Dôležitosť vody pre rastliny

Rastliny sú zložené z veľkej časti z vody, tak ako ľudské telo. Ako pre nás, tak pre rastliny je voda nevyhnutná k životu. Tápete, ako často máte Vaše kvety zalievať, akú vodu použiť? Tieto a ďalšie otázky Vám zodpovieme v článku.


Teplota vody pri polievaní rastlín

Dôležitú úlohu pri zalievaní rastlín zohráva aj teplota vody. Má mať zhruba rovnakú hodnotu ako teplota daného substrátu, teda izbovú teplotu, okolo 20 ° C. Teplota vody je väčšinou vhodná, keď necháme stáť naplnenou zalievací nádobu určitú dobu v miestnosti. Absolútne nevhodné je napustiť vodu z vodovodu do zalievací nádoby a hneď začať zalievať. Na otvorenom okne s parapetom z mramoru alebo z dlaždíc sa voda aj na izbovú teplotu nezahreje.

Dôležitosť zálievky pre rastliny

Tak, ako my ľudia, aj rastlinné druhy sú navzájom odlišné a potrebujú inú starostlivosť. Niektoré rastliny majú citlivé listy, Vnútrająok ružíc listov alebo hľuzy ku zmáčanie vodou. Tieto druhy sa zalievajú zospodu. Keď dostávajú vodu stále len do misky, pohybuje sa voda substrátom jedným smerom zdola nahor. Substrát ju nasáva, kapilárnymi silami vzlína nahor a na povrchu sa odparuje. To má za následok, že živné soli sa pohybujú tiež len týmto smerom a hromadí sa v hornej časti balu, kde je rastlina menej využíva. Živiny prijímajú jemné vlasové korienky v spodnej časti balu. Tieto rastliny zalievajte každé štyri týždne pozorne zvrchu, aby sa živiny splavili do spodnej časti kvetináča. Všeobecne platné pravidlo pre zalievanie neexistuje, ale napriek tomu: zalievajte menej ako viac. Ak budete brať naviac do úvahy nižšie uvedené odporúčania, nebudú vaše rastliny preliate ani preschnuté.

* Polievajte vždy vodou s izbovou teplotou, chladná voda škodí koreňom.
* Polievajte podľa skutočných potrieb danej rastliny a nie jednoducho v pravidelných intervaloch.
* Keď zalievate, tak dostatočne. Časté malé dávky vody skôr škodí, ako prospievajú. Zvlhčí len povrch substrátu a vlhkosť neprenikne k vlasovým korienkom.
* Po skončení obdobia pokoja zvyšujte dávky vody postupne, rovnako pomaly je znižujte ku koncu vegetačného obdobia.
* Polievajte ráno, nikdy za poludňajšieho slnka, kedy hrozí nebezpečenstvo popálenia. Len v nevyhnutných prípadoch zalievajte večer.
* Rastliny stále do rovnakého miesta. Časom sa vytvorí v substráte kanáliky, ktorými voda odtečie a nevsaje sa do substrátu.
* Kvapky vody na listoch zaschnú a zanechajú šedivé škvrny. Pri slnečnom žiarení pôsobí kvapky ako sklenené šošovky a môžu spôsobiť hnedej vypálenej body.
* Prebytočnú vodu z misiek alebo obalových kvetináčov vylejte, a to asi po pol hodiny po zaliatí.
* Viac vody potrebujú rastliny v období rastu, ďalej na svetlom stanovišti, pri vysokých teplotách, pri nižšej vlhkosti vzduchu, ak majú mäkké veľké listy, príliš malé kvetináče alebo hlinené kvetináče, ďalej v substráte s vysokým obsahom rašeliny alebo ílu, vonku pri veternom a teplom počasí.
* Vápnité vodu změkčujte.
* Menej vody potrebujú rastliny počas obdobia pokoja, na tmavom stanovišti, pri nízkych teplotách, pri vysokej vlhkosti vzduchu, ak sú na daždi, keď je substrát nemulčovaný alebo husto pokrytý rastlinami, ďalej ak sú listy kožovité alebo pokryté voskovou vrstvou, keď sú v príliš veľkých črepníkoch alebo v črepníkoch z plastov alebo z glazovanej keramiky.
* Zálievka je obtiažna u rastlín zasadených v osobitne priepustných substrátoch av kontajneroch s nezabezpečených uzáverom (orchidey, paprade v koši). Najlepšie je namočiť kôš na krátku dobu do nádoby plnej vody a potom nechať dobre odkvapkať.

Kvalita vody na zálievku

Na svojich prirodzených biotopoch sú rastliny polievajú dažďovou vodou a niektoré vyžadujú mäkkú vodu aj pri pestovaní doma. Mnohé sa uspokojí s bežnou vodou z vodovodu. Veľmi tvrdá voda sa však musí odvápniť. Odporúčajú sa rôzne prostriedky na zníženie tvrdosti vody. Pri tvrdosti 8 až 9 ° dH stačí vodu asi päť minút povariť. Vápenaté soli sa vyzráža a zostanú usadené v nádobe. Pre tvrdšie vodu ponúkajú špecializované predajne chemikálie a filtrovacie prístroje pre zmäkčenie vody. Pozor na destilovanú vodu, tú rastliny neznášajú.

Množstvo vody pre zálievku

Ako zalievať, ako často danú rastlinu?

* Výdatnú zálievku - substrát musí byť stále vlhký, uschnúť môže len na povrchu.
* Stredná zálievka - horná vrstva substrátu (2-3 cm) má vyschnúť pred ďalšou zálievkou.
* Opatrná zálievka - 2 / 3 z celkovej vrstvy substrátu musí byť vyschnuté.

Vlhkosť substrátu môžete vyskúšať opatrným zapíchnutím špajle, keď je substrát vlhký, prichytia sa.

Dávka vody závisí u každej jednotlivej rastliny aj na ročnom období, materiálu a veľkosti pestovateľské nádoby, zloženie substrátu, konkrétne teplote, ktorá sa môže meniť zo dňa na deň. Pri polievaní je žiaduce najmä cit v prstoch.

Zalievanie rastlín zvrchu a zospodu

Rastliny s listami alebo s hľuzami citlivými k vode sa zalievajú zospodu. Miska pod kvetináčom sa naplní vodou. Po 30 minútach sa prebytočná voda zleje.

Zalievanie kaktusov

K zalievanie kaktusov sa používa konvička s dlhou hubicou, aby sa nesmáčelo telo rastliny. Kaktusy zalievajte zriedka, ale dôkladne. Medzi zálievkami nechajte substrát vyschnúť.

Polievanie bromélií

Bromélie musia mať stále v listovej lieviku vodu. Zalievajú sa však aj do substrátu.

Polievanie rastliny v závesných nádobách

Polievanie týchto rastlín nie je jednoduché, pretože do kvetináča nie je väčšinou vidieť a voda často pretečie. Riešením sú uzavreté závesné nádoby bez odtokových otvorov alebo len s otvormi pre prepad, v ktorých sú kvetináče postavené. Voda do substrátu privádza knôt zo spodnej časti nádoby. Zalievací kanvičky s dlhou hubicou sú tiež vhodným riešením.

Tipy pre zavlažovanie rastlín

Závlaha pomocou fľaše

Fľaše naplnené vodou a zapíchnuté hrdlom do substrátu v kvetináči alebo v kvetináči, môžu byť krátkodobou výpomocí. Aby voda nevytekala z fliaš príliš rýchlo, uzavrie sa hrdlo zátkou s malým vyvŕtaným otvorom.

Nádoby na rastliny s dvojitým dnom

V obchodoch ponúkajú okenné aj balkónové truhlíky, ktoré majú v spodnej časti zásobník vody. Využíva sa tu princíp Knotová závlahy. Tieto truhlíky a kvetináče uľahčujú zálievku napríklad počas dovolenky, substrát nasáva len také množstvo vody, aké rastliny potrebujú.

Automatické zavlažovanie rastlín

Predpokladom pre automatické zavlažovanie je prívod vody a elektrický prúd. Systém hadičiek spája nádoby s rastlinami s vodovodom av každej nádobe je samostatný výtok vody. Zariadenie je riadené časovým spínačom, ktorý otvára ventil v vopred naprogramovaných časoch.

Rastliny pod ochranným krytom

Predĺžený víkend prečká väčšina rastlín pod priehľadným krytom z fólie, ktorá sa musí položiť tak, aby sa nikde rastliny nedotýkala. K podoprenie sa môžu použiť špajle. Pod takýmto krytom môžu byť len rastliny, ktoré tolerujú krátkodobo vysokú vlhkosť vzduchu. Určité zníženie odparovania vody sa dosiahne tiež jednoduchým zakrytím substrátu fóliou.

Izbové rastliny vyžadujúce mäkkú vodu

* Begonia
* Bromélie
* Camelia
* Citrus
* Dieffenbachia
* Fittonia
* Gardenia
* Ixora
* Jasminum
* Maranta
* Medinilla
* Myrtus
* Orchidey
* Pentas
* Rhododendron
* Paprade
* Palmy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: