Pomoc štátu - hľadanie práce

Obťažujú je stretnutia so sprostredkovateľmi práce na úradoch a tak sú po čase vyradení z evidencie. Tým im vzniká povinnosť platiť si zdravotné poistenie z vlastných prostriedkov, ktoré nemajú. Čo na to štát?


Byť bez práce je "IN", ako pre koho

Už ste sa stretli vo svojom okolí s nezamestnaným absolventom? Pre dnešný mladých ľudí, ktorí úspešne ukončili strednú školu je na trhu vzduchoprázdno. Bez praxe nemajú moc šancí sa uplatniť v zamestnaní, tak v ich profesii tak v žiadnej inej. Zamestnávatelia si majú možnosť vybrať na Úrade práce pre nižšie posty aj vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov.

Mám pracovať za pakatel?

Najhoršie je poznatok, že oproti zahraničným študentom - ktorí pracujú aj zadarmo, len aby prax získali, tí naši mladí nie sú ochotní pracovať ani za 50 Sk za hodinu. Obťažujú je stretnutia so sprostredkovateľmi práce na úradoch a tak sú po čase vyradení. Tým im vzniká povinnosť platiť si zdravotné poistenie z vlastných prostriedkov, ktoré nemajú. Po čase sa čudujú, že im spolu s dlžnou sumou naúčtujú aj penále.


Kto zaplatí ich dlhy?

V lepšom prípade tieto dlhy uhradí rodičia, v horšom vzniká začarovaný kruh, z ktorého sa ťažko neskúsený človek odsťahuje. Zaplatí pôžičku a dostávajú sa do dlhovej pasce. Bez práce nie sú koláče nejspíš dnešnom mladým málo hovorí, pretože je tu stále niekto, kto sa o ne postará.
Druhy nezamestnanosti

Cyklická nezamestnanosť - príklad nájdeme v lete na poliach sa zberom ovocia alebo iných plodov alebo v zime v horských strediskách. Vždy v opačnom ročnom cykle, tu prácu nezoženiete. Neúplnú zamestnanosťou - sú postihnuté najmä ženy po materskej dovolenke, ktoré zamestnávateľ prijme len na 4 hod Nie je tak plne využitá ich schopnosť alebo kvalifikácie.

Frikčné nezamestnanosť

keď sa človek dobrovoľne rozhodne odísť a pred nástupom do nového miesta využiť určitého voľna pre seba.

Skrytá nezamestnanosť

ľudia bez práce, ktorí nehľadajú pomoc pri zabezpečení nového miesta. Takýto ľudia si miesto nájdu sami, alebo ak je im ponúknuté, neodmietnu.

Nepravá nezamestnanosť

Nepravú nezamestnanosť vytvárajú ľudia, ktorí vedome čerpajú pomoci, ale pracovať nechcú.

Štrukturálna nezamestnanosť

tu uveďme príklad vysokého počtu absolventov stredných a vysokých škôl a nedostatok remeselníkov na trhu.

Psychika nezamestnaného

V tradičnom poňatí alebo predstave muža ako živiteľa rodiny zanecháva výčitky neschopnosť nájsť si prácu a muži sa často cítia absolútne zlomený. Problém je tým hlbšie, čím menej sa o ňom hovorí. Ženy väčšinou ocenia, že manželia sa ujmú chodu domácnosti a im tak ubudne jedna záťaž. Kde sa takto dohodnú a riešia problémy spoločne a racionálne majú šancu, že sa nezamestnanosť jedného z nich neovplyvní fungovanie rodiny ako celku. Stáva sa, že nezamestnanosť naruší a rozbíja vzťahy. Nielen zo stresových situácií, ale aj nedostatkom finančných prostriedkov pre chod domácnosti. Situácia je tým vyhrocenější, čím viac členov v rodine príde o prácu. Z výskumov z rokov 30. už vieme, že nezamestnanosť mení postavenie v spoločnosti a ohrozuje zdravie. Rovnaké je to aj dnes len s malými rozdielmi. V minulosti trpel nezamestnaný podvýživou alebo nevyváženou stravou, zatiaľ čo dnes má bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, choroby dýchacieho ústrojenstva, zvýšený krvný tlak a choroby srdca.

Nezamestnaný podnikateľ?

V praxi je to trochu inak. Živnostník, ktorý stratil zákazníkov, zákazky alebo inak má sťažené možnosť obživy, má možnosť aj registrácia na úrade práce. Avšak s tým rozdielom, že na sociálnom odboru nahlási prerušenie činnosti, následne sa zaregistruje ako uchádzač o zamestnanie a do tretice donesie tieto dokumenty na svoju zdravotnú poisťovňu, kde za neho povinné platby bude hradiť štát. Akonáhle nájde prácu, alebo sa jeho situácia vráti do normálu, opäť sa môže vrátiť k činnosti podnikateľa a všetky úrady urobia opačnú zmenu.

Poradňa pre nezamestnaných

Vezmite ponúkanú prácu, ktorá potrebné nezodpovedá presne Vašim predstavám a hľadajte ďalej. Čím dlhšie budete sedieť doma, tým menej sa Vám následne bude chcieť nastúpiť do každodenného kolobehu. Pre všetkých záujemcov o radu odporúčame "Príručku nezamestnaného v roku 2010" ktorú možno bezplatne stiahnuť na stránkach Ministerstva práce a sociálnych vecí dočítate sa tu dôležité informácie. Ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Hľadanie práce - kedy mám začať hľadať novú prácu?

Ako mám novú prácu hľadať? Môžem využiť nejaké moderné formy pre hľadanie práce, ktoré garantuje štát? Existuje nejaká osvedčená podoba životopisu? Musím si hľadať prácu, aj keď poberajú podporu?
Pomoc štátu - hľadanie práce

Nemám prácu a príjem, na koho sa môžem obrátiť? Čo si mám pripraviť za doklady? Mám nejaké povinnosti, keď som prihlásený na úrade práce? Musím vziať akúkoľvek prácu, ktorú mi úrad práce ponúkne? Starám sa o deti, bude ma úrad práce nútiť pracovať na smeny? Som v evidencii uchádzačov o zamestnanie už dlhšiu dobu, čo ďalej? Kto má nárok na podporu v nezamestnanosti? Kto nárok na podporu nemá? Ako sa vypočíta podpora v nezamestnanosti? Ako dlho môžem podporu v nezamestnanosti poberať? Keď poberajú podporu v nezamestnanosti, môžem si privyrobiť? Kto za mňa, keď poberajú podporu, platí zdravotné a sociálne poistenie? Kedy nárok na podporu zaniká? Môžu ma z evidencie uchádzačov o zamestnanie vyškrtnúť? Musím niekde hlásiť, keď si nájdem prácu?

Práca v zahraničí

V akých zahraničných krajinách je možné pracovať? V akých krajinách EÚ môžem bez problémov pracovať? Čo je potrebné pri práci v krajinách EÚ a Švajčiarska? Kedy je možné začať v krajine EÚ a Švajčiarsku pracovať? Akú mzdu môžem v štátoch EÚ a Švajčiarsku Ako je to s poistením, keď pracujem v krajinách EÚ? Započítava sa mi pre český sociálny systém doba odpracovaná v štátoch? Ako je to s prácou v krajinách, ktoré nie sú členmi? V príručke nájdete aj štatistiky minimálnej mzdy v zahraničí. Zákony, ďalšie štatistiky atď

S nájdením práce si sám neporadím!

Možností je niekoľko. Môžete sa obrátiť na váš miestne príslušný úrad práce a požiadať o pomoc. Alebo využite kontaktné centrum služieb zamestnanosti. Do kontaktného centra môžete tiež otázky poslať e-mailom, vyškolení operátori vám samozrejme ochotne poradia aj po telefóne.

Prajeme pevné nervy a šťastie v hľadaní vysnívané práce

Nech sa už vydáte cestou hľadania na internete, v dennej tlači, na rôznych výveskách alebo si podáte sami inzerát, prajeme Vám veľa šťastia. Budeme veľmi radi, keď sa s nami podelíte v diskusii o svoje názory na túto tému, alebo napíšete ak svoje skúsenosti a postrehy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: