Golf - rady a vybavenie

Len málokto vie, že golf je spolu so zjazdovým lyžovaním považovaný za psychomotorické najnáročnejšie šport. Vezmite guľu s priemerom 1,68 palca, postavte ju na guľu o obvode 40 000 km a tú menšiu udrite golfovou palicou tak, aby sa tá väčšia nepohla.


Prišli ste práve golfu na chuť? Nemáte doma stále to správne vybavenie pre golf? Nastal čas to zmeniť! Prečítajte nasledovné informácie akú výbavu by mal správny golfista vlastniť.

Vybavenie golfistov

*
Bag: cez rameno alebo na vozík. Môže vám ho nosiť statný CADy (nosič palíc), alebo sa s ním môžete ťahať sami. Hole v ňom uložíte prehľadne do štyroch sektorov, na ktoré je rozdelený. Ďalej si do neho uložíte: týčka, loptičky, náhradné rukavice, ceruzku, pravidlá, oblečenie do dažďa, pitie (pitný režim nepodceňujte, na ihrisku budete štyri hodiny a prejdeme 10 km i viac!), Jedlo (hlavne ovocie, napríklad banány, ale kľudne aj chleba so salámou, pokiaľ však nezahodíte umastené vrecúško na zem. Platí, že ihrisko by ste mali opúšťať v lepšom stave, než v akom bolo, keď ste prišli!
*
Dáždnik: je potreba veľký, aby vás chránil aj proti bočnému dažďu. Golfové zápasy sa totiž prerušujú, iba keď je búrka alebo ihrisko už tak zmáčanie, že by hra bola neregulárnej. Smiete sa pod ním však iba presúvať. Pri odpale, kedy potrebujete obe ruky, ho musíte odložiť, a nikto ho nad vami nesmie pridržať.
*
Hole: môžete vyraziť s jednou jedinou (ale to asi nezvíťazíme) alebo ich môžete nastrkať celý takzvaný set, teda maximálne 14. Líšia sa dĺžkou násady (shaft) a sklonom úderovej plochy (loftu). Nákup palíc: vyberajú sa podľa dizajnu. Najskôr vám musí palicu padnúť do oka tým, ako vyzerá. Potrebné parametre už potom nie sú pre výrobcu problém.
*
Drevo: ide o špeciálnu palicu zvanú wood, ktorá sa používa k dlhým odpaľuje. Násada je veľmi dlhá, sklon úderovej plochy je malý, hlava palice je dutá.
*
Cower: ochranný návlek na palicu. Môžete si do nich ukryť všetky palice, zvyčajne sa však používajú len na takzvaná dreva (palice na dlhé odpaly).
*
Putter: stará múdrosť hovorí, že "peniaze sa zarábajú až na jamkovisku". Preto je taky putter jednou z najdrahších palíc. Používa sa totiž práve k takzvanému patovanie, teda ku hranie na jamkovisku (greenu). Než nájdete ten pravý putter, môže to trvať aj niekoľko rokov. Až na neho ale kvapnite, zrejme vám vydrží do konca života.
*
Týčka: pomôcka, na ktorú si hráč môže v odpalisku postaviť loptičku.
*
Loptičky: existuje ich nespočetné množstvo. Rovnaké musia byť len čo do veľkosti a hmotnosti. Ich zloženie a od neho sa odvíjajúca tvrdosť sa však môže značne líšiť. Pozor: loptičiek nie je nikdy dosť.

Oblečenie golfistov

*
Čiapky: ochráni vás pred slnkom i dažďom, ale nevyhnutne potrebná nie je
*
Tričko s golierom (Ženy môžu mať tričko bez rukávov)
*
Pulóver bez rukávov s véčkom
*
Sveter prepínacia alebo cez hlavu
*
Vetrovku s podšívkou
*
Perovú zimnú bundu (pozor, obmedzuje v pohybe!)
*
Rukavice: môže byť z kože alebo syntetického materiálu. Odsáva pot a zabraňuje vznik mozoľov a pľuzgierov, keď sa palica pri údere v dlani pretáča (golfové rukavice je len jedna, a to ľavá pre pravákov alebo pravá pre ľavákov).
*
Nohavice: dlhé plátené nohavice, na sparné leto potom šortky, ale pozor: nohavice musia vždy siahať aspoň po kolená. Ženám sú povolené sukne (v modrých džínsoch vás na ihrisko nepustí, v jinobarevných přimhouří oko, ale "in" rozhodne nebudete).
*
Topánky: skutoční hráči používajú špeciálne golfové topánky s takzvanými Spikes. To sú kovové alebo gumené hroty na podrážke, ktoré bránia pošmyknutia na mokrej tráve. Ak ste len sviatočný hráči, určite si vystačíte treba s obyčajnými "botasky". Podpätky však, dámy, nechajte rozhodne doma!

Zistili ste, že nemáte všetko potrebné? Tak neváhajte a objednajte si všetko vybavenie a oblečenie na eshope www.vasgolf.cz. Váš Golf Vám ponúka výber z veľkého sortimentu. Zoženiete tu potrebné vybavenie a oblečenie pre Váš obľúbený šport.

Najžiadanejším sortimentom sú samozrejme sety želiez a golfové loptičky, ktoré Vám e-shop ponúka. Pre celú rodinu môžete využiť golfové komplety, k výberu máte ako detské, aj dámske komplety všetkých cenových relácií. Tašky na vybavenie a golfový vozík sú určite jednou z najdôležitejších pomôcok pre tento šport. Ak máte o toto vybavenie záujem navštívte e-shop váš golf.cz, kde nájdete oveľa väčší výber.

Pri výbere oblečenia musíte predovšetkým myslieť na pohodlie. E-shop Vám ponúka tovar ako sú bundy, sukne, nohavice tričká, ale aj čiapky, rukavice a topánky. Stránky e-shopu sú veľmi prehľadné a upravené tak, že veľmi rýchlo nájdete Vami požadované oblečenie. Ak by ste mali záujem navštíviť kamennú predajňu, nájdete ju v Křenovice u Českých Budějovic, kde Vám obchod sprístupní po telefonickom dohovore.

Veríme, že s vybavením a oblečením od e-shopu Váš golf, budete veľmi spokojní a výbava Vám bude prinášať radosť po dobu celej Vašej golfovej kariéry.

Niečo málo z histórie golfu

*
Počiatky golfu siahajú až do roku 1350, kedy sa v detaile okná Kresčaské katedrály objavuje zobrazenie muža s pálkou odpalujícího loptičku z trávy.
*
V roku 1424 zakázal škótsky kráľ Jakub I. hojne rozšírenú hru gouffu v nedeľu, ale v roku 1502 si následník trónu Jakub IV. Kúpil nové pálky na golf a pokladník zdôraznil, že kráľ platil z vlastného mešce. Ten istý kráľ potom v roku 1504 hral vyzývací zápasu s Earle z Bothwell a prehral dve libry v zlate.
*
V roku 1744 bol ustanovený prvý riadny golfový klub v Edinbughu ao desať rokov neskôr bola vydaná prvá golfová pravidlá v Mekke golfe Saint Andrews.
*
V New Yorku bol po roku 1881 zatknutý MUDr. Lockhart, pretože hral golf v Central Parku a lopta padol medzi pasúce sa ovce a jednu z nich vážne zranil
*
Sa začiatkom 20. storočia sa objavili prvé pružné golfové lopty.
*
Aj u nás sa diali prvé golfové pokusy, a to na Cisárskej lúke v Prahe a činil je sám Guth-Jarkovský.

Rady pre golfové začiatočníkov

*
Prvýkrát nechoďte na golfové ihrisko sami alebo len s kamarátom. Vezmite si trénera - najhoršie je odbúravať opozerané zlozvyky. Pri učení golfu nie je najlepšia cesta pokusu a omylu. Nikde nie je dané, že bez trénera sa z vás nestane dobrý golfista, ale bude vás to stáť oveľa viac úsilia, času a chýb. Ak máte vo svojom okolí golfistu, nepokryte ho využite. Dohovorte sa s ním, aby vám základy držanie palice a švihu vysvetlil a ukázal. Následne si to s jeho dohľadom skúste. Neberte to však ako tréning. Je to len najdostupnejšie metóda, ako zistiť, či vás golf bude baviť. Následne využite služieb trénera. Dohovoriť sa s ním môžete na akomkoľvek ihrisku alebo v tréningovom areáli. Ak si doprajete aspoň raz týždenne tréning (sú lepšie dva, jeden s trénerom a jeden samostatne pre zažitý jeho rád), nebudete musieť toľko premýšľať, ako ranu zahrať, a vďaka tomu sa vám s väčšou pravdepodobnosťou podarí. Čím viac budete nad chybami švihu premýšľať, tým skôr je urobíte.
*
Neutrácajte hneď astronomické sumy za top oblečenie. Stačí, keď sa pre začiatok vyvarujete neodpustitelných faux-pas. Vezmite si tričko s golierom, sveter, plátené nohavice a pohodlné topánky. Jedinou vecou, ktorú sa oplatí kúpiť je rukavice. Už pri nákupe rukavice sa vás predavač opýta, či hráte napravo alebo naľavo. Dnes je to už v podstate jedno, ale ak s golfom naozaj začínate, je lepšie hrať napravo iv prípade ľavákov. Pri následných nákupoch vybavenie budete mať viac možností pri výbere palíc i ďalších doplnkov.
*
Pre začiatok žiadne vybavenie nekupujte. Čo keď vás golf "nechytne"? Zaplaťte len trénera, ktorý vám požičia palice. Loptičky vám budú k dispozícii na cvičnom odpalisku (driving range).
*
Nakupovať začnite, až si budete istí, že na ihrisko čas od času zavítate. Až vás vlastné veci prídu lacnejšie než požičiavanej.
*
Sprvu môžete chodiť hrať na tzv publiky, verejná ihrisko, kam vás pustí bez trénera, zelené karty aj členstvo v klube. Na väčšine tréningových plôch sa stretnete s takzvanými cvičnými rohožami. Pri začiatkoch sú veľmi vhodné a hráčom odpúšťajú aj chyby. Aby ste neboli následne nemilo prekvapení, prejdite čo najskôr k tréningu z trávy.
*
Ak by ste radi zavítali na klubovej ihrisko, ale už bez trénera, musíte zložiť skúšku spôsobilosti a získať Zelenú kartu.
*
Členom klubu sa staňte, až budete chcieť súťažiť. Na ihrisku klubu budete hrať so zľavou.
*
Pestujte fyzickú kondíciu. K úderom budete najviac potrebovať svaly na predlaktí a chrbte. Ale pamätajte aj na kilometre, ktoré pri hre ujde. A potom: fyzicky dobre pripravený organizmus lepšie odoláva aj psychicky. A golf je aj hra nervov.
*
Posilňujte psychiku. Sebakontrola, sebadôvera, vytrvalosť - to sú vlastnosti, ktoré budete potrebovať! Postupom času a kvality vašej hry budete stále častejšie zisťovať, že golf je hlavne o hlave, respektíve stave ducha. Áno, telo si dokáže veľmi ľahko zapamätať potrebný pohyb as veľkým úspechom ho opakovať. Najčastejšie mu to pokazí práve vaša hlava.

Slovníček pojmov

*
driver / drajvr / drevo (wood) číslo 1, palica určená pre prvú ranu na jamke
*
driving range / cvičná lúka / veľká trávnatá plocha oddelená od ihrisko slúžiace pre cvičné odpaly
*
dreva / palica, ktorej hlava (clubhead) má tvar brmbolce; je určená predovšetkým pre dlhé rany (bežná čísla 1, 3, 5, 7), predtým vyrábané z dreva, dnes z titánu a ocele
*
green / jamkovisko / oblasť s najkratšou a najkvalitnejšie trávou na ihrisku, kde je umiestnená jamka.
*
grip / rukoväť palice
*
pitch / vysoká prihrávka a čo najkratšom dobehom loptičky
*
pitching wedge / "pičink Vedžo" / palica používaná pre hranie prihrávok (tj vysokých krátkýchran)
*
putt / pat / rana hraná zvyčajne na gríny (green), pri ktorej sa lopta len kotúľa po povrchu; finálnej rána
*
putting green / cvičný gríny (green) slúžiace k nácviku pätu (putt)
*
shaft / SAFT / násada golfové palice
*
shot! / "Dobrá rana / pochvala za skvelú ranu
*
železa / najbežnejšie palica, ktorej hlava (clubhead) je vyrobená z ocele alebo železa

Spočiatku sa vám bude zdať, ostatné golfisti ani nehovorí po česky. Nenechajte sa však týmto stavom odradiť a vytrvajte. Väčší problém vám zrejme budú robiť golfové pravidlá. Pri prvom stretnutí sa zdajú veľmi krkolomné. S ich pochopením vám zaiste pomôže každý tréner aj skúsenejší hráč.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: