Farby na vlasy, farbenie vlasov

Pre väčšinu žien v dnešnej dobe je farbenie vlasov nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o svoj zovňajšok. V mladom veku si často farbíme vlasy preto, že chceme experimentovať, alebo sa nám skrátka nepáči naša farba vlasov.


Aj farbenie vlasov má svoju históriu

Kto sa domnieva, že farbenie vlasov je vynálezom modernejší doby, mýli sa. Naopak, farbenie vlasov má svoje korene už v dávnej minulosti. Ženy sa skrátka vždy chceli páčiť, a to aj v staroveku.

To, že na farbenie vlasov dochádzalo už v staroveku, potvrdzujú nálezy z Egypta - bola objavená viac ako 5000 rokov stará múmia sa zvyšky farby na vlasoch. Henna (nechemická farba) v tom čase pomáhala jednak zakryť šediny, ale slúžila aj k dosiahnutiu želaného tmavého odtieňa vlasov.

Okrem samotných vlasov sa farbil aj príčesky zhotovovanej z vlasov otrokyne.

Najprv sa používala henna a neskôr tzv indigo (modrastá čerň).

Blonďatú farbu vlasov si obľúbili v starovekom Ríme. Rimanky však mali tmavé vlasy, a tak si vyrábali parochne z otrokyne germánskeho pôvodu. Bol tu síce pokus o istej odfarbenia (citrónová šťava, kamilkové odvary, pobyt na slnku a i.), ale tieto postupy neboli tak účinné, ako by si ženy predstavovali.

Keď sa pozrieme do Európy, henna sa začala používať po roku 1890. Nemožno ale hovoriť o farbenie vlasov v pravom slova zmysle, skôr sa zvýrazňovala existujúce prirodzená farba. K farbenie a zvýrazňovania farby sa používali prírodné produkty a ich odvary (napríklad odvar z listov gaštanu a orecha, škrupiny orechov, šupky cibule, čierny čaj, harmanček, lipový kvet ai).

Po roku 1900 bola vynájdená prvá chemická farba na vlasy, ktorá využívala účinky peroxidu a amoniaku. Konkrétne to bolo v roku 1909 ao objav sa zaslúžil francúzsky chemik Eugène Schuller. Nasledujúce roky bola, a stále je, v farbenie vlasov využívaná predovšetkým chémie. Nutné však podotknúť, že v posledných rokoch sa čoraz viac presadzuje opätovný návrat k prírode a ochrana prírody proti znečisťovaniu chemikáliami.

Druhy farieb na vlasy

Môžeme rozdeliť dva základné druhy farieb - dlhotrvajúci a zmývateľný.

Dlhotrvajúci sa mieša s peroxidom, vďaka ktorému sa zosvetlí existujúce farba a vlas sa môže zafarbiť farbou novú. Peroxid má rôzne stupne, čo ovplyvňuje rýchlosť výsledku a mieru svetlosti.

Zmývateľný farby v zásade nemení úplne farbu vlasov, len jej odtieň. Takéto farby obsahujú malé percento peroxidu av priebehu umývanie vlasov farba postupne bledne. Oproti dlhotrvajúcim farbám spravidla neriešime "odrastajúce".

Do samostatnej kategórie (aj keď je to farba zmývateľný) môžeme zaradiť prírodné farby. Prírodné farby majú obmedzený výber farieb. Na rozdiel od chemických farieb, prírodné farby vlasy nepoškodzujú. Najznámejšie prírodné farbou je henna.

Henna

Ten, kto si chce farbiť vlasy, ale pritom odmieta chemické prípravky, ponúka alternatívu prírodná farba zvaná henna. Henna je 100% prírodné farbivo, neobsahuje žiadne chemické prísady.

* Vytvára sa z rastliny zvanej "lawsonia", známe už niekoľko tisícročí. Krajiny, kde môžeme túto rastlinu nájsť: Egypt, Arábia, Irán, India ai Rastlina má malé kvety bielych a červených odtieňov - sladko voňajú a považujú sa za afrodiziakum. Šťava z kvetov sa využíva v kozmetike. Podlhovasté listy rastliny sa usušia, rozdrvia, a tak vznikne prášok - farbivo. Existujú tri základné druhy rastliny, čo predstavuje aj tri základné farby (červená, čierna a bezfarebná).

* Henna nielenže dodáva vlasom farebný odtieň, ale zároveň vlasy aj regeneruje, spevňuje, predchádza lupinám a mastným vlasom, zabraňuje štiepeniu a lámaniu vlasov, zlepšuje stav vlasov a predstavuje aj prirodzený UV filter.

* Farebný výsledok na našich vlasoch je ovplyvnený dobou pôsobenia henny a súčasným odtieňom našich vlasov.

* Je potrebné mať na pamäti, že hennu je možné použiť len na chemicky neošetrené vlasy. Ak budete hennu aplikovať na inú farbu, s výsledkom zrejme nebudete spokojní. Hennu nekombinujte s chemickými farbami. Pred použitím si prečítajte príbalový leták.

Farbenie vlasov a alergie

V súvislosti s farbením vlasov sa môže prejaviť alergia. Ak si vlasy farbíme a alergiu nemáte, neznamená to, že sa vás tento problém nemusí nikdy týkať. Alergia môže totiž vzniknúť kedykoľvek av každom veku. Prejavom alergie je svrbenie pokožky, vyrážky, opuchy, zvýšená teplota av naozaj vážnych prípadoch je potrebné pobyt v nemocnici.

Ľuďom s alergiou na farby na vlasy sa ponúka možnosť využitia špeciálnych rastlinných farieb na vlasy.

Starostlivosť o farbené vlasy

* Farbené vlasy si vyžadujú kvalitnú starostlivosť a na tento účel slúžia špeciálne prípravky. Tieto produkty sú vyvinuté tak, aby farbu vlasov chránili a zároveň o vlasy starali.

* Po aplikácii farby na vlasy určite chceme, aby farba vydržala čo najdlhšie. Strata farby môže byť zapríčinená napríklad vodou, nečistotami, ultrafialovým žiarením, voľnými radikálmi atď

* K strate farby dochádza postupne pri každom umývaní vlasov, pri kúpaní, na farbu pôsobí aj dážď a pot.

* Hoci je pôsobenie vody hlavnou príčinou straty farby, nemali by sme nijako obmedzovať bežné umývanie vlasov, na ktoré sme zvyknutí. Je treba ale dbať na to, aby vlasy neboli namočené zbytočne dlho a dôležité je tiež používať špeciálne prípravky na farbené vlasy.

* Na trvalosť farby pôsobí aj stav našich vlasov. Čím viac sú vlasy poškodené, tým menej farba vydrží.

* Aj pri nabarvených vlasoch je možné bežne používať vlasové prípravky ako tužidlá, gély, vosky, laky, spreje atď

* Farbíme si vlasy často a pripadajú vám zničené, bez lesku a bez života? Skúste vyskúšať špeciálnu obnovujúcej kúry pre farbené vlasy.

Ako udržať pekný odtieň farbených vlasov?

Farba na vlasy po nejakej dobe začne blednout. Tu sú domáce tipy, ako o farbené vlasy starať a udržať ich lesk.

* Dodá lesk: vlasy opláchnite vodou zmiešanou s citrónovou šťavou.

* Na blonďaté vlasy: po umytí vlasy opláchnite silným odvarom z harmančeka. Zvýrazníte tak svetlú farbu. Keď do svojho šampónu (do celého balenia) pridáte citrónovú šťavu, budete oživovať blond odtieň pri každom umývaní.

* Na tmavé vlasy: po umytí vlasy opláchnite silným čiernym čajom (vlažným). Zvýrazníte tak hnedú farbu.

Profesionálne farbenie vlasov, alebo farbenie vlasov doma?

Ak nemáme s farbením skúsenosti, netrúfate si, alebo chceme naozaj kvalitný výsledok, je lepšie využiť profesionálne služby v kaderníctve.

Pri domácom farbení sa vždy držte priloženého návodu.

Súčasné farby na vlasy už umožňujú pohodlnú a rýchlu aplikáciu farby.

Farbenie vlasov sa netýka len žien, ale aj mužov

Mladí muži majú v obľube melíry a časť z nich experimentuje aj s farbou svojich vlasov.

V pokročilejšom veku sa ani muži nevyhnú šedinám. Niektorí muži sa snažia šediny zakryť, iní naopak tejto téme nevenujú žiadnu pozornosť a farbenie vlasov považujú výhradne za ženskú záležitosť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: