Odhaľte kúzlo fajky

Fajka je jedným z mála tzv dôverných predmetov, ktoré presvedčivo dotvárajú charakter muža. Efekt, ktorý naraz vyvolá okamih, keď muž vytiahne fajku as rozvahou ju začne nacpávat, zapaľovať a vypúšťať obláčiky modrého dymu, je vskutku jedinečný.


Čo je stylovějšího ako fajka? Prstene, retiazky, náramky? Omyl. Kravaty, šatky, motýliky? Okuliare? Kdeže. Snáď len správne zvolené hodinky alebo originálne plniace pero jej môžu diaľky úctivo konkurovať. S fajkou si môžete beztrestne hrať uprostred veledůležitého rokovaní, a nikto vás nebude podozrievať z ignorantství, naopak: dýmkaři sú predsa ľudia premýšľavý, rozvážni, ktoré len tak niečo nevyvedie z miery. "Tento chlapík určite vie, ako na to," povedia si partneri u rokovacieho stola.

Slávni muži s fajkou

K popularite fajok veľa prispeli legendárny muži:

*
Spisovateľ Iľja Erenburg im venoval poviedkový knihu Fajky. O dýmkách toho vedel veľa, ale najmä o ich fajčiari. "Ten, kto berie do zubov fajku, musí mať najvznešenejšie vlastnosti: chladnokrvnosť vojvodca, mlčanlivosť diplomata a pokoj falošného hráča," napísal.
*
Spisovateľ E. T. A. Hoffmann
*
Detektív Phil Marlow hrdina próz spisovateľa Raymonda Chandlera
*
Komisár Maigret spisovateľa Georgesa Simenona
*
Sherlock Holmes spisovateľa sira Arthura Conana Doylea - podľa Holmesa dokonca jedna z nejvěhlasnějších dýmkařských firiem Peterson z Írska pomenovala svoju kľúčovú kolekciu.
*
Na fajky nedal dopustiť Albert Einstein, ktorý sa inak v pohode zaobišiel bez kravaty, ponožiek ba aj spodkov.
*
Komponoval v ich spoločnosti Beethoven i český hudobný skladateľ Ilja Hurník.
*
S fajka sa nechávali vidieť aj Helmuth Kohl, Jan Kalvoda alebo herec František Filipovský.

Proste fajky milujú ľudia z najrozmanitejších odborov.

Odkiaľ sa fajky vzali

Tie najstaršie slúžili k náboženským obradom starých Aztékov, Mayov, ale aj iných indiánskych kultúr Ameriky. Indiánska fajka mieru-túto pojem snáď najviac naznačuje, akú úlohu v ich živote zohrala. Ako ukazujú nálezy archeológov, svoje o ich užitočnosti vedeli aj v Afrike alebo Austrálii. V Európe sa fajčenia fajok rozšírilo až po objavení Ameriky. Cez "veľkú mláku" na kontinent prišli nielen samotné fajky, ale i tabak. Najprv sa stali módou v Anglicku, potom v Holandsku ...

V sedemnástom storočí svetlo sveta vidia krásne kusy, ktoré sú dodnes ozdobou mnohých špecializovaných múzeí.

Niektoré hlinené fajky sa dokonca dostali na šerosvitně ladené obrazy jedinečného Rembrandta. Keď bol v Holandsku na pracovnom pobyte ruský cár Peter Veľký, aby sa naučil stavať lode, neodolal a fajky, doplnok šľachticov rovnako ako prostých námorníkov, sa onedlho uchytili aj vo veľkej krajine na východe. Porcelánky sa začali vyrábať v osemnástom storočí aj v západných Čechách. Na Morave sa vyrábali kvalitne spracované fajky z pálenej hliny.

S postupom času sa však prichádza na to, že najlepšie sa fajčí z fajok drevených.

Najvhodnejšie drevo na výrobu fajok

Skúsenosťami sa dospelo k poznaniu, že nie je nad fajky drevené. Hľadalo sa to najodolnejšie drevo, ktoré by pohodlne odolalo teplotám okolo ôsmich set stupňov, ktorých dosahuje horiace tabaková zmes:

*
Orech, jaseň, hruška, slivka, jelša, breza - drevo je použiteľné, nie však ideálne.
*
Oliva, krušpán - toto drevo dopadlo oveľa lepšie.
*
Jednoznačne zvíťazil vřesovec biely čiže BRUYERE, presnejšie jeho koreň, na ktorý narazíte v Stredomorí: na Sicílii, Korzike, Maroku, Grécku, Albánsku.

Dnes pochádza deväť z desiatich fajok práve z BRUYERE, ktorý je neobyčajne tvrdý, s vysokým obsahom kyseliny kremičitej, má nesmierne husté žilkovanie as prehľadom sa vyrovnáva s veľkým žiarou, len tak sa nepropálí a poradí si is kondenzátom, ktorý pri fajčení vzniká. Spĺňa tiež estetické parametre. Máva krásne odtiene a jeho žilky sa podobajú plápolajúcimi plameňom.

Najznámejšie fajky

*
Perly medzi fajka - dunhillky. Alfred Dunhill otvoril v roku 1907 v Londýne trafiku a začal vyrábať fajky, ktoré sa čoskoro stali pojmom.
*
Írske petersonky-sú robené z toho najkrajšieho dreva, každá je navyše identifikovateľná podľa krúžku z pravého striebra.
*
Britské fajky - klasika od firmy Charatan alebo Parker.
*
Dánske fajky - Stanwelovy, LARSENOVÁ alebo Svedeborg uchvacujú elegantným dizajnom rovnako ako starostlivo odvedeným remeselným spracovaním.
*
Francúzske fajky - modely od Butz-Choquina či Lacroix.
*
Talianske fajky - Savinelli, Lorenzo, Brebbia, ale hlavne Maestro Ser Jacobo della Gemma. Odborníci fajky posledný značky považujú za ozajstné skvosty, kde sa ušľachtilý tvar harmonicky snúbi s vybraným drevom.

Ako si vybrať tú pravú do zbierky

Vyberte tvar, ktorý sa Vám jednoducho páči. Riaďte sa len svojím vkusom.

*
Fajka sa skladá z hlavičky (do nej sa dáva tabak), ktorá prechádza v rúrky, a náustku, ktorý býva zakončený skusom. Rúrky a náustok by dohromady nemali merať menej ako desať centimetrov: čím dym z hlavičky do kuřákových úst prejde dlhší cestou, tým viac sa ochladí a je libější. Rovné fajky v partii náustku a rúrky sa nazývajú biliard, ak sú v týchto miestach zahnuté, ide o typ bent. Ak má fajka širokú, robustný hlavičku, ide o tzv pot (česky hrniec). Tieto druhy potom mávajú nespočetné modifikácie v proporciách, líniách a podobne.
*
Potom sa zamerajte na drevo - žilkovanie má byť patrične husté a pravidelné, vinout sa po celej hlavičke a kresba má plynule pokračovať aj na rúrky. Čím sú žilky početnejšie, tým býva drevo tvrdšie a len tak neprohoří. Rovnobežné žilkovanie sa nazýva straight grain (priame zrno).
*
Drevo posiate drobnými terčíky - vtáčie oka (bird eyes), ktoré sú ozajstnou vzácnosťou a považujú sa za vrchol dřevokresby.
*
Vystúpené žilky - považujú sa za vrchol príťažlivosti a erotismu. U niektorých fajčiarov fajka bez žiliek nemá šancu na úspech.
*
Pozor na náhodná tmavé miesta na dreve. To sú vykytované kazy, ktoré výsledný dojem kazia.
*
BRUYERE nemusí byť len hladký, býva dotváranie aj pieskovaním. Tahle operácia sa uskutočňuje vtedy, ak je drevo príliš poznamenané kazy. Pieskované fajky dobre odvádzajú teplo, a keď sa s nimi neopatrne tuknete treba o hranu stola, nič moc sa nestane. Preto by v zbierke nemali chýbať.

Fajku si kupujeme nielen kvôli kuřáckému zážitku, ktorý je s to sprostredkovať, ale rovnakým dielom aj pre estetické parametre. Bez fajčenia obradných, nádherne zdobených fajok sa nezaobišiel žiaden významný okamih, žiadne dôležité rozhodovanie.

Výber tabaku

V dnešnej dobe máte možnosť veľkého výberu tabaku, a to dánskych, švédskych, nemeckých, britských, holandských ai U nás v ČR sa v súčasnosti fajkové tabaky nevyrábajú. Aj keď narazíte na tabak s označením českej zmesi, výroba pochádza zo zahraničia. Záleží len na Vás, či najprv začnete s ľahšími tabaky a postupne prejdete na tabaky s výrazným tabakovým arómou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: