Svadobné zvyky a tradície na Morave

Iný kraj, iný mrav. V každom regióne prebiehajú svadobné prípravy i samotná svadobná hostina trochu odlišne. Chcete si svoju svadbu spestriť nejakým ľudovým zvykom? Ale žiaden nepoznáte? Tento článok vám napovie.


K typickej moravskej svadbe neodmysliteľne patrí slivovica, víno, frgále, vdolečky a koláče. Poďme sa pozrieť aj na ľudové zvyky, ktoré sa viažu k svadbe na Morave.

Svadba na radnici a v kostole

Ste členmi katolíckej, evanjelickej alebo inej cirkvi? Potom určite uprednostníte svadbu v kostole podľa náboženských tradícií a zvyklostí. Nehlásíte sa k žiadnej cirkvi? Potom vám nezostáva nič iného ako svadba na radnici či inom vami zvolenom mieste. Na druhú stranu, mnoho snúbencov si volí svadbu v kostole iba pre duchovnú atmosféru kostola alebo pre jeho krásu a bohatú výzdobu.

Či už si vyberiete akékoľvek miesto svadobného obradu, vždy môžete uplatniť niektorý z ľudových zvykov.

Príprava nevesty

Vo svadobný deň čaká nevestu i ženícha veľa príprav. Hlavne pre nevestu je príprava náročná - každá nevesta chce byť predsa tá najkrajšia. Preto čoskoro vstáva, aby stihla kaderníka, kozmetiku, obliecť si svadobné šaty a ešte dokončiť posledné úpravy. Správna nevesta má mať podľa tradície niečo nové, niečo požičaného, niečo starého, niečo darovaného a niečo modrého.

Ženích zase musí vyzdvihnúť kyticu pre nevestu a budúce svokru a aj sa obliecť a upraviť. A potom hurá pre nevestu!

Čo čaká ženícha u nevesty?

Na dvere zvyčajne zvoní alebo klope svedok ženícha. Po otvorení dverí ako prvý ženícha uvíta zaujímavo odetá žena s malým dieťaťom (používa sa bábika) a žiada po ženíchovi výživné na ich dieťa. Žena tvrdí, že pochádza z nejakého miesta, ktoré ženích navštívil - napríklad počas služobnej cesty. A keď sa dozvedela, že sa bude ženiť, prišla, aby mu ukázala dieťa. Toto je prvá zvyk, ktorým sa môže začať svadobný deň.

Po odmietnutej dávnej "milenca" musí ženích uhádnuť, ktorá z ponúkaných neviest je tá jeho. Ďalšie dve dievčatá sa zamaskuje zvyčajne bielym plátnom a točí sa pred ženíchom, ale až tá tretia je tá pravá. Niekedy sa stáva, že nevesta utečie oknom a ženích ju potom musia nájsť a chytiť, ale tento zvyk sa málo praktizuje, pretože nevesty mávajú nákladnú róbu a nechcú si ju zničiť.

Ženích potom žiada rodičov nevesty, aby mu ju dali za ženu. Preto prináša nevestinu matke kyticu a tortu ako poďakovanie za výchovu nevesty.

Požehnanie rodičov

Ženích podáva neveste i jej matke kyticu a snúbenci si vypros požehnanie od rodičov. Požehnanie symbolizuje súhlas rodičov so svadbou a želanie zdravia, lásky a božej ochrany v manželstve. Potom sa všetci vypravia na miesto konania svadobného obradu.

Po svadobnom obrade

Ihneď po výstupe novomanželov zo svadobnej siene na nich môže čakať hneď niekoľko ľudových zvykov. Svadobčania na ne hádžu buď zrnká ryže, alebo kvety rastlín. Na ženícha môže čakať konský chomúta, ktorý mu niekto zo svadobčanov zavesí okolo krku. Symbolizuje tak manželský chomúta, a že už vždy bude mať "na krku" aj manželku. Vždy nasleduje osobné priania a gratulácie všetkých prítomných svadobčanov.

Cesta na svadobnú hostinu

Novomanželia nastúpi do ženichova auta, na obrad ale prišli každý zvlášť spolu so svojimi rodičmi. Na auto, ktoré je ozdobené bielymi mašľami a nejakú svadobné ozdobou na kapote auta, sa niekedy přivazují rôzne plechovky a nápis "Just married", aj keď tento zvyk pripomína americkú svadbu a nepatria medzi typicky moravskej zvyky.

Ďalším zvykom, ktorý k nám prišiel z Ameriky, je aj hádzanie nevestinej kytice do davu slobodných dievčat. Tá, ktorá ju zachytí, sa vraj do roka vydá.

"Mýto"

Cestu k obradu alebo na svadobnú hostinu niekedy skomplikujú prekážky. Jednou z nich je takzvané mýto. Priatelia alebo známi nevesty alebo ženícha zátarasy cestu rôznymi prekážkami, ktoré nedovoľujú autám prejsť. Ženích a nevesta musia obdarovať svojich známych slivovicou a zákusky. Pre pobavenie sa niekedy organizujú scénky.

Pred svadobné hostinou

Svadobná hostina sa najčastejšie koná v reštaurácii alebo kultúrnom dome, keď si občerstvenie zaisťujú sami svadobčania. Po príchode k reštaurácii čaká novomanželov privítanie od personálu "štamprlí" slivovica a tanierom s drobnými mincami pre šťastie. Po prípitku sa akoby náhodou rozbije tanier s mincami a novomanželom nezostáva nič iného než pochytiť už pripravený zmeták a lopatku a črepy pre šťastie upratať.

Ženícha potom čaká ešte jeden úloha - na pripravenom mieste rozseknúť pripravený kus dreva. Ženích potom chytí nevestu do náručia, prenesie ju cez prah a za nimi pokračujú ostatné svadobčania.

U svadobného stola

Dobrým zvykom je pripitie na zdravie novomanželov, spieva sa živí a svadobná hostina môže začať! Novomanželia majú však hodovanie trochu spestrenie. Sú spojení bielym plátnom - akýmsi Podbradníčky - ktorý ponecháva každému len jednu ruku voľnú, a musia sa navzájom kŕmiť z jedného taniera. Zvyčajne takto konzumujú len polievku.

Počas svadobnej hostiny

Poďakovanie nevesty

Nevesta by mala poďakovať matke svojho ženícha za jeho vychovanie. Vykonáva sa to odovzdaním torte a krátkym poďakovaním.

Scénky

Scénky alebo iná vtipná predstavenie zvyčajne súvisí s prácou či záľubou nevesty či ženícha. Zvyčajne sa nájde niekto, kto vie pobaviť nielen novomanželov, ale aj ostatné svadobčanov. Do scénky sa väčšinou nejakým spôsobom zapája nevesta alebo ženích.

Únos nevesty

Čím viac sa blíži večerné hodiny, tým viac by sa mal ženích obávať, že mu jeho milú nevestu niekto zo svadobčanov unesie. Výkupné nevesty býva vysoké. Ženích musí zaplatiť útratu únoscov nevesty v reštaurácii či krčmičke, kam mu nevestu uniesli, a ešte by mal dať niečo aj únoscom, aby vykúpil nevestu.

Čepení nevesty a ženícha

Tento zvyk zvaný čepení sa vykonáva okolo 22.hodiny. Je to stará tradícia, ktorá sa však zachovala aj do dnešnej doby. Nevesta sa stáva vydatou ženou a ženích ženatým mužom.

V sále sa stlmí svetlo a všetci svadobčania sa za spevu ľudovej piesne, ktorá sa v danom kraji spieva u čepení, zhromaždí okolo novomanželov, ktorí sedia na svojom mieste u svadobného stola. Na svadobnom stole je dortovými sviečkami osvetlený torta-to je jediné osvetlenie sály. Za chrbtom nevesty stojí jej svedok, ktorý jej odoberá závoj a vlasovú výzdobu. Potom je neveste uviazaný šatku a zástera. Ženíchovi jeho matka alebo svedok nasadí klobúk, vestu z ľudového kroja a do ruky dá "čagan".

Nevesta spolu so ženíchom preskočí alebo obíde stôl a posadí sa na stoličky umiestnené na tanečnom sále. Muži je potom zdvihnú do výšky a za spevu ľudových piesní je pohupujú na stoličkách. Novomanželia dostávajú slivovicu a musí ju vypiť a potom si dať bozk.

Nevestin střevíc

Pri tejto príležitosti je veľmi ľahké stiahnuť neveste z nohy střevíc. Ukradnutý střevíc sa potom vydraží a ženích ho musí vyplatiť. Peniaze sa mu však vo topánočiek vráti.

Podľa inej tradície sa do nevestinu črievice vyberajú od svadobčanov peňažné dary pre novomanželov. Svadobčanov obchádza svedok nevesty alebo rodinný príslušník a žiada o nejaký príspevok do črievičky.

Spev pod oknom

Po svadobnej hostine novomanželia odídu spoločne domov. Sotva ale si ľahnete k spánku, niekoľko svadobčanov im začne spievať pod oknom ľudové piesne, kým neotvoria okno. Potom svadobčania odídu a novomanželia si môžu užiť svadobnej noci.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Svadobné zvyky a tradície na Morave

Svitavy 2 Litomyšl Moravská Třebová 1 Polička Jevíčko Brněnec Bystré u Poličky Borová u Poličky Sloupnice Březová nad Svitavou Dolní Újezd u Litomyšle Hradec nad Svitavou Jaroměřice u Jevíčka Kunčina Radiměř Opatov v Čechách Pomezí Jedlová u Poličky Třebařov Vendolí