České vynálezy - zlaté české ručičky

Verzatilka čiže krajon, táto mechanická padacie ceruzka uzrela svetlo sveta prvýkrát v roku 1950 v továrni Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějoviciach. Poznáte vynálezca Semtex?


Zlaté české ručičky

Z dielom českých bádateľov a vynálezcov sa zrodili také unikáty, ktoré pomáhajú celému svetu. Tu nájdete nielen objavy a patenty o ktorých možno ani neviete, že sú pod nimi českí rodáci podpísané.

Nanovlákna - český vynález

Spriadanie a výrobu materiálov založenú na báze nanovlákien vyvinul vedecký tím Technickej Univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka. Nanovlákna sú približne tisíckrát tenšie ako ľudský vlasť a český výskumný tím zvládol vývoj technológie umožňujúce priemyselnú výrobu textilných materiálov založených na týchto vláknach.

Silon a kontaktné šošovky - český vynález

Kontaktné šošovky a umelé polyamidové vlákno Silon - sú najznámejšie vynálezy jedinečného človeka, českého chemika, ktorým bol Otto Wichterle. Objav štyroch krvných skupín Nezávisle na sebe urobili tento objav (1905) Karl Landsteiner z Viedne a český neurológ a psychiater Jan Jánský a aj iní vedci vo svete.

Liečebné prípravky

Duviragel, Vistide, Hepsera, Rad liečebných prípravkov, ako aniherpetikum Duviragel gél proti oparom, antivírové lieky Vistide proti vírusu pásového oparu, virovému zápalu očné sliznice, vírusu pravých kiahní, Hepsera proti žltačke typu B, Viread vysoko účinný preparát proti AIDS, Truvada jeden z najúčinnejších preparátov proti AIDS, a tiež napríklad originálny prístup prípravy Azidothymidinu Tieto zaregistrované a predávané liečebné prípravky má na svojom konte výskumný tím českého organického chemika Antonína Holého.

Český vynález - Kinesiskop

Fyziológia - bunková štruktúra, štruktúra orgánov; použitie animácie vo vede a výučbe - kinesiskop. To sú len niektoré z mnohých oblastí do ktorých svojou bohatou vedeckou činnosťou zasiahol český lekár a biológ Jan Evangelista Purkyně Prvá záchytná protialkoholickej stanice na svete Jaroslav Skála český psychiater, založil v roku 1948 protialkoholickej oddelenie psychiatrickej kliniky nemocnice U Apolináře v Prahe av roku 1951 prvú záchytnú protialkoholickej stanici na svete.

Kocka cukru

Kockový cukor - tak to je jedna z mnohých drobností, ktorú dnes považujeme za samozrejmosť a ktorá prvýkrát uzrela svetlo sveta práve na území dnešnej Českej republiky v Dačiciach. Stalo sa tak pri rafinériu cukru, ktorú koncom 20. rokov 19. storočia v Dačicích založili bratia Grebnerovi.

Ruchadlo - český vynález

Známym českým vynálezom je ruchadlo, čo je pluh s radlicou, ktorá ornicu nielen krája a obracia, ale aj jemne drôle a Cyprus. Jeho autormi boli František Veverka (1796-1849) a Václav Veverka (1799-1849) z Rybitví u Pardubic (rodný domček sa zachoval do dnešných dní), známi ako "bratranci Veverková".

Remoska

Nenápadný elektrický spotrebič, ktorý sa nájde v mnohé slovenskej domácnosti. Ako by nie, keď sa prvé prototypy objavili už v rokoch 1953-1955 a výroba modernizovaných typov beží úspešne dodnes. Túto prenosnú elektrickú rúru s ohrevom zhora skonštruoval elektrotechnik Oldřich Homuta.

Semtex - vynález z Pardubíc

Plastická trhavina Semtex - získala svoju svetovú známosť bohužiaľ nie len pre svoje výnimočné kvality, ale vďaka niekoľkým teroristickým útokom, pri ktorých prišlo o život mnoho ľudí. Najznámejší bol zrejme výbuch lietadla Boeing-747 americkej spoločnosti Pan Am nad škótskym mestečkom Lockerbie v roku 1988, keď zahynulo 270 ľudí. Ako už to býva, je Semtex príkladom užitočného vynálezu, ktorý sa môže zmeniť v nebezpečnú zbraň, ak sa dostane do nenáležité rúk. Bola vyvinutá firmou Explosia v Semtíně u Pardubic (odtiaľ názov: SEMTín a EXplosia) koncom 50. rokov výskumným tímom v ktorom pracoval aj Stanislav Brebera.

Aerodynamika a nadzvuková rýchlosť

Takzvané Machovo číslo, alebo ak pomer rýchlosti pohybujúceho sa objektu voči rýchlosti zvuku, ktorá sa užíva celosvetovo k vyjadrovaniu hodnôt nadzvukových rýchlostí nesie meno významného fyzika a filozofa Ernsta Macha. Pri výučbe fyziky sa dodnes využíva Machov vlnostroj a Machovo kyvadlo a už spomínaná aerodynamika sa nezaobíde bez Machovho kužeľa, Machovho uhla a Machovho čísla. Ako pedagóg a filozof vedy bol autorom mnohých učebníc z oblasti fyziky a stál takto pri zrode tejto vednej disciplíny v modernom poňatí v českých krajinách.

Kaplanova turbína

Vynájdená roku 1912. Ide o najrozšírenejší konštrukcie turbín používaných vo vodných elektrárňach. Od polovice 19. storočia sa hľadali nové zdroje energie a stranou nezostávala ani snaha o efektívne využitie energie vodných tokov. Francúzski vynálezcovia Burdin a Furneyrone zostavili prvé vodné motory a na ich prácu úspešne nadviazal Američan James B. Francis. Pôvodne myšlienka na vylepšenie vlastností Francisove vodné turbíny priviedla Viktora Kaplana nakoniec k vlastnému originálnemu riešeniu - dnes svetoznáme Kaplanovej turbíny.

Verzatilka alebo krajón

Mechanická padacie ceruzka verzatilka uzrela svetlo sveta prvýkrát v roku 1950 v továrni Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějoviciach.

Patentka

Tento stláčacie gombík je spojený s dvoma menami. Prvým bol veľký český podnikateľ baťovského formáte a nefalšovaný svetový kráľ gombíkov Jindřich Waldes a druhým zručný mechanik Hynek Puc bez ktorého by nevznikol automatický stroj na výrobu gombíkov. Títo dvaja páni založili spoločne v roku 1902 firmu Waldes a spol. Následne už v roku 1903 konštruktér Puc uviedol do chodu prevratný vynález - zakladačku, ktorá nahradila desať robotníc pri výrobe stiskacího gombíka.

Polarografia

Dnes bežne používaná metóda chemickej analýzy, ktorá umožňuje stanoviť aj veľmi nízke koncentrácie iónov kovov aj organické látky. Táto metóda prešla samozrejme od svojho objavu do dnešných dní celou radou technických vylepšení a modernizáciou. Základom objavu, za ktorým stojí český fyzikálny chemik Jaroslav Heyrovský boli experimenty sa ortuťovým kvapkovou elektródou, ktorá sa používala na meranie povrchového napätia ortuti. Vývoj tlačiarenských a reprodukčných techník .

Nové tlačiarenské a reprodukčnej techniky

Vzišli z práce českého maliara, grafika a vynálezca Jakuba Husníka. Vyštudoval piaristické gymnázium v Prahe, neskôr maliarsku akadémiu, kde sa stretol s Karlom Kľúčom, neskorším vynálezcom hĺbkotlače. Ďalej študoval maliarstvo v Antverpách u profesora van Leriuse. Po návrate býval v Benešove. Pre kostoly v neďalekých Kolovrat a Karloviciach namaľoval v roku 1861 obrazy na oltára. Prvým jeho významnejším vynálezom boli dvojtónové fotografie. Zdokonalil spôsob reprodukcie fotografických obrazov - tzv fotolitografia. Postupne svoj vynález vylepšil natoľko, že bol schopný docieliť aj 1000 odtlačkov.

Svetelná fontána a oblúková lampa

František Křižík sa narodil 8. júla 1847 v Planici bol významný český technik, priemyselník a vynálezca. Jeho najznámejším vynálezom bola oblúková lampa s automatickou reguláciou. Vynašiel svetelnú fontánu, zdokonalil elektrickej električky a mnoho ďalších zariadení.

A vedeli ste, že ...

Sigmund Freud sa aj narodil u nás? 6. mája 1856 v Příbore, pôvodne Sigismund Schlomo Freud, bol najstarším zo šiestich detí z tretieho manželstva židovského obchodníka s látkami Jacoba Freuda s Amália Nathannovou. Narodil sa do spoločenstva asimilovaných Židov v Příbor na Morave, kde rodina žila tri roky. Slávny rakúsky lekár a psychiater bol českého pôvodu. Preslávil predovšetkým ako zakladateľ psychoanalýzy.

Josef Ludvík František Ressel

sa aj narodil v čechách 29. júna 1793 v Chrudimi, bol to český lesník, spisovateľ a vynálezca, ktorý sa preslávil predovšetkým vynálezom lodnej vrtule. Josef Ressel okrem lodnej vrtule vynašiel okrem iného skrutkový lis na výrobu vína a oleja, guľôčkové ložisko bez mazania, zariadenia pre parné vylúhovateľnosť farbív a trieslovín, pneumatickej potrubné dopravu a buzolu, parný automobil.

Karl Schinzel - Rýmařov

Jedným z najvýznamnejších a tiež najznámejších Rýmařovských rodákov nemeckej národnosti prvej polovice minulého storočia bol Dr Inženýr Karl Schinzel, neskoršie objaviteľské osobnosť svetového významu, chemik a vynálezca farebné fotografie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: