Čo všetko nám môžu povedať vlasy

Ak hovoríme o vlasoch, myslíme tým takmer výlučne prirodzenou pokrývku hlavy. Patrí k nim však aj chmýří, krátke, jemné, takmer neviditeľné, tzv velusové vlasy (chĺpky) po celom tele. A tiež fúzy, riasy, obočie, ochlpenie.


Rast vlasov ovplyvňujú hormóny, dedičné dispozície, výživa, nervy a choroby

nejde spomaľovať ani urýchľovať. 'Celý proces ich rastu začína už v období embryonálneho vývoja - vtedy sa tvorí vlasové vačky. Počet a druh vlasov je teda pri narodení už daný a nedá sa ničím ovplyvniť. Počas života sa už žiadne nové vačky nevytvorí. Priemerne vám ich na hlave vyrastie asi sto tisíc, ak patríte k světlovlasým, potom až sto štyridsať tisíc, ak ste ryšavé, musíte sa uspokojiť s iba osemdesiat tisíckami vlasy.

Čo nám rastie na hlave

Vlasy tvoria zrohovatená bielkovina - keratín. Sú uložené vo vlasových vačkoch. Na dolnú časť, cibuľku, nasadá papila, v ktorej sa nachádza najjemnejšie vlásočnice - kapiláry. Tie zabezpečujú zásobovanie rastovej zóny (matrix). Vlasový stvol sa nachádza nad cibuľkou. Vzniká premenou z mäkkej bunkovej hmoty, tzv prekeratinu na pevnú. Samotný vlas tvoria tri časti: kutikula, vlasová kôra a dreň. Kutikula obklopuje vlas. Skladá sa zo vzájomne sa prekrývajúcich sploštených zrohovatených buniek "šupín". Odráža veľkú časť škodlivých slnečných lúčov. Vďaka nej sa vlas leskne. Vlasová kôra (kortex) vytvára prevažnú časť vlasu. Závisí na nej elastičnosť a sila. Dreň (predĺžená miecha) je kanálik vo stredu vlasu. Ovplyvňuje lesk a obsahuje pigment. Je tvorený keratínom s obsahom lipidov.

Ovplyvňuje farba vlasov našu inteligenciu?

Farba vlasov nemá s inteligenciou nič spoločné. Závisí od množstva, charakteru a distribúciu pigmentu vo vlasovom vačku (folikule). Pigment vzniká v bunkách, ktorým sa hovorí melanocyty. Tie produkujú buď eumelanin, tj čierne farbivo, alebo feomelanin - žlté farbivo. Ich kombinácia potom vytvárajú rôzne farebné odtiene. Najbežnejšie sú na svete vlasy čierne, ryšavost alebo jej odtiene je vyvolaná zjednodušene povedané väčší prítomnosťou železa vo vlasoch. Zrzavost je dedičná.

Obvykle medzi tridsiatkou a štyridsiatkou, začínajú melanocyty obmedzovať tvorbu pigmentu, normálne sfarbené vlasy sa potom mieša s vlasmi už úplne bez farbivá a my šedivíme - najprv na čelustiach, potom na stranách hlavy a na temene, nakoniec na zátylku.

Čo nám hovorí zrkadlo o vlasoch

Zdravé vlasy sú hladké, lesklé, bez tendencií k upchaná, primerane premastenej. Vlasy poškodené vonkajšími vplyvmi sú bez lesku, zle sa češú, bývajú splstnatené, ľahko sa lámu, nemajú pevnosť v ťahu, sú rozstrapkané a strácajú pigment.

Ktoré faktory majú vplyv na kvalitu a vlastnosti vlasov

*
Strava - držíme ak drastické diéty bez dostatku vitamínov a minerálov, dočkáme sa čoskoro vlasov jemných, riedkych a krátkych. Niekedy aj šedivějí alebo majú akoby medenú farbu a vypadávajú. Vylúčenie bielkovín z jedálnička (častý prípad striktných vegetariánov) má za následok nielen pomalší rast, ale vlasy sú aj redšie, horšej kvality a zdajú sa málo zafarbené.
*
Neodborné chemické zásahy - napríklad zlé používanie kozmetických prípravkov.
*
Dlhodobé nevhodné zaobchádzanie - spínanie sponkami, uťahovanie gumičkami, nadmerné kefovanie, časté fénovanie, používanie želízkové kulmy.
*
Extrémne účesy - medzi ktoré patrí aj obľúbené dredy.
*
Slnečné žiarenie
*
Prudké striedanie chladu a tepla
*
Ťažké choroby, liečebné zákroky, drastické diéty apod - jedná sa o vnútorné príčiny, vinou ktorých sú vlasy tenké, lámavé, preriedené a môžu predčasne šedivieť. Postihnutá koža na hlave býva začervenaná, v hrivu sú šupiny a vlasy vypadávajú.

Čomu vďačíme za lupiny

Šupinky odumretej kože - lupiny - sú jedným z najčastejších vlasových problémov. Trpí nimi až päťdesiat percent dvadsiatich - až tridsaťročných ľudí bielej pleti. Sprevádzajú množstvo chorôb vyvolaných rôznymi dôvodmi. Medzi najčastejšie ochorenia patria zrejme:

*
Pytiriáza - známejšia pod ľudovým označením lupy je ochorenie sprevádzané tvorbou drobných, otrubám podobných šupín (pityron znamená po grécky otrúb), ktoré sú suché alebo mastné. Vinníkom môže byť okrem vrodené dispozície napr. zvýšená činnosť mazových žliaz, zrýchlené dozrievanie buniek pokožky (keratizace), stres, nevhodné návyky pri česaní alebo aj premnoženie tukomilných kvasiniek mene Pytyrosporum ovale. Postihnuté osoby sa môžu vyliečiť sami pravidelným používaním liečebných šampónov s obsahom antimykotických látok. Ak sa nedostaví zlepšenie, je potrebná terapia liekmi predpísanými odborným kožným lekárom.
*
Seberoická dermatitída
*
Tine - patrí k plesňovým ochorením hrivy. Prejavuje sa však rovnako ako pityriáza lupy. Tentokrát sú to ale celé "česká" sa ohraničené plochy s rôznou intenzitou začervenanie a svrbenie. Na rozdiel od pityriázy sa vlasy na postihnutých miestach ulamují a vypadávajú. Umývanie antimykotickými šampóny tu príliš nepomôže, Tine sa liečia lokálnymi alebo celkovými protiplesňovými prostriedkami.

Lupy však môžu byť sprievodným znakom mnohých ďalších chorôb - objavujú sa napríklad pri neurologických problémoch, najmä potom u porúch imunity.

Plešatí aj ženy?

Posunutie vlasovej hranice nad čelom sa objavuje u 96% mužov, ale aj u približne 80% žien. Tento jav je považovaný za prirodzenú známku dospelosti a vyhnúť sa mu nemôže nikto z nás.

*
Androgénny alopécia (nadmerná strata vlasov podmienená prítomnosťou mužského hormónu testosterónu) - rednutie vlasov na temene či opäť nad čelom sa týka spravidla pánov, ale nevyhýba sa ani ženám, spravidla po klimaktériu, keď postupne vyhasína produkciu typických pohlavných hormónov estrogénov. U žien má definitívna strata vlasov oveľa miernejší priebeh a len málokedy dospejú k charakteristické plešinu. S týmto typom straty vlasov sa nedá (okrem autotransplantácie) nič robiť.
*
Difúzne (zbežne) alopécie - vlasy vypadávajú rovnomerne z celej hlavy. Ohraničená hladkoplodá ložiská by sme tu hľadali márne. Je bežná u novorodencov, niekedy v puberte, vzniká aj vplyvom hormonálnych zmien po pôrode alebo v starobe. Môže prísť aj po infekčných chorobách s vysokými teplotami, následkom ťažkých stresov, po operáciách a tiež drastických diétach. O vlasy prichádzame väčšinou šesť týždňov až štyri mesiace po vyvolávajúcim vplyvu. Našťastie len dočasne.

Prvé pomocníci pri problémoch s vlasmi

*
Vitamíny - predovšetkým skupiny B, ďalej potom vitamíny C a E
*
Minerály - zinok, selén, železo, horčík
*
Hirzutismus - príliš hustá hrivy nielen na hlave, ale aj na rukách, nohách aj na iných miestach tela - býva väčšinou spôsobený hormonálnou poruchou vaječníkov alebo nadobličiek. Často sa však tiež jedná o zvýšenú citlivosť vlasových vačkov voči hormónom androgenům. Tento problém je až na výnimky špecialitou žien a ťažkosti sa dajú odstrániť medikamenty upravujúcimi hladiny hormónov av niektorých prípadoch aj epiláciou v laserových centrách.

Tri základné typy vzhľadu vlasov

*
Africký (negroidní) - vlasy sú kučeravé a páni sa väčšinou nemusia obávať plešatosti. Sú však veľmi náchylné na poškodenie vonkajšími vplyvmi. Prierez je oválny a priemer 90 mikrometrov.
*
Orientálna (mongoloidní) - silné, rovné vlasy veľmi odolné voči vonkajším vplyvom. Len málo mužov plešatí. Na priečnom reze majú kruhový prierez. Priemer vlasu 120 mikrometrov
*
Indoeurópsky (belošský) - môžu byť úplne rovné či vlnité. Muži s týmito vlasmi však často plešatí. Prierez je eliptický. Priemer 70 mikrometrov.

Dá sa povedať, že vlasy sú odrazom nášho životného štýlu. Ak sú poškodené alebo choré, znamená to, že by sme mali niečo zmeniť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: