Poznáte dobre spoločenskú etiketu?

Poďte na malú lekciu správne etikety a stolovania. Až budete v úlohe hostiteľa chystať nejakú oslavu alebo spoločenskú udalosť, iste sa vám informácie a rady budú hodiť ...


Čakáte hostí a chcete, aby bolo všetko perfektné?

Tu ponúkame rady, ako to docieliť!

Prestretý večerné tabule

Pod obrus patrí tzv molton, čo je mäkká podložka. Čo sa týka farby obruse, najlepšie je biely, alebo volíme jemné farby. Obrus má presahovať 30 cm pod hranu stola. Na obrus sa niekedy dávajú ešte tzv naperony alebo podlhovasté obrusy-skrátka menšie obrusy alebo pruhy látky (dôležité je, aby ladili).

Ako správne umiestniť príbory a poháre

Umiestňujeme najviac tri sety príborov. Odoberajú sa v poradí od zovňajšku k tanieru. Príbor na múčnik patrí hore. Pohára sa rovnajú buď do série, alebo do tvaru trojuholníka. Pri narovnávanie do radu sa začína od pravej strany-podľa toho, ako budú patriť jednotlivé nápoje. Na pravej strane bude umiestnená pohárik na vodu, potom čaše na biele víno a ďalej na červené. Ak volíme usporiadanie do trojuholníka, začíname klásť od hosťa a smerujeme ďalej do stredu stola. A kde presne poháre umiestniť? Špička noža hlavného príboru má smerovať na pohári určenú pre červené víno.

Nezabudnite na doplnky

Základom sú špáradlá, pretože je neprípustné, aby sme sa prstami špáral v ústach. Ďalej by na stole mala byť k dispozícii dochuťovadlá (soľ, korenie), malý tanier na pečivo a nôž s oblou špičkou. Všetko skvele doladí kvety, sviečky a rôzne ozdoby. Pri zdobení si musíme dať pozor na to, aby dekorácia nesiahal až do výšky tvárí jednotlivých osôb.

Dôležité je správne sedenie

Sedíme samozrejme vzpriamene. Ženy by sa mali usadiť v prvej tretine stoličky. Nohy sú voľne ohnuté, nekřížíme je, ani nekroutíme pod stoličiek. Všetci by si mali navzájom vidieť na ruky, nie je vhodné mať ruky schované pod stolom. Nepodpíráme sa lakte, len ruky oprieme o hranu stola.

Dbáme na to, aby sme sa nedotýkali ostatných, ktorí sedia vedľa nás. Pri stolovaní je nutné mať lakte pri tele. To je ale niekedy ťažké a pozapomínáme na to.

Skôr sa deťom dávali pod paže knihy, aby sa tomuto zvyku naučili. A ako správne odložiť príbor? Buď ho skrížite, alebo ostrím nasmerujeme k sebe, nie k ostatným.

Ako je to so zasadacej poriadkom

Pár, ktorý hostí, sa posadí doprostred dlhších strán stola a naproti sebe. Ďalej by mali sedieť striedavo ženy a muži. Deťom je vhodné prichystať samostatný stôl, aby nedošlo k vzniku voľných miest v dôsledku ich neustáleho pobehovania.

Víno, víno, víno ...

Poznáte jednotlivé vína?

Pri kúpe vína by sme sa mali zaujímať o jeho ročník, kategóriu, obchodný názov, krajinu pôvodu a výrobcu. U tých lepších vín sa potom vyhľadáva aj výrobnej šarže. Víno by malo obsahovať informácie, ako sú jeho charakteristické znaky, k akým pokrmom je vhodné a obsah alkoholu. Ak ste si obľúbili istú značku, mali by ste vsadiť na ňu. Rozlišujeme vína stolové, zemská, akostné, ľadová, Slámová, likérové, korenistá, šumivé, perlivé.

Aké víno vybrať

Ak chystáme nejaké pohostenie, budeme sa zaoberať otázkou, aké víno bude našim hosťom chutiť. Je dobré sa riadiť tým, ako moc sú hostia skúsení "vinári" a tiež musíme vziať do úvahy naše finančné možnosti. Pri posedení s priateľmi, ktorí sa vo vínach moc nepoznajú je najlepšie staviť na klasické stolové alebo akostné víno. V žiadnom prípade ale nekupujte vína v plastových obaloch a krabiciach, ktoré sú iba obyčajnou "náhradou". Trochu iná situácia nastane, keď sa naši hostia vo vínach vyznajú. Tu sa odporúčajú už akostné vína s prívlastkami, napríklad neskorý zber alebo výber.

Ďalej vzniká otázka, či radšej nakúpiť víno biele, alebo červené. Ak nevieme, ktorý typ hosťom chutí viac, neostáva nám, než nakúpiť oboje.

Možno sa budeme zaoberať aj otázkou, či víno naše, alebo zahraničné. Nemusíme sa báť, že tuzemská vína sú menej kvalitné, pretože za niekoľko posledných rokov naozaj nabrala na kvalite a môžu zahraničným konkurovať.

Tip: nevyznáte sa vo vínach, a chcete kvalitné víno? Nechajte si vo vinotéke poradiť!

Víno je dôležité správne naservírovať

Víno, ako spoločenský nápoj, si vyžaduje dodržiavanie príslušných pravidiel jeho podávaní. Mali by sme vykonať jeho degustáciu-k tomuto kroku vyzveme niekoho z najvýznamnejších hostí. Pohárik nalejeme asi do tretiny a vyčkáme na vyjadrenie. Akonáhle je víno odsúhlasené, môžeme všetkým naliať.

Víno si vyžaduje aj správnu pohárik. Jedná sa o čašu z bezfarebného tenkého skla, stopka by mala mať tvar kalichu. Zásadou je suchá a čistá poháre. Jednotlivé poháre sa potom ešte trochu odlišujú v závislosti na druhu vína (napríklad šumivé vína majú mať vysoké poháre).

Neradno podceňovať ani teplotu vína. U bieleho vína má byť teplota asi 7 až 12 stupňov, v prípade červeného 15 až 18 stupňov au šumivých 4 až 7 stupňov. Vínom nezaplníme nikdy celú pohári, ale necháme aspoň 1 cm miesta.

Je víno vhodným darčekom?

Tady zase záleží na skúsenostiach obdarovaného v oblasti vín. Nebudeme kupovať fľašu vína za 1500 Sk niekomu, kto sa vo vínach nevyzná a bude si myslieť, že stálo treba 100 Sk. Ten správny dojem vínu dodá aj balenie-napríklad darčekové kazety, balenie s vývrtkou, tašky na vína apod Úplne nevhodné je dávať víno v igelitce.

Víno a jeho kombinácie s jedlom

Chuť pokrmu musí ladiť s vhodným vínom.

Tu sú všeobecné odporúčania:

* Biele mäso, ľahké pokrmy-ľahká biele vína

* Tmavé mäso, ťažké jedlá-ťažšie červené vína

* Ľahké ryby-biele vína (tučnejšie ryby, napríklad tuniak-hodí sa i červená)

* Tučné syry-červená vína

* Sladké dezerty-sladké, dezertné vína

* Sladké vína sa pijú vždy až po pokrmu, suché vína predchádzajú polosuché a sladkým, ľahká ťažšom, mladší starším.

Tip na záver - dary

Viete, ako sa správne zachovať, keď dostanete darček? Je vhodné ich rozbaliť, alebo počkať až budeme o samote? A ako sa tváriť pri nevhodnom darčeka?

Z darčeka by sme vždy mali prejaviť radosť, a to aj vtedy, keď sa nám vôbec nepáči. Musíme predsa oceniť, že si dotknutá osoba dala prácu s jeho zháňaním, nakupovaním, balením apod Čo sa týka rozbaľovaní darčekov, tak sa rozbaľujú vždy, s výnimkou veľkej oslavy či svadby. Keď nevieme, čo na darček povedať, rozhodne sa neuchylujme k vyhlásenia typu: "Nemali ste sa utrácať". Dotknutého poteší vaša radosť a nie rozpačitosť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: