Psie škôlka - výchova psa

Škôlok pre psov u nás rapídne pribúda. Dôvodom je jednak široká ponuka služieb a tiež primeraná cena. Už si nemusíme lámať hlavu čo s psíkom, odchádzame ak na dovolenku a ako zvládať nezvládnuteľného psa. Všetko je ponuke psích škôlok.


Svojho psieho miláčika sme schopní v dnešnej dobe veľmi dobre tešiť. Mimo širokú ponuku dobrôt na mlsný jazýček a doplnky ako do psieho pelechu, tak samotnej časti odevu, doplnkov, ho môžeme umiestniť do psej škôlky a on tak nebude večne čakať a raubířit doma, než sa vrátime unavení práce.

Školy a škôlky pre psov rastú ako huby po daždi a ich obľúbenosť stále stúpa. Na rozdiel hotelov pre psov, kam umiestňujeme svojho štvornohého miláčika v prípade odletu na dovolenku, ponúka škôlky široké spektrum služieb.

Tak sa nám vrátil pes MEDIAPOL-u po návšteve psie škôlky.

* Urobili sme s ním reportáž, ako sa mu v psej škôlke páčilo.

Pes - ozajstný priateľ človeka

V dnešnej dobe, kedy je už náš domáci maznáčik skutočným členom rodiny, je pre nás samozrejmosťou mu nakupovať špeciálnu stravu - granule, mäso v konzervách, alebo maškrty v podobe čokolád pre psov, alebo psích keksov. Bežné je, v prípade jeho nezdravého stavu, s ním zájsť k odbornému lekárovi - veterinári, a väčšina z nás mu umiestnila brlôžok práve vedľa toho nášho. Pes je pre nás skutočným priateľom.

Dnešná rýchla doba si vyžaduje aj svoje obete a tým je hlavne samostatnosť. Oproti minulým desaťročím sa jednoznačne zvýšil počet ľudí, žijúcich sami. Z práce do práce, občas za zábavou, inak v neustálom strese. Nie je divu, že si väčšina takýchto osôb zaobstará psa na odreagovanie a nabratie ďalších síl. Bohužiaľ táto mute tvár trpí, ak trávia celé dni sama v uzavretom priestore. No a od toho sú tu práve psie škôlky, kam svojho psíka umiestnite a vyzdvihnete si ho pri ceste zo zamestnania.

Kritériá pre prijatie psa do škôlky

Než však tak urobíte, musíte, alebo spíš váš pes splniť kritériá pre prijatie do škôlky. Jednotlivé zariadenia majú svoje vlastné ustanovenia, ale v podstate sú všetky podobné.

Zdravie psa do psie škôlky

Dôležité je, aby váš psí priateľ mal očkovací preukaz so všetkými platnými očkovaním. Tiež aby váš psík bol po všetkých stránkach zdravý. Výnimkou sú pooperačné stavy. Zvyčajne sa na štvornohý kamarát spozná, či je v poriadku, ale škôlka vám môže nariadiť správu a posudok od veterinára. Ak máte zrovna naponáhlo, môže vám niektorá škôlka ponúknuť vlastného veterinára, ak má.

Vek psa a správania

Kúpili ste si psíka čerstvo? Musíte tiež myslieť na to, že najmenší šteniatka vám do škôlky nevezmú. Väčšinou si udávajú, že až po 50. dnu života psa. Ak je váš miláčik naopak nie sladkým plyšák, ale drsným bojovníkom, môžete sa tiež stretnúť s neúspechom pri prijatí. Psie škôlky, to sa rovná široké spektrum psích rás as tým spojené bojovnosť, či naopak bojazlivosť. Pes musí byť preto ovládateľný as agresívnym hafan môžete mať problém.

Fenky - pozor na gravidné slečny v škôlke

Psie škôlky ani neberú všetky sučky. Ak je psie slečna v druhej polovici gravidity, nemá do psej škôlky vstup povolený. Logicky tiež nie je pripustená, hara-li. Aspon sa teda taká suka nemôže zúčastniť školského programu. Vaša fenka bude izolovaná od cudzích psov v koterci.

Škôlky vydávajú taky svoje odporúčania, ako sú vstupy pre sučky nekojící, psov odblešené as registračnou značkou. Dokonca niektoré zariadenia odporúča vstup psíka s čipom.

Akčné psíci sú tiež radi v psej škôlke

Aj keď vyššie uvedené požiadavky a odporúčania znie veľmi vyberavý, a máte obavy, že by vášho Raubíři neprijali, dajte je stranou. V škôlkach veľmi radi prijmú veselé a hravé psíky, ktoré treba občas aj prevychovať. Informujte sa pred vstupom do škôlky. Všetky škôlky vyššie uvedené nemajú v ponuke, ale po dohode by vám mali vyjsť v ústrety.

Psie škôlky a ponuka pre psíkov

A čo taká škôlka ponúka? Ponuka sa samozrejme od jednotlivých škôlok líšia, zvyčajne však to najdôležitejšie majú spoločné. Predovšetkým sú to vonkajšie rozľahlé priestory, kde si váš psík bude hrať, preháňať a cvičiť. Ak nemôžete svojho psíka priviesť sami do škôlky, môžete požiadať toto príslušné zariadenie, aby si psíka zdôraznilo. Je to však služba naviac a tiež býva väčšinou spoplatnená. V bežnej cene za pobyt je naopak zahrnuté: voľný pohyb na pozemku škôlky, miska s čerstvou vodou a granulami (prípadne iná strava je opäť na dohode), rôzne hračky, Pelíšky na odpočinok, ošetrenie a služba veterinára, aj zabezpečenie očkovania, alebo starostlivosti o vzhľad psíka, ako je strihanie, kúpanie, a iné úpravy psieho kožúška.

Možno sa tiež o vášho psieho miláčika postarať v neobvyklých hodinách a dňoch, ako sú víkendy alebo dovolenky. Pes môže tiež po dohode zostať v škôlke cez noc.

Niektoré škôlky dokonca ponúka služby aj mimo škôlku. Ak ste napríklad v pracovnej neschopnosti, alebo sa len necítite dobre, ale váš štvornohý kamarát je nedočkavý, a chcel by na prechádzku, zavolajte do škôlky a dohodnite sa s nimi. Veľmi radi vyhovie a vyvenčí vám psíka tak, ako ste vy, aj on zvyknutí.

Preučenie psíka v psej škôlke a individuálne stráženie psa

Inou vecou je, ak ste na svojho psieho kamaráta krátki. Nepodarilo sa vám ho naučiť správne povelom a viete, že by ho do škôlky, medzi hodné psíkov nepustili. Ale tiež by ste radi mali poslušného Raubíři, ktorého budete radi vyzdvihovať zo škôlky? V takej chvíli vám škôlky ponúknu individuálne stráženie a výučbu, často nazývané "u psie tety", ktorá sa venuje len jemu av izolovanom prostredí od cudzích psov. Je to odborníčka, ktorá príde na to, kde je chyba a čo bude psík potrebovať.

Niektoré škôlky už sú aj tak ďaleko, že ponúka individuálne stráženie psa vo vašej domácnosti spolu s venčením. Môže sa tak diať u psíkov, ktorí sú z nejakého dôvodu zvyknutí len na známe miesta, a presun k cudzím osobám na neznáme prostredie by im robil problém. Alebo to len vy sami, ako zákazník vyžadujete.

Psie škôlka - denný program

Ak sa však vrátime späť do klasickej psie škôlky, bude nás zaujímať, ako prebieha normálny deň v takej psie škôlke.

Škôlky majú zvyčajne otvorené od 7:30, kedy môžete psíka priviesť, denný program potom začína v osem hodín. Psíci sú umiestnení do výbehov po piatich alebo šiestich psoch, rozdelenie podľa veľkosti, správanie, rasy alebo pohlavia. Postupne sa jednotlivé výbehy otvárajú a hafan môžu vyvádzať po rozľahlej záhrade. Potom je na čase venčenia a cvičenie. Po tejto procedúre si psík zaslúži jednak dobiť potrebnú energiu a jednak odpočinok. Dostane teda kŕmenie (ak nie je s majiteľom dohodnuté inak) a môže odpočívať opäť so svojimi psími kamarátmi vo výbehu. Popoludní je opäť podobný program ako ten dopoludnia.

Vyzdvihnúť si ho potom môžete od pol piatej až do šiestej hodiny popoludní, ak nebolo vopred dohodnuté inak.

Škôlky majú aj mimo výbehy s bouda zastrešené priestory. Tu sa niekedy umiestňujú psíci cez noc, alebo v prípade nepriaznivého počasia.

Služby psie škôlky pre prehľad

* Stráženie a venčenie psov
* Krmivo a čerstvá voda počas dňa
* Možnosť voľného výbehu na rozľahlom objekte škôlky
* Cvičenie a výchova
* Ubytovanie aj v búdach a pod strechou
* Hračky, Pelíšky
* Očkovanie
* Ošetrenie veterinára
* Úprava psieho kožúška, kúpanie
* Transport psíka zo škôlky i do škôlky
* Stráženie cez noc, cez víkendy, dovolenky, cez sviatky
* Venčenie
* Individuálne výchova
* Individuálne venčenia
* Individuálne stráženie u vás doma, alebo u psích tet.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: