Ako sa stať poľovníkom

Čo Vám hovoria slová ako - Podkova, pierko, plaváky, poušky, puck, kaliber, hrdzu, Rouse, sluchami, slzníky, stojáka, farba, svetla, zverák? Že ste podobné slová nikdy nepočuli? Potom nie ste poľovníkov alebo ste nikdy neboli na honu.


Poľovníctvo

Oficiálne je v ČR pětadevadesát tisíc poľovníkov. Z toho žien je necelých tisíc. V posledných rokoch v radoch poľovníkov žien pribúda.
Ako sa stať poľovníkom?

Myslivecké skúšky môže uchádzač skladať od šestnástich rokov. Keď je úspešne absolvuje, stáva sa poľovníkov, a to na celý život. Poľovník môže, ale nie je to jeho povinnosťou, byť členom poľovníckeho združenia. Od osemnástich rokov môže poľovník zložiť skúšku na zbrojný preukaz. Až sa zbrojným preukazom sa môže plnohodnotne zúčastniť honov. Ak spácha poľovník čin proti poľovníctva, môže mu byť jeho zbraň zadržaná.

Dobrý poľovník sa podľa vraj pozná podľa toho, že do poľovníckej práce dáva srdce. Desiatich tisícky poľovníkov každoročne investujem zo svojich vlastných vreciek stovky miliónov korún a milióny dobrovoľných pracovných hodín, aby sa mohla Česká republika chváliť prekrásnou prírodou i zverou. Poľovníctvo je v našich podmienkach otázkou tradície, služby a poslaním, ktorá je v drvivej väčšine dotované z vreciek poľovníkov. Správny poľovník dbá aj na to, aby mal vhodné oblečenie na posed a do lesa, ktoré ho chráni pred nepriazni počasia a zamaskuje pred hroziacim nebezpečenstvo.

Poľovnícka hantýrka

Poľovníctvo, vytvárala od pradávna rôzne zvyky a tiež vlastné mluvu.Ta sa od bežného jazyka odlišovala a nebola ostatným zrozumiteľná. Česká poľovnícka reč sa zachovala dodnes. Poľovnícky rečou hovoria poľovníci pri všetkých poľovníckych akciách. Typickým rysom českej poľovníckej reči je vyjadrenie kladného citového vzťahu k prírode a zveri. Výrazy a pojmy poľovníckej reči sú pre každého poľovníkov záväzné.

Rozumiete poľovníckej reči?

* Bakadla - oči zveri zajacov
* Farba - krv
* Farbiť - krvácať
* Behy - nohy zveri KOŽUŠINOVEJ
* Brloh - obydlia líšky, vydry, jazveca a medveďa
* Čiarový - líška čiaru, keď kladie stopy v jednej rade, jednu za druhou

Bohyne lovu a patrón poľovníkov

Artemis - Diana

bola pôvodne neslúži ako ochrankyňa všetky prírody, bohyne plodnosti a mesiaca; preto bola niekedy zobrazovaná s polmesiacom. Bola pokladaná za tvorkyni lovu, sama vášnivú lovkyňou.

Svätý Hubert

Vojvoda Hubert sa hnal, ako mnohokrát pred tým krajom so svojou družinou, za nádherným bielym jeleňom s mohutným parožím. Zrazu jeleň skočil do hustého krovia, kam ani psy nemohli. Zastavili sa, av tom jeleň opäť z krovia vystúpil a pokojne stál pred nimi, medzi parohy žiarivý kríž, ktorý svojim jasom predčil aj silný svit letného slnka.

Psi s vytím utiekli, kone zdesením frkali. Vojvoda zoskočil z koňa, klesol na kolená a prekvapene hľadel, ako na neho postava na kríži v Jelenia parohov prihovára prívetivým hlasom. Vytýkala mu jeho neusporiadaný život a bezohľadnou poľovnícku vášeň, ktorá všetok ľud uvrhla do obrovskej biedy, a nabádala ho k náprave. Jelen zmizol a vojvoda v kláštore našiel vnútornú rovnováhu, spoznal hodnoty života a službou okolitému ľudu sa snažil odčiniť svoje minulé hriechy ... povesť o Hubertovi.

......... Dohovor poľovníkov

* Dlane - sploštené časti širokých lopát daniele parohov
* Drnošlap - trúbiace pomenovanie bažanta
* Hrobár - pes, ktorý nájdenú zver zarýva, namiesto toho, aby ju aportoval
* Hviezda - biela škvrna v ohybe krídel tetrov a tetrova
* Kaňkování - doba párenia šeliem psovitých, mačkovitých a lasicovitých

Zvieratá, ktoré uhynú každý rok na cestách v SR

1. Zajac poľný 566 400 ks

2. Ježko 346 800 ks

3. Bažant obyčajný 68 400 ks

4. Srnec obyčajný 52 000 ks

5. Kuna lesná 49 800 ks

6. Lasica kolčava 28 100 ks

7. Líška obyčajná 4 400 ks

......... Dohovor poľovníkov

* Kladenie - pôrod parohaté a dutorohé zveri
* Kvietok - biely koniec hrivou líšky
* Myslivecká latinčina - rozprávanie zkrášlených pravde nepodobných poľovníckych príhod
* Lopatáč - daniel s lopatovitým parožím
* Lôžko - miesto, kde zver jelenia, daniele, srnce, čierna alebo zajac ležala
* Klasenia - pôrod mláďat zveri čierne, hlodavcov, šeliem a psov
* Uhlířka - Pálená líška - sfarbenie hnědočerného

Myslivecké slávnosti

Vždy prvý októbrovú sobotu v roku v areáli Hospital na Kuksu a jeho priľahlých pozemkoch usporadúva Poriadok sv. Huberta so sídlom na Kuksu sa spoluorganizátormi tradičné Svatohubertskou slávnosť. Akcia je určená pre najširšiu myslivecké a občiansku verejnosť a priaznivcov prírody všetkých vekových kategórií. Tento deň víta kukský barokový areál návštevníkov z Čiech, Moravy a Sliezska.

......... Dohovor poľovníkov

* Pekáč - lôžka zajaca
* Píchák - zobák slukovitých vtákov
* Plaváky - nohy vodného vtáctva
* Ráža - semenníky zveri KOŽUŠINOVEJ a psov sluchami - uši KOŽUŠINOVEJ zveri a loveckých psov
* Svetla - oči zveri a loveckých psov
* Štetec - chvost jazveca

Súťaž pre deti

Českomoravská poľovnícka jednota, vyhlasuje súťaž o maskota českej poľovníctva. Táto výtvarná súťaž je určená pre všetky deti a mládež od materských po stredné školy. Maskota si môžete namaľovať na výstave Natura Viva v Lysej nad Labem a so svojou adresou odovzdať na stánku práce s mládežou alebo zaslať na adresu Jungmannova 25, Praha 1, 115 25 a do pravého horného rohu obálky pripíšte heslo "Maskot". To všetko najneskôr do 30.6.2010!

......... Dohovor poľovníkov

* Priechodky - točené rohy párik muflónov
* Veslá - nohy veľkých vodných vtákov
* Zbrane - špičiaky zveri čierne
* Žmýkanie - močenie zveri
* Žila - pohlavný úd samcov zveri raticovej

... teraz Vás už žiadny poľovník otázkou "akú farbu má Jazvec" neprekvapí ... "Predsa červenú" pretože už vieme, že farba je krv :-)

Daniele pečienka recept

Mäso zo stehna, chrbta alebo sviečkovice, slanina, masť alebo olej, ztuž. tuk na pečenie, kyslá smotana-asi 1 / 4 litra, soľ, korenie

Príprava: Z stehná vyrežeme kosti, zrežeme blany, osolíme a pretiahneme slaninou, osolíme a okoreníme. Kto si netrúfa na preťahovanie mäsa slaninou, ten nech ju nakrájajú na drobno a nechá na panvičke opiecť "do sklenenej". Na pekáči rozpustíme tuk, mäso na ňom opečieme zo všetkých strán, podlejeme trochou vody, ak nie je mäso pretiahnuté slaninou, pridáme opečenú slaninu, dáme do rúry, pečieme zvoľna 2 - 2 a pol hodiny. Mäso stále polievame vypečenou šťavou a dolievame vodu, aby sa šťava nepripaľoval. Ku koncu pečenia pridáme kyslú smotanu a rozmiešame.
Lovu zdar!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: