Šťastná rodina

Pripadáte si niekedy doma ako uprostred vojnovej vravy? A máte pocit, že toto už asi naozaj nezvládnete? Vytvorte z domova miesto, kde všetci žijú radi, potom budete jeden pre druhého tým pevným bodom vesmíru, ktorý potrebuje každý z nás.


Šťastné rodiny nie sú len mýtom, aj keď sú dnes vzácnejšie. Nemusíte je poznať na prvý pohľad, veď obrázok rozhodného otca, starostlivé a starostlivé matky a vzorných detí, občas len zakrýva stres a krízu vzťahov. Takýto model totiž nemusí vôbec fungovať.

Zásadné pravidlá tajomstvo receptu rodinného šťastia

*
Rodinu tvoria všetci jej členovia.
*
Každý z nich tu má svoje práva a povinnosti. Nemalo by dôjsť k tomu, že deti majú na starosti zábavu, otec financie a mama rodinu. Takáto rodina síce môže existovať, ale o jej fungovaní možno s úspechom pochybovať.
*
Všetci sa musia starať o to, aby rodina fungovala.
*
Keď niekoho niečo trápi alebo ho niečo hnevá, mal by sa zveriť niekomu zo svojich najbližších a ten by ho mal pozorne vypočuť. Nič nie je křehčího ako boľavé alebo odpadnutá dušička
*
Je potrebné načúvať všetkému, s čím sa ten druhý chce zveriť. A pritom neradit, nepokúšať sa sám problém vyriešiť (nie je váš!) Ani ho nezlehčovat. Veľakrát naozaj stačí len počúvať a občas položiť otázku, opýtať sa na podrobnosti, pocity.
*
Demokracia do rodiny nepatrí.
*
Ten, kto chce dať každému členovi rodiny jeden rozhodovací hlas, čoskoro spozná, ako to dopadne, keď nechá len na dieťaťu, či do školy chodiť chce, alebo nie.
*
Rozhodovanie je na rodičoch. Neznamená to, že by mali názory detí ignorovať, ale nemali by sa im bezhlavo podriaďovať.

Dôležitá osoba v rodine

Pamätajte si, že manžel ani deti nemôžu byť úplne šťastní, keď nie ste šťastná vy. Takže v prvom rade sa musíte starať o seba. A preto nezabudnite, že je dôležité:

*
Vyčleniť si čas na chvíľku odpočinku bez detí.
*
Pravidelne sa venovať niečomu, čo vás baví (a netýka sa to detí).
*
Jesť to, čo vám chutí, a nie to, čo zostalo po deťoch, pretože potom budete na škorpiónovi nielen s líniou.
*
Zabudnúť na známe, ktorí z vás žmýkajú energiu pri každom stretnutí.
*
Stýkať sa so svojimi rovesníkmi. Môžu to byť rodičia priateľov vašich detí, ale nemusí. Nehovorte, že nemáte čas. Spokojnosť s vlastným životom za to predsa stojí. Keď v sebe nájdete radosť, dokážete oddychovať treba nad žehliacou doskou.
*
Nikdy nezabúdajte na manžela
*
Starajte sa o váš vzťah s všetku láskou. Veď od neho sa odvíja to, či funguje vaša rodina.
*
Váš muž je jej najdôležitejším členom hneď po vás.
*
Rozprávajte sa spolu, riešte spoločne problémy (ale nie v spálni, tá slúži lepším veciam)
*
Skúste si zaviesť popracovní rituál "len my dvaja". Stačí desať minút, kedy spolu vypijete kávu alebo čaj. Môžete si rozprávať alebo mlčať, dôležité je, že ste spolu.
*
Váš muž by nemal mať pocit, že v rodine je dobrý len na to, aby zarábal.
*
Trvajte na tom, aby si našiel čas na chvíle strávené s deťmi. A môžete mu aj treba prenechať návštevy u detského zubára. Určite to zvládne.

Deti potrebujú pocit bezpečia

Chcete pre nich to najlepšie? Potom je vychovávajte. Pocit bezpečia im dá aj vedomie, že nemôžu všetko.

*
Dajte im poznať, že ten kto rozhoduje, ste vy.
*
Naučte sa hovoriť nie, bez rozčuľovanie, ale nekompromisne. A hovorte to obaja, vy aj manžel, pri výchove musíte byť jednotní.
*
Podľa veku deťom prideľujte povinnosti, ktoré budú plniť len ony. K tomu, čo ich baví, pridajte aj vec, ktorú robia nerady. Naučia sa tak zodpovednosti.
*
Denne sa im intenzívne venujte aspoň pol hodiny. Po tú dobu môžete robiť práve to, čo chcú robiť ony.
*
Mazná sa s nimi, ale len ak im to nie je nepríjemné.
*
Nikdy je nezesměšňujte. Keď im niečo nejde, potrebujú naopak povzbudiť. Nechcete mať predsa doma zakomplexovany a bezradné trosky, ktoré nakoniec radi pri prvej príležitosti uniknú z vašwho dosahu.
*
Ak máte chuť je "zabiť" bežte sa radšej ostrou chôdzou prejsť alebo v spálni chvíľu tlčie do vankúša.
*
A tešte sa z toho, že vás vaše deti potrebujú, nepotrvá to dlho.

Konfrontácia rodič versus dieťa

Niekedy vyzerá dialóg medzi rodičmi a malým krikľúňov skôr ako krotenie šelmy. Nedopusťte, aby nad vami ratolesť vyhrávala trucu. Nekompromisne hovorte nie, keď to považujete za potrebné, ale taktiež venujte deťom čas.

Rady, ako vychádzať s svokrou

S svokrou je dobré vychádzať čo najlepšie. Vyhýbajte sa konfliktom, ale snažte si na druhú stranu aj udržať vlastné súkromie. A hlavne si vštěpte do hlavy dôležité pravidlo - nikdy si pred ňou nesťažujte na jej syna. Skúste si jednoducho predstaviť, ako by vám asi potom bolo v jej koži.

Tipy, ako hravo zvládnuť starosti o domácnosť

Máte pocit, že sotva douklidíte byt na jednom konci, môžete sa vrátiť na začiatok? A že ten neporiadok snáď všetci robia vám naschvál?

Chaos sa dá zvládnuť, ale:

*
Zabudnite na úplne dokonale upratanú domácnosť, nie je absolútne nutné, aby ste bola schvácená a nemohla sa venovať ostatným členom rodiny. Dokonale uprataný byt sa možno hodí ako ukážka pre návštevy, ale príliš dobre sa v ňom žiť nedá.
*
Každý má úlohu. Nenechajte všetko na sebe, ale starosť o domácnosť rozdeľte na všetky, budete mať tak na seba viac času.
*
Prideľte každému povinnosť. Môže to byť trebárs len vynášanie koša, škrabanie zemiakov alebo len kŕmenie rybičiek. Ale dbajte na to, aby bol pridelený úloha plnený.
*
Trvajte na tom, aby si deti svoje veci odnášali do svojej izby.
*
Vyhadzujte nepoužívané veci, veďte k tomu samému i deti. Riaďte sa zásadou: čo Nevezmeš do ruky za rok, to nepotrebuješ, čo päť rokov, to môžeš kľudne vyhodiť.

Príbuzní predstavujú súčasť rodiny

Možno ste si práve toto už párkrát povzdychla. Ale napriek tomu by ste mali navštevovať celú svoju širokú rodinu. Je to výborný spôsob, ako deťom ukázať, že svet i ľudia v ňom sú rôzni. A že ich treba brať takých, akí sú.

Nemusíte pritom ale bezpodmienečne manžela nútiť, aby s vami pravidelne navštevoval vašu pratety, ktorá ním pohŕda.

Nikto nie je stále šťastný. Preto to nechcite ani po svojej rodine. Ale môžete po nej chcieť, aby vám pomohla urobiť z domova miesto, kde žijú všetci radi.

Instantné upratovanie

Čo robiť, keď sa ohlási nečakaná návšteva a vy musíte poriadok čo najrýchlejšie nakamuflovat?

*
Veľa vyvetrajte-čerstvý vzduch je v našich predstavách spojený s poriadkom.
*
Spacifikujte predsieň - je jedno kam všetky tie topánky a kabáty naházíte, ale výsledkom musí byť takmer prázdny priestor. Keď je totiž poriadok iv predsieni, čo potom inde!
*
Navoňajte si byt-príjemnou vôňou napr vanilkou.
*
Stlmte svetlo - priveďte to na svoju záľubu vo sviečkach. Pravým dôvodom však je, že v šere nie je vidieť skoro nič, nieto škvrny na podlahe.
*
Utrite kuchynský stôl - a taky pracovnú dosku. Špinavé riady zatvorte do umývačky. Prázdna kuchyňa je čistá kuchyňa.
*
Povysávajte - keď to nestihnete, nezouvejte návštevu.
*
Odveďte pozornosť - pustite muziku, rozprávajte vtipy, ukážte fotky z dovolenky. Chvíle pokoja znamená, že sa návšteva začne rozhliadať.
*
Odplatu návštevu jedlom - sýta spokojná návšteva nemá tendenciu kritizovať, navyše vo spleti vlastných omrviniek nespozna tie pôvodné. Úplne stačí misa ovocia a sušienky


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: