Cvičenie 5 Tibeťanov

Pre začiatočníkov odporúčajú odborníci začínať s tromi, potom s piatimi cvikmi, kým je perfektne nezvládnete a až potom pomaly pridávať ďalšie a ďalšie opakovania,až sa dostanete na požadovaných počet opakovaní 21 x každý cvik,budú z Vás ozajstný majstri.


Päť Tibeťanov

Päť Tibeťanov je jogistický systém poz, ktoré sú veľmi energizující. Je to prastaré cvičenie pochádzajúce z himalájskeho kláštora Šangri-La. U nás táto sústava piatich tibetských cvikov bola známa ako fenomén už v 1. republike. Z hľadiska medicíny ide o veľmi účinnú zostavu cvikov na obnovu pohyblivosti chrbtice, ale nielen to.

Ako nám cvičenie pomáha?

* Pomáha balansovať správnu hladinu hormónov
* Telo má oveľa viac energie, vitality a menej nepohodlia
* Pomáha v prevencii straty pevnosti kostí
* Zbavíte sa dvojitej brady
* Spevní sa brušné svaly
* Okysličuje sa Vaše telo
* Zvyšuje sa tónovanie svalov
* Zlepší sa Vám pamäť
* Odbúrava stres
* Vyčistí sa lymfatický systém, toxíny z tela vylúči rýchlejšie a účinnejšie
* Cvičenie pomôže zlepšiť celkové držanie tela
* Telo bude napruženější a vzpriamenejší

Cvičenie má veľký vplyv na rôzne oblasti nášho života niektoré z nich sú správny telesný pohyb, zdravé dýchanie, odbúravanie stresu, pozitívny prístup k životu a ďalej. Aj keď zostanete čisto u fyzického vykonávanie piatich Tibeťanov, bude to pre Vás veľkým prínosom.

Možné ťažkosti

Techniky piatich Tibeťanov ako už bolo uvedené napomáhajú detoxikácii tela, pri tom sa však môže stať, že pocítite nevoľnosť, v začiatkoch cvičenia. Je zapríčinená touto detoxikáciou a tým, že Vaše telo pracuje rýchlejšie. Tieto ťažkosti sú len dočasné, s postupom času zmizne. Spomaľte týmto a pridávajte ďalšie cviky, až sa telo vyčistí.

Kto môže cvičiť?

Cvičiť môže jednoducho každý, naozaj všetci bez ohľadu na vek a pohlavie.

Prvé Tibeťané

Postavte sa vzpriamene a rozpažte ruky, rovnobežne so zemou. Dlane by mali smerovať smerom nadol, a nohy natiahnuté. Otáčajte sa okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek 21 krát, ale spočiatku len toľkokrát, aby sa vám nenakrúcala hlava a neurobilo nevoľno.

Dýchanie: dych by mal vychádzať až z brucha operný speváci, divadelné herci a herečky veľmi benefitujú z dýchanie z tejto časti tela, aj skúsení jogisti. Keď sa prestanete otáčať, dýchajte ešte viac zhlboka až do tej doby než sa Vám prestane točiť hlava a Vaše balance sa vráti do normálu. Účinky: zlepšuje energiu organizmu.

Druhý Tibeťané

Ľahnite si na zem, ruky pozdĺž tela dlaňami dole, nohy natiahnuté. Pomaly sa nadýchnite a zdvihnite nohy z krajiny, čo najviac - najlepšie do pravého uhla, chrbát a panva musí byť stále na zemi skloňte hlavu a bradu pritlačte na hrudník. Kolená môžu byť spočiatku ohnutá. Začnite vydychovať a zároveň sa vráťte do prvotnej polohy ležmo, s nohami na zemi a dlane smerom k zemi, ruky voľne pozdĺž tela. Cvičenie 21 krát zopakujte.

Dýchanie: pri zdvíhaní nôh a hlavy vdychujte a keď je potom pokladáte tak pomaly vydychujte. Účinky: posilňuje svaly brucha a chrbta, upravuje látkovú výmenu.

Tretia Tibeťané

Ľahnite si na kolená, nohy tesne pri sebe, dlane po stranách Vašich bokov, nechajte klesnúť bradu na hruď a nadýchnite sa. Dolné končatiny tvoria sa krajín pravý uhol. Začnite s dýchaním a zdvihnite pri tom hlavu a krk, pri tom sa zakloňte v páse tak, ako to len bude bez námahy možné. Pritom sa opierate rukami o zadnú stranu stehien. Pri výdychu sa vraciate späť do východiskovej polohy. Pokúste sa všetko opakovať najmenej 21 krát.

Dýchanie: pri vdychovaní sa nakláňate dozadu a pri vydychovaní sa vraciate do počiatočnej polohy vzpriamenej, pri cvičení sa snažte udržiavať stálu rýchlosť, pri prechode zozadu dopredu a naopak k zvýšeniu efektívnosti cvičenie. Majte tiež otvorené oči, aby ste si udržali rovnováhu. Účinky: zlepšenie funkcie srdca a imunitného systému, posilnenie krčného svalstva.

Štvrtý Tibeťané

Sadnite si na zem na pohodlnú podložku a natiahnite nohy dopredu. Vzdialenosť medzi chodidlami by mala byť tak 30 cm. Dlane by mali smerovať smerom k podložke. Bradu položte na hruď. Pomaly ju zaklánějte a súčasne dvíhajte trup tak, že ohnete kolená a ruky zostávajú na mieste. Vytvoríte takýto most. Súčasne zakloňte hlavu pomaly dozadu. V tejto pozícii sa na chvíľu napínajú všetky svaly vášho tela. Zhlboka dýchajte, a dych nezadržujte. Pri návrate do pôvodnej pozície pomaly vydychujte. Návrat do pôvodnej pozície robte čo najpomalšie. Potom zhlboka vydýchnite.

Dýchanie: pri zdvíhaní z podložky vdychujte a vydychujte pri návrate do pôvodnej pozície. Účinky cviku: stimulácia žliaz s vnútornou sekréciou.

Piaty Tibeťané

Nájdite si pohodlnú pozíciu poležiačky, tvár smerujúce k zemi, zaprite sa o ruky a prsty na nohách. Začnite s dýchaním a prehne sa v chrbte tak, aby sa telo zavesil dole, ale nedotýkal sa bruchom krajiny. Pokúste sa udržať nohy aj ruky natiahnuté. Hlava by mala byť zaklonená. S výdychom zdvihnite panvu. Vaše telo by malo vytvoriť tvar písmena V. Brada by mala smerovať smerom k hrudi. Skúste položiť Vaše chodidlá na podložku.

Opakujte 21 krát.

Dýchanie: vdychujte pri zdvíhaní tela do tvaru V a vydychujte pri pohybe späť. Účinky: posilnenie chrbtových a brušných svalov

Po cvičení

Po ukončení všetkých cvičení si ľahnite na brucho s pažami roztiahnutými akoby do kríža, brada sa dotýka podložky a oči sú zatvorené. Vnímajte ako Vám búši srdce a krv obieha vo Vašom tele. Liezť a relaxujte tak dlho, ako sa Vaše telo vráti do normálu.

Otočte hlavu na jednu stranu a párkrát sa zhlboka nadýchnite. Ak cvičíte Päť Tibeťanov pred spánkom uistite sa, že je medzi cvičením a spánkom interval aspoň 30-45 minút.

Pre začiatočníkov odporúčajú odborníci začať najprv s troma, potom s piatimi cvikmi, kým je perfektne nezvládnete, možno pridávať ďalšie opakovanie, až sa dostanete na požadovaných 21 x opakovaný každý, budú z Vás ozajstný majstri.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: