Výročie svadby - darčeky k výročiu svadby

Výročie svadby prináša nielen veľa pekných spomienok spoločného žitia, ale aj príjemne a romanticky prežitý deň. Oslavy výročné svadby môžu prebiehať v súkromí, ale iv širokom kruhu rodinnom.


Výročie svadby je pojem známy

Pojem výročie svadby pozná každý, väčšina si ho spája so zlatou, striebornou alebo diamantovou svadbou. Treba však konštatovať, že týmito tromi popismi však zďaleka svadobné výročie nekončí. Každý rok spoločného žitia manželov prináša iné pomenovanie, ktoré so sebou nesie určité udalosti a spojitosti.

Predovšetkým muži však veľmi často na svadobné výročie zabúdajú. Hoci je dátum svadby spravidla vyrytá na vnútornej strane snubného prstienku, nie je im to čo naplat. To naopak ženy sa na výročie svadby dôkladne pripravujú a už niekoľko týždňov dopredu plánujú, čím svojho drahého obdaruje.

Bujaré oslavy versus tiché poďakovanie

Obaja manželia by si mali pamätať dátum svojou svadby a každý rok ho náležite osláviť. Oslavy môžu prebiehať v romantickom prostredí, iba medzi partnermi alebo v širokom kruhu rodinnom.

Dnes však väčšina partnerov výročie svadby oslavuje len v úzkom rodinnom kruhu, teda zo začiatku iba spolu, neskôr so svojimi deťmi. Od veľkolepých osláv výročia sa dnes už ustupuje, pretože zorganizovať každoročné oslavu pre 20 a viac hostí by sa pekne predražila. Oslavy väčšieho rázu sú pripisované svadobným výročiam, ktoré sú okrúhleho rázu, napr desať rokov od svadby.

Každopádne akýkoľvek druh oslavy svadobného výročie je veľmi pekný dôvod, ako si partneri môžu pripomenúť spoločné spolužitie as tým aj časovú pominuteľnosť.

Svadobné výročie vo filmoch nie je realita

Väčšina žien by si priala, aby výročie svadby prebiehalo tak, ako je to v romantických filmoch. Scenár je spravidla veľmi podobný, ale nie jedna žena, by si želala byť na mieste herečky. Romantické výročie svadby vo filmoch totiž spravidla iniciuje muž, ktorý všetko naplánuje do najmenšieho detailu.

Žena je potom veľmi príjemne prekvapená, nečakaná situácia so sebou prináša nielen radosť, ale aj veľmi romantické prežitie.

Snáď každá žena by si priala prežiť výročia svadba na nejakom nevšedným, romantickom alebo zaujímavom mieste. Pre niekoho to môže byť pláž s bielym pieskom, pre iného divoká príroda, pre ďalšieho príjemná a útulná reštaurácia.

Realita je však úplne iná, muži väčšinou na výročie svadby zabúdajú a ženy márne čakajú. Aby k tomuto smutnému okamihu nedochádzalo, iniciujú ženy výročie svadby samy. Spoločne so svojím mužom sa dohovorí na tom, kde as kým výročie svadby oslávi.

Svadobné výročie - pomenovanie

1.

rok - svadba bavlnená
2.

rok - svadba papierová
3.

rok - svadba kožená
4.

rok - svadba kvetinová alebo ovocná
5.

rok - svadba drevená
6.

rok - svadba zinková alebo plechová
7.

rok - svadba medená alebo vlnená
8.

rok - svadba bronzová
9.

rok - svadba hlinená
10.

rok - svadba cínová alebo ružová
11.

rok - svadba oceľová
12.

rok - svadba hodvábna

12, 5. rok - svadba petržlenová

13. rok - svadba čipkovaná

14. rok - svadba slonovinová

15. rok - svadba sklenená alebo krištáľová

20. rok - svadba porcelánová

25. rok - svadba strieborná

30. rok - svadba perlová

35. rok - svadba portrétové, plátená alebo korálová

37. rok - svadba hliníková

40. rok - svadba rubínová

45. rok - svadba zafírová

50. rok - svadba zlatá

55. rok - svadba smaragdová

60. rok - svadba diamantová

65. rok - svadba železná alebo kamenná

67,5. rok - svadba kamenná

70. rok - svadba platinová, svadba milosti, briliantový alebo blahodárna

75. rok - svadba korunovačných klenotov

Darčeky podľa pomenovanie svadobného výročie

Podľa pomenovanie svadobného výročie by si manželia podľa tradície medzi sebou mali navzájom vymeniť vhodný darček, ktorý najlepšie vystihuje jednak pomenovanie a jednak charakteristiku toho druhého.

Svadba bavlnená

Vhodným darčekom k príležitosti prvého ruku svadobného výročia sú predmety z textilu, najlepšie z bavlny. Ak sa poohliadnite do minulosti, najčastejším darčekom k tejto príležitosti boli vyšívané vreckovky. Dnes sú však vyšívané vreckovky nahrádzané novým oblečením, ktoré potešia obe dve strany.

Svadba papierová

Svadba papierová by mala manželom pripomenúť, že sa manželstvo podobá nepopsanému liste papiera, ktorý sa so spoločnými rokmi spolužitia začne napĺňať. Vhodným darčekom sú papierové predmety, napr diár, voňavé papierové vreckovky, knihy alebo papierové dekorácie.

Svadba kožená

Svadba kožená je pomenovanie pre tretí rok spoločného spolužitia, ktorý je označované za bod kritický. Ak manželia prečkali predchádzajúce tri roky búrky, budú ďalšie roky spoločného manželstva o to viac pevnejšie.

Vhodným darčekom, ktoré potešia dnešnej manželov sú napríklad kvalitné kožené topánky, opasok alebo kabátik alebo paletky.

Svadba kvetinová alebo ovocná

Toto výročie svadby by si mali zapísať predovšetkým muži, ktorí by k štvrtému roka spoločného spolužitia mali obdarovať ženu veľkým kyticu kvetov. Niekedy je štvrté výročie označované ako ovocné, v tom prípade poteší veľký prútený kôš zaplnený šťavnatým a sladkým ovocím.

Svadba drevená

Po piatich rokoch manželstva sa partneri navzájom obdarúvajú dreveným talizmanom, ktorý im má priniesť ešte viac šťastia do manželstva. Drevo, ako prírodný a trvanlivý materiál, má symbolizovať pevné a dlhodobé manželstvo.

Vhodným darčekom sú rôzne sošky určené na dekoráciu, najčastejšie z tuzemských drevín. Ženu tiež poteší prívesok z opracovaného dreva alebo kamienkami - oriešky napustené vonným olejčekom, určené na dekoráciu alebo prevoňanie šatníka.

Svadba zinková alebo plechová

Šiesty rok manželstva prichádza s prvým tvrdším kovom, ktorý symbolizuje pevnosť a nerozbitnosť vzťahu.

K najčastejším darčekom patria dekorácie, ktoré by mali byť obom partnerom dennodenne na očiach.

Svadba medená alebo vlnená

Siedmej svadobné výročie je najčastejšie označované ako medené, čo vyjadruje symboliku starostlivosti. Ak sa o meď dobre staráme dokáže sa lesknúť ako zlato, ak sa dobre nestaráme je láska matná a pokrytá "patinou".

Manželia si medzi sebou vymieňajú mincu pre šťastie.

Svadba bronzová

O bronzu môžeme povedať, že je pevným kovom, teda aj láska v tomto období bude veľmi pevná a odolná voči všetkým životným prekážkam.

Vhodným darčekom sú predovšetkým sošky rôzneho prevedenia aj veľkosti.

Svadba hlinená

Ak vezmeme hlinu v jej prírodnej podobe veľmi ľahko dažďom odpláva preč, avšak po vypálení dostáva podobu a tvrdosť kameňa.

Najčastejším darčekom k deviatemu výročiu svadby sú hrnčeky s romantickou tematickú alebo iné praktické riadu. Ženy tiež ocenia vázy, cukorničky, čajový servis alebo dekoratívne misy.

Svadba cínová alebo ružová

Manželia si medzi sebou vymieňajú darčeky, ktoré sú vyrobené z cínu. K najčastejším patrí cínovej poháriky na víno alebo aj vtipní cínovej vojačikovia.

Svadba oceľová

K tradičným darčekom patria praktické pomôcky do kuchyne, ku ktorým patrí napr príbory alebo hrnca.

Svadba hodvábna

Hodváb možno charakterizovať ako veľmi pevný materiál týkajúcej sa však s jemnosťou a nežnosťou. A práve taká je láska po dvanástich rokoch spoločného života. Vhodným darčekom je čokoľvek z hodvábu, nemusí sa však jednať len o módne doplnky, vyberať môžeme napríklad z dekoráciou maľby na hodváb v podobe obrázku. Muža zase môže potešiť hodvábna kravata s originálnou maľbou.

Svadba petržlenová

Petržlenová svadba je svadbou, ktorá je presne v polovici od svadby strieborné. Ľudový zvyk vraví, že hostia sa na svadobné výročie pozývajú sami, taktiež prinášajú najrôznejšie maškrty a pohostenie. Samozrejme nesmie chýbať zväzok petržlenu, čo je symbol stálej sviežosti lásky.

Svadba krajková

Žena býva najčastejšie obdarovaná čipkou, čo malo význam predovšetkým v minulosti, kedy čipka bola veľmi drahá a ženy po nej veľmi často túžili.

Svadba slonovinová

K najčastejším darčekom patrí miniatúry zo slonoviny, ale v dnešnom svete bojujúcim za práva zvierat sa skôr odovzdávajú darčeky sa slonia tematikou.

Svadba sklenená alebo krištáľová

Čistota a transparentnosť skla, to sú aspekty, ktoré sú pripisované nielen sklu, ale aj láske po pätnástich rokoch. Najčastejším darčekom sú výrobky zo skla - vázy, vázičky, poháre, poháre, dekoratívne misy a misky.

Svadba porcelánová

Porcelán je materiálom, ktorá je niekoľkokrát hodnotnejšie ako sklo, ale aj niekoľkokrát krehkejšie ako sklo. To je tiež varovanie, že pri páde na zem sa zakaždým so zárukou rozbije.

Ideálnym darčekom sú porcelánové sošky, porcelánové riady nedbá dekoratívne predmety.

Svadba strieborná

Svadba strieborná aneb jubileum, ktoré je potrebné so cťou náležite osláviť. Manželia si medzi sebou vymieňajú darčeky zo striebra, najčastejšie sa jedná o retiazku, náramok alebo náušnice.

Svadba perlová

Perla je veľmi vzácnym pokladom a rovnako tak by tomu malo byť aj manželstvo po tridsiatich rokoch spoločného spolužitia. K tomuto výročiu je doslova žiaduce, aby žena od svojho muža dostala náhrdelník z perál (stačí tie riečna).

Svadba portrétovej, plátená alebo korálová

Toto výročie malo veľký význam predovšetkým v minulosti, pretože to bol dôvod, kedy sa žena s mužom nechali portrétovať na plátno. Obraz slúžil ako pamiatka pre nastávajúce generácie.

Dnes sa tento zvyk príliš nedodržiava, ale to je škoda, pretože je to veľmi pekná spomienka.

Svadba hliníková

Hliník je symbolom porozumenia a tolerancie, v láske sa k tejto charakteristike pridáva ešte tolerancie jeden k druhému.

Svadba rubínová

K 40 výročie svadby by žena od svojho muža mala dostať prsteň s rubín, čo je dôkaz toho, že sa partneri majú stále radi.

Svadba zlatá

Po päťdesiatich rokoch spoločného spolužitia býva zvykom, že si manželia opäť vymieňajú zlaté prstienky.

Svadba diamantová

Diamant - nerast najväčší tvrdosti, ktorý sa stal symbolom nezničiteľnosti a rovnako tomu je iu manželstvo trvajúci 60 rokov.

K tomuto výročiu sa prislúcha, aby žena od svojho muža dostala šperk disponujúci diamantom.

Svadba korunovačných klenotov

Najhodnotnejšie a najpevnejšiu svadobné výročia, ktoré sa oslavuje 75. rok odo dňa svadobného dňa.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: