová zoznamka štěstí.cz s podobným zameraním.

LinkedIn je sociálna sieť pre profíkov. To znamená, že tým hlavným v profile užívateľa je kariéra, pracovné miesta, vzdelanie. Mnohí z užívateľov tejto sociálnej siete už neposielajú zamestnávateľom životopisy, ale vystačí si s linkom na svoj profil, umiestnený na LinkedIn. Sociálna sieť orientovaná na obchodné kontakty samozrejme láka manažérov a personalistov viac než všeobecnejšie zamerané projekty. Celosvetovo má LinkedIn cez 35 miliónov užívateľov, čím ďalej viac ho využívajú aj Česi.

MySpace je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete, skvele sa hodí na zdieľanie hudby a videa. Túto sieť využívajú na šírenie svojho diela aj profesionálny umelci. Pred nástupom Facebooku išlo o absolútnu jedničku, vo zdieľanie multimediálneho obsahu stále podľa mnohých nemá konkurenciu. Sloganom je "A place for friends" (Miesto pre priateľov), kvôli ochrane detí je sieť prístupná len užívateľom starším 14 rokov.

Čo nám hrozí z netu?

Na Internete vôbec av sociálnych sieťach tiež ľahko môžeme získať pocit, že sme len v okruhu svojich známych. V skutočnosti ale môže skoro každý prečítať náš profil, najneskôr vo chvíli, keď sa stane naším virtuálnym priateľom.

Dnes si nemôžete byť istí, kto sa na druhej strane skrýva. Jeho profil môže byť 16 ročná, pekná blondínka a pritom sa jedná o štyridsaťročného chlapa, ktorý pasie po zajačikovia. Rozhodne by si si mal teda dávať pozor na to, aký obraz o sebe pri tvorení vlastného profilu ponúkaš svetu, a todoslova.

Poškodeniu počítača a strata dát

Malware = škodlivý softvér, súhrnný pojem pre akýkoľvek softvér, ktorý pri svojom spustení začne činnosť ku škode systému, v ktorom sa nachádza - napr čaká na otvorenie správy vo Vašej elektronickej pošte.

Spyware = špionážne softvér: sú programy, skryte monitorujúca správanie oprávneného užívateľa počítača alebo systému. Svoje zistenia tieto programy priebežne (napr. pri každom spustení) zasielajú orgánu, ktorý program vytvoril, respektíve distribuoval. Takéto programy sú často na cieľový počítač nainštalované spolu s iným programom (utilita, počítačová hra), s ktorého funkciou však nesúvisí.

Adware = je softvér, ktorého cieľom je odovzdanie reklamného oznámenia (aj proti vôli užívateľa systému).

Vir = vírus, parazitujúce súbor, ktorý sa pripojí k určitým programom alebo systémovým oblastiam, ktoré zmenia. Môže sa nekontrolovateľne rozširovať, alebo po svojom spustení začať deštrukčné procedúru (poškodenie, zmenu alebo zničenie dát, degradácii funkcie operačného systému, sťahovanie ďalšieho malware atď)

Červ = autonómny program, schopný vytvárať svoje kópie, ktoré rozosiela do ďalších počítačových systému (sietí), kde vyvíja ďalšiu činnosť, pre ktorú bol naprogramovaný. Často slúži ku hľadanie bezpečnostných zákutí v systémoch alebo v poštových programoch.

Trójske kone = programy, implantované do systému bez vedomia oprávneného užívateľa, monitorujúca špecifické činnosti, o ktoré prejavuje útočník záujem. Zaznamenávajú napr. znaky ktoré oprávnený používateľ stlačil na klávesnici (najmä heslá) alebo stránky, ktoré navštívil. Tieto údaje zasielajú útočníkovi na ďalšie spracovanie. Ten tak muža získať prístupové informácie k webovým stránkam, bankovým účtom alebo kontům elektronickej pošty. Muža sa jednať io textový editor, ktorý zároveň ukladá text, ktorý bol jeho prostredníctvom napísaný, do skrytej časti systému, odkiaľ môže byť vyzdvihnutý autorom trójskeho koňa.

Sú presmerovania = programy, ktorých úlohou je presmerovať užívateľa na určité stránky namiesto tých, ktoré pôvodne plánoval navštíviť. Na takýchto stránkach dochádza k inštalácii ďalšieho vírusu alebo touto cestou dôjde k výraznému zvýšeniu poplatku za pripojenie k Internetu.

Logické bomby = programy, ktoré sa tajne vkladajú do aplikácií alebo operačného systému, kde za vopred určených podmienok vykonávajú deštruktívne aktivity. Vopred špecifikovanú podmienkou štartujúci logickú bombu muža byť napríklad konkrétny dátum napríklad výročie určitej udalosti - pozri Virus 17. november.

Replay - situácia, kedy je zachytená kópia legitímny transakcie (dátová sekvencia), opätovne prehraná neautorizovaným subjektom, a to spravidla s nelegálnym úmyslom, napr pre otvorenie vozidlá s centrálnym zamykaním ...

Phishing - (alebo ak rybárčenie či hádzanie rybárskych háčikov) Podstatou metódy, usilujúci o scudzenie digitálne identity užívateľa, jeho prihlasovacích mien, hesiel, čísel bankových kariet a úctu apod za účelom ich následného zneužitia (výber hotovosti z konta, neoprávnený prístup k dátum atď .), je vytvorenie podvodné správy, šírené väcšinou elektronickou poštou, ktoré sa snažia spomenuté údaje z užívateľa vylákať.

Správy môžu byť maskované tak, aby čo najviac imitovali dôveryhodného odosielateľa. Muža ísť napríklad o falošný dotaz banky, ktorej služby užívateľ využíva, so žiadosťou o zaslanie čísla úctu a PIN pre kontrolu (použitie dialógového okna, předstírajícího, že je oknom banky - tzv spoofing). Týmto spôsobom sa snaží osoby presvedcit, že sú na známej adrese, ktorá sa nedostane zabezpečenia dôverujú (stránky elektronických obchodu atď).

Tak bývajú tiež veľmi často scudzenie napríklad čísla kreditných kariet a ich PIN. Prvým prípadom pokusu o uplatnenie phishingu v prostredí bankovej sféry Slovenskej republiky sa už stala Citybank. A vrcholila aj masívna kampaň, obsahujúce prvky phishingu, zameraná na klientov Slovenskej sporiteľne as


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: