Digitálna videokamera - kvalitné kamera

Idete na vysnívanú dovolenku a radi by ste si priviezli nielen fotografie, ale tentoraz aj videa? Váhate akú digitálnu videokameru si kúpiť? Máme pre Vás informácie na túto tému.


Kupujeme videokameru

Zákazníci majú v dnešnej dobe obrovský výber videokamier. Pokúste sa s nami zorientovať medzi ponukami.

1.

kritérium - kvalitný obraz
2.

kritérium - veľkosť kamery
3.

kritérium - stabilizátor
4.

kritérium - uchovávanie materiálu

Položme si tieto otázky - kamery

*

Natáčate viac vonku, alebo v interiéri?
*

Budete ďalej výsledné video upravovať a ako moc zložito?
*

Pre aký druh zobrazenie budete video potrebovať?
*

Ako chcete natočený materiál archivovať?
*

A v neposlednom rade koľko chcete do svojej kamery investovať peňazí?

Rozdelenie videokamier podľa uloženie snímok

1. MiniDV kamery
2. DVD kamery
3. HDD kamery
4. Kamery so záznamom na pamäťové karty
5. Kamery s kombinovaným záznamom

Mini DV kamery

Do tejto kategórie patria ako tie úplne najlacnejšie prístroje, tak prístroje poloprofesionálne až profesionálne za desiatky tisíc. Výhodou záznamu na miniDV pásku je jeho kvalita, kedy nedochádza k žiadnej kompresiu dát a záznam je uložený v plnej kvalite. Nevýhodou potom je jeho zložitejšie spracovanie a následná archivácia.

Archivácia videa môže byť buď cez dvd rekordér alebo počítač. U počítača však musíte mať Fire Wire port, ktorý nebýva v štandardnej výbave. Tiež sa nezaobídete bez softvéru, ktorý býva v základnej podobe pribalený, ale veľa možností úprav neponúka. Potom si môžete záznam napáliť na klasické dvd a prehrávať ho na domácom prehrávači dvd alebo na počítači.

DVD kamery

Tieto kamery vznikli pre jednoduchšiu prácu s natočeným videom. Do kamery sa vkladajú 8 cm disky dvd, ktoré po zaplnení môžete rovno vložiť do dvd prehrávača a nie je s ním žiadna ďalšia práca, ak sa záznamom nechcete ďalej pracovať. Pre úpravu vložíte disk do pc a cez program na úpravu videa záznam pozmeníte a potom vypálite na normálne dvd.

Nevýhodou dvd kamier je krátka doba záznamu a to len 15 min. na jednu stranu dvd. Predávajú sa aj obojstranné disky, ale aj tie po 15 min. musíte otočiť.

HDD kamery

Tieto prístroje ukladajú svoj záznam na vnútorný harddisk, ktorý je veľmi podobný tomu v počítači, len je menší. Obrovská výhoda je jeho veľká kapacita, kedy sa štandardná kamerou v najlepšej kvalite môžete súvisle nahrávať na 30GB harddisk cez 7hodin záznamu. Sťahovanie a následná archivácia je tiež veľmi jednoduchá obzvlášť, keď máte PC alebo dvd rekordér najlepšie aj s HDD.

Tieto kamery sa hodí pre natočenie celej dovolenky bez toho, aby si človek sebou musel vziať veľa kaziet alebo mini DVD diskov, a takisto je vhodná pre záznam celých predstavenie. Väčšina týchto prístrojov umožňuje aj záznam aj na pamäťovú kartu. Nevýhodou môže pre niekoho byť absencia klasického hľadáčika, ktorý nemá žiadne HDD kamera. Ďalšou nevýhodou je menšia odolnosť proti nárazom, pretože HDD je veľmi presné a chúlostivé zariadenia.

Kamery na pamäťové karty

Patrí dnes k najmodernejším kamerám. Tento spôsob záznamu so sebou nesie veľa výhod. Pamäťová karta je malá, tak aj kamera je o veľa menší ako iné tipy. Záznam na kartu nevyžaduje mechanické prvky, a preto je kamera menej poruchová. Pamäťové karty sa dajú prepisovať prakticky nekonečne krát a sú teda aj úspornejšie. Kúpite jednu alebo dve dostatočne veľké karty a tým investície končí.

Ďalšie výraznou výhodou je jej malá energetická náročnosť, preto batérie v takej kamere môže byť menší a ľahší, napriek tomu sa na nej natočí rovnako minút záznamu. Posledná výraznou výhodou je jednoduché spracovanie videa v počítači a vypálenie na dvd. Jedinou nevýhodou môže byť menšia kvalita, oproti záznamu na mini DV pásku, ale pre väčšinu používateľov je rozdiel nepostrehnuteľný.

Kamery s kombinovaným záznamom

Do tejto kategórie patria väčšinou drahšie prístroje, ktoré umožňujú zaznamenávať buď v plnom formáte na mini DV pásku alebo na pamäťovú kartu komprimované. Výhodou je možnosť zvoliť si buď veľmi kvalitný záznam na pásku, ktorý sa v počítači dá presnejšie strihať, alebo ak to nie potrebné, zaznamenávať na pamäťovú kartu. Pamäťová karta je pre archiváciu pohodlnejšie, pretože záznam nie je tak kvalitné a nezaberá toľko miesta.

Stabilizátor kamery

Ďalšie veľmi dôležitou funkciou kamery je stabilizácia obrazu. Existujú dva druhy, a to optická a elektronická. Elektronickú stabilizáciu má dnes každá kamera, ktorá vám trochu pomôže, ale nie však príliš. Zato stabilizácie optická je veľmi účinná a záznam je hneď príjemnejší pre sledovanie. Takéto kamery mávajú aj elektronický stabilizátor a používajú ho súbežne s optickou stabilizáciou.

Nočné videnie - kamery

Niektoré kamery tiež disponujú nočným videním, ale taký záznam nie je plne farebný. Zatiaľ čo ľudské oko dokáže zachytiť svetlo iba medzi modrým a červeným spektrom, farebný obrazový senzor kamery dokáže zachytiť viac. Obrazový senzor dokáže zabrať aj dlhé vlny infračerveného svetla, čo ale naruší farby v ľudskom vnímaní. Preto sú všetky farebné kamery vybavené odnímateľným infračerveným filtrom - kúsok skla, ktorý je umiestnený medzi šošovky a obrazový senzor - pre odstránenie infračerveného svetla a zachytenie farebných záberov, tak ako sú na ne zvyknutí ľudia.

Ako sa svetelné podmienky s ustupujúcim dňom zhorší, môže byť filter infračerveného svetla automaticky odstránený, aby dovolil kamere využiť infračerveného svetla, takže bude schopná snímať iv temnote. Aby sa kamera vyhla porušeniu farieb, prepne často do čiernobieleho módu a je tak schopná vytvárať vysoko kvalitné čiernobiele zábery.

Outdoorové - športové kamery

Táto digitálna videokamera umožňuje natáčanie videí pri športových aktivitách, ako je potrebné lyžovanie, snowboarding, cyklistika a ďalšie športy. Nahraté videá si potom môžete prehrať na samotnej kamere, v televízii a alebo v počítači. Videá môžete zdieľať so svojimi priateľovi na internete. Okrem videí môžete samozrejme s kamerou i fotiť. Fotografie majú VGA formát s rozlíšením 640x480. Ďalším využitím tejto praktickej kamerky je to, že ju môžete použiť ako webovou kamerou. K tomu, aby kamera pracovala, sú potrebné dve AA tužkové batérie.

Niekoľko rád amatérskym kameramanom

Práca kameramana je pre celkový vzhľad diela veľmi dôležitá. Kameru uchopíme oboma rukami tak, aby medzi nimi dobre "sedela". Pravá ruka je pritom podvléknuta za ochranný remienok. Držanie musia byť pevné, nie kŕčovité. Závesný remienok, otočený okolo krku, slúži ako poistka pre prípad, že by sa kamera z nepredvídateľných dôvodov vysmekla z rúk ...

Lakte priložte k hrudníku, čím získate pevnejšiu oporu. Mierne sa rozkročte. Širšia základňa dodá väčšiu stabilitu. Dýchajte pokojne. Ponúka Ak sa príležitosť, je možné oprieť sa o stĺp, okenný rám. Zapínajte a vypínajte spúšť s citom, aby sa kamera nepohla.

MEDIAPOL News Vám želá dobré svetlo a nádherné filmy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: