Rýchlo fit po prebdenej alebo prohýřené noci

Oslavovať sa dá kedykoľvek čokoľvek. Sláviť je zábavné. Poznáme to všetci. Čo však robiť s tým, ak to s pitím dost preženiete? Keď si vezmete k srdcu zopár dobrých rád, budete na tom dobre aj na druhý deň.


V hlave vám hučí, žalúdok je ako na vode, s posteľou jazdíte na kolotoči. Tieto príznaky pozná každý, kto sa napil viac, než je zdravé. Kde sa kocovina berie a ako sa jej ubrániť?

Vznik kocoviny

Naše telo najčastejšie trpia nedostatkom tekutín. Alkohol stimuluje činnosť obličiek - to znamená, že vylučujeme viac tekutín is dôležitými minerálmi. Následkom toho je potom malátnosť a neschopnosť koncentrácie. Pri odbúravaní alkoholu sa okrem toho v pečeni tvorí látka, ktorá vyvoláva nepríjemné bolesti hlavy.

Predchádzanie vzniku kocoviny

*
Predtým sa poriadne naježí. Nepite na lačný žalúdok! Jedlá s obsahom tuku ako je zemiakový šalát, cestoviny alebo syry spomaľujú prechod alkoholu do krvi.
*
Zvoľte svetlé nápoje. Tmavý alkohol (ako treba červené víno) skôr spôsobuje bolenie hlavy. Preto je lepšie piť nápoje svetlé - pivo alebo biele víno.
*
Zostaňte dôslední. Striedanie rôznych nápojov telo nesmierne zaťažuje. Najlepšie keď sa včas rozhodnete, na čo máte chuť, au toho potom celý večer zostanete.
*
Pite vodu. Ku každému drinku vypite pohár vody. Dajte prednosť vode neperlivej, kyselina uhličitá totiž urýchľuje účinok alkoholu. Do vody si počas konzumácie alkoholu pridajte trochu jedlej sódy.
*
Maškrťte slané. Usilovne chroupejte chipsy, olivy a arašidy. Zásobí vás soľou a tým predídete bolestiam hlavy a nevoľnosti.
*
Než si ľahnete, vypite liter vody

Vyzrajte na kocovina

*
Espreso s citrónom a vodou

Vitamín C stavia na nohy, poriadne silné Espreso zase probírá! Mimo to kofeín nabudí činnosť obličiek. Tým sa látky dostanú rýchlejšie z tela von, ale len za predpokladu, že k tomu vypijete aspoň dva litre vody.

*
Tablety proti opici

Tieto prípravky (napr. šumivý vyprošťovák alebo rozpustný Samaritán z lekárne alebo drogérie) sľubujú veľmi rýchlu a účinnú pomoc. Určite neuškodí, ale len s ich pomocou kocovina určite nepremôže.

*
Minerálka a zeleninový vývar

Veľmi dôležité je veľa piť! Alkohol totiž z tela vyťahuje cenné minerály. Aby ste sa rýchlejšie dostali do kondície, mali by ste deň "potom" skonzumovať minimálne 2-3 litre vody alebo zeleninového alebo slepačieho vývaru.

*
Prášky proti bolesti hlavy

Či už kyselina acetylsaicylová (ASS), ibuprofen alebo paracetamol - lieky proti bolesti zaberajú rýchlo a spoľahlivo. Napriek tomu by sa mali ľudia s citlivým žalúdkom ASS radšej vyhnúť. O tom, čo je vhodné, sa poraďte v lekárni.

*
Zavináč a kyslé uhorky

Starý známy klasik "kocovinové" raňajky: zavináč a nakladaná uhorka. Sú také efektívne, pretože obsahujú množstvo minerálov, ktoré deň po "pitce" nevyhnutne potrebujeme! Aj keď na to nebudete mať chuť, zjedzte aspoň kúsok. Pomôže! Nevýhoda: zavináč sú tučné a zaťažujú žalúdok. Lepšia alternatíva:

*
Poháre paradajkovej šťavy s korením a soľou.

Dodá Vám minerály, ako je draslík a horčík, chutná a navyše upokojuje žalúdok.

*
Med, ovocie (a sladké džúsy)

V medu, čerstvom ovocí (napr. banánoch) a džúsoch je obsiahnutý ovocný cukor. Ten prispieva k tomu, že sa alkohol v organizme rýchlejšie odbúrava. Na kocovina sú skvelé aj citrusy (najmä pomaranče).

*
Hroznový cukor

Príliš veľa alkoholu vedie k ľahkej podnormě hladiny cukru. Následkom je bolesť hlavy a závrat. Cukríky z hroznového cukru zabráni nevítaným dôsledkom, ale len vtedy, keď vycucáte každú pol hodinu jeden cukrík.

*
Pizza, hranolky a curry klobása

Vlčí "chuťohlad" na fastfood (rýchle občerstvenie) - druhý deň s ním bojuje mnoho z nás. Prečo tomu tak je, nevie nikto. Nikomu sa tiež nepodarilo preukázať účinky proti opici. Či tá, alebo tak: hlavne, keď to pomôže! Z domácich receptov môžete skúsiť biely jogurt alebo mätový alebo rebríčkový čaj, ktorý zneutralizuje pálivú žáhu a upokojí žalúdok aj celý tráviaci trakt.

Fit po nedostatku spánku

*
Ako sa dnes ráno ľahko preberiete?

Ak chcete svoj krvný obeh rozprúdiť ešte v posteli, tak môžete čuchať rozmarínový olej. Pri sprchovaní potom trikrát vystriedajte horúcu a studenú vodu, to oživuje.

*
Ako má vyzerať optimálne raňajky?

Aby ste vyrovnali stratu tekutín, ráno vypite väčšie množstvo minerálky alebo jablčného striku. Celozrnný chlieb alebo knäckebrot s paprikou, s uhorkami alebo reďkovkami nahradí stratené minerálne látky. Vhodný je tiež šálka vývaru. Jestli ste skôr na sladké, namažte si chleba medom. Jeho enzýmy pomôžu telu zbaviť sa škodlivých látok a jedov. Prírodný jogurt s ovocím vám zase dodá veľa vitamínov.

*
Čo pomôže proti pocitu chladu?

Po opojné noci sa náš krvný obeh väčšinou sotva vlečie a nám je preto zima. Poriadne sa nábalom. Na nohy si natiahnite hrubé ponožky, vkĺznete do obľúbených teplákov, aby krv mohla dobre cirkulovať. Prekrvenie môžete stimulovať aj masážou reflexných zón rúk. V dlaniach asi 3 minúty koulejte pichľavý masážne loptičku. Masáž aktivuje látkovú výmenu a ohrieva.

*
Čím rýchlo odstránite kruhy pod očami?

Po krátkej noci sa vám na tvári objavili tmavé podkovy? Preč s ním! Dva vatové tampóny namočte do studeného čierneho čaju s mliekom a na 10 minút je priložte na viečka. Potom oči krátko opláchnite. Mlieko upokojuje, triesloviny zbavujú opuchov - hneď vyzeráte sviežejšie.

*
Čo upokojí a osvieži Vašu zvädnutými pleť?

Upokojí ju a zvláčni domáce pleťová maska: jednu šalátovú uhorku rozmixujte a zmiešajte s 2 lyžicami smotany a 3 lyžicami tvarohu. Rozotrite na tvár a dekolt, po 15 minútach opláchnite. Vaša pleť bude zase sviežo žiariť. Chladivá maska vás navyše príjemne preberie.

*
Ako rozproudíte krvný obeh?

Čarovné zaklínadlo, ktoré vám pomôže svižne vyštartovať do nového dňa, znie: kyslík. Keď do pľúc prúdi viac vzduchu, stúpa obsah kyslíka v krvi. Orgány sú lepšie zásobované, rastie zásoba energie. Prechádzka na čerstvom vzduchu navyše prebudí aj vášho ducha.

Môžete tiež vykonávať nasledujúce dýchacie cvičenia:

Sadnite si do tureckého sedu a ruky položte na brucho. Zhlboka sa nadýchnite nosom a brucho nafúknite dopredu. Potom nosom vydýchnite. Opakujte asi minútu. Stabilné krvný obeh udrží aj ľahký pohyb. Cez deň sa preto občas poriadne ponaťahujte a prejdite. Pohyb povzbudí činnosť srdca.

*
Čo dokáže skvele zdvihnúť náladu?

Únavu a chmúry zaženú bylinky. Tip: Chroupejte petržlen. Tá totiž obsahuje mangán, stopový prvok, ktorý zlepšuje duševné rozpoloženie. Vedľajší účinok: Svieža dych

Ešte intenzívnejšie pôsobí bylinkový nápoj: olúpte jednu uhorku, rozpoľte ju a nakrájajte na kocky. Pridajte po jednom zväzku kôpru, petržlenu a pažítky a všetko rozmixujte. Zmes zmiešajte s 1 téglik kefíru a 2 lyžicami octu, osoľte a okoreňte. Nápoj obsahuje veľa minerálov.

Odbúravanie alkoholu z organizmu

Za jednu hodinu organizmus odbúra cca 0,1 promile alkoholu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: