Ako zvládnuť skúšobnú dobu

Úspešne ste prešli výberovým konaním a bolo Vám povedané, že nastupujete do nového zamestnania. Okrem radosti a gratulácií od Vašich najbližších si kladiete otázku, ako úspešne zvládnuť magické tri mesiace a mohli tak byť zase pokojnejšie.


Prvý dojem je vždy len jeden. Aj nástup do nového zamestnana sa radí medzi náročné, stresové situácie. Určite Vás stálo veľa úsilia a času, než ste našli nové pracovné miesto, a to obzvlášť v dnešnej dobe.

V zamestnaní nejde len o odborné znalosti a pracovné výkony

ale aj o sociálne kompetencie, ako budete vychádzať so spolupracovníkmi, s vedením firmy. Prvé týždne sú vždy najhorší, ale aj najdôležitejšie, jedná sa o Vašu adaptácii aj profiláciu. Pre udržanie rovnováhy je určite dobré poznať, kde sú nastavené mantinely.

Prvý deň v zamestnaní

Pred nástupom do nového zamestnania si určite prezrite všetky podklady, ktoré Vám boli odovzdané na výberovom konaní, pozorne si prečítajte internetovej stránky firmy. Prvý deň Vás čaká ďalej vysvetľovať koliesko a všetko nové, nová firemná kultúra, noví ľudia, nové mená, nové úlohy. Očakáva sa od Vás, že pojmy celý rad vecí, ktoré už budete za pár týždňov chápať aj vykonávať automaticky. Teraz však tápete a neviete, čo je dôležité, kto je dôležitý, nie ste dostatočne oboznámení s Vašou náplňou práce.

Zvoľte vhodné oblečenie do zamestnania

Už pri výberovom pohovore ste si iste všimli, ako sú zamestnanci vo firme oblečení (vrátnik, spolupracovníci, sekretárka, vedenie firmy). Záleží samozrejme aj na pozíciu, na ktorú ste odporúčaný. Ak sa budete pohybovať medzi administratívnymi pozíciami, určite nebudete pracovať v montérkach. Naopak, ak sa budete pohybovať medzi strojmi, iste si nevezmete štýlový oblek. Vezmite teda do úvahy všetky vyššie uvedené body.

Panuje Ak vo firme striktné dodržiavanie outfite

určite sa o tom dozviete v pracovnom poriadku alebo kolektívnej zmluve. Pre prvý deň sa teda snažte obliecť podľa prostredia, v ktorom budete pracovať, každopádne však dbajte, aby oblečenie bolo čisté, vrátane obuvi. Čo budete môcť v ďalších dňoch nosiť a ako veľkú voľnosť budete mať, záleží na Vašom okolí. Ak sa rozhodnete nosiť podobné oblečenie ako ostatné, dáte tým najavo, že chcete patriť do firmy. V skúšobnej dobe je toto veľmi podstatné.

Vyvarujte sa zanedbaného zovňajšku

Vhodné oblečenie je prostriedkom na sebauplatnenie sa na trhu práce. Ale drahé oblečenie Vám nepomôže, ak nebudete o seba dbať. Nikdy by sa Vám nemalo stať, že budete mať:

* Nevyčistené topánky
* Ochozené podpätky
* Pokrčené oblečenie
* Umazané goliere a manžety u košele, blúzky
* Flek na kravate od omáčky
* Uvoľnené, chýbajúce gombíky
* Mastné vlasy

Nie je ani príjemné, ak je z Vás cítiť cesnak, cibuľa, syrečky a iné pokrmy, zvlášť čaká ak Vás rokovaní s kolegami či vedením firmy.

Ako si zapamätať mená nových kolegov

Kolegovia budú mať pochopenie, keď si hneď na prvýkrát nezapamätá ich mená. Ak sa stane však, že ani pri treťom stretnutí ho oslovíte "pane ..., eee", nečudujte sa, že sa na Vás bude pozerať nahnevane a vzbudíte v ňom pocit, že z Vašej strany nie je ochota si zapamätať jeho meno. Ak máte zlú pamäť na mená, pomôžte sinapríklad pohľadom do organizačnej schémy, intranetových stránok firmy, kde je u každého mena i fotografie zamestnanca.

Zabudnite na ostych v práci a pýtajte sa

V prvých dňoch sa síce odporúča nasávať novú firemnú kultúru a pozorovať ostatné kolegami. Ovšem pozor, príliš dlhé mlčanie a samotné pozorovanie Vám môžu uškodiť. Každá firma používa niektoré osobitné označenie a skratky. Ak nie sú tieto označenia a skratky vysvetlená vo firemnej príručke, nezistíte ich význam, nespýtate ak sa. Kolegovia očakávajú a majú pochopenie pre Vaše otázky. Spýtate Ak sa však na určité základné veci potrebné až po mesiaci Vašej práce, vyznie Vaša otázka mierne trápne a vzbudíte u kolegov otázku, čo ste vlastne celý mesiac robili.

Tipy, ktoré Vám pomôžu pre ďalšie dni v zamestnaní

* Nebuďte samotári, zaujímajte sa o kolegami

Prvotný hanblivosť v novom zamestnaní je pochopiteľná. Ak sa budete však separovať, riskujete tým, že Vás budú ostatní neprávom považovať za namyslený, arogantný osobu. A začnú sa k Vám správať chladne. Napríklad spoločná návšteva jedální, alebo krátke popovídání u kopírky rozhodne neberte za stratu času. Pri debatách, či už pracovných alebo neformálnych sa snažte byť dobrým poslucháčom i Prispejte do debát vhodnými témami. Dobré kontakty s kolegami z iných oddelení Vám môžu značne uľahčiť život. Nezabúdajte však na rovnováhu dávať a brať. Ako nový pracovník sa môžete prejaviť ochotou pomôcť inému kolegovi napríklad, keď bude v časovej tiesni, alebo znáša hromadu krabíc apod

Nepodceňujte sympatie kolegov

Kolegovia Vám môžu urobiť z Vášho pracovného dňa i peklo. Svojich kolegov nemusíte mať radi, ale je nutné s nimi bezproblémovo spolupracovať. Jednajte s nimi vždy vecne, zdvorilo. Ak by sa k Vám niekto predsa choval nepriateľsky alebo hlúpo, skúste mu povedať pokojne, ale s dôrazom, čo očakávate. Ak sa nebudete brániť, môžete si vybudovať povesť, že sa s Vami dá mávať. Neurobte však unáhlené rozhodnutia, ktorých by ste neskôr mohli ľutovať. Počas prvých stresujúcich týždňov môžete vidieť niektoré veci a situácie dramatickejšie, než aké v skutočnosti sú. Snažte sa skôr nadviazať prvé kontakty s kolegami. V skúšobnej dobe ste viac či menej odkázaní na pomoc svojich kolegov. Pri ľahkovážne premárneniu ich sympatií by Váš posun v práci bol značne brzdený.

Hovorte len to najnutnejšie

Pri komunikácii s kolegami v kancelárii reagujte a smerujte rozhovory k nezáväzným témam: koníčky, knihy, kino, strávený čas o víkendu, dovolenka. Snažte sa nezapájať do hovorov nad ohováraním ostatných kolegov a kritizovanie spôsobu práce, správanie vedenia k podriadeným apod Za určitú dobu spoznáte, s kým si môžete porozprávať aj o osobitnejších veciach. S niektorými kolegami budete môcť hovoriť "na rovinu", s inými sa budete musieť neustále strážiť. Nepřiklánějte sa však unáhlene k jednému táboru, nemôžete ešte správne zhodnotiť, či ste nestavil na zlého koňa. Robte svoju prácu čo najlepšie a zatiaľ sa držte stranou akýkoľvek slovných súbojov.

Ako je to s tykáním v novom zamestnaní

Ako nový zamestnanci by ste si mali dať pozor, aby ste už druhý či tretí deň neponúkli tykanie svojim kolegom. Nemožno tak rýchlo odhadnúť, či budete mať daného kolegu radi aj za dva mesiace. V niektorých firmách však panujú aj nepísané pravidlá na tykanie a vykanie. Niektoré firmy si potrpia na celofiremné tykanie, a to is riaditeľom firmy, iné napríklad používajú tykanie interne, ale pri rokovaniach s klientmi a zákazníkmi používajú vykanie. Všeobecne v rámci jednej úrovne v hierarchii si ľudia tykajú, medzi jednotlivými rovinami je však tykanie tabu a so sympatiami alebo sa aproximáciou to však nemá čo spoločného.

Povedzte si o spätnú väzbu k Vašej práci

Ak bude Vaša zaškolenie dobre zorganizované a Váš nadriadený s Vami bude pravidelne hovoriť, získate spätnú väzbu o Vami vykonanej práci. Noví zamestnanci však často len špekulujú, čo asi by tak mohlo byť pre ich nadriadených dôležité. Ako sa však ukážete v prvých týždňoch a mesiacoch, len ťažko budete naprávať a meniť.

*
požiadajte svojho nadriadeného, aby Vám konkretizoval svoje očakávania
*
ujasnite si časové rozloženie úloh
*
v prípade, že nedostanete nové úlohy od nadriadeného, chopte sa sami iniciatívy a formulujte mu, čo by bolo treba v najbližších týždňoch urobiť.

Spoznáte, či sa Vaše plány zhodujú s jeho očakávaniami

Týmto nielen zabránite, že by ste sa vydali zlým smerom, ale budete aj vedieť, ako na tom ste.

Nespoliehajte sa len na pamäť, robte si poznámky

Ste pripravení počúvať a nasávať nové a nové informácie. Všetko Vám bude jasné. Lenže s novou záplavou informácií a úloh rýchlo zistíte, že bez písomných poznámok budete skoro stratení. Nemusíte mať obavy, že by ste vyzerali prapodivné. Naopak, všimne ak si nadriadený alebo kolega, že si robíte bodové poznámky a vznášate otázky, bude cítiť Vaša zaujatia k danej téme. Poznámky si môžete čas od času prečítať, uvidíte, že dávajú súvislosť. Vďaka písaným poznámkam môžete začať Vašu iniciatívu, napadnú vás totiž nové úlohy i nápady, ktoré predloží nadriadenému.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: