Ako ochutnávať a podávať víno

Degustácie vína si vyžaduje určité odborné znalosti, ale základy by mal poznať každý jeho konzument. Kvalitu vína prezradí nielen jeho chuť, ale aj vzhľad a arómu. K podstatným poznatkom patrí minimálne vedomosť o vhodnom výbere skla.


K peknému zážitku a radosti nestačí len víno nachladit, otvoriť a vypiť. K dokonalosti daného okamžiku a vychutnaniu vína v jeho plnej kráse je potreba trochu viac, S vínom sa musí vedieť zaobchádzať, otvárať pri správnej teplote, odhadnúť dobu dekantácie pred konzumáciou, zvoliť ten správny typ pohára a samozrejme aj pokrm.

Rimania versus Gréci

Už starí Gréci a Rimania považovali víno za rovnako nevyhnutné pre zdravie ako kúpele či vybrané pokrmy a vedeli ho aj náležite ohodnotiť. Gréci však vo svojom hodnotení neboli toľko prieberčiví, ako boli Rimania. Nepoznali tiež toľko druhov vína, nevedeli víno správne kombinovať s pokrmami. Vzhľadom k tomu, že Gréci pili víno prevažne v zriedenej forme, nedokázali ohodnotiť chuť, ani farbu a vôňu. Naopak Rimania v súlade so svojou kultúrou vnímali víno ako na seba samej. Vo víne dokázali nájsť jeho prednosti, výborné vlastnosti a pôvod. Dokázali siahodlho rozprávať o jeho farbe, vôňu aj iskrí, vedeli výstižne okomentovat jeho chuť. Znalosť a povedomie o víne, ako božskom nápojmi sa začala šíriť vďaka rímskych légiám, ktorí kultúru vína preslávili.

Vzhľadom k tomu, že víno sprevádza ľudstvo od úsvitu dejín a vždy bolo považovaná za nápoj ušľachtilý, je jeho konzumácia spojená s určitými rituálmi. Klasickí konzumenti vína, teda tí, ktorým víno chutí, ale nič o ňom nevedia, sú rituály konzumácie vína takmer nedotknuté.

Správne podávanie vína však patrí k činnostiam, ktoré dodajú nápojmi neatraktívnosť a zároveň veľa prezradí o svojom hostiteľovi. Dobré víno si totiž zaslúži pozornosť a úctu.

Ako víno správne degustovat

Degustácie hrá v živote vína dôležitú úlohu, pretože bude počas svojej existencie viackrát az rôznych dôvodov ochutnávanie.

Degustácia je pojem, ktorý vyjadruje odborné ochutnávanie vína, ktorý je spojené s krátkym komentárom čiže hodnotením. Pri hodnotení vína je veľmi dôležité komplexné zhodnotenie farby, vône i chuti vína. Tento súbor vypovedá o celkovom dojme, ktorý degustátor z vína má. Celkový dojem je naším vyjadrením k celkovému charakteru vína.

Vinári, sklepmistři, komisia inšpektorov, laboratórne pracovníci a ostatné posudzovatelia hodnotia nielen kvalitu, ale aj harmóniu, vyváženosť, kondíciu a vývoj vína.

Obchodníci, makléri s vínom a profesionálnych nakupujúcich, víno posudzujú a ochutnávajú za účelom hodnotenia jeho ceny, perspektívy a štýlu.

Prevádzkovatelia vinoték, reštaurácií alebo Someliér z veľkoobchodov, maloobchodov a hotelov negustují víno pre svoj najlepší výber.

Nesmieme však zabudnúť na samotného konzumenta - spotrebiteľa, ktorý si víno vyberá podľa svojej chuti, zvyklostí alebo ceny.

Degustácie v kocke

* Degustácie by nemala prebiehať v zafajčených miestnostiach
* Degustáciu nesluší príliš výrazné dámske alebo pánske parfémy
* Pri degustácii je nutné dobré osvetlenie (umelé i denné)
* Pred degustáciou nekonzumujte kávu, aromatické čaje, výrazná alebo korenené jedlá, žuvačku
* Jednotlivé degustačné vzorky zajezme chlebom a zapite čistou, prírodnou vodou
* Ako prvý sa negustují vína biela, potom červená, suchá potom sladká, ľahšie vína sa negustují pred ťažšími, mladá pred starými a lacnejšie pred drahšími
* Vína vybraná k degustácii by mala byť minimálne 14 dní v pokoji, aby sa uviedli ich chuť i vôňa

Vzhľad vína

Oko je jedným z najdôležitejších zmyslových orgánov, ktoré slúžia pri hodnotení vína. Vizuálne posúdenie je najvhodnejšie vykonávať pri dennom svetle proti bielemu pozadia. Poháre by mala byť mierne naklonená, aby sme lepšie dokázali určiť odtieň farby. Na farbu vína sa najskôr pozeráme zhora, potom po odklonenie pohára prezrieme stred.

Pri hodnotení vzhľadu vína by sme sa mali zamerať na iskru, na ktorú má vplyv čírosť vína. Intenzita a odtieň farby sa líšia podľa odrody, veku vína a vyzretosti hrozna. Farba vína je ovplyvnená aj spôsobom výroby alebo krajín pôvodu vína.

Vôňa vína

Víno má tiež svoje arómu čiže odborným názvom buket. Vôňu vína by sme mali hodnotiť pri optimálnej teplote, kedy sa dobre uvoľňujú jeho prchavé aromatické látky. Uvoľnenie vôňa docielime kruhovým pohybom, kedy víno roztočíme v pohári. Na základe pohybu vína sa z neho uvoľní aromatické látky, ktoré potom o víne mnohé prezradí.

Primárne, sekundárne a terciárne vôňa

Ku pohári s vínom sa přičichne trikrát, a to v čase dvouminutových intervalov. Prvým přivoněním sa určí primárna aróma, ktoré by malo charakterizovať odrodu vína. V tejto vôni sa odráža ovocné, kvetinové a rastlinné tóny.

Sekundárna aróma vyhodnotíme pri miernom roztočení vína v pohári a následným přičichnutím k vínu.

Terciárnu arómu vo víne určujeme až po napití, víno sa v ústach prevzdušní a vôňa je vnímaná cez nosohltan.

Aróma vo víne cíti každý úplne inak, charakter vône vína by však mal byť zachovaný týmito prídavky:

* Ovocitý (hroznovej aróma, čierne ríbezle, egreše, tropické ovocie)
* Kvetnatý (napr. vôňa kvitnúcej lúky)
* Rastlinný (napr. žihľava, travnatost, červená repa)
* Korenistý (rôzne druhy korenia)
* Dymové, dymový
* Živočíšny (pach stodoly, konské stajne, vôňa doova)
* Lesné či zemitý

Chuť vína

Chuť vína je najdôležitejším atribútom nielen pri jeho hodnotení, ale aj popíjanie. Víno je harmonické vtedy, keď obsahuje vzájomne úmerné množstvo kyselín, cukrov, alkoholu a ostatného extraktu.

Chuť vína je hodnotená na jazyku za pomoci chuťových pohárikov. Víno je nutné pomaly prevaľovať na jazyku a trochu prokysličit vzduchom, ktorý do úst nasajeme cez zuby. Človek dokáže vnímať štyri základné chute: sladkú, slanú, kyslú a horkú.

Chuť vína môžeme prirovnať k všeobecne známym veciam, ako napríklad ovocie, kvety, zelenina, byliny, živočíšne chute, stromy alebo trávy.

Poháre na víno

Rovnako ako výroba vína, tak aj nádoba, z ktorých sa víno pilo, prešli dlhým historickým vývojom. Kultúra pitia vína sa menila od historicky známych dôb z pálenej hliny, dreva a kovových čiaš až k dnes používanému sklu. Víno je ušľachtilý nápoj, ktorý najlepšie vynikne v skle.

Vytvoriť harmóniu medzi vínom a sklom neistú nevyhnutnosťou. Poháre má nepopísateľný význam pre nadviazanie príjemného prostredia, ale aj pre ochutnanie a hodnotenie vína.

Rôzne druhy skla na víno

Každé víno má svoje špecifické požiadavky na správny výber skla, v ktorom bude podávalo. Víno sa v skle musí cítiť spokojne, aby nám dalo vyniknúť svoj šarm, kúzlo, tajuplnosť a krásu samo seba.

Všeobecne môžeme povedať, že každá pohárik tulipánového tvaru a decentné veľkosti je vhodnou nádobou pre akékoľvek víno. Jej cibuľový základ sa sužujícími so stranami koncentruje aróma na vrchnej časti pohára, čo umožňuje vnímať buket vína. Naopak zlou voľbou sú poháre príliš malé, disponujúci rovnými alebo rozprestretými stenami.

Sklenka podľa druhu vína

Biele vína je vhodné podávať vo pohároch na dlhšiu stopke, ktoré sú menšieho objemu. Je to z toho dôvodu, aby víno nestratilo svoju ideálnu, chladenou teplotu.

Ľahká, biele vína podávame v pohároch s otvoreným okrajom, v tvare zvona. Tento druh sklenených sa používa aj pre podávanie vín ružových.

Pre červené vína sú vhodné pohára tulipánového tvaru, s mierne uzavretým okrajom.

Sklenka na dezertné vína sú menšie, rôznych tvarov ao obsahu maximálne 60 - 65 ml. Najčastejšie sa používajú pohára typu copita, z ktorých sa tiež dobre pije sherry, portské a podobné dezertné, veľmi sladké vína.

Sekty a champagne podávame vo vysokých, úzkych pohároch, ktoré sa odborne nazývajú flauty.

Správna teplota vín v čase podávania

Správna teplota podávaného vína je dôležitým faktorom na posúdenie jeho kvality. Víno sa môže úplne znehodnotiť, ak sa podáva v nevhodnej teplote, alebo naopak zdokonaliť, ak je podávané s adekvátna starostlivosťou.

Biele vína

valitné suché vína podávame pri teplote 10 - 12 º C, bežná biele vína servírujeme pri teplote 8 - 10 º C, mladé vína podávame pri teplote 7 - 12 º C.


Biele vína nemrazíme, ak ho potrebujeme rýchlo schladiť, dáme fľaše do nádoby naplnenej vodou a ľadom.

Ružové vína

Ružové vína je najvhodnejšie podávať pri teplote 10 - 12 º C.

Ružové vína sa často pijú dobe vychladená a vďaka svojim kyselinkám a ovocné chuti sú tým pravým osviežením pre teplá letné popoludnie alebo večery.

Červené vína

Ľahšia červené vína podávame pri teplote 12 - 14 º C, ľahká ovocné vína podávame pri teplote 11 - 12 º C.

Ťažké červené vína je nutné podávať pri dennej izbovej teplote, teda medzi 16 - 18 º C.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Ako ochutnávať a podávať víno

Most 1 Lom u Mostu 1 Horní Jiřetín Obrnice Bečov u Mostu Braňany Hora Svaté Kateřiny Nová Ves v Horách Mariánské Radčice Most 9 Havraň Lužice u Mostu Brandov