Zvládnite prijímací pohovor na jedničku (1. diel)

Na pohovor sa spravidla nézve všetci uchádzači, ale len takí, ktorí môžu podľa svojich zaslaných dokumentov (životopisov, motivačných listov) niečo ponúknuť a majú k práci predpoklady.


Všetci pozvaní uchádzači môžu byť dobrými konkurentmi. Aby ste uspeli, musíte z nich byť najlepší. Je to síce trochu kruté, ale pravdivé. V žiadnom prípade vás ale tieto riadky nemajú zastrašiť, ale motivovať, aby ste podali čo najlepší výkon! A ako sa na pohovor správne pripraviť, to sa dočítate v trojdielnej seriálu o úspešnom zvládnutí prijímacieho pohovoru.

Prípravu na prijímací pohovor nepodceňujte

Asi nie je potrebné pripomínať, že na pohovor je nutné sa dôkladne pripraviť. Čím lepšia príprava, tým väčšia šanca na úspech. Skúste sa vžiť do tejto situácie: prípravu na pohovor ste úplne vypustili a teraz sedíte pred pýtajúcimi, ktorí sa vás pýtajú, čo viete o danej firme. Uvedomíte si, že vlastne neviete vôbec nič. Mlčky sedíte a neviete, čo odpovedať. Cítite sa hrozne. Znie to ako nočná mora, ale aj to sa stáva.

Aby ste tomu predišli a odchádzali z pohovoru s dobrým pocitom, naštudujte si o firme potrebné informácie. Ostatne, preštudovaní informácií by malo byť aj vo vašom vlastnom záujme, pretože ako môžete vedieť, že prácu vo firme chcete, keď o nej vlastne nič neviete.

"Čo viete o našej firme?" - Predpríprava

Kde všade môžete informácie o firme nájsť? Tak napríklad na internetových stránkach, vo výročných správach, predajných brožúrach, interných časopisoch, vo článkoch v obchodných časopisoch apod

Keď mu ste boli na pohovor pozvaní, nebojte sa do firmy zavolať ao nejaké materiály požiadať. V príslušných materiáloch hľadajte záchytné body. Obchoduje potrebné firma so zahraničnou spoločnosťou a vy hovoríte plynule cudzím jazykom? Potom je to pre vás obrovské plus, ktoré musíte vyzdvihnúť!

Ak sa vás hneď na začiatku nespýtate, čo viete o firme, hľadajte príležitosť, ako k tejto téme sami nenásilne zavítať. Tak napríklad: "Všimol (a) som si, že obchodujete s klientmi z cudzích krajín a myslím, že by som v tomto smere bol (a) prínosom, pretože dobre ovládam cudzie jazyky." Zaujímavosť: anketári u pohovore počítajú s tým, že oni sami budú hovoriť asi len 30% všetkého času, zostávajúcu dobu máte zaplniť vy.

Majte pripravené argumenty a príklady

Na niektoré otázky stačí odpovedať, u iných po vás môže anketár požadovať praktický príklad. Na konkrétne príklady z praxe si ale človek veľakrát tak rýchlo nespomeniem, preto je žiaduce, aby ste mali príklady dopredu v "zálohe". Predídete tak marnému spomínanie a nervozite. Isteže sú niektorí ľudia schopní reagovať okamžite na mieste, ale dôkladným môžete prinajmenšom vybrať ten najvhodnejší príklad zo všetkých.

Ďalšie rady pre dokonalú prípravu na pohovor

Akonáhle budete hovoriť o svojich skúsenostiach, schopnostiach a zručnostiach, nemusíte sa obmedzovať len na pracovnú oblasť - vyzdvihnite svoju schopnosť organizácie, keď ste viedli skupinu dobrovoľníkov apod Všetky materiály, ktoré chcete prezentovať, majte okopírované pre prípad, že by si ich chceli anketári ponechať pre neskoršie prezretie.

Cesta na prijímací pohovor

Pri ceste na pohovor by sme mali počítať s možnými komplikáciami a snažiť sa im čo najlepšie predísť. Môže sa stať, že vlak bude mať meškanie, nebudete môcť firmu nájsť, budete mať problémy s parkovaním atď Skúste si treba vyskúšať cestu nanečisto, majte so sebou presnú adresu, opýtajte sa na možnosť parkovania, nezabudnite si vziať mobil.


Správne oblečenie - prijímací pohovor

S voľbou oblečenie to nemusí byť tak ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Ani prehnane formálne oblečenie vo firme, kde ostatní chodia v rifliach a tričku, nie je žiaduce. Anketári si potom môžu pomyslieť, že sa do firmy nehodíte a nezapadnete medzi ostatné.

Zaujímavosť: Niektoré prieskumy uvádzajú, že bezmála 70% zamestnancov opúšťa firmu z toho dôvodu, že nezapadli do firemnej kultúry. Preto sa anketári chcú uistiť, že ste pre ponúkanú pracovnú pozíciu vhodným kandidátom. Vždy platí, že by ste sa mali obliecť o 2 stupne lepšie, než ako sa obliekajú bežní zamestnanci. Vždy tiež záleží na pozícii, o ktorú sa uchádzate. Ak si nie ste istí, voľte "zlatý stred".

Niekoľko rád:

* Stavte radšej na klasiku, vyhýbajte sa módnym výstrelkom, príliš žiarivým farbám a veľkým vzorom.

* Nepreháňajte to s toaletnou vodou.

* Nadmerné množstvo šperkov tiež nepôsobí dobre.

Tesne pred pohovorom

Do firmy by ste mali vždy doraziť o niekoľko minút skôr. Zvyšný čas využite na finálnu kontrolu vášho vzhľadu (či nemáte niečo za zubami, či máte zastrčený blúzku apod).

Dôležitý je prvý dojem!


Keďže prvý dojem robí naozaj veľa, je potrebné vysielať vhodne pripravené signály.

Pozornosť by sme mali sústrediť na:

* Včasný príchod

* Vhodné oblečenie a upravenosť

* Pevný stisk ruky

* Vhodný pozdrav (teší ma, dobrý deň)

* Úsmev

* Sadnúť si až po vyzvaní

Nervozita a pohovor

Drvivá väčšina ľudí sa pred pohovorom cíti nervózne, čo je úplne prirodzené. Človek sa bojí, že urobí nejakú chybu, nebude si môcť spomenúť, vhodne sa vyjadriť apod Môžeme však rozlíšiť miernu nervozitu a extrémnej strnulosť, keď nie ste schopní vôbec odpovedať na otázku, vysychá vám v krku, potíte sa atď opytovatelia by si tiež mali uvedomiť, že ak ste nervózny, svedčí to o vašom záujme o prácu.

Aj tu platí, že nervozite predídete dokonalú prípravou. Premyslite si možné otázky a nacvičte si odpovede. Pokojne sa postavte pred zrkadlo a sledujte svoj prejav.

Ak sa dostanete do situácie, keď nervozita ovplyvní schopnosť vybaviť si niečo dôležitého, mali by ste to brať s nadhľadom, zasmiať sa tomu a nervozitu priznať. Môžete treba podotknúť: "Pardon, teraz mi to úplne vypadlo, pretože som trochu nervózny." Ak sú anketári taktný, môžu váš "výpadok" sami vyčítať napríklad z životopisu.

V prípade, že sa kvôli nervozite obávate vyliatiu občerstvenie, jednoducho ho odmietnite. Ak sa vám trasú ruky, majte je v lone. Bojíte sa, že budete nemotorné? Potom si na pohovor vezmite len nejaké dosky a tašku nechajte na recepcii.

Čo pomáha proti nervozite

Na pohovor by ste nemali ísť ani hladní, ani úplne zasýtenie. Voľte ľahké jedlo, z nervozity by sa vám totiž mohlo urobiť zle.

Vyskúšajte relaxačné cvičenia:

* Posaďte sa.

* Majte ruky a ramená uvoľnené a ruky dajte do lona.

* Zatvorte oči.

* Vykonajte pomalý a hlboký nádych nosom, napočítejte do piatich.

* Vydýchnite ústami a počítajte do siedmich.

* Potom dýchajte normálne a otvorte oči. Podľa potreby opakujte, vždy však medzitým dýchajte normálne, aby nedošlo ku zrýchlenie tepu.


Zvládnite prijímací pohovor na jedničku (2. diel)
Zvládnite prijímací pohovor na jedničku (3. diel)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: