Koľko stojí pohreb - kedy pomôže poisťovňa?

Ako spoznať kvalitnú pohrebnú službu? Keď pomôže poisťovňa. Ceny pohrebov, rakvy. Výber pohrebu. Zvoliť luxus alebo obyčajný obrad? Nevybavené daňovej povinnosti u zosnulého podnikateľa. Prečítajte si článok na túto citlivú tému.


Cena pohrebu je ovplyvnená hneď niekoľkými faktormi

Nejde iba o rakvu, výzdobu, obrad, hostinu, ale musíme brať do úvahy aj na akú dlhú vzdialenosť sa telo bude prepravovať, alebo dobu konania pohrebu po úmrtí, tzn. cenu chladiaceho zariadenia. Samozrejme záleží dosť na tom, akú pohrebnú službu si vyberiete, na druhu pohrebu a lokalite. Priemerne zaplatíte asi 15 tisíc korún (to určite nepočítame náhrobok), ale môže to byť o pár tisíc menej, alebo v extrémoch ide io státisíce. Väčšina ľudí sa ale snaží na pohrebe ušetriť, časté sú aj pohreby bez obradu, ktoré výjdu o veľa lacnejšie. Avšak aj tak je pohreb drahou záležitosťou a pohrebné vo výške 5 000 Sk je len chabú nálepkou.

Pohrebné služba v Opave - ST. AGNES

Pohrebné služba st. AGNES OPAVA - Petr Škrobánek zabezpečuje komplexné služby už od roku 1991.Může zaručiť vysokú profesionálnu a etickú úroveň všetkých ponúkaných služieb a to najmä preto, že vykonáva veľkú časť úkonov vlastnými silami. Majú teda kontrolu nad Vami objednanými službami - a to od dojednania pohrebu a prevzatie zosnulého až po vydaní urny alebo uloženie zosnulého do zeme. Vzhľadom k tomu, že disponujú vlastným technickým zázemím a nevyužívajú služieb iných pohrebných ústavov, všetku starostlivosť o zenulého zabezpečujú výlučne ich zamestnanci, ktorí spĺňajú vysoké nároky na etické i morálne vystupovanie. Zaručujú Vám teda dôstojné rokovania a bezproblémový priebeh posledného rozlúčenia.

Pohrebné služba st.AGNES - OPAVA Vám ponúka svoje kompletné služby aj v Bílovec, v Studénke, v Príbore av Hradci nad Moravicí.

Pohreb - šetrnosť, alebo luxus - cena rakvy

Rakva kúpite zhruba od 3 000 Sk, ale existujú aj rôzne luxusné, za ktoré niektorí ľudia dajú aj 30 000 Sk. U vencov záleží na tom, aké chcete. Dajú sa zohnať asi od tisícky, ale treba aj za 5 000 Sk. Rozdiel pri kúpe troch vencov sa tak môže vyšplhať cez 10 tisíc korún. Existujú aj tzv refinančným venca. Sú síce látkové, ale nevyzerajú zle a hlavne-ušetrí veľa peňazí.

Kremácie versus pohreb do hrobu

Všeobecne je kremácie lacnejšie a tiež sa v poslednej dobe aj veľa využíva. Podľa údajov tvoria pohreb kremácie až tri štvrtiny všetkých pohrebov u nás. Doslova peknú pálkou je náhrobok, ktorý vyjde asi na 30 000 Sk (v prípade náhrobku z čiernej žuly), a to ešte nepočítame nápis a baterku.

Viac ľudí zomiera v zime, keď je to drahšie

Úmrtnosť v lete je oproti jesene a zime veľmi nízka. V zime nemá telo takú silu bojovať s chorobou a častejšie podľahne smrti. Okolo Vianoc ale nastane opäť mierny útlm-zdá sa to úsmevné, ale niektoré výskumy potvrdzujú, že ľudia o Vianociach umierajú menej, pretože sa na toto obdobie a skvelý program v televízii teší. Pohreb v zime sa ale predraží! Niekde sú stanovené letné a zimné ceny. Za vykopanie hrobu v zime, oproti letu, zaplatíte asi o tisícku viac. Vykopanie hrobu Vám nenaúčtuje pohrebné služba, ale správa cintorína.

Ako spoznať kvalitné pohrebnú službu

"Združenie pohrebníctvo" je organizácia pôsobiaca v tomto odbore. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom sa orientovať vo výbere príslušnej firmy, ktorá zabezpečí posledná rozlúčka. Všetky pohrebné služby, ktoré splnia stanovené kritériá, dostane znak kvality. Znak sa prepožičiava vždy na dva roky, po druhom prepožičanie už na tri roky. Držiteľ znaku je podrobovaný nečakaným aj plánovaným kontrolám.

Niekde je drahšie, inde lacnejšie - ceny pohrebov

sú úzko spojené s lokalitou. Všeobecne stojí pohreby v mestách viac, než na dedinách, a to nemusí nutne zapríčiniť len cena pohrebné služby, ale aj prenájom obradnej siene (1500 - 6000 Sk). Cenníky pohrebných služieb môžu byť často zavádzajúce. U jednej pohrebnej služby sa položka volá tak, inde zase inak. Niekedy sa skrýva niekoľko úkonov v rámci jednej položky, inde majú všetko starostlivo rozpísaný. Rada znie: pozerajte sa vždy na konečnú sumu. Navyše sa ceny spravidla ani nedozviete na internetových stránkach, ale si o ne musíte zavolať. Tým sa všetko komplikuje a ak vezmeme do úvahy ešte psychický stav ľudí, tak skoro všetci zoberú prvú ponuku a ďalej sa tým nechcú zaoberať.

Úmrtí v zahraničí sa doslova nevypláca

Nie že by bol pre pohrebnú službu problém zabezpečiť prevoz zosnulého z akejkoľvek časti krajiny späť do vlasti, ale problém môže byť v cene. Cena prevozu bude zahŕňať rakve so zinkovou vložkou-to stanovujú medzinárodné predpisy pre prepravu zosnulých. Ďalej potom preprava rakvy v aute alebo lietadle na určené miesto a zariadení potrebných dokladov a povolení spolu s úmrtnom listom. Prevoz sa finálne vyšplhá na desiatky až stovky tisíc korún. Riešením môže byť cestovné poistenie, ktoré bohužiaľ niektorí ľudia podceňujú.

Keď pomôže poisťovňa

Poisťovňa uhradí prevoz aj všetky ostatné výdavky a prevoze spravidla dochádza do 5 dní. Áno, ale to všetko len vtedy, ak budete mať dohodnuté cestovné poistenie. V prípade, že bude mať dotyčný uzavreté cestovné poistenie aj na repatriáciu ostatkov, všetko zaplatí poisťovňa. Poisťovňa sa postará io prevoz tela do krajiny. Po tragédii je nutné skontaktovať asistenčnú službu, po prevoze sa telo odovzdá vybrané pohrebné službe. Pri výjazde do zahraničia je nutné si uvedomiť, že kartička zdravotnej poisťovne Vám síce zabezpečí základnú zdravotnú starostlivosť, ale na prevoz tela zo zahraničia sa rozhodne nevzťahuje. Napriek tomuto faktu je ešte stále veľa ľudí, ktorí na poistenie nepotrpí.

Ceny za prevoz tela zo zahraničia

Vzhľadom k tomu, že cestovné poistenie si možno zaobstarať potrebné za 30 Sk na deň, nie je rozumné nad ním mávnuť rukou. Veď následné výlohy sú niekoľkonásobne vyššie! Prevoz bude súvisieť s tým, akého dopravného prostriedku sa použije a aká je vzdialenosť. V rámci Európy sú pozostatky prepravené od 50 tisíc korún, letecká preprava je ešte drahší (150 tisíc korún). Napríklad prevoz z Budapešti sa pohybuje okolo 80 tisíc korún, ale u prevozu z Ázie sa bude jednať až o státisícové sumy.

Chcete mať na zosnulého spomienku?

Málokto vie o tom, že z kremačního popola sa dá vyrobiť šperk, ako pamiatka na zosnulého. Môže ísť trebárs o vzácny kameň, zasadený do retiazke. Teraz môže niekto namietať, že z popola predsa vzácny kameň nejde vyrobiť ...! Špecialisti zo Švajčiarska na to ale majú svoje metódy. Z popola sa určitým spôsobom získava čistý uhlík, ktorý sa v dôsledku vysokého tlaku a teploty premení na surový diamant a ten sa následne brúsia. Nie je to ale jednodňové záležitosť, počkať si budeme musieť mesiac aj viac. Keď sa rozhodnete spracovať staršie popol, výroba bude zložitejšie, ale nie nemožná. Pripravte si ale desiatky až stovky tisíc korún ...

Nevybavené daňovej povinnosti u zosnulého podnikateľa

Dedičia podnikateľov sa musia potýkať s rôznymi záležitosťami, ktoré musí po smrti príbuzného zariadiť. Ak zosnulý nezaplatil dane, štát na to rozhodne nezabudne. Ak podnikateľ zomrie, je potrebné podať daňové priznanie za neho, a to do pol roka od úmrtia. Ak sa dedičia nedohodnú, kto priznanie podá, určí ho správca dane. Najjednoduchšie pre dedičov bude postaviť sa k povinnostiam čelom a navštíviť správcu dane, ktorý sa staral o dane zosnulého.

Zdá sa, že pohrebníctvo by mohlo byť dobrým odvetvím pre podnikanie

Avšak každý na to, ako sa hovorí, nemá žalúdok. Na trhu pôsobí do 500 firiem, zaoberajúcich sa touto činnosťou. Slov o pohrebe už ale bolo dosť, nemyslíte?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: