Najčastejší svadobný dar - predsa peniaze

Podľa prieskumu banky je tiež vo väčšine krajín sveta neobvyklé, že by snúbenci vykonávali hodnotenie predmanželskej zmluvy. V mnohých krajinách, potrebné Nemecko spolu s Chorvátskom, Indiou, Poľskom či Rumunskom, sú predmanželskej zmluvy ...


Novomanželia nimi zvyčajne hradí svadobnej cesty či vybavenie domácnosti

Druhým najčastejším typom svadobného daru, prípadne vena, ktoré si nevesty do manželstva prináša, sú domáce spotrebiče a iné domáce vybavenie. Vyplynulo to z prieskumu GE Money, ktorý sa uskutočnil v 16 krajinách sveta.

V jedenástich krajinách sveta sú peniaze bežným svadobnom darom

V Albánsku sa dokonca k tomuto zvyku viaže vtip - dostať pozvánku na svadbu je rovnaké ako dostať pokutu, oboje musíte zaplatiť. Na druhú stranu vo Švédsku, Británii, alebo Indii svadobčania väčšinou svojimi darčeky pomáhajú novomanželom vybaviť domácnosť, "komentovala výsledky prieskumu Markéta Dvořáčková, tlačová hovorkyňa GE Money a pridáva zaujímavosť:" V Turecku dostávajú novomanželia ako darček zlato - väčšinou zlaté mince, ale niekedy aj retiazky či iné zlaté šperky. "

Prieskum GE Money ukázal

že zatiaľ čo napríklad v Malajzii sú peniaze darčekom, ktorý k svadbe neodmysliteľne patrí a dáva sa v špeciálnom červenom balíka, v iných krajinách o peniaze snúbenci svadobné hostí sami žiadajú. Napríklad v Austrálii, Spojených štátoch alebo krajinách západnej Európy (Francúzsko, Nemecko) si novomanželia o peniaze "povedia" spolu s pozvaním na svadbu. V Belgicku už dokonca mnohí snúbenci pripisujú na pozvanie číslo svojho spoločného účtu.

V západnej Európe a anglosaských krajinách

je tiež zvykom, že si snúbenci predvýberu svadobné dary a ich zoznam sprístupní svadobnom hosťom. Zoznamy darčekov sa buď umiestňujú na vybrané webové portály alebo priamo do obchodných domov, kde si snúbenci darčeky vybrali. Tieto zoznamy sa začínajú novo presadzovať napríklad v Poľsku alebo Kórei, ale v Rumunsku, Albánsku či Chorvátsku by boli považované za niečo neprirodzeného. Indickí snúbenci síce nikde nevyvěšují oficiálny zoznam darčekov, ktoré by si priali, ale ich priatelia a rodina si od nich vždy dopredu neformálne zistí, aké darčeky by radi dostali.

Podľa prieskumu GE Money

je tiež vo väčšine krajín sveta neobvyklé, že by snúbenci vykonávali hodnotenie predmanželskej zmluvy. V mnohých krajinách, medzi ktoré patrí trebárs Nemecko spolu s Chorvátskom, Indiou, Poľskom či Rumunskom, sú predmanželskej zmluvy dokonca vnímané ako niečo neromantického, čo by malo byť svadbe cudzie. V anglosaských krajinách, sú predmanželskej zmluvy bežnejšie medzi movitějšími snúbenci, ktorí si chcú upraviť svoje majetkové pomery. Predmanželskej zmluvy sú ale obvyklé aj vo Švédsku alebo Kórei. "Kórejci sú veľmi praktickým národom. I predmanželská zmluva je pre nich nástrojom, ako sa pripraviť na nečakané a nepredvídateľné okolnosti, ktoré by mohli v budúcnosti prísť," vysvetlila Markéta Dvořáčková.
Ku svadby vo vyspelých ekonomikách už nepatria ani tradičné poňatie vena.

"Je to tak do istej miery aj preto, že mladí ľudia spolu bývajú často už pred svadbou. Skôr zvyčajný účel vena - vybavenie novej spoločnej domácnosti - v takom prípade stráca zmysel. Naopak, v tradičných krajinách sú vena stále súčasťou svadobného rituálu. Platí to o Číne, Malajzii, Turecku, Albánsku či Rumunsku. Ale aj tu sa veno začína premieňať. Nevesty si už neprináša do manželstva obliečky alebo deky, ale chladničky, elektrické domáce spotrebiče, sedacie súpravy alebo televízory, "dodala Markéta Dvořáčková.

Svadobné anketa spoločnosti GE Money prebehla

v Albánsku, Belgicku, Chorvátsku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Švédsku, Veľkej Británii, Austrálii, Číne, Indii, Kórei, Malajzii, Turecku a USA.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: