Skutočný život cisárovnej Sisi

Viete, že cisárovná Sissi vážila pri svojej výške 172 cm len 45 kg? A že sa v neskoršom veku nenechala portrétovať a fotografovať preto, aby si ju všetci pripomínali ako najkrajšie cisárovnú v dejinách?


Skutočný život cisárovnej Sissi

Filmové spracovanie života cisárovnej Alžbety z päťdesiatych rokov nás zavádza k domnienke veľmi šťastného manželstva cisárskeho páru. Málo kto však vie, čo skutočne prežívali. Nasledujúci článok je len malý výpis toho, čo sa dialo na cisárskom dvore v druhej polovici 19. storočia.

Detstvo cisárovnej Sisi

Kto by aspoň mene nepoznal bavorskú princeznú, neskôr rakúskou cisárovnú Alžbetu, prezývanú Sissi. Narodila sa na Štedrý deň roku 1837 a už vtedy mala prvý zúbok, čo sa interpretovala ako šťastie v budúcom živote.

A Sissi skutočne bola mladé, veselé a ukecaný dievčatko, vychovávané voľne a slobodne, čo možno neskôr bolo príčinou jej melanchólia.

Lenže vtedy nikto netušil, že sa raz stane cisárovnou

Preto na ňu aj jej súrodencov rodičia nekládli vysoké nároky ako u detí na cisárskych dvoroch. Sissi bola dcérou bavorského vojvodu Maxa Jozefa Bavorského z rodu Wittelsbachovcov a Ludovika Vilemény Bavorskej, dcéry bavorského kráľa. Ludovičina sestra, Sissina teta, Žofia Frederika Bavorská bola vydatá za rakúskeho arcivojvodu Františka Karola, z ktorých sobáša vzišlo početné potomstvo a hlavne budúce rakúsky cisár Frantiček Jozef I.

Sissi a jej manžel Franz Josef

boli teda nielen manželia, ale aj bratranec so sesternicou. Sissin otec, živý, bavorský vojvoda, nenechal okolo seba bez povšimnutia prejsť takmer žiadnu sukňu. Čo bolo príčinou častých hádok oboch manželov. Sissina matka bola dbajúci rodinné etikety a vernosti. Rozdielnosť manželov je navzájom od seba odcizovala. Malá Alžbeta mala radšej zábavného otca, ktorý ju bral na lovy, jazdu na koni podobnú zábavu, nezvyklou pre dievčatá.


Zásnuby, svadba cisárovnej

Ale Sissi túto nezávislosť, voľnosť milovala, lenže osud s ňou mal iné plány. Keď sa v roku 1853 arcivojvodkyňa rozhodla oženiť svojho najstaršieho syna, neskoršieho cisára Františka Josef I., najvhodnejšie voľba padla na najstaršiu dcéru svojej sestry Ludovika. Helena Bavorská, domácky zvaná Nené, sa musela v krátkom čase naučiť všetkému, čo ako budúci cisárovná bude potrebovať. Pätnásťročnú Sissi vzala Ludovika na sestrine zásnuby so sebou. Táto, pôvodne zanedbateľná skutočnosť zmenila dejiny. Helena bola veľmi pôvabná, lenže akonáhle František Jozef I. zbadal Sissi, okamžite sa zamiloval.

Očarila ho nielen svojou krásou, ale oproti vážne sestre urečnenosťou, veselosťou a živosťou. A čo si cisár zaumienil, to muselo byť - jeho manželkou sa stane pôvabná Sissi. Táto mladá dáma si snáď uvedomila, že hoci nechcela, privodila svojej sestre nemilý prívlastok "tá, čo ju cisár odmietol". A naviac tým skončil jej detský život, v pätnástich rokoch sa stane cisárovou nevestou. Pre mladú princeznú to znamenalo vzdať sa všetkého, čo ju bavilo, a učiť sa vhodnému spoločenskému správaniu. Niet divu, že v deň svadby bola bledá a vôbec sa neusmála.

Toľko mladých dievčat by na jej mieste rado vykríkol svoje "áno" cisárovi, pretože bol nielen dobrá partia, ale veľmi atraktívny. Sissi však nadšená nebola a "áno" preniesla potichu, že aj kňaz bol nútený ju odezírat z pier.

Mladá cisárovná sa nezniesla s svokrou, arcivojvodkyňou Žofiou. Tá dbala na vybrané spoločenské správanie a Sissi často napomínala, kontrolovala. Po narodení detí jej je zobrala. Neverila že by ich Alžbeta mohla vychovať v pravej cisárskej deti. Sissi si zase stála za tým, že dieťa patrí k matke. Cisár bol tak zaneprázdnený prácou, že tomuto nevenoval príliš pozornosť. A ak áno, snažil sa manželku presvedčiť, že jeho matka to myslí dobre.

Deti cisárovnej

Za rok po prvorodenej dcére Žofii, ktorá zomrela v dvoch rokoch, prišla na svet ďalšia dcéra Gisele a potom korunný princ Rudolf.

Po narodení syna Sissi verila, že tým splnila svoju úlohu

a nebude na ňu vyvíjaný žiadny nátlak. Teraz už sa bude venovať naozaj len sama sebe. A tak sa aj stalo. Cisárovná len veľmi výnimočne sprevádzala svojho muža Františka Jozefa na spoločenských ceremóniách.

Krása, diéty

Väčšinu času trávila cestovaním, športom, ale hlavne prísnymi diétami.

Uvádza sa, že pri svojej výške 172 cm, vážila iba 45 kg

Bola posadnutá svojou vizážou a ochotná urobiť čokoľvek, len aby si udržala mladistvý vzhľad a nízku váhu. S pribúdajúcim vekom sa jej samozrejme darilo len to druhé. Konzumovala výlučne ovocie, denne píla čerstvé mlieko a šťavu zo surového mäsa. V neskoršom veku sa na ňu premietli tieto hladová leta s malou dávkou vitamínov - málo kto by v nej spoznal krásnu cisárovnú. Po jej krásnej pleti nebolo pamiatky. Zvraštenú kožu a nezdravú farbu schovávala pod závojmi, klobúky a ďalšími pomôckami. Len jej najbližší vtedajšej doby ju mohli vidieť.

Vydala prísny zákaz portrétovanie a fotenie svojej osoby.

Tá krásna žena z obrazov je mladá cisárovná a tak tiež chcela aby si ju v budúcnosti pripomínali, len ako mladú, krásnu, svieža.

Vlasy cisárovnej Sisi

Bola citlivá na svoje vlasy, ktoré jej siahali až ku kolenám. Denne je nechala česať. Pracovníčka, ktorá vykonávala túto činnosť, musela vždy po česaní ukázať kefa s vlasmi a ak bolo vyčesaných vlasov viac, ako cisárovná čakala, trestala ju.

Každý deň sa tiež kúpala a používali vhodnú, v tej dobe dostupnú kozmetiku alebo rady kořenářek.

Maďarsko

Milovala Maďarsko a Maďarov, preto tiež žiadala po cisárovi rakúsko-uhorské vyrovnanie. Franzovi Sissi skutočne miloval, a tak jej splnil, čo chcela. Za to mu umožnila vstup do svojich komnát. Z tohto spojenia vzišla na svet posledná, pre Alžbetu najmilovanejšia dcéra Marie Valerie. Tú považovala za svoje skutočné dieťa. Samozrejme mala rada všetky svoje potomstvo, ale Maria Valerie bola jediná, ktorú od malička vychovávala.

Samovražda - korunný princ Rudolf

Keď roku 1889 spáchal korunný princ Rudolf samovraždu, stiahla sa Sissi viac do seba a pre okolie sa stala o niečo Podivínský. Z tejto nešťastnej udalosti tiež obviňovala svoju nevestu, princeznú Stefanie Belgickou, za nevydarenej manželstvo jej syna, a že kvôli tomu bol nešťastný Rudolf dohnaný k tak závažnému činu.

Stratila už druhé dieťa, s svokrou si nerozumela, manžel ju svoju zaneprázdnenosť nevenoval dosť pozornosti, a preto už nevedela, čo by vo Viedni ďalej pohledávala.

Cestovanie

Od tej doby, čoraz viac chátrajúcej, trávila život na cestách, najmä pri mori. Na nátlak cisára, ktorý ju požiadal o príchod do Viedne, nereagovala. Tu ju bolo dobre, ai jej zdravotný stav sa zlepšil. Už toľko nepokašlávala a lepšie si ju dýchalo.

Vražda cisárovnej Sisi

Takto žila až do svojej smrti 10. 9. 1898, kedy ju v Ženeve zavraždil chudobný anarchista Luigi Lucheni.

Cisár bol zdrvený. Aj keď so svojou ženou netrávil veľa času, bol stále do nej zamilovaný tak ako v prvý deň, čo ju zbadal, a takmer denne písal svojej žene milostné listy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: