• ažné motýle - Hostia z juhu

Niektorí Vtáky s príchodom zimy opúšťajú Naša Končiny. Niektorí migrujú do južných krajov v noci, iní za plného dňa. Zo k nám však prilietajú motýle z juhu zhotoviť niektorí dokonca po jesennom ochladení odlietajú Na juh, vi Len málokto.


Motýlí cestovatelia

Motýle cestujú podobne edited Vtáky. Využívajú vhodných poveternostných podmienok, tj Hlavné príhodných vetrov, ktoré vaňou z juhu Na sever opačne tropických denných teplôt nočných. Najmä nocí ZA tropických (25 ° C), možno predpokladať silný prílet motýľov do našich krajov.

Títo sťahovavé motýle SE regrutujú z rôznych čeľadí. Nie sú k Len silní dobrí letci - žako Lišaj, ALE aj Babočka Belasco modrásci Patrí medzi ne aj niektoré Druhy Mur, bekyní, niektoré piadivky, víjačke. Dokonca aj niektoré Druhy veľmi malých motýľov, žako JE zápředníček poľný (Plutella xylostella), majúci v rozpätí správy do 14 mm.

CIM Menšie sú Títo "cestovatelia", tým viac využívajú prúdenie vzduchu. Milujem pozoruhodné, kam az sú Tak drobní motýle vetry zavanuti. Sú na niekedy aj stovky kilometrov Mimo európsky Kontinent.

Rozdelenie ťažných motýľov

*
Pravidelní migranti - nemajú možnosť tu úspešne prežiť zimu v ktoromkoľvek štádiu vývojovom.
*
Náhodní ojedinelí Hostia
*
Domáce Druhy motýľov - Ich počty sú už strednej Európe Nízke sú zvyšované príletom predovšetkým z juhu.
*
Domáce stredoeurópskej Druhy - tiahnu Mimo Hranice svojho areálu, rozširujú sebe do rôznych smerov osídľujú Tak okrajovej Oblasti Európy.

Pravidelní migranti v podobe motýľov

*
Dlouhozobka svízelová (Dlouhozobka svízelová) JE najčastejším návštevníkom našich záhrad, záhradiek, ALE aj balkónových kvetinových kultúr. Prilieta ZA potravou k petúnií rozkvitnutým kvetom, pelargónií iných Nektar poskytujúcich rastlín. Ich spôsob letu JE totožný s letom kolibríkov. Krídlo opisuje pravidelné osmičky umožňuje tomuto drobnému Lisa sa na zlomok sekundy Alebo aj niekoľkých málo sekúnd zastaviť u kvetu vsunúť Dlhý sosák do kalichu kvetu vysať drobnou kvapku nektáru. Dlouhozobky prilietajú z jari kladú u nás vajíčka predovšetkým Na lipkavec. Nedosiahli húsenice kukly SE blízko povrchu Zeme v riedkom kokon asi po 10 az 14 dňoch SE liahne druhá Generácie motýľov, who SE s prichádzajúcim vracia chladom jesene Na juh. Niektorí jedinci u nás výnimočne prezimujú som pivniciach alebo zemný dutinách, ak nezmrznou, Na jar po prezimovaní SE podieľajú Na ĎALŠIE generáciu.
*
Lišaj Smrtihlav (Lišaj Smrtihlav) JE Výborný nočné letec. Prelet Álp vykoná ZA jednu noc. Podobne prekonáva aj Stredozemné more. Letia 60 hodine km V. Samičky Smrtihlav zalietate az do južného Švédska fínska. Pri tejto Dlhé ceste kladú matne zelená vajíčka Na živé rastliny, ktorých JE Okolo 40 druhov, prevažne patrí do čeľade ľuľkovitých. Hlavné živné edited by u nás predstavujú Zemiaky KUSTOVNICE, výnimočne paradajky papriky. Ich výskyt neni hromadný, nespôsobujú nikdy rozsiahle škody. Húsenice JE žako prst Tlustá niekedy az 12 cm Dlhá. ABY dorástla, spotrebuje listy Dvoj az troch rastlín zemiakov. Vyskytujú SE Tri farebné Formy. Húsenice žlté môžu byt, hnedé zriedkavo zelenej. Žlté húsenice často Maje na chrbtovej strane modrá sedla. Koniec edited JE opatrený žltým, esovite prehnutými rožky. Pri podráždení húsenice vydávajú hryzadlami vrzavý zvuk. Rovnako i dospělec JE Ak v nebezpečenstve, píska edited myš pomoči sosák, ktorým prudko vytláča vzduch. Húsenice SE kukly v krajine. Kukly sú 7 - 7,5 cm Dlhé, červenohnedé lesklé. Dospělec miluje med, preto navštevuje Lily. Tuhým sosák SE dostáva do plastov zaviečkovaných buniek. Často v Ulu zablúdi uhynie. Smrtihlav u nás neni schopný prezimovať, len SE Tu vytvára druhá Jesenné Generácie, who JE neplodná. Znamená k Zo každým rokom SE edited Južné populácie (samičky) vydáva Na Severná púť, ABY Tu založila "slepú" generáciu.
*
Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli) patrí medzi hvízdavá, tropické Druhy. Po prelete Álp SE dostáva do strednej Európy Severnej. Bol zastihnutý i už na Islande. Objavuje sa u nás v máji júni hojnejšie v Zari októbri, kedy sa liahne druhá, u nás založená neplodná Generácie, u ktoré o sebe predpokladá Na jeseň spätný ťah Na juh. Motýle lietajú s nadchádzajúcim večerom sú Aktívna dlho do noci. Obletují Kvety najmä Petuniou, floxy, tabaku budleí, ktoré predstavujú Hlavná Počet online užívateľov nektáru. K tomu účelu majú až 90 mm Dlhý sosák. Vo dne odpočívajú som tieňa Na koloch, kmeňoch stromu, drevených plotoch, aj Na zemi tesne primknuté k povrchu. Maju dokonale krycie sfarbenie. Monofágní húsenice (žerú len jednu rastlinu - pupenec) ožírají listy v noci CEZ deň SE skrývajú edited krajine. Niekedy o sebe dokonca zahrabávajú prstov pod povrch. Sú Veľké 10-11 cm, sfarbené zelené Alebo hnedej, čím aj CEZ značnú veľkosť unikajú pozornosti. Kukly SE v krajine, niekedy az 20 cm hlboko, vytvárajú priestrannou kukelní komôrku z hliny premiešané slinami, ktoré som SE kukly. Kukla JE svetlé hnedá, lesklá s priľahlou pošvou sosák. Lišaj svlačcový u nás neni domácom druhom frekvencia Jesenné populácie je závislá od počasia Na počte samíc, ktoré priletí Na jar z juhu.

Náhodní migranti motýľov

*
Lišaj Vinny (Hyles livornica) JE TO kozmopolitný Lišaj, vyskytujúce SE OD USA CEZ Eurázii az Austrálie. Vyskytuje SE v subtrópoch stredozemné oblastí, niekedy som veľkých počtoch. Napríklad v Maroku ČAS od času už v marci, kedy JE Druh premnoženie (graduje).
*
Húsenice masovo opúšťajú Mista živných rastlín rozlézají SE po okolí Nových vyhľadávajú vhodné Lokalita. Pri takejto migrácii požierajú Rôzne rastliny, ktoré prídu do cesty Jim spôsobujú aj veľké škody na kultúrach šalátu, artičok zemiakov.
*
Lišaj viničový (Hippotion celerio) ide o sebe o vzácny Druh motýľa, ktorý tiež patrí Medzi subtropické, stredozemné Druhy, v minulom storočí uvoľnené do Austrálie. Zalietať náhodne nocí ZA tropických do strednej Európy už veľmi malých počtoch. Najmä v poslednej dobe o sebe Stava v Európe veľmi vzácnym. Húsenice sú zelené hnedé, nápadné Parem veľkých bočných ok Na 4. článku malými okami Na 5. článku. Živí sa listy lipkavec, Pyštek fuchsii. V našich zemepisných šírkach tento vzácny zbloudilec vytvára dve generácie, aby v máji av júni až septembri az októbri. Vzhľadom k chladnému klímy strednej Európy neni trvalým obyvateľom.
*
Lišaj oleandrový (Daphnis neri) JE Zo všetkých transzonálnych Lišaj najkrajšie av poslednej dobe zhotoviť veľmi vzácny. JE TO tropický subtropický edited. Vyskytuje SE hojnejšie Na Balkáne, najmä v pobrežných oblastiach, kde rastie voľné oleander, slúžiace húseniciam ZA potravu, rovnako edited Zimozeleň (OBE edited by Patrí do čeľade toješťovitých). V predminulom začiatkom minulého storočia byval častejším hosťom som strednej Európe. Veľké zelené húsenice kukly SE Na povrchu Zeme Medzi zvyšky suchej zeleninou sú veľmi citlivé Na nadmernú Prítomnosť vody. Ak chcete JE zhotoviť jeden z dôvodov, okrem Nízke teploty, nemožnosti prežiť vlhké stredoeurópskej zimy.

Doby, keď bolo možné nájsť nás húsenicu u, sú dávno minulé dnešnej svetelné znečistenie veľkých miest vedie k kasty Smrti motýľov už na začiatku ťahu v Južnej Európe, bez toho, aby dosiahli svoj cieľ som strednej Alebo Severnej Európe.

Osud týchto zaujímavých motýľov JE spojený do určitej miery takisto s našimi záhradkami kvetinami Na okenných parapetoch. Predstavujú pre ne oázy zastavenie odpočinku, kde nachádzajú dostatok potravy, pretože edited diaľkových preletoch spotrebúvajú veľké množstvo energie. Nájdete Profesijné Ak húsenicu smrtihlava, dajte ju šancu Na Život.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: