Typy mužov, ktorým sa radšej vyhnite

Sú muži dobrí a tí ostatní. Ale nie je lump ako lump. Niektorý vám "len" zlomí srdce alebo vybrakuje bankové konto. Ale čo keď vám urobí zo života peklo? Hneď na začiatku vzťahu by ste mali vedieť, koho ste si vybrala. Len tak si môžete ušetriť


Láska býva slepá a zamilovať sa do toho nepravého je ľahší ako upiecť črepníkové bábovku. Zistenie, že žijete sa slabochov alebo špindírou, je síce smutné, ale riešiteľné. Ak vás však manžel či priateľ mláti, propia výplatu alebo chronicky žiarli, je zle. Spoločným rysom takto postihnutých nešťastníci býva, že partnerovo správanie zakaždým ospravedlňujú a chybu hľadajú v sebe. Psychológovia tvrdia, že vzťahy s podobnými individui väčšinou nadväzujú ženy plaché, s nízkym sebavedomím či s traumou s detstva. Šliapnuť vedľa však môže každá z vás. Oplatí sa vedieť, ako jednotlivé typy nevhodných náprotivkov odhaliť.

Sukničkár

Pravdepodobne je fešák, vie podržať kabát aj dvere, na rande nosia kvety a samozrejme platí všetku útratu. Stelesnený ideál. Bohužiaľ väčšinou len do chvíle, než získa, čo chcel. Korisť je ulapený, lovec stráca záujem a ženie sa za ďalšie. Vy si pár nocí poplačete a raz pre vždy ste proti podobným typom imúnna. To je tá lepšia varianta.

Horšie je, keď vás podobný zvodca presvedčí, že vy ste tá jediná, na ktorú čakal. Prvých pár mesiacov alebo rokov možno nebudete vôbec tušiť, s kým máte tú česť. O to horšie potom bude precitnutie. Krv nie je voda a chlapa zvyknutého pozrieť sa pod každú sukňu, ktorá ide okolo, začne rodinný život čoskoro nudiť.

Ako sa sklamanie vyhnúť? Majte oči otvorené a uši nastražené. Pri troche obozretnosti čoskoro spoznáte, ako sa veci majú. Ak tvrdí, že všetky ženy sú len povrchné koketa a len s vami mu je dobre, je podozrivý hneď. Tiahne mu na tridsať, a napriek tomu pred vami nemal žiadny vážnejší trvalý vzťah? Zbystrite pozornosť. Chváli vašej kamarátke blúzku, a pritom nemôže odtrhnúť oči od jej pŕs? To všetko sú varovné príznaky. Jeden sám o sebe nič neznamená, ale čím viac ich napočítate, tým väčšiu budete mať istotu, s kým máte tú česť.

Alkoholik

Začína to nenápadne. Pár pív s kamarátmi, pravidelná pohárik pred spaním a zo zdanlivo neškodného popíjanie je závislosť. Vedci nedávno zistili, že sklony k alkoholizmu nemá každý rovnaké. Existuje vraj gén, ktorý rozhodne, či z nás budú rozklepané trosky či len občasnými alkoholu so striedmou spotrebou. Kto kam patrí, sa ale od pohľadu nespozna. Ženská intuícia však býva docela presná. Len ju vypočuť. Neprišiel na rande, pretože sa zapovídal s kamarátmi v krčme, a vy ho ešte ospravedlňujeme? Pánboh s vami. Každá žena, ktorá si dobrovoľne zvážia na krk chlapa, ktorý pred ňou dáva prednosť pivu, je stratený prípad. Myslieť si, že kvôli nej či deťom prestane, je naivný.

Ako ide čas, problém sa len zhoršuje. Samozrejme môže sa ísť liečiť. Ale máte chuť riskovať a čakať, či liečba zaberie? Šanca na úplné uzdravenie nebývajú príliš vysoké. O narkomanov či hazardných hráčoch platí v zásade to isté. Len snáď s tým rozdielom, že deštrukcia ich osobnosti býva výrazne rýchlejší. Ak to len trochu ide, utečte od nich, kým je čas.

Othello

Hovorí sa, že kto nežárlí, nemiluje, ale čoho je moc, toho je príliš. Mierna dávka žiarlivosti môže vzťahu pomôcť, ale žiť s človekom, ktorý vám prehľadáva vrecká a stráži vás na každom kroku, je k zošaleniu. Vernosť nemožno dokázať. Presviedčať chorobného žiarlivca, že nemá k svojmu správania dôkaz, je teda úplne zbytočné. Len ho utvrdíte v presvedčení, že má pravdu. Je nesmierne ťažké poznať, že váš vyvolený má k takémuto správaniu sklony. Väčšinou sa na začiatku vzťahu prejavuje ako milý a láskavý muž, ktorý by vás najradšej nosil na rukách. Casem však začnú jeho charakterové vlastnosti vypláva na povrch. Nepáči sa mu, že idete na zraz s bývalými spolužiakmi, a vymýšľa dôvody, prečo tam nemôžete ísť. Každý deň na vás čaká pred prácou a predpokladá, že svoj voľný čas chcete stráviť výlučne s ním. Keď telefonujete, stojí vždy blízko, ai keď sa tvári nezúčastnene, neunikne mu ani slovo, a tak ďalej. Príznaky existujú, len je ignorovali snahy.

Ženáči

Bude vás presviedčať, že jeho manželstvo je rýdzo formálne, a keby len mohol (deti, majetok, chorá svokra), tak by sa rozviedol. Rečičkami. Psychológovia vám potvrdia, že väčšina nevěrných mužov svojej manželky neopúšťa. Svoje tu určite zohráva pohodlnosť a nechuť začínať odznova. A to aj v prípade, že sa všetko Proval. Je určite jednoduchšie odprosit manželku, s ktorou žijem pätnásť rokov, mám s ňou dve deti, byt, auto, chatu a psa, než všetko opustiť a hrnúť sa do neistoty. Citovej i finančnej.

Byť tá druhá je naviac veľmi ponižujúce. Napriek tomu sa podobné vzťahy často tiahnu leta. Čím sú dlhšie, tým horšie sa z nich odchádza. Čas beží a vy zrazu zistíte, že ste obetovala najlepšie roky človeku, ktorý vás len využíval a vlastne mu na vás ani moc nezáležalo. Život máme len jeden, tak prečo si ho kaziť.

Násilník

Určité skupiny mužov inklinujú k agresívnemu správaniu a najmä v kombinácii s alkoholom sa potom stávajú časovanou bombou. Sú to cholerici bez schopnosti sa ovládať a svoj hnev si vybíjajú na tých najslabších. Je to hnusné a podlé, ale prekvapivo to nemá čo do činenia s inteligenciou. Sú známe prípady veľmi vzdelaných pánov, ktorí po roky týrali svoje manželky.

Domáce násilie je smutnou realitou dneška a najčastejšou obeťou sa stávajú ženy s nízkym sebahodnotením, úplne závislé na svojich tyranom. Pri zoznámení to tak určite nebolo. Každá odpustená facka je krokom do pekla. Nie je dôvod, aby ste si začínala s človekom, ktorý nedokáže nič iného než vybíjať si mindráky na slabších. Takýto si nezaslúži ničí pozornosť ani lásku, tým menej tú vašu.

Profesor Higgins

Premýšľate, odkiaľ poznáte jeho meno? Nu predsa z Pygmalion, alebo ak chcete z My Fair Lady. Áno, to bol ten pán, čo si vzal Lízu Doolittlová do parády, aby z kvetinárky urobil vojvodkyni. Komu by sa nepáčilo prejsť takou premenou? Život však nie je muzikál. Zamilovať sa do muža, ktorý túži preformovať partnerku k obrazu svojmu, je ľahké.

Je milý, pozorný a vždy ochotný pomôcť. Ako príjemné. Čoskoro ale zistíte, že daň, ktorú platíte je zatraceně vysoká - stratíte sama seba. Ani neviete ako, ale zrazu máte skrine plné oblečenia, ktoré sa vám vlastne nepáči, učíte sa taliančinu, hoci krásy Florencia vás nechávajú chladnou, a na dovolenku jazdíte do hôr, aj keď neznášate výšky.

Byť bábkou svojho pána nie je asi to, čo ste od života chcela. Jedinou obranou je nenechať so sebou manipulovať. Nepáči sa mu farba vašej rúžu? Opovrhuje vybavením vášho bytu a hovorí vám, že ste jeho roztomilý hlupáček? Keby ste už v tejto chvíli navštívila psychológa, vysvetlil by vám, že v rovnoprávnom vzťahu sa partneri ovplyvňujú navzájom. Jednostranný tlak je vždy škodlivý, a kto nedokáže povedať: "Vážim si tvojho názoru, ale mňa sa to páči takhle", musí sa zmieriť s podriadenou rolí.

Vyhnite sa starostiam i slzám

*
Ak zistíte, že váš partner je žiarlivec, narkoman, sukničkár, atď, neváhajte dlho a udalosti nenechajte dôjsť príliš ďaleko. Čím skôr zo zničujúceho vzťahu vycúvajú, tým lepšie pre vás. Len tak sa zachránite.
*
Nehrajte si na samaritánka. Obetovať život človeku, ktorý za to vôbec nestojí, nie je ušľachtilé, ale veľmi hlúpe.
*
Zmierte sa s faktom, že niektoré vzťahy skrátka nemôžu fungovať. Nech sa budete snažiť akokoľvek, rovnako neuspejete, len sa úplne vyčerpáte.
*
Nepromíjejte partnerovi hrubé správanie, nadmerné pitie ani prehraté prémie. Každú ospravedlnením mu dávate najavo, že vám jeho správanie vlastne nevadí.
*
Ak máte pochybnosti a neviete Ak si rady, neváhajte sa obrátiť na príbuzných, kamarátov aj odborníkmi. Nestranný pohľad býva veľmi cenný a pomôže vám sa rozhodnúť.
*
Myslieť si, že dotknutého zmeníte, je rovnaké, ako keby ste verila, že vyhráte prvý vo sportce. Šanca približne 1:50 miliónom.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: