Reklame neunikneš - reklama a psychológia

Viete ako reklama pôsobí na naše zmysly? Nielen zrak, ale aj sluch, hmat, čuch alebo ako nás ovplyvňujú farby? Treba veľmi záleží na odtieni šedej farby, čím je farba tmavšia, tým viac asociuje strach, monotónnej a depresie.


Reklame neunikneš

Slovo reklama pochádza z francúzštiny a jeho význam je - forma hospodárskej propagácie, v ktorej sa využívajú najrôznejšie prostriedky k hromadnej ponuke tovarov alebo služieb, tiež k podchytenie pozornosti ak vyvolanie záujmu potenciálneho kupujúceho o určitý tovar alebo službu.

Cieľom reklamy je vyvolať dopyt a záujem

o človeka, organizáciu, dielo ap., získať im popularitu, prípadne vybudovať nejaký vhodný obraz v povedomí zákazníkov. Moderné reklama využíva mnohých druhov reklamy, ktorá sa líši jednak použitými médiami, jednak propagovaným predmetom a tiež v neposlednom rade sa reklama líši spôsobom pôsobenia na človeka = podprahové. Podprahové reklama je síce vo väčšine vyspelých štátov zakázaná zákonom, napriek tomu je veľmi ťažké špecifikovať, čo je bežný reklamný priemysel a čo už manipulácia a podprahové signál.

V reklame sa posudzuje tiež, či nejde o tzv "klamlivú reklamu"

ktorá by oznamovala nepravdivé informácie, reklamu morálne či esteticky nevhodnú apod Nad dodržiavaním všeobecných pravidiel reklamy sa snaží držať dohľad jednak štátne inštitúcie - zákonné úpravy a sledovanie reklamného trhu, jednak asociácie reklamných agentúr.

Reklamy okolo nás - zabavte sa

Deň čo deň nás televízne stanice bombardujú nepreberným množstvom reklám. Podľa nich ideálna rodina žije v novom domčeku s veľkou záhradou a bazénom, všetko zaťaženej výhodnú hypotékou. V garáži majú rodinný voz vytvorený na lízing, rovnako ako majú na splátky vybavenú celú domácnosť. Členovia rodiny sú štyri - ideálne otec, matka a dve deti. Majú doma psa, pravdepodobne labradora alebo retrievera. Starší je syn, mladšia dcéra. Otec pracuje ako riaditeľ firmy av pracovnej dobe chodí na tenis. Má však schopnú sekretárku, ktorá mu ochotne podáva tenisové loptičky a dokáže ho zaprieť v jeho neprítomnosti - pravdepodobne za neho aj pracuje.

Reklama - hra s city a emócie

Matka je žena v domácnosti, ale od rána má strašne moc práce. Veď povážte musia vstávať strašne skoro, aby bola pri servírovaní raňajky - skladajúci sa zo sušienok a pomarančového džúsu - upravená, namaľovaná a svieža. Po raňajkách musí odprevadiť deti do školy, nesmie však zabudnúť vziať so sebou do kabelky fľašu aviváže, aby mohla ľuďom v autobuse ukázať, v čom si perie sveter. Potom ide nakupovať a samozrejme platia kreditnou kartou. Po návrate uvarí obed z vrecka, do polievky nesmie zabudnúť pridať vajcia.

Popoludní má relatívne voľno, ktoré trávi s priateľkami pri bazéne na záhrade, a medzi jej najväčšie prianie patrí - na rozdiel od kamarátok, ktoré sa chcú vydať alebo rozviesť - fľašu minerálky z prírodného zdroja. Ona s nimi hovorí o šminkách a zarába tým viac než manžel. Popoludní sa zo školy vracajú deti. Sú špinavé od čokolády a syn je zamilovaný do pani učiteľky s vedomím, že sa musí ešte moc a moc učiť. Potom deti šantia s kamarátmi na záhrade, väčšinou si hrajú na indiánmi alebo s loptou. K desiatu im potom matka ponúkne mlieko a cereálne sušienky, čo je necháva ľadovo kľudnými. Dostane je až ich babička, ktorá vytiahne z chladničky nejakú tú pochúťku s tučniakom.

Otec medzitým pri návrate z práce spôsobí dopravnú nehodu, ale pretože má skvelé poistenia, tak od poškodeného vodiča nedostane natlučeno, ba ani vynadané. Po návrate domov sa otec zaoberá natieraním plotu tou najlepšou farbou, do čoho mu neustále mudruje svokra teda babička, ktorú celkom vkusne uzemnia. Manželka zatiaľ dovádza na záhrade s rodinným psom a nemôže si vynachváliť, v akej je skvelé kondíciu a ako krásnu srsť má vďaka granulám, ktorými ho kŕmi. A naviac nám ukáže ten skvelý dôkaz!

Dcéra už asi hodinu telefonuje s kamoškami, pretože s telefónnym tarifom, ktorý majú, sa to určite oplatí. Potom je čas večere. Objednávajú si pizzu, ktorá je tá jediná pravá talianska. Po večeri manželka vezme totálne špinavý obrus, na ktorom sú zvyšky jedla a mapy od vína - mimochodom jediného pravého portského a postrieka škvrny zázračným prostriedkom. Nakoniec ho šoupne do práčky. Do prania samozrejme nepridáva žiadny odporúčaný prostriedok, takže práčka čoskoro odíde. Keď už je v tej kúpeľni, tak na odporúčanie jednej pani doktorky utrie ďalším zázračným prostriedkom obklady a umývadlo. Pohľadom na špinavý handričku to vyzerá, že už tam neuklízela minimálne päť rokov.

Manžel medzitým s kamarátmi na pive rieši, že ten výčapné je nejaký divný, a medzitým hltá tabletky proti zväčšenie prostaty. Deti išli spať pod perinami, ktorých obliečky je tak hebučký, pretože je pral snáď sám králiček mäkučký. A budú sa im zdať určite len tie najkrajšie sny!

Manželka si napustí vaňu, pridá do nej úchvatnú penu, vďaka ktorej sa po vykúpaní bude cítiť tak skvelo, ako by celý deň nebola v jednom kole. Potom si odstráni všetky ochlpenie na celom tele a namažte sa niekoľkých krémy, čím odstráni aj celulitídu, bude mať ploché brucho a vyrastú jej prsia aspon o dve čísla. Pritom bude mať taky bronzovú farbu. Manžel sa vracia z krčmy, ale pretože má opäť svoje dni, ide ešte so susedom Dopita na balkón flašku niečoho výnimočne horkého a výnimočne dobrého. Potom do seba hodí modrú pilulku a obyčajný sa k manželke. Pred tým si samozrejme vloží do pusy plátok žuvačky pre svieži dych, pretože alkohol moc vábny dych nevytvorí. No, nesmie na ženu dýchať moc rýchlo a moc zblízka, aby mu pri sexe vďaka jeho ľadovo sviežemu dychu nezmrznuté.

Z toho všetkého vyplýva, že v ideálnej rodine sa manžel fláka v práci a po večeroch sa prejavuje ako alkoholik, manželka rieši s kamarátkami hlúposti, deti sú sú rozmaznané a stále špinavé a nevie kultúrno stolovať ani sa správať. Doma majú všade špinu, ale navonok sa tvária, že sú všetci strašne šťastní, veselí a spokojní ... Tak by svet vyzeral, ak by sme pristúpili žili v umelom svete reklamných ťahákov? Trochu mi to pripomína jeden americký film.

Psychológia využívaná v reklame

Zrak - všetky tlačená reklama v novinách, časopisoch, vonkajšia reklama, televízna reklama, reklama v kinách, na videu, elektronická reklama na internete. Sluch - predovšetkým reklama rozhlasová, televízna a reklama na videu. Čuch - reklama na parfumy v časopisoch, reklama v mieste predaja. Hmat - tlačená reklama v spojení s ukážkou materiálov rôznych štruktúr. Chuť - reklama v mieste predaja v podobe rôznych ochutnávok.

Farby v reklame

Farby na nás tiež pôsobí: Biela - čistota, mier, nevinnosť, chlad, uvoľnenie, sloboda, útek. Čierna - ničota, odriekania, vzdor, pochybnosť, smrť, ale aj vznešenosť, dôstojnosť, elegancia, preto sa v reklame používa pre kvalitný, atraktívny tovar. Šedá - symbol neistoty, neutrality, nedostatku energie, veľmi záleží na odtieni šedej farby, čím je farba tmavšia, tým viac asociuje strach, monotónnej a depresie. Zelená - pokoj, čerstvosť, príroda, voda, chlad. Červená - sila, život, energia, dynamika, vzrušenie, sex, oheň, krv, nebezpečenstvo, vyvoláva dojem dôstojnosti. Modrá - pokoj, krása, čistota, flegmatický temperament, ženskosť, neha, vernosť, dôvera, láska a oddanosť, symbolizuje tradíciu a stálosť. Žltá - slnečné svetlo, vitalita, lesk, nádhera, teplo. Hnedá - krajiny, teplo, bezpečie, domov, tradícia, zdržanlivosť, pevnosť, úžitok, prospech. Fialová - zastreté vzrušenie, tajomstvo, pokora, skromnosť.

Bolo by asi zaujímavé, keby sme mali možnosť vysledovať účinok reklám - napríklad len za jeden týždeň v celorepublikovom meradle. Ale verím, že by túto výsledky opäť výrobcovia reklamy otočili proti nám.

A čo Vy milý čitatelia? Ako na Vás reklama zaberá? Napíšte nám do diskusie, či kupujete výrobky prezentované reklamou. Napíšte nám svoje skúsenosti - napríklad s reklamou klamlivú.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: