Náš čuch a vôňa

Nepoužívame ho na prežitie v prírode, preto prakticky zakrpatené. Potlačili sme prírodné vône, pretože náš svet je presýtený splodinami automobilov, dymom z cigariet a komínov, alebo priemyselne vyrábanými arómami a parfumy.


Ako sme na tom s čuchom?

Ľudský čuch je z hľadiska evolúcie jeden z najstarších zmyslov. Pôvodná mozog pre ňuchania sa zmenil na myslenie - príslovie, ktoré často používa slávny seriálový detektív Hercule Poirot - v šedú kôru mozgovú. Nepoužívame ho na prežitie v prírode preto prakticky zakrpatené.

Potlačili sme prírodné vône, pretože náš svet je presýtený splodinami automobilov, dymom z cigariet a komínov, alebo priemyselne vyrábanými arómami a parfumy. Vedci však prišli na to, že si náš mozog predsa pamätá každú vôňu, ktorú zaregistrujeme a to prakticky nastálo.

Čuch a feromóny

Veľmi dobrý čuch majú motýle, žraloky a šelmy - psy majú možno najostrejšie čuch zo všetkých živočíchov. Slúži im na orientáciu v priestore, rozpoznanie teritória, systém nájdenia nepriateľa, nájdenie koristi aj vyhľadanie partnera. Naopak primáty, vrátane človeka, majú čuch pomerne slabý, u veľrýb čuchový orgán úplne chýba.

Nahováraní - čuch

A napriek tomu vedci tvrdia, že pokiaľ ide o ľudské zvádzania, je najlepšie spoľahnúť sa práve na prirodzenú vôňu. Citlivosť čuchu sa u rôznych ľudí líši. Všeobecne majú ženy citlivejšie čuch než muži, ale táto citlivosť kolíše v závislosti na menštruačnom cykle. Plodná žena vonia muži lepšie, ovulující ženy potom ešte lepšie. Odorant = feromóny pôsobí prostredníctvom potu a ďalších telesných sekrétov. Je to substancia, vylučovaná jedným jedincom a prijímané druhým rovnakého druhu, pričom táto substancia dáva podnet k určitej reakcii. Feromóny sú teda látky vytvárané telom a šírené za účelom vnitrodruhové komunikácie.

Psychika - vplyv na psychiku

Vôňa má tiež výrazný vplyv na ľudskú psychiku, preto sa často navodzujú príjemné vône, ktoré človeku spríjemnia pobyt v nejakom prostredí - kostoly bývajú vydymovanie kadidlom, na Vianoce sa páli vonná purpura a František, na prevoňanie miestností sa užívajú vonné tyčinky a sviečky. Rovnako tak zápachy na človeka pôsobí negatívne. Vôňa ovplyvňujú nielen nervový systém, ale hrajú úlohu treba pri spúšťaní emócií. Pachy sú ľuďmi vnímané pozitívne alebo negatívne.

Bromidrofobie

Prílišný dôraz na čistotu môže viesť k presvedčeniu, že aj prirodzená vôňa pokožky ľudského tela je niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. To vedie až k nezdravému nutkanie prirodzenej pachmi prehnane odstraňovať alebo maskovať. Choroba sa volá bromidrofobie a radí sa medzi psychické poruchy. Podľa údajov americkej psychiatrickej spoločnosti je výskyt tejto poruchy na vzostupe. Preto pozor a všetkého s mierou!

Odorologie

Odbor kriminalistiky, identifikácia osôb alebo vecí na základe ich pachu. Skúma telesný pach človeka, ktorého zdrojom je dych, pot či iné výlučky. Látky, ktoré sú súčasťou telesného pachu, sú vylučované nepretržite a ich zloženie je individuálna. Na konkrétnu charakteristiku telesného pachu majú vplyv choroby a lieky, užívanie alkoholu, fajčenie, jedlo, používanie kozmetiky atď .

Pachové stopy môžu byť buď na predmetoch, ktoré prišli do kontaktu s pôvodcom zápachu

alebo sú priamo vylúčené do okolia. Pôvodcom pachu však nemusí byť vždy objekt, ktorý stopu vytvoril. Môže sa jednať io hodinky, obuv, kľúče alebo iný predmet, ktorý bol v kontakte s určitou osobou. Stopy sa dajú odstrániť pomocou tkaniny aratex do pachové konzervy, môžu sa tiež nasať do injekčnej striekačky alebo plastové fľaše alebo sa využíva prosávání vzduchu.

Príroda ako lekáreň

Liečebné metódy, ktoré využívajú pôsobenie vôňou, sa všeobecne označujú ako aromaterapia.

Túto alternatívnu liečebnú metódu dobre poznali už starí Egypťania pred päť tisíc rokmi. Ich vedomosti prebrali Gréci a Rimania. A po nich potom celý svet. K čomu čuchať a prečo si ešte dobre pamätali naše babičky. Aromaterapia je liečebná metóda s rozsiahlymi podpornými účinkami v prevencii i vlastnej liečbe. Funguje ako jednoduchý a príjemný prostriedok na odstraňovanie radu bežných problémov av kombinácii s hlavnou liečbou môže byť účinná aj u závažných ochorení.

Levandule na kĺby

Aromatické látky pôsobia na čuchové receptory človeka a vyvolávajú rôzne pocity. Okrem toho spôsobujú dôležitú biologickú aktivitu, ktorá ovplyvňuje rôzne orgány, a dokážu vyvolať určité žiaduce účinky podľa druhu použitej silice. V aromaterapiu pracujeme s aromatickými preparáty, ktorých základom sú rastlinné silice a aromatické oleje.

Vdýchnutie silica môže navodiť zvýšenie či zníženie krvného tlaku

pocit tepla, chladu, osvieženie, upokojenie, povzbudenie alebo odstrániť bolesti hlavy. Inhalácia silíc je možné využiť v psychoterapii pri liečbe rôznych psychosomatických ochorení. Rovnako tak môže príjemná vôňa prispieť k zlepšeniu atmosféry doma i na pracovisku.

Liečba aj prevencia

Svoje miesto si skrátka táto liečba nachádza iv dnešnej uponáhľanej dobe: esenciálne oleje sa používajú ako pomocné prostriedky pri liečení fyzických i psychických chorôb a porúch, ale poslúžiť môžu aj ako preventívne prostriedky chrániace telo pred nachladnutím alebo pred chrípkou.

Poraďte sa s lekárom

Niektoré esenciálne oleje pôsobia na viacerých ochorení naraz - treba v poslednej dobe obľúbený tea tree oil: chráni telo pred infekciami a udržuje ho "čisté" a zdravé. Harmanček a levandule môžu byť zase použité pri liečení artritídy alebo pri bolesti kĺbov.

Ak sa rozhodneme vonné oleje používať, je dobré poradiť sa s odborníkom

Citlivá pokožka totiž na niektoré esenciálne oleje reaguje podráždene. Tiež by sme mohli byť na niektorý výťažok alergickí. Ak chceme esenciálny olej používať ako masážny, zmiešame ho s olejom základným - napríklad s mandľovým - čisté esenciálne oleje nikdy nesmieme používať priamo na pokožku.

Keď ho votrieme do kože, esencie prenikne do krvného obehu

a krv ju prenesie do miesta určenia v tele. Veľmi obľúbené je pridanie esenciálnych olejov do kúpeľa. Opäť ale musíme dať pozor na množstvo pridávaného oleja - stačí pár kvapiek pod tečúcu vodu a potom vodu starostlivo premiešať.

Parfumy a toaletné vody

Parfém je všeobecné označenie zmesi esenciálnych olejov a ďalších aromatických látok. Obsahuje 15 až 30% vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu. Jeho úlohou je vydávať príjemnú a špecifickú vôňu. Ak nemáte predstavu o budúcom parfumu, očichejte papierový prúžok s tester.

Až si vyberiete podľa čuchu vôňu, ktorá Vás osloví

naneste si na každú ruku jeden, aby bol parfum v kontakte kožou. Každý človek má osobnú vôňu, preto závisí na jeho pokožke, spôsobe výživy a životných zvyklostiach, či vybraný parfém sadne i Vám. Na niekom vonia parfém príjemne a na koži iného odlišne. Ak Vám vôňa bude príjemná vráťte sa do predajne a parfém si kúpte.

Počas dňa používajte parfémované vody

majú menšiu koncentráciu a sú cenovo dostupnejšie. Parfém sa hodí len pre slávnostné a výnimočné chvíle. Pre teplé letné dni sú určené kvetinové, citrusové, pre zimné ťažšie orientálne a korenené vône.

Parfém nevystavujte slnečným lúčom a teplote nad 20 stupňov

Po použití ho opäť vráťte späť do papierovej krabičky. Takto vydržia aj rok. Ak zmení farbu, stmavne a okolo uzáveru sa usadí živicový prstenec, je starý a odborníci odporučí ho vyhodiť.

Kam sa vôňa nanáša

Pár kvapiek za ušnice sa týka extraktu, parfém pôsobí najlepšie tam, kde je pokožka nejprokrvenější. Lakťovej a podkolennej jamky alebo zápästia. Slabšia koncentrácia môžete použiť na oblečenie. Veľmi dobre drží vôňu čerstvo umyté vlasy a oblečenie z prírodného materiálu. Pozor na striedanie parfémov, ak navoňané oblečenie nevyperie. Vôňa, ktorá zostala vo svetri, sa nemusia s vôňou pre inú príležitosť.

Charakteristika vôňa pre ženy

* Orientálna vôňa: V parfémoch prevažujú exotické esencie z orientálnych rastlín, vzácneho korenia a drevín. Sú ťažké a hodia sa pre večerné príležitosti.
* Kvetinové vône: Ženské, zvodná a luxusné. Prevažujú esencie z kvetov ovocných stromov, jazmínu a pižma.
* Osviežujúca vôňa: Osviežujúca čisté vôňa zložené z esencií z nežných kvetov ľalie, fialky, orgovánu, pivonky, čerešne, podporené korenenými a drevitými zložkami. Vhodné pre denné a popoludňajšie príležitosti.
* Vodné vône: Sú novinkou posledných desiatich rokov. Obsahujú sladkokyslej vôňa ovocia a vodný melón. Hodí sa pre športové typy žien.

Charakteristika vôňa pre mužov

* Citrusové vône: Osviežujúca vôňa citrusov a zelených lístkov sú vhodné pre mladých mužov.
* Kvetinové vône: Pre romantické mužov sa hodí kvetinové vône, zvlášť pokiaľ sú podporené drevitými a korenenými esenciami.
* Športové vône: Sú určené tým, ktorí majú šport ako životný štýl. Obsahujú prevažne levanduľu a bazalku.
* Elegantná vôňa: Silnejší korenistá vôňa pre muža, ktorý žije v meste, cez deň chodí do kancelárie a večer sa rád baví.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: