Filipojakubská noc a stavania máje

Rozkvitá kúzelné papradie ktoré nálezcovi prepožičia jasnozrivosť a vie otvoriť cesty k pokladom. Na očistný oheň sa má správne priložiť devätoro druhov dreva, aby oheň ochránil celú dedinu.


Filipojakubská noc - Beltine alebo Pálenie čarodejníc

Tento zvyk väčšina z nás pozná ako pálenie čarodejníc. Ľudia sviatky apoštolov Filipa a Jakuba slávili na ich počesť spoločne 1.5. Dnes je už majú v odlišnej dni. V predvečer 1.máje sa po stáročia slávila aj v nemeckých krajoch Valpuřina noc. Omša Valpura je ochrankyňou pred kúzlami a čiary. Písal o nej tiež J. W. Goethe vo Faustovi. (Valpura staročeský výraz pre čarodejnicu).

Beltine slávený 1. mája

býval jedným z najdôležitejších sviatkov v celom keltskom svete. Býval to sviatok natoľko obľúbený, že jeho tradícia nebola zlomená ani prichádzajúce rímsku či germánskou nadvládou, ani po stáročia trvajúcej snahou kresťanskej cirkvi.

Beltine bol tradičným sviatkom milencov

ktorí sa navzájom obdarovávali vencom z brezového prútia, čo malo asi rovnaký význam ako dnešná výmena zásnubných prstienkov. Boli tiež spoločensky tolerované výlety milencov do prírody k vzájomnému zasvätenie do tajov lásky. Tiež sa konala rôzne športové zápolenia, zápasy a preteky. A tam, kde rastie spolu dub, jaseň a hloh, je možné o Beltinské noci uvidieť škriatkov.

Noc netvorov

Nemecké čarodejnice sa slétali na kopci Brocken. České čarodejnice sa pre zmenu pálili. Tak sa do dnes rozhořívají očistnej ohňa na celom území našej vlasti. Čarovná noc má silu. Rozkvitá vraj kúzelné papradie, ktoré nálezcovi prepožičia jasnozrivosť a vie otvoriť cesty k pokladom. Domy boli vydymovanie borievkou a route.

Svätenie voda, dym kadidla a hlasné zvuky všetkého druhu

predovšetkým rinčanie kovových nástrojov sa považovali za najúčinnejšie zbrane. Ochranou proti zlému pôsobeniu čarodejníc bola tiež snítku střemchy = orgovánu. Verilo sa totiž, že orgován odháňa zlo. Kvety orgovánu je možné vyzdobiť dom a tak ho zbaviť negatívnych síl. Pôvodne bol orgován pred tavení a na záhrady vysádzaný práve preto, aby ochránil majetok pred zlými silami čarodejníc.

Vydymovanie pred čarovnou nocí

sa vykonávalo pomocou čiernou a červenou kropenatého bolehlavu, borievky, rozmarínu a konárov trnky, ktoré sa schovával a prvého mája potom zapálili. Pretože na očistný oheň sa má správne priložiť devätoro druhov dreva, aby oheň ochránil celú ves. Hranicu zapaľuje muž, ktorý sa posledný oženil. Popol z ohňov mal mať zvláštnu moc zvýšenie úrody. Niekedy sa rozhrnutým popolom vodil dobytok, inokedy sa cez oheň skákalo pre dostatok plodnosti.

Tradícia stavania a rúbanie majky

Už z keltských čias sa traduje zvyk vztyčovanie jarnej majky symbolizujúca spojenie mocností krajiny a neba. Majka bývala spravidla z kmeňa brezy, pomaľovanie červenými a bielymi špirálami a na vrchole ozdobená vetvičkami hlohu. Tiež okolo majky bolo zvykom tancovať kruhové tance, ktoré, ako sa verilo, posilňovali pôdu. Do dnešnej doby sa zachovala tradícia, pri ktorej sa slobodní mládenci ráno vydajú do lesa pre mladých břízky. Kde býva slobodné dievča ten dom ozdobí. Břízky sú zdobené farebnými FABORY. Jedna veľká majka sa postaví na návsi. Každý poznáme zvyk, kedy večer máji strážia všetci chlapci z dediny, aby im ju Cezpoľný nepodřízli. Je to veselá zábava, oslava jari a života. Tiež 1. mája nad ránom bolo v niektorých krajoch zvykom vysypávať chodníčky lásky. Pěšinky z piesku, vápna, pilín, otruby alebo kukuričného šuštia, spojili domy zamilovaných dvojíc. Veľakrát tak vyšlo najavo, čo malo niektorým očiam zostať utajené :-).

Pred akciou avízo hasičom

Fyzická osoba síce nemá zo zákona povinnosť pálenie oznamovať, ale ohlásenie na územne príslušný hasičský záchranný zbor možno odporučiť predovšetkým preto, že tak predídu ľudia planým poplachom a zbytočným výjazdom hasičov. Pálenie možno ohlásiť na telefónne číslo 150. Je potrebné uviesť meno, telefonické spojenie na osobu, ktorá bude spaľovanie vykonávať, presnú identifikáciu miesta pálenie, dátum a hodinu od kedy a do kedy bude pálenie prebiehať. Ohlásenie je len evidované Hasičským záchranným zborom a slúži pre porovnanie evidovaného miesta pálenie s možným nahlásením požiaru. Ušetríte nielen zbytočný čas, ale aj finančné prostriedky av prípade súbežného výjazde k jednému planému a druhému vážnemu prípadu možno ešte oveľa viac. Hasiči ľuďom radí, aby pri pálení čarodějnic nezabúdali na opatrnosť. Nesmieme rozoberať oheň v lese, ani do 50 metrov od jeho okraja. Zákaz ohňa platí aj všade tam, kde je urastený porast, napríklad na lúkach alebo poliach.

Naša redakcia pre Vás určila akcie

Veselý ples strašidýlek. Neviete kam s malými deťmi na "pálenie čarodejníc"? Jazda na kúzelnom metlička na zámok Bubáčkov, objavovanie dušičiek z rozprávkových hrnčekov, tanečné hrátky a šantenie s Meluzínkou, Hejkálkem, Jezinkami a ježibabo. Vítané sú karnevalové kostýmy, ale stačí len čiapky, závoje, čelenky apod Program je plný pesničiek, šitých "na mieru" strašidýlkům. Organizuje Veselá kaviareň v Brne 30.4.2010 od 17:00 hod

* Na pálenie čarodejníc pozývajú do obce Starovice (PSČ 693 01), akcia sa uskutoční 30. apríla v areáli pri ihrisko. Slet čarodejníc začne v 16:00 hod
* Ďalšie pozvánka je z Horného Slavkova na námestí, kde sa slétnou čarodejnice v rovnakú hodinu.
* Našli sme na štvrtok 30. 4. pozvánku na zraz rodičov a detí u ZŠ Mníšek u Chrastava 19.30 hod, na sprievod s lampióny.
* Ďalej ste pozývaní na zelenú lúku 451, Praha 4 - Kunratice 30.4. od 16:00. V Prahe sa koná vždy niekoľko podujatí spojených s pálením čarodejníc.
* Tradičné sú potrebné na Kampe, na Ladronce, u Hostivařské priehrady alebo na Cisárskej lúke.
* Ďalej Praha-Dubeč = množstvo zábavy pre všetky čarodejníka a čarodejnice zájdite na viacúčelových plochách za samoobsluhou 30.4.2010 od 16:00 hod
* Vo Vrážné (PSČ 742 34) je akcia od 18:00 hod a miesto konania je je rodný dom JGMendela.
* Prvá akcia na hrade Lukov bude aj pálenie čarodejníc 1.5.2010 od 19:00 hod
* Zbor dobrovoľných hasičov vás pozýva na ihrisko TJ Spartak do obce Tisa (PSČ 403 36)
* Nepremeškajte pálenie čarodejníc na hrade Hasištejn u Chomutova 30.4.2010 od 17:00 hod
* Posledný pozvánka je do Jablonca nad Jizerou kde začína lampionový sprievod mestom v 18:00 hod, ktorý bude zakončený pálením vatry u Jizery.

Historické hesla

Spomínate na sviatok práce? 1. máj patril medzi najdôležitejšie, organizovali sa masové prvomájové sprievody, ktoré prechádzali mestom, často pred tribúnou s miestnymi predstaviteľmi moci. Účasť na oslavách prvého máje bola zvyčajne nepísané povinná a nadriadení a učitelia mali nariadené kontrolovať účasť svojich podriadených a žiakov. Sprievod tvorili podniky, školy aj rôzne záujmové organizácie. Okrem peších účastníkov mestom prechádzali aj alegorické vozy. Funkcionári stáli čelom k shromážděnému ľudu a vzájomne si mávali. Obraz mal premyslenú dramaturgiu. Transparenty vyrábala propagačné oddelenie v závodoch a múzeum. V osemdesiatych rokoch vychádzala ako odporúčanie v Rudom práve hesla. Neodmysliteľnou súčasťou sprievodov boli najrôznejšie transparenty a mávatka s heslami: "Proletári všetkých krajín av každom národe spojte sa!" "So Sovietskym zväzom a nikdy inak" "Nech žije KSČ" "Socialistickej pracovať socialisticky žiť".

Budeme radi, keď nám v diskusii oznámite svoje vlastné tipy alebo zážitky z tohtoročných osláv u Vás.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: