Dámske opasky - móda a trendy

Móda sa stále mení, niektoré prvky úplne vymizne a objaví sa nové, iné prvky pretrvávajú leta či dokonca stáročia, len sa obmieňajú. Opasok však patrí ku stáliciam vo svete módy a nepočíta sa s tým, že by sa niekedy prestal nosiť. Opasky sú proste IN!


Opasok je nepostrádateľná súčasť šatníka každej ženy

Opasok môže dodať aj nevýraznému a zdanlivo obyčajnému oblečenie ten správny "šmrnc", vie oblečenie rozjasniť, podčiarknuť, a tak by mal byť neoddeliteľnou súčasťou šatníka každej ženy, ale aj muža. Pásky dokážu z obyčajného oblečenia urobiť neobyčajné az dokonalého oblečenie ešte dokonalejší. Všetkého ale veľa škodí, takže aj ohľadom opaskov by sme mali byť striedmo. Nie ku každému modelu je vhodné nosiť opasok.

Pásik vie zvýrazniť, alebo naopak potlačiť nežiaduce krivky našej postavy. Je však dôležité si vybrať ten správny typ opasku.

Módnych doplnkov je celá rada, a práve pások patria k najviac noseným. Súčasný trh ponúka naozaj široký výber opaskov rôznych štýlov, farieb, materiálov atď Opasok môže byť jednoduchý, alebo zdobený rôznymi prackami apod

Pásik sa stal výlučne módnou záležitosťou

Prvotný účel opasku, ktorým bolo iba držať nohavice, aby nespadli, ustúpil do pozadia. Dnes už je pásik výhradne módnou záležitosťou (pokiaľ ide teda o ženy), u pánov praktická funkcia využitia opasku pretrváva, aj keď tiež to nie je vždy pravidlom.

V páse, na bokoch, pod prsiami ...

Predtým sa nosili pásky klasicky v páse, avšak v súčasnosti je bežné je nosiť treba pod prsiami alebo na bokoch. K dostaniu sú opasky úzke aj široké, pričom široké sa hodí k jednoduchším modelom, napríklad k rifliam a košeli.

Pásikom, ktoré nosíme pod prsiami, sa hovorí "empírové". Tieto pásky zvýrazní naše prednosti a dodajú eleganciu. Pásky pod prsiami sa nosia najmä v kombinácii so šaty.

Široké opasky sú vhodné na nosenie v páse, pretože pekne vytvarujú postavu. Mali by ich však nosiť len tie ženy, ktoré pas majú. Nejedná sa teda o "vychudnuté tyčky", ale o ženy s postavou typu presýpacích hodín. U nich potom pásik podčiarkne žiaduce sexy postavu v tvare písmena X.

Opasky, ktoré nosíme na bokoch, zvýrazní ženské tvary a neformálne pôsobí. Sú vhodné pre naozaj štíhle až chudé ženy, pretože zdanlivo rozširuje.

Nákup, výber opasku

Keďže je výber na trhu naozaj veliký, je nutné si najprv ujasniť, čo od opasku očakávame. Chceme ho preto, aby nám nepadali nohavice, alebo výlučne ako módny doplnok? Pásik sa nám samozrejme musí páčiť a "sedieť".

Je potrebné vziať do úvahy aj našu postavu, pretože pre každý typ postavy sa nehodia všetky opasky.
Typy postavy a vhodný štýl opasku:

Postava "obdĺžnik"

* Charakteristická je úzka horná časť tela a široké boky. Žena s touto postavou by sa mala vyhýbať príliš výrazným širokým opasok - tak by totiž ešte viac vynikli boky

Postava "trojuholník"

* Typ postavy s nevýrazným pásom a dlhým trupom. Tu je vhodný opasok zvýrazňujúce pas a aj opasok cez boky. Dlhý trup nebude tak patrný přinošení opasku na saku - vytvorí sa dojem rozdelenie trupu.

Postava "obrátený trojuholník"

* V tomto prípade sluší každý opasok, je to v podstate ideálny postava pre všetky opasky.

Postava "8"

* Existuje len malý priestor medzi prsiami a bokmi, pričom pas je zreteľný. Neodporúčajú sa príliš široké opasky.

Postava "presýpacie hodiny"

* Je podobná "8", však priestor medzi prsiami a bokmi je už väčší. Postava je ako stvorená pre rôzne nápadné a široké opasky.

Postava "elipsa"

* Postava s veľmi širokým pásom. V tomto prípade sa neodporúčajú žiadne opasky, pretože by pas ešte viac zvýraznili.

Opasok z pravej kože, opasok z imitácie

Kožené opasky pôsobí elegantne a v porovnaní s inými materiálmi vydrží podstatne dlhšie.

I druh kože sa značne líšia. Najkvalitnejšie a zároveň najdrahšou je lícová useň (jedná sa o vrchnú vrstvu). Spodná, menej mäkké vrstvy (štípenková kože) sa ako materiál pohybuje cca o 30% lacnejšie v porovnaní s lícovou usňou.

Stretávame sa is tzv ekokože, tj spracované a recyklované zvyšky kože, z ktorých sa znovu vytvorí spojitý celok kože. Je ešte lacnejšie ako štípenková kože, pričom pevnosťou je takmer porovnateľná.

Opasky z imitácie ponúka širokú škálu rôznych farieb a vzorov. Materiálom sú textílie či plasty.

Aj s opasky sa musí správne zaobchádzať

* Opasok je v podstate dosť namáhaný, takže ak s ním nebudeme správne manipulovať, čoskoro by sme ho mohli zničiť.

* Opasok sa nemá uťahovať len jednou rukou, ale vždy oboma rukami.

* Takisto nesmieme ťahať cez sponu. Sponu je potrebné prichytiť, aby nepoškodzovala povrch.

* Životnosť opasku je ovplyvnená frekvenciou jeho nosenie, ale správnym zaobchádzaním môžeme životnosť o veľa predĺžiť.

* Značne opotrebovaný opasok vám nemusia uznať na reklamáciu ani v záručnej dobe.

Trendy poslednej doby - opasky

* Prepásať môžeme nielen kabáty, tuniky, košele, svetre, blúzky, šaty, ale dokonca aj plavky.

* Hitom sa opäť stáva blúza zastrčená v nohaviciach alebo v sukni a prepásaná opaskom. Pozor však - táto móda kladie dôraz na ploché brucho, preto si ju nemôže dovoliť každá.

* Móda veľa vychádza z 50. a 80. rokov (typický bol přeštípnutý pas).

* Extrémne nízke pasy u nohavíc a sukní ustúpili do pozadia, pasy sa opäť zvýšili a začali sa viac uplatňovať ozdobné pracky a spony.

* IN je lakovaná koža a metalické povrchy.

* Návrat zaznamenali široké opasky zapínané na dve pracky, ďalej pásky krúžkové a úzke retiazkové pásky.

Opasky v minulosti

Ako sa vlastne opasky zrodili? Ich základ bol položený už vtedy, keď sa začalo so samotným obliekaním, teda v praveku. Prvým oblečením v tejto dobe boli akési "šaty" - kus látky s otvorom pre hlavu. Aby takýto výtvor vôbec držal pohromade, bolo potrebné ho opásať nejakým špagátikom, šnúrkou. Nech už bolo týmto povrázkom čokoľvek, išlo vlastne o prvý opasky.

Doba sa premieňali a postupy na zhotovovanie odevov zdokonaľovali, takže kusy látky už sa nemuseli opásávat šnúrkami. Avšak opasok aj tak nezaniknutý a pretrváva až dodnes.

Opasky boli vždy viac ženskú ako mužskou záležitosťou. Ženy začali striedať opasky rôznych tvarov a materiálov. V histórii sa vystriedalo hneď niekoľko posunov pasu - vysoko pod prsia, správne na pas, nízko na boky.

V 20. storočia začali ženy nosiť nohavice, od mrkváče až po bedrové nohavice, takže pásik sa začal čoraz viac uplatňovať.

Zaujímavosti - opasky

* Vo 2. stĺ 19. storočia sa opasky stali nevyhnutným prvkom uniformy dôstojníkov.

* Od roku 1920 už ľudia začali pásky bežne nosiť. Kým muža viac zaujímala ich praktická funkcia, ženy hodnotili aj ich estetickú stránku.

* Od deväťdesiatych rokov sa stal obľúbeným prvkom "průvěs" - muži nosili nohavice veľmi nízko pod pásom, až na bokoch, a pásky v tej dobe mali len estetický účel. Tento prvok sa zrodil medzi pouličnými gangmi.

* Vo väzení sa opasky zakazovali, pretože hrozilo ich zneužitia k samovražedným pokusom.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: