Zásnubný prsteň s diamantom

Zásnuby sú považované za prísľub manželstva, ale záleží len na dvojicu, či svoj sľub dodrží. Na základe zásnub sa s mužmi a ženami stávajú snúbenci, ktorý sa počas určitého času môžu premeniť v manžela.


Minulosť zásnubám priala

Keď sa pozrieme do minulosti, zistíme, že zásnuby boli významným a taktiež spoločenským aktom. Vzťah zamilovaných sa legalizoval na verejnosti, keď tomuto činu zohľadňovalo čo najviac svedkov, a to nielen z kruhu rodinného.

Legalizované zásnub bolo tiež spojené s mravný výchovou, aby sa mladý pár mohol prechádzať po meste ruka v ruke a nebol terčom ohovárania. Ak sa zasnúbenie nevedelo, považovalo sa láskyplné šepotání za spoločensky nevhodné a voči okoliu urážlivé.

Zásnuby boli považované za prísľub manželstva, ktorý bolo nutné dodržať.

Dnes je však situácia úplne iná, hoci sa zásnuby stále odohrávajú, k ich naplneniu však vôbec nemusí dôjsť.

Tradícia je naďalej dodržiavané

V niektorých rodinách sa aj naďalej zásnuby dodržiavajú a prikladá sa im veľký význam. Tejto láskyplné udalosti sa zúčastňuje široký rodinný okruh oboch dvoch milencov. Hostina spojená s oslavou sa odohráva najčastejšie v rodinnom prostredí, a to v dome milencov alebo ich rodičov.

Počas hostiny je žiaduce, aby otec nevesty predniesol príhovor a oznámil zásnuby za práve uzavreté. Reč nie je potrebné nijako predlžovať, stačí predniesť dve až tri vety, v ktorých je však nutné uviesť všetko podstatné.

Po úvodnej reči nasleduje snoubenecký bozk a prípadne odovzdanie drobných darčekov, ktoré prinášajú hostia.

Budúce snúbenec by mal svoju milú obdarovať kyticou svetlých kvetov (na druhu kvety nezáleží, spravidla daruje taký druh, ktorý má žena rada) a podľa tradície sa vzájomne vymieňajú prstienky.

Ak prstienok dostane iba partnerka, mala by neskôr obdarovať partnera vhodným darčekom, ktorý bude nosiť stále pri sebe. Spravidla sa jedná o hodinky, náramok alebo retiazku, teda drobnosti, ktoré bude mať partner stále na očiach.

V prípade, že sa snúbenci rozídu ešte pred uzavretím manželstva, mali by sa zásnubné darčeky vrátiť. Žena teda vráti muži prstienok a muž vráti žene hodiny, retiazka či iný darček, ktorý od nej dostal.

Vrátenie darčeka je symbolom vrátenie sľubu spoločného života, ku ktorému nedošlo.

Dnes sú zásnuby rekonštruovať

V dnešnej dobe však zásnuby prebiehajú úplne inak, spravidla sa jedná o udalosť, ktorá sa uskutoční iba medzi mužom a ženou, teda bez jediného svedka.

Zásnuby sa odohrávajú na romantických miestach, od zbytočných formalít sa ustupuje a rodina sa o zasnúbení dozvedá pri vhodnej príležitosti.

Zásnubný prsteň - tradície po stáročia rovnaká

Hoci sa obsah zásnub mení, prsteň, ako symbol vyznanie lásky, zostáva po stáročia zachovaný. Zásnubný prsteň venuje muž žene pri príležitosti požiadanie ju o ruku. Zásnubný prsteň by mal disponovať jedným kamienkom, a to najčastejšie v bielej alebo priehľadné podobe. Obľúbené sú drobné perličky, zirkónmi, umelé kamienky alebo pravé diamanty či brilianty. Zásnubný prsteň môže mať aj formu niekoľkých kamienka, ale jeden z nich musí byť dominantné a oproti tým ostatným podstatne väčší.

Vo väčšine prípadoch daruje zásnubný prsteň iba muž žene, ale sú aj také páry, ktorí si prstene obdarúvajú navzájom. Ak žena daruje muži zásnubný prsteň, mal by byť v rovnakom štýle, ako ten dámsky, avšak s podstatne menším kamienkom.

Vyberáme zásnubný prsteň

Zásnubný prsteň by mal byť v každom prípade zo zlata, ale záleží na partneroch akú farbu zlata zvolí. Dnes sa môžu rozhodnúť, či si zaobstará zlato v žltej alebo bielej farbe. Čírosť briliantu alebo iného kamienka najviac vynikne v bielom zlatu, pretože kameň nepreberá z krúžku žiadnu farbu. Biele zlato je dobrou voľbou iz hľadiska opotrebenia, pretože podstatne lepšie odoláva nečistotám a bežnému opotrebovaniu.

Žlté zlato je klasikou, vhodné predovšetkým pre ženy, ktoré nosia aj ostatné šperky zo žltého zlata.

Veľkosť prstienku

V každom zlatníctve majú všetky prstienky číslované alebo vám vyrobia prstienok podľa vašich predstáv priamo na mieru. Je však potrebné poznať obvod prsta v mm, čo je číslovanie prsteňov. Napr. veľkosť prsteňa 58 označuje obvod prsta 58 mm.

V prípade, že má byť žiadosť o ruku prekvapením, bude pre partnera veľmi ťažké odhadnúť danú veľkosť. Jediným riešením je odmerať prstienok v čase, keď si ho partnerka zlozi z ruky alebo požiadať o pomoc jej kamarátku, ktorá si prstienok ozkouší a potom z výberom pomôže.

Ak sa vám však nenaskytne ani jedna varianta, pripravili sme pre vás malú nápovedu, ktorá je však len orientačné a nie vo všetkých prípadoch pravdivá.

Obvodom prsta s rozmermi 51 - 53 mm disponujú veľmi štíhle a drobné slečny. Žena o normálne postavy s klasickými zaoblenými tvarmi disponuje obvodom prsta cca 53 - 55 mm. Plnoštíhle ženy, alebo ženy zaoblenejšie tvarov majú spravidla obvod prsta v rozmedzí 54 - 58 mm a plnoštíhle, buclatější ženy disponujú obvodom prsta 56 - 60 mm.

Drahý kameň versus umelý kameň

Nákup zásnubného prsteňa by nám mal nechať voľnú ruku vo výbere, nemal by nás príliš obmedzovať finančne. Na druhú stranu je však nutné podotknúť, že nie každý si môže dovoliť svoju drahú polovičku obdarovať zásnubním prsteňom s diamantmi.

Alternatívou môže byť zásnubný prstienok so zirkónmi, perličkou alebo umelým kameňom, ktorý urobí tú istú službu, ako diamantový prsteň.

Vzhľad a štýl prstienku

Vkus každej ženy je rôzny, preto to, čo okúzli jednu, sa nemusí páčiť druhej. Partner by však mal mať vkus svojej nastávajúcej ženy v "malíčku" a tak by pre neho nemalo byť ťažké trafiť ten správny štýl. Ak však váhate, určite stavte na jednoduchosť, decentnosti a eleganciu. Minimalistickým štýlom nič nepokazíte a naopak v ňom vynikne krása kameňa.

Zásnubný prsteň s diamantom

Na zásnubný prsteň, ktorý bude disponovať hoci aj najmenšom diamantom čaká snáď každá žena. Pre mnohých partnerov je však veľmi ťažké sa v diamantoch vyznať, a tak prichádzame aspoň so základnými údajmi, ktoré napovie, ako vybrať tú najlepšiu kvalitu.

Hodnota diamantu podľa písmen

Diamantom je prírodný minerál, ktorý sa môže pochváliť označením najtvrdšieho kameňa. Hodnotu diamantu určuje stupnica tzv 4 C, ktoré sa ďalej delia do podkategórií.

1. Carat (karát, hmotnosť)

Metrický karát je jednotka, ktorá stanovuje nielen hmotnosť diamantov, ale aj iných drahých kameňov.

2. Charity (čistota)

FL - diamant, ktorý neobsahuje vôbec žiadne nečistoty ani iné vonkajšie chyby, napríklad kvalitu brusu.

IF - diamant môže obsahovať nepatrné čiastočky vád, ktoré však nesmú byť väčšie ako 5 mikrónov. Spravidla sa jedná o veľmi drobné vady kvality brúsu.

VVS1, VVS - diamanty obsahujúca veľmi nepatrné a miniatúrne inklúzia, ktoré nie sú bežným okom viditeľné. Ich nedostatky sú však viditeľné desiatich násobnou zväčšovacie lupou.

VS1, VS2 - v podstate rovnaké vyjadrenie ako u VVS1 a VVS.

SI1, SI2 - jedná sa o diamant, ktorý disponuje veľmi malými inklúzie, ktoré však bežný pozorovateľ neodhalí. Sú viditeľné spravidla pod desaťnásobným zväčšením, voľným okom nesmú byť viditeľné.

I, P1, P2, P3 - P1: inklúzia sú viditeľné voľným okom, a to spravidla v oblasti brusu, ale nemajú negatívny vplyv na lesku diamantu. P2: inklúzie sú veľmi dobre viditeľné v brúsenom kameni a ich výskyt má vplyv na lesku diamantu. P3: diamant disponuje rozsiahlymi inklúzie, ktoré majú negatívny vplyv na lesk diamantu.

3. Cut (brúsenie)

Za optimálne vybrúsený diamant sa považuje ten, ktorý reflexom maximum prijatého svetla. Odborne sa väčšina diamantov brúsi do 57, maximálne 58 plôšok čiže faziet briliantového brusu.

Príliš hlboká alebo príliš dlhý brus spôsobuje, že svetlo uniká smerom do strán, naopak príliš nízky alebo plochý brús spôsobuje únik svetla smerom nadol.

4. Colour (farba) - diamant

D - diamant vo výnimočne bielej farbe s označením +

E - diamant vo výnimočne bielej farbe

F - diamant disponujúci zriedkavo bielou farbou

G - diamant biely s označením +

H - diamant v bielej farbe

I, J - diamant biely, ktorý však môže byť miestami slabo sfarbený

K, L - diamant biely, ktorý je viac sfarbený

M, N - diamant vo farbe svetlo žltej

O, P, G, R - diamant vo svetle žltom odtieni

S, Z - diamant vo farbe žltej


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: