Syndróm prázdneho hniezda

Syndróm prázdneho hniezda zažívajú skôr ženy, ktoré sú na svojich deťoch v určitej miere závislé a uprednostňujú ich záujmy pred svojimi. Starostlivosť o deti bola predsa hlavný zmysel ich života.


Syndróm prázdneho hniezda

Ak má matka dve dospelé deti, dom je denne naplnený zhonom, stále je s kým sa rozprávať
a o koho sa starať. Nemáme na mysli varenie, upratovanie alebo pranie bielizne. Ide skôr o to, že
matka i otec majú viac menej prehľad o tom, čo deti robia, robili alebo zajtra robiť budú. Majú nejakú, možno naivný alebo skreslenú, ale majú istotu. Táto kontrola nad deťmi je náhle preč, keď sa rozhodnú začať sa o seba starať sami a jedného dňa sa proste odsťahujú.

Je to obdobie, kedy ich dospelé deti realizujú vlastné plány. Dajte svojim potomkom voľnosť
a spomeňte si na vlastné začiatky, keď ste sa chceli od rodičov odpútať. Neznamenalo to, že ste ich nemali radi, tohle si musí prežiť každý rodič. Problém nastáva tým, že u ženy ide o produktívne obdobie, ale zároveň už aj o obdobie bilancovania tiež nerealizovaných ambícií, nádejou a vlastných plánov. Rodičia hlavne niektoré matky, potom ešte nejakú dobu testuje telefonicky deti kontaktovať, ale čoskoro im dôjde, že je musia nechať "žiť". Nadmiera voľného času a prázdny priestor v byte im prináša pocit neistoty. Prejaví sa pocity úzkosti, osamelosti, strachu o deti a tomuto depresivnímu stavu sa hovorí syndróm prázdneho hniezda.

Ženy závislé na deťoch, bez koníčkov

Syndróm prázdneho hniezda zažívajú skôr ženy, ktoré sú na svojich deťoch v určitej miere závislé a uprednostňujú ich záujmy pred svojimi. Starostlivosť o deti bola predsa hlavný zmysel ich života. Opustenie rodičov je tiež veľkou previerkou rodičovských vzťahov - tie dobré sa väčšinou upevní, zlé sa môžu naopak úplne rozpadnúť. Je to však aj previerkou manželských vzťahov. Zrazu majú rodičia viac času pre seba a nie vždy sú schopní akceptancie tohto aktívneho prístupu opačnej polovičky. Matky, ktoré svojim deťom doprajú voľnosť a venujú sa aj vlastným záujmom, sa zmierujú
s odchodom dieťaťa lepšie.

Opačná reakcia - odchod detí z domu

Môže dokonca nastať aj úplne opačná situácia, kedy sa matkám po odchode detí v podstate uľaví. Viac času i priestoru vnímajú pozitívne - konečne môžu robiť aj niečo pre seba a svojho partnera. Vždy záleží na samotnom jedincovi, ako sa k odchodu svojich detí postaví. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že je tento syndróm mýtus, pretože viac depresiami naopak trpia tí rodičia, ktorých deti sa z domu odsťahovať nehodlajú a žijú s nimi iv dospelosti. Väčšina rodičov sa po odstěhování detí cíti šťastnejší a spokojnejší, kým naopak tí, u ktorých synovia a dcéry zostávajú iv dospelosti, zažívajú častejšie depresie a úzkosti. Platí tiež, že najčastejšie opúšťa svojich rodičov deti aktívne, vzdelané as dobrým zázemím, ktorých výsledky potom rodičom poskytujú zdroj uspokojenia
a šťastie.

Ako preklenúť obdobie bez detí

Má to aj výhody - hudbu môžete počúvať len takú, ktorá je Libá pre Vaše ucho. Odpadnú starosti, kde je tá holka takto neskoro večer? Kedy už sa vráti - proste sa nádherne a bez starostí vyspíte. A nebojte sa, že by ste boli príliš dlho sami. Ony si na Vás detičky spomenú, pretože v našej krajine je veľa detí zvyknutá o víkendu navštíviť mamičku, vysypať všetko špinavé prádlo - veď ona matka teraz rovnako nemá čo na práci. A pri odchode si nechať vyskladať do tašiek jedlo, aby chudinky deti mali čo jesť.

Manželská iskra

V manželskom vzťahu sa môžete pokúsiť obnoviť to, čo už vyhasnuté, alebo začať písať nový príbeh. Príklady z praxe hovorí o rozdelení manželov na dve skupiny. Jedni spoločne začnú novú etapu a užívajú si ju. Druhá skupina sú manželia, ktorí spolu síce bývajú a navonok sa tvári ako fungujúci manželstva. V skutočnosti sa však každý uzavrie do seba, väčšinou robia všetko preto, aby boli čo najviac jeden bez druhého. V takom prípade navštívte kurz Manželské večery. Sú to stretnutia, zostavená tak, aby pomohla každému manželskému páru upevniť jeho vzťahy. V kurze sa neučíte umenie komunikácie, riešenie konfliktov, odpustenie a hovory budú aj dobrom sexe.

V prípade, že ste sama alebo sám!

Potom je najvyšší čas nesedět doma a ísť do spoločnosti, na prechádzku, do nejakého záujmového klubu, prihlásiť sa na zaujímavý kurz - treba lyžovanie alebo sa naučte Squash, choďte do kina,
na koncert, do divadla, alebo sa zapíšte na hodiny tanca či jogy ... môžete stretnúť zaujímavý náprotivok, alebo nových priateľov. E-learingový kurz sebavedomia Vás môže prostredníctvom počítača naučiť, ako byť sebaistá v každej situácii, ako sa prijať, mať sa rada a zmeniť svoj život k lepšiemu. Je jedinečný práve preto, že máte pomoc kedykoľvek nablízku. Ak sa hanbíte navštevovať semináre, nechce sa Vám na nich hovoriť a desí sa každého cvičenia, pri ktorom by ste mali niečo prezentovať, tak tohle je presne kurz pre Vás! A čo je najdôležitejšie - túto kurz pre zvýšenie sebavedomia si môžete študovať podľa svojho tempa doma a kedykoľvek sa k nemu môžete vrátiť. Pretože len dlhodobá práca na sebe Vám prinesie výsledky.

Rozmaznávajte sa trochu - relaxačný víkend

Prežite ozdravný alebo relaxačný víkend pre dvoch alebo si ho užite sama. Vydajte sa na nejaký český hrad alebo zámok, na bicykli alebo autom. Načerpajte energiu a presvedčte imunitný systém v soľnej jaskyni, kozmetika doplnená o kozmetickú masáž zase skrášlia Váš zovňajšok. Čokoládové kúpele, masáže - reflexné, lymfatické, horúcimi lávovými kameňmi, zábaly s medom, hrozno, jogurtom, bahno, riasy, čokoládové kúpele, zelený čaj. Super je navštíviť, bazén alebo bublinkovú masáž. Relaxačný víkend pre ženy Vám pripraví raj na zemi! Pre mužov je skvelá relaxácia treba rybárčenie, masáže všetkého druhu sú vhodné aj pre pánov, spojené s pivnými kúpeľmi. Možno by veľa mužov ocenilo nejaký adrenalínový víkend.

Kúpte si štvornohého priateľa

Riešením je tiež zaobstarať si psíka a hneď sa máte o koho starať. Pes nakoniec potrebuje Vašu lásku rovnako ako každý iný tvor a naviac Vám ju bude 100% a nezištne vracať. Každodenné prechádzky Vás donúti zmeniť štýl života.

Začnite študovať rozprávky, až príde čas vnúčat budú sa hodiť. Môžete sa tešiť na tú dobu až sa z Vás zase stanú rodičia - teda prarodičia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: