Starostlivosť o pleť

Naša pleť veľa vypovedá o tom, ako sa o ňu staráme, akú ju dopriavame výživu i kozmetickú starostlivosť. Rôzne nedokonalosti pleti od akné, pigmentových škvŕn, až po zníženú elasticitu, jemné vrásky, možno vhodnou kozmetikou a dôslednú starostlivosť..


Základná starostlivosť pre každý typ pleti

* Čistiace mlieko - určené pre šetrné a zároveň dôkladné očistenie pleti. Čistiace mlieko je najvhodnejší pre suchú a náročnú pleť. Na navlhčenú pleť naneste čistiace mlieko, roztierajte krúživými pohybmi. Dôkladne potom zmyte vodou a dočistite pleťovou vodou, podľa typu Vašej pleti.
* Čistiace gél - odstraňuje make-up a nečistoty, dodávajú pleti potrebnú vlhkosť už pri čistení. Gél je vhodný pre mastnú, zmiešanú aj normálnu pleť. Malé množstvo čistiaceho gélu speňte v mokrých dlaniach a krúživými pohybmi rozotierajte po tvári po dobu jednej až dvoch minút. Potom gél dôkladne vymyte vodou. Čistenie vykonávajte každý deň, a to ráno a večer.
* Čistiaca pena - dodáva skvelý zážitok pri čistení pleti, a to všetkých typov. Navlhčite pleť, do dlane si dajte množstvo peny o veľkosti vlašského orecha. Penu roztierajte krúživými pohybmi a potom dôkladne zmyte vodou. Môžete ešte dočistiť pleťovou vodou, a to podľa typu Vašej pleti.
* Pleťová voda - dodáva pleti potrebnú vlhkosť, navodzuje príjemný pocit sviežosti, stabilizuje kyslú ochrannú vrstvu, pripravuje pleť pre následnú starostlivosť.
* Peeling - odstraňuje odumreté zrohovatené bunky a nečistoty z pleti. Peeling aktivuje funkciu kože, prejasňuje a osviežuje pleť. Peeling používajte 1 až 4krát mesačne ľahkou masážou na vlhkú, vopred očistenú pleť. Po jednej až dvoch minútach peeling zmyte vlažnou vodou a dočistite vhodnú pleťovou vodou, podľa typu Vašej pleti. Peeling nepoužívajte na zapálenú pleť.

Starostlivosť o suchú pleť

Suchá pleť má nižšiu elasticitu, ako iné druhy pleti, čo má za následok predčasnú tvorbu vrások, ak zanedbáte jej starostlivosť. Poklesom hormonálnej aktivity postupne pokožka stráca svoju hutnosť, tvárové kontúry ochabujú, povoľujú, výraz tváre sa mení. Dbajte o dostatočnú hydratáciu aj výživu kože formou krémov, pleťových masiek a ďalších vhodných kozmetických prípravkov.

Suchá pleť je tenší ako normálnu pleť, je krehká s drobnými pórmi, praská, olupuje sa. Suchá pleť veľmi citlivo reaguje na mechanické, chemické, tepelné podráždenie. Pleť ľahko začervená.

Lipový kvet je vhodný najmä pre suchú a citlivú pokožku.

Medovka upokojuje suchú a citlivú pokožku.

Ďalšie vhodné bylinky pre suchú pleť: nevädza, šťavel, vňať petržlenu, levanduľa, rozmarín, ružové drevo, ylang-ylang.

Starostlivosť o citlivú pleť

Citlivá pleť má často tendenciu k alergickým reakciám, ktoré sa prejavujú po aplikácii pre ňu nevhodného lieku, a to podráždením, sčervenaním, pnutím apod Ak máte citlivú pleť, snažte sa vyhýbať parfémovaným prípravkom s vysokým obsahom chemických látok a čistiace pleťové vody s obsahom alkoholu. Používajte prípravky s nízkym alebo nulovým obsahom chemikálií.

Himalájskej byliny zmäkčujú a hydratujú.

Myrta a provensálske slamienky pôsobí proti starnutiu pleti.

Pomarančový kvet lieči suchú pleť, podporuje regeneráciu buniek.

Petržlen prospieva suchej a citlivej koži.

Alchemilka ukľudňuje suchú aj citlivú pleť, sťahuje rozšírené póry.

Skalnica zvláčňuje, upokojuje a lieči suchú aj citlivú pleť.

Ďalšie vhodné bylinky pre citlivú pleť: nevädza, šťaveľa.

Starostlivosť o mastnú pleť

Mastná pleť je hrubšej štruktúry, je lesklá a klzká. Rozšírené póry pleti sú po celom tvári. Výhodou mastnej pleti je odolnosť proti nepriaznivým vplyvom prostredia, pomalší starnutia. Nevýhodou je však väčší sklon k tvorbe akné.

Čím viac budete mastnú pleť odmasťovať a vysušovať pomocou kozmetických prípravkov s vysokým percentom alkoholu, tým viac sa bude Vaša pleť mastiť, a niekedy môže dokonca dôjsť ik jej odlupovaniu. Používajte teda priamo určené kozmetické prípravky na mastnú pleť.

Ak je mastná pleť bez výrazných zápalových prejavov, používajte na deň aj noc denné a nočné fluid.

Denné a nočné fluid - zásobuje pleť potrebnú vlhkosťou a pomáha vyrovnávať nadprodukciu mazu. Fluid sa rýchlo vstrebáva a zmatňuje.

Chmeľ slúži k vypnutiu aj prekrvenie pokožky alebo ako upokojujúci prísada do kúpeľa.

Skorocel je vhodný predovšetkým pre mastnú a nečistú pleť.

Mäta pieporná dezinfikuje mastnú a nečistú leť, pôsobí osvěživě.

Sedmokráska znižuje produkciu mazu, je veľmi vhodná na veľmi mastnú aj nečistú pleť.

Žihľava upokojuje mastnú pleť.

Šalvia sťahuje póry.

Rebríček sťahuje rozšírené póry, lieči a čistí.

Ďalšie vhodné bylinky pre mastnú pleť: praslička.

Starostlivosť o problematickú pleť

Ak máte pleť problematickú s početnými nečistotami a zapálenými miestami, používajte bylinný fluid.

Bylinný fluid - jedná sa o ľahkú emulziu, ktorá je ideálnym riešením pre nečistú, mladú a problematickú pleť. Fluid pôsobí proti vzniku nečistôt a zlepšuje vzhľad pleti. Fluid s obsahom zinku predchádza zápalovým prejavom na pleti. Je vhodný aj ako následná starostlivosť po liečbe akné.

Zamaskovanie pupienkov - použite korektor, najlepšie liečebný korektor, ktorý pupienok nielen zakryje, ale aj lieči.

Sirôtky roľná pôsobí priaznivo na prečistenie krvi, lieči pri tvorbe akné.

Nechtík má hojivé účinky na drsnú i problematickú pleť.

Tymian má antiseptické účinky.

Starostlivosť o zmiešanú pleť

Zmiešaná pleť patrí medzi najrozšírenejšie druhy. Pre tento typ pleti je charakteristický mastnejšia stred tváre s rozšírenými pórmi, zvýšenou produkciou mazu, lesklým filmom a kožnými nečistotami. Na lícach je pleť suchá.

Tipy v starostlivosti o pleť

* Až polovica problémov s pleti je spôsobená zlým alebo nedostatočným čistením. Každodenné čistenie pleti je skutočne základom správnej starostlivosti o pleť, a to v každom veku. Pre zdravú a krásnu pleť je čistenie absolútnou nevyhnutnosťou, a to aj keď sa nelíčíte.
* Klidnící pleťová maska je ideálnym pomocníkom pre všetky typy pleti. Upokojuje podráždenia, je vhodná aj po slnení.
* S pribúdajúcim vekom každá pleť potrebuje zvýšenú starostlivosť. Zrelá pleť je väčšinou suchšie, má zníženú elasticitu. Typickými znakmi sú vrásky, pigmentácie, poruchy prekrvenia, zmena rozloženia tuku. Tuk sa presúva zo stredu tváre na periférii. Pleť je horšie zásobená výživnými látkami.
* Voľné radikály významnou mierou urýchľujú proces starnutia pleti. Proti nim bojujú tzv antioxidant. Medzi najúčinnejšie je koenzým Q10, vitamín E, vitamín C, výťažky z hroznového vína. Všetky tieto látky pomáhajú vytvoriť potrebnú ochrannú bariéru a tým významne spomaliť proces starnutia pleti.
* Ak potrebujete rýchlu a intenzívnu starostlivosť, použite vyživujúci ampulke. Dokáže pleť veľmi rýchlo vyhladiť, dodať energiu a potrebnú hydratáciu. Môžete voliť medzi ampuliek s koenzýmom Q10, ampulku s lifting.
* K starostlivosti o očné okolie používajte výhradne očné prípravky, ktoré obsahujú jedinečné účinné látky, špeciálne vyvinuté pre citlivé očné partie.
* Dodržujte pitný režim.
* Konzultujte výber kozmetických prípravkov sa svoju kozmetičkou.
* Pravidelne doprajte pleti kozmetické ošetrenie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: