Svadobné tabule - zásady a pravidlá

Svadobná hostina je neodmysliteľne spojená so svadobnou tabuľou, ktorá by mala byť v duchu elegancie a decentnosti. Štýl svadobnej tabule môže byť rôzny, ale sú určité zásady, ktoré by sme mali dodržiavať.....


Rovnako ako svadobné šaty nevesty, tak aj výzdoba a štýl svadobnej tabule býva pod prísnou diktatúrou všetkých svadobčanov. Nastávajúcej manželia by práve príprave svadobnej tabule mali venovať zvýšenú pozornosť, pretože práve tu sa odohráva väčšina svadobného dňa.

V akom štýle bude svadobnej tabule

Svadobné tabuľu si môžu nastávajúcej novomanželia pripraviť sami alebo o pomoc požiadať svadobné agentúru, popr. personál reštaurácie, v ktorej sa bude hostina odohrávať. Milenci by mali mať vopred jasno, v akom duchu sa bude svadba odohrávať alebo do akých farieb budú chcieť svadobné tabuľu ladiť. Nepísaným pravidlom však býva, že by farby textílií mali ladiť s farbami svadobné kytice nevesty.

Štýl výzdoby svadobnej tabule

záleží na vkuse spravidla nevesty, tá rozhodne tom, či bude chcieť tabuľu ozdobovat motýliky, kvetmi, mašľami, bonbónikom alebo peniažky. Vkus každej nevesty je iný, jedna si želá mať svadobnú tabuľu bohato zdobenú, druhá naopak uprednostňuje strohosť.

Svadobné tabule môže mať rôzne podoby

Podľa spoločenskej etiky môže svadobnej tabule disponovať rôznymi tvarmi, ktoré sa spravidla uberajú do písmeniek. Nie vždy, možno vysnívaný tvar svadobnej tabule v daných podmienkach praktizovať. Veľkosť a tvar svadobnej tabule spravidla vychádzajú z dispozičného a priestorového riešenia miestnosti a počtu svadobných hostí.

Štvorhviezdičkový Hotel Prestige - svadby, oslavy

Svadobnú hostinu Vám rád pripraví team hotela Prestige. Hotel Prestige ****, ktorý sa nachádza v krásnom a príjemnom prostredí Znojma, ocenia aj veľmi náročná klientela.

Hotel Prestige ponúka kompletnú organizáciu Vašej svadby - vrátane dekorácie, hudby, svadobného cukroví, torty, fotografa, kvetov, širokú ponuku kvalitných moravských vín, ubytovanie, jedla a pitia a mnoho iných potrebných vecí.

Určite jednou z veľmi užitočných možností je tá, že sa Hotel Prestige nachádza len 10 minút od obradnej siene.

Svadobnú hostinu môžete usporadúvať vo svadobnom salóne, štýlovom vinnej pivnici "U kráľa Jána" alebo hotelovej reštaurácii. Kapacita hostí je až 150, teda sa jedná o priestory, ktoré sú ideálne aj pre väčšie svadby. Hotel Prestige ponúka možnosť obradu v romantickom prostredí letnej terasy (altánok s červeným kobercom). Ak ste si vysnili exkluzívny prostredie pre konanie svadobné hostiny, či už je to miesto Vášho bydliska, Znojemský hrad alebo krásny Loucký kláštor - hotel Prestige je pripravený pre Vás realizovať oslavu kdekoľvek.

Špičková kuchyňa s veľkým výberom svadobného menu patrí v Znojme k tomu úplne najlepšiemu.

Výber hotela pre Vašu svadobnú hostinu je dôležitý. Ak chcete, aby všetko prebiehalo podľa Vašich predstáv a prianí, odporúčame sa obrátiť na Hotel Prestige a ich kvalitné služby.

Ak sa rozhodnete usporiadať oslavu svojho veľkého dňa v hoteli Prestige, ako svadobný dar obdržíte ZADARMO ubytovanie v apartmáne s raňajkami a voľným vstupom do aquacentra (whirpool, Kneippov masážny chodník, parný aromatizované kúpeľ, bazén) av neposlednom rade priestory pre oslavu úplne zadarmo!

Hotel Prestige je taktiež ideálnym miestom pre Vašu svadobnú cestu!

Zasadací poriadok u svadobného stola je nevyhnutnou potrebou

Zasadací poriadok by mal byť určený vopred, pretože potom odpadá prípadný chaos, kto kde má sedieť. K prehľadnosti zasadacieho poriadku slúži menovky, ktoré môžu mať rôzne podoby a byť z rôznych materiálov. Na každej menovke je napísané meno, tá je umiestnená na stole v priamom priestore naproti stoličke. Podľa týchto menoviek si svadobčania vyhľadajú svoje miesta, čím predídeme zbytočným komplikáciám.

Pravidlá zasadacieho poriadku

Zasadací poriadok však má svoje pravidlá, ktoré sa riadia spoločenskou etikou. Najčestnejšie miesta u svadobné tabule sú pripravené pre novomanželov a ich rodičov. V tesnej blízkosti potom sedia svedkovia a najbližší rodinní príslušníci. Všeobecne platí, že by sa pri stole mali striedať muži so ženami, ale v prípade svadobnej hostiny nie je toto pravidlo podmienkou. Zachovať by sme však mali probuzenecké vzťahy, nie je žiaduce posadiť vedľa seba svadobčanov, ktorí sa navzájom nepoznajú a vidia sa po prvé. Oddelene by sme mali posadiť manželské páry, ale deti vždy posazujeme vedľa rodičov, či už otca alebo matky. Vždy je však dobré si vopred zistiť, u ktorého z rodičov bude dieťa radšej sedieť. Pri zostavovaní zasadacieho poriadku majme na pamäti, že žena by nikdy nemala sedieť na okraji svadobnej tabule.

* Ak sa svadobnej tabule skladá z jednotlivých okrúhlych stolíkov, posazujeme ku každému stolíku celú rodinu. V prípade, že sa rodina k stolíku nevojde, vyčleníme jej stolíky v tesnej blízkosti.
* Moderné svadobné hostiny sa tiež veľmi často odohrávajú v štýle koktail party, rautu alebo banketu.V prípade tohto druhu svadobné hostiny netreba zasadací poriadok riešiť, pretože svadobčania sa uchýli vždy k takémuto stolčeku, u ktorého je práve voľno.

Výzdoba svadobnej tabule

Výzdobe svadobnej tabule by sme mali venovať zvýšenú pozornosť, mali by sme si na jej obsahu nechať záležať. Či už sa rozhodneme pre akýkoľvek typ výzdoby (elegantný, kvetinová, decentné, luxusné, farebná, trblietavá), vždy sa nájdu dekorácie či predmety, ktoré ku svadobné tabuli neodmysliteľne patria.

Svadobné tabule usporiadané do písmena U

je vhodná predovšetkým pre stredne veľké a veľké svadobné hostiny, kde sa počet svadobčanov pohybuje okolo 100 ľudí. Stredne veľkým svadobným hostinám, ktorých sa zúčastní približne okolo 70 hostí, sa odporúča tabule usporiadaniu do písmena T alebo E. Ak plánujete svadobný hosťovi menšieho charakteru, je ideálny usporiadať stôl do písmena L. V prípade, že svadobná hostina bude prebiehať iba v kruhu rodinnom , teda cca do 20 osôb je ideálne použiť jednotlivé okrúhle stoly. Ku každému stolu posadíme maximálne štyri osoby, aby mali okolo seba dostatočný priestor.

Zachovanie prístupnosti k stolu

Či už sa rozhodnete pre akékoľvek usporiadanie svadobného stola, vždy majte na pamäti, že je potrebné zachovať dostatočnú prístupnosť. K stolu je nutné sa pohodlne dostať zo všetkých strán a priestor musí byť zachovaný aj po vysunutí stoličky.

Kvetinová dekorácia, kytice

Súčasťou každej svadobnej tabule vždy budú živé kvety, a to prinajmenšom svadobné kytice nevesty. Ďalšie kytice budú patriť mamičke nevesty a mamičke ženícha, popr. družičkám.

K elegantným prvkom svadobnej tabule patria kvetinové aranžmá, ktoré by malo byť ladený do farieb použitých textílií. Kvetinové dekorácie je nutné prispôsobiť štýlu miestnosti a dalo by sa povedať, že aj ročnému obdobiu. Ak bude svadba prebiehať v zimných mesiacoch, nie je vhodne voliť vyložene letné kvety, ako sú napríklad slnečnica alebo margaréty. Pri kvetinové výzdobe sa usilujme nekombinovať príliš veľa druhov a farieb. K výzdobe svadobnej tabule sa snažme využívať kvety, ktoré tvoria základ svadobné kytice nevesty. Ak sa rozhodneme vyzdobiť aj priestor, v ktorom sa svadobná hostina bude odohrávať, používajme na výzdobu rovnaké druhy kvetov.

Dekorácie svadobné tabule sú in

K výzdobe svadobnej tabule používame aj najrozmanitejšie druhy dekorácií, ktoré dokážu plochu rozjasniť a povzniesť.

K obľúbeným dekoračným drobnostiam patrí:

* Čokoládové dukátky, peniažky
* Farebné lentilky
* Cukrová srdiečka, medvedíkmi
* Gumové medvedíky alebo iné figúrky
* Jedlé perličky (zlaté, strieborné i farebné)
* Farebný Motýlci (z látky, dreva, kovu, papiera)
* Trblietky a glitrov
* Drobná kvietky
* Mašličky

Sklo a svadobné riadu nesmie chýbať nikdy

K základnému svadobnému riadu patrí sklo, ktoré je na svadobnej tabuli zastúpené v niekoľkých druhoch a typoch. Sklo by však malo disponovať jednotným štýlom, ak na prípitok použijeme sklo hladké, bez najmenších ozdôb, mal by tento druh skla byť zachovaný po celú dobu. Elegancia skleneného servisu je daná strohú jednoduchosťou, voľme teda sklo číre bez zlatenie či iných farebných prvkov.

Prvok luxusu svadobnej tabule

Luxusným dojmom pôsobí ozdobený stopka skla, kteréže určená napríklad na novomanželskému prípitku. Stopka môže byť zdobena krúžkom zo sklenených korálok, textilných kvietkov alebo jemných perličiek.

Svadobná torta

Nevyhnutnou súčasťou svadobnej tabule je bezosporu minimálne jeden svadobná torta, ktorý je umiestnený pred novomanželia. Samozrejmosťou je však svadobných tort viacero, tie sú rovnomerne rozmiestnené po celej svadobnej tabuli.

Výber svadobnej torty

y mal byť už ovplyvnený farbami svadobnej tabule tak, aby farby navzájom ladili. Zloženie torte nie je príliš podstatné, vždy záleží predovšetkým na chuti novomanželov. Každý tortu by však mal disponovať inú chuťou, pretože chuťové bunky svadobčanov nebudú jednotné.


Cukrárske firmy

dokážu vyrobiť vskutku majstrovské kúsky, ktoré ich potom až dokonca ľúto nakrojit. K obľúbeným a módnym dekoráciám svadobnej torty patrí živé kvety, čerstvé ovocie, marcipánovej alebo čokoládové figúrky (spravidla postavičky ženícha a nevesty).

Tiež nekonzumovateľná výzdoba je veľmi žiaduce, patrí k nej korálky, perličky, mašličky, keramické alebo sklenené dekorácie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: