Alternatívne liečebné metódy

Chodíte od lekára k lekárovi a nič vám nepomáha? Potom môžete vyskúšať niektoré nekonvenčné metódy. Priblížime Vám najznámejšie a najúčinnejšie metódy, ktoré Vám môžu pomôcť od najrôznejších neduhov.


Alternatívnych liečebných metód existujú desiatky, možno stovky. Medzi najznámejšie a najúčinnejšie patrí:

Homeopatie

Bola objavená pred viac ako dvesto rokmi nemeckým lekárom Samuelom Hahnemann a je založená na princípe podobnosti. Jej cieľom je uzdravovať organizmus čo možno najšetrnejšie, tj pomôcť mu vyrovnať sa s ochorením vlastnými silami. Lekár homeopat volí pre pacienta taký liek, ktorý telo chápe iba ako informáciu, ako sa s ochorením čo najúčelnejšie "pobiť". V netoxické dávke mu preto podá substanciu, ktorá vo väčšej dávke dokáže vyvolať príznaky podobné tým, aké sa pri danom ochorení zvyčajne objavujú . Podobné sa tu lieči podobným, a preto je možné podať účinnú látku iv minimálnom množstve. Najčastejšie sa hovorí o homeopatii symptomatickej alebo konštitučná, v poslednej dobe sa stáva populárny aj homeopatia kvantová, ktorá navyše pracuje s psychickú silou jedinca a ktorá vznikla u nás.

Urinoterapie

Užívanie moču na terapeutické účely je veľmi staré. Je tak jednoduché, že sa môže praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Najviac je pitie moču známe v Indii, v súčasnosti však preniklo aj do vyspelých krajín. Moč sa často nazýva "voda života". Niektoré látky obsiahnuté v moči sú veľmi cenné, napríklad urokinázy, čo je enzým pôsobiaci veľmi výrazne proti zužovaniu ciev. Preto sa používa ako liečivá. Moč je tiež vhodná pri starostlivosti o pokožku, o čom boli presvedčení už starí Egypťania. Pleťové krémy a zubné pasty s obsahom močoviny to len dokazujú. Moč je vynikajúcim protijedom pri hadím uštipnutia, pri vonkajšom použití pomáha pri bodnutí hmyzom a omrzlinách. Moč sa skladá z vody, ktoré obsahuje 95%, 2,5% obsahu tvoria močovina a zvyšok minerály, enzýmy, hormóny a soli. Moč je sterilný av prípade nedostatku pitnej vody môže zachrániť aj ľudský život. Využiť možno ale iba moč ľudí, ktorí nepijú alkohol a neberú drogy.

Reflexológia

Je založená na poznatku, že určité miesta tela - chodidlá, ale aj ušnice, jazyk, hlava, dlane alebo ženská pošva sú komplexným obrazom organizmu každého jedinca. Rozlične veľké reflexné plôšky sa nachádzajú na všetkých zakončeniach ľudského tela. Z nich možno pohmatom vyčítať nielen aktuálny zdravotný stav, ale jemnou masážou príslušných bodov je možné oslabené orgány a telesné funkcie harmonizovať a vyprovokovať ich k vlastnej regeneráciu

Tradičná čínska medicína

Ide o metódu starú niekoľko tisícročí. Sinobiologie čerpá z taoizmu, založenom na rovnováhe medzi prvkami jing a jang. Podľa tradičnej čínskej medicíny môžeme ľudskú bytosť považovať za spojenie ducha (rozumu), životné energie alebo aj vitality a esencie (tela). Ak sa niektorý z týchto prvkov oslabí, zníži sa aj naša životaschopnosť. Preto sa čínske lekárstvo zameriava nielen na priamy boj proti chorobe, ale aj na pomoc telu, aby boj viedlo vlastnými silami. Systém tradičnej čínskej medicíny zahŕňa niekoľko liečebných metód:

*
akupunktúru
*
telesná cvičenia posilňujúce obeh energie v tele
*
využívanie bylín
*
masáží
*
zdôrazňuje správne stravovanie

Čínska medicína dokáže vyhodnotiť najrôznejšie príznaky ešte skôr, ako ochorenie prepukne.

Aromaterapia

Liečenie chorôb silne koncentrovanými rastlinnými olejmi má dlhú tradíciu. Od 13. storočia sa oleje začali používať nielen ako lieky a antiseptické, ale aj ako voňavky. Kópie týchto olejov boli o niekoľko storočí vyrobené chemicky, a hoci nemali žiadne lekárske účinky, prírodné oleje sa z dôvodov finančných takmer prestali vyrábať. O oživení záujmu o prírodné preparáty došlo až na začiatku 20. storočia. Priekopníkom v modernom lekárstve bol francúzsky chemik René Gattefosee.

Esenciálne oleje čiže silice obsahujú látky, ktoré rastlinám dávajú ich typickú vôňu. Produkujú je nepatrné žliazky v okvetných lupienky, listoch, kostrnky, kôre i dreve. K extrakcii čistých esenciálnych olejov sa používa destilačnej proces. Aromaterapeuté sú presvedčení, o tom, že metóda nemá vedľajšie účinky, a preto je vhodná aj pre malé deti. Dokáže vraj liečiť akúkoľvek chorobu, najrýchlejšie však pôsobí pri depresiách, strese, bolestiach hlavy a nespavosti. Vždy je ale nutné používať oleja vysokej kvality. Čisté esenciálne oleje nemožno aplikovať priamo na pokožku, pretože sú príliš silné, ale pridávajú sa napríklad do kúpeľov. K masážam sa používajú oleje riedené. K získavanie esenciálnych olejov sa užíva stoviek druhov rastlín, najdôležitejších esencií je asi tridsať.

Biotronik

Ide o metódu, ktorá má pôvod v našej krajine. Učenie Biotronik Josefa Zezulka šíri dnes jeho žiak Tomáš Pfeiffer. Podľa téz Biotronik má každá živá hmota okrem iných systémov tiež systém vitálny, ktorý je organizovaný v silových centrách. Ochorenie vzniknutá na základe bioenergetickej čiže vitálny nedostatočnosti môže vraj s úspechom liečiť iba Biotronik, ktorá odstráni ich vlastnú príčinu. Bioenergie, na ktorej je naše životné prostredie a strava stále chudobnejšie sa na pacienta prenáša prostredníctvom Biotronik, ktorý ju čerpá z kozmu.

Hipoterapie

Jej uplatnenie je veľmi široké. Najčastejšie sa jazdy na koňoch využíva k rehabilitácii telesne postihnutých. Pohyb koňa pri chôdzi sa totiž automaticky prenáša na jazdca, takže nechodící pacienti majú jedinečnú možnosť na zapojenie inak slabý svalov. Pri jazde v konskom sedle, ktorá kladie nároky na udržanie rovnováhy a správnu koordináciu pohybov, pracuje osemdesiat percent našich svalov, a preto sa tiež odporúča pri pokazenom držanie tela, skolióze atp. Ako podporný prostriedok sa hiporehabilitace aplikuje pri liečení mnohých nervových ochorení - mozgovej obrne, epilepsii, skleróze multiplex ai Okrem toho pomáha aj neurotickým deťom a mentálne postihnutým a osvedčila sa aj pri liečení závislosti na alkohole a na drogách.

Ajurvéda

Prírodné indickej liečiteľstve je založené na používaní rastlinných liekov, ktoré má v tejto krajine veľkú tradíciu. Ajurvédské bylinné prípravky sú vyrábané a predpisované v súlade s chronobiologickými rytmy ľudského tela a mysle. Abstraktné úroveň ajurvédy obsahuje tri základné metabolické princípy nazývané doshas. Každá má pôvod v biochemických kombináciách piatich základných prvkov a zdravie je ich vyvážený stav.

Liečenie bylinami

Využívanie rastlín v lekárstve je staré ako ľudstvo samo, pretože mnoho bylín ľudia predtým bežne pojedali. V dnešnej dobe záujem o fytoterapiu veľmi stúpa, pretože využíva len prírodné zdroje. Rastliny umožňujú bezpečnejšie aj účinnejšiu liečbu než izolované zložky, ktoré boli umelo spojené. Podľa fytoterapeutů môžu byliny pomôcť väčšine chorých, je však nutné počítať s tým, že v porovnaní s liekmi účinkujú pomalšie. Fytoterapia je právom považovaná za predchodkyňu dnešnej farmakoterapie, pretože mnoho účinných liekov je odvodené z bylín. Liečivé rastliny sa užívajú vo forme čajov, odvarov, tinktúr, mastí a esencií.

Pacienti si osvedčené prírodné postupy bez vedľajších účinkov väčšinou pochvaľujú. Pôsobí totiž nielen subsidiárne, ale vykonáva ak je patrične školený odborník, aj uzdravia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: