Akupresúrne čínske guličky

Potrebujete zregenerovať Vaše sily,podporiť zdravie, zbaviť sa najrôznejších neduhov? Využite čínskej akupresúrne guľôčky, ktorých liečivé vlastnosti boli známe už za vlády dynastie Ming.Čínske guličky pôsobí tlakom na akupunktúrne a reflexné body dlaňou.


História liečivých účinkov čínskych guličiek

Guľkové terapia pochádza zo 14. storočí nášho letopočtu, kedy sa v Číne dostala k moci dynastie Ming. Jeden z členov cisárskej rodiny používal guľôčky čchi-kung, aby si zachoval zdravie a predĺžil život. Guľôčky sa pôvodne zhotovovali z dreva a používali sa výlučne pre zábavu. V 13. storočia bola objavená ich liečivá moc, a guličky sa začali vyrábať z jadeitu a neskôr z ocele. Po čase sa do oceľových guličiek vkladala ešte ďalšie, menšie gulička, ktorá vydáva príjemný zvuk a spôsobuje vibrácie, ktoré blahodarne stimulujú hlbšie uložené tkanivá.

Materiál čínskych guličiek

Guličky sú väčšinou zhotovené z mramoru, chrómované ocele alebo jadeitu. Kamenné guličky majú príjemný teplý povrch. Kovové guľôčky sú zaujímavé vďaka zvukovým efektom.

Veľkosti čínskych guličiek

Guličky sú k dostaniu o najrôznejším priemerom, od 35 do 60 mm. Najčastejšie sa používajú guličky, ktoré majú priemer 40 až 50 mm. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie guličky menšie alebo stredného priemeru, ako väčšie.

Starostlivosť o čínske guličky

Spočiatku Vám guličky budú najskôr padať z rúk, nenechajte sa tým ale odradiť. Gulička by však nemala spadnúť na tvrdú plochu alebo na kameň, pretože by sa mohla poškodiť.

Po každom použití guličiek je utrite mäkkou látkou a uložte do krabičky, v ktorej ste ich kúpili. Nikdy guličky nenechávajte ležať voľne, môžu sa totiž ľahko skutálet, alebo sa o seba navzájom potlouci a poškodiť sa. Občas guličky potrite detským olejom a utrite do sucha. Aspoň raz mesačne z guličiek pomocou neagresívneho čistiaceho prostriedku zmyte nalepený prach a pot. Po umytí ich dôkladne osušte, ošetrite detským olejom a opäť do sucha utrite. Ak dodržíte tieto rady, je životnosť guličiek prakticky neobmedzená.

Jednotlivé vplyvy čínskych guličiek na našu kondíciu

V dutine každej guľôčky je ešte jedna, menšia guľôčka a špirálovitá pružina v tvare kužeľa. Menšie guľôčka a špirálovitá pružina pri pohybe vibrujú a vydávajú melodický zvuk. Guličky následne rezonuje na rôzne frekvencii, keď jedna vydáva hlbší "jin", druhá vyššia "jang". Zvuky majú fyziologický účinok.

* Vibračné vplyv - vibrácie priaznivo stimulujú krvný a lymfatický obeh a zároveň upokojujú nervové vlákna. Guľôčky zachovávajú duševnú sviežosť. Jemné vibrácie majú uvoľňujúci účinok s hĺbkovým pôsobením na tkanivá.
* Zvukový vplyv - zvuková harmónia guličiek vytvára vnútornú harmóniu človeka. Guličky upokojujú nervy. Vydávaný zvuk upokojuje psychicky a napomáha fyzickému uvoľnenie. Tým dochádza k celkovému duševne-telesnému povzbudenie.
* Tlakový vplyv - guličky pôsobí svojím tlakom na reflexné zóny a akupunktúrne body dlane. Každá zóna a bod zodpovedajú určitému orgánu ľudského tela. Tlak gulí pôsobí ako masáž. Tkanivá zvláčni a celkový telesné obeh je posilnený pôsobením pravidelného pumpovacího efektu.
* Vplyv tepla - teplo je pôsobením kinetického efektu vynakladá celým telom. Svalová práca vyvíja teplo. Teplo priaznivo pôsobí na vnútorné orgány, zároveň dochádza k rozšíreniu ciev a tým k celkovému zlepšeniu krvného obehu.
* Vplyv izometrie - hmotnosť guličiek posilňuje svaly paže, ruky, prstov.

Ako cvičiť s čínskymi guličkami

Efekt pôsobenia liečivých guličiek sa síce nedá mechanicky zmerať, ale za to ho pocítite. Cviky sú veľmi jemným podnetom, preto je potrebné liečbu vykonávať dlhodobo.

Vezmite do dlane dve čínske guličky a postupným pravidelným ohýbaním, naťahovaním jednotlivých prstov nechajte guľôčky na dlani rotovať tak, aby sa pokiaľ možno nedotýkali. Môžete s guličkami rotovať v smere alebo proti smeru hodinových guličiek. Ruky striedajte. Robte to tak dlho, aby ste rýchlym dlhodobým pohybom posilnili jang, a vzápätí ucítite príjemné teplo. Guličky sa dajú otáčať v najrôznejších polohách ruky, dokonca iv zakrytia. Pri používaní guličiek je dôležitá vaša autonómia, aby ste využívali vlastnú fantáziu a vytvorili si vlastnú techniku.

So vzrastajúcou šikovnosťou môžete rotovať 3-4 gule naraz v jednej dlani, alebo cvičiť oboma dlaňami súčasne.

Pôsobenie guličiek znásobíte, keď je v dlani otáčate tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Vzniká potom zvláštne napätie, guličky akoby vám rozťahovala prsty, pretože sa snažíte je držať od seba a súčasne dávate pozor, aby vám nevypadli z dlane. Týmto vyvíjate na Vaše akupunktúrne body tlak a súčasne rúk a celým ramenom výdatne pracujete. Tiež zvuk guličiek je krajší, keď ho neruší zvuk z nárazu guličiek o seba.

Masáž chodidiel čínskymi guličkami

Guličky sa dajú využiť aj k masáži chodidiel. Chodidlá masírujte sede. Guličky položte na koberec, nikdy nie však na tvrdý podklad, a hore a dole je koulejte chodidlami. Cvičte s guličkami aj pri kúpeli nôh, zlepší sa vám krvný obeh a kúpeľ bude účinnejšie. Guľôčky však nikdy nedávajte do vody, v ktorej je rozpustená kúpeľová soľ, mohla by ich poškodiť.

Masáž chrbta čínskymi guličkami

Guličkami môže Váš partner masírovať chrbát, a to pozdĺž chrbtice. Je dôležité, aby sa guľôčka pod rukami nesmekala, ale koulela. Masáž je vhodná pre zmiernenie bolesti chrbtice, uvoľňuje svaly, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri zmierňovaní bolesti ramenách a zátylku.

Ako nás ovplyvňuje masážny efekt čínskych guličiek

Masáž pomocou čínskych guličiek stimuluje krvný obeh, lokálne nervový systém, napína šľachy, aktivizuje pohyb lymfy, urýchľuje metabolizmus tkanív, podporuje tvorbu kĺbového maziva, napomáha vylučovaniu splodín látkovej výmeny. Pohyb svalov pôsobí na žily, čím napomáha prúdeniu krvi smerom k srdcu a späť, vylepšuje krvný obeh.

Aktivizácia životnej sily Čchi pomocou guličkové terapia

Bez čchi neexistuje život a naopak - bez života nie je čchi. Čchi je to, čo všetko uvádza do pohybu, čo riadi a vedie. Čchi je životné sila, ktorú vytvorila existencia jin a jang, reguluje všetky životné pochody. Každá činnosť v ľudskom organizme má svoje čchi. Dychové čchi pomáha pri dýchaní, čchi výživy riadi premenu prijatej stravy na zásobu energie.

Čchi prúdi v zdravom organizme voľne, bez prekážok v uzavretých dráhach, tzv meridiánoch. V oboch poloviciach ľudského tela sa v pároch tiahne šesť meridiánov "jin" a šesť "jang". Sú to meridiány srdca, osrdcovníka, žalúdka, hrubého čreva, sleziny a pankreasu, tenkého čreva, močového mechúra, obličiek, trojitého ohrievača, žlčníka a pečene. Ak pri prúdení energie dôjde k akejkoľvek poruche, naruší sa harmonická rovnováha a človek ochorie.

Účinok čínskych guličiek na reflexné zóny ruky

Reflexné zóny ruky sú vo vzťahu takmer s každým orgánom a pri otáčaní guličiek sa všetky zóny dobre premasírujú. Najmä intenzívny tlak a miesenie vonkajšej strany zápästia, bruška palca a celej plochy ukazováka pôsobí na vnútorné orgány veľmi intenzívne. Masírovanie článkov prstov má vplyv na cirkuláciu lymfy. Na dlani sa sústreďujú aktívne akupunktúrne body, ktoré zasahujú meridiány srdca, osrdcovníka, ako aj meridiány pľúc, otáčaním guličiek možno teda aj tieto orgány aktivizovať.

Vplyv čínskych guličiek na zdravie

Čínske guličky pôsobí priaznivo pri:

* Ťažkostiach dýchacieho ústrojenstva,
* Ochorenia tráviaceho traktu,
* Žalúdočných vredov,
* Gastritíde,
* Zápalu pečene,
* Žlčových kameňov,
* Neplodnosti žien,
* Neplodnosti mužov,
* Nefunkčnosti maternice
* Zápche,
* Diabetes,
* Chronickom hnačky,
* Ochorenia tráviaceho traktu,
* Žalúdočných vredov,
* Vysokom tlaku,
* Reumatických ochoreniach,
* Poruchách srdcového rytmu,
* Úbytku bielych krviniek
* Chorobách močových a pohlavných orgánov,
* Zápalu obličiek,
* Patologické polúcia,
* Bolestivej menštruácii,
* Choroby nervovej sústavy,
* Neurózach,
* Choroby kĺbov,
* Zápalu ramenných kĺbov,
* Bolesti kríža a chrbtice,
* Kožných choroby,
* Bradaviciach,
* Choroby zmyslových orgánov,
* Strate citlivosti,
* Nespavosti,
* Bolesti hlavy,
* Bolesti sedacieho nervu,
* Nervovej slabosti,
* Vonkajších zranení,
* Vnútorných zranení,
* Zápalu mliečnych a slinných žliaz.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: