Športové oblečenie a obuv

Športové oblečenie sa začalo viac presadzovať v 20. storočia. Ženy začali viac športovať a športový štýl oblečenia sa stal žiadaným. Športové oblečenie je nielen pohodlné, ale môže byť aj sexy!


Športová spodná bielizeň je nevyhnutnosťou

Šport človeku veľmi prospieva, a to ako po fyzickej, tak duševnej stránke. Pri športovaní je naše telo zaplavenia tzv endorfíny, ktoré prospievajú našej psychike. Aby sme mohli nerušene športovať a pohyb si patrične užiť, je potrebné mať dobré spodná bielizeň. Športovanie je síce dobré, ale nie za všetkých okolností a pre všetky časti nášho tela. Športovaním bez športové podprsenky si možno vytvarujeme postavu, ale koledujeme si o ovisnuté prsia.

Pri behu či skoku prsia poskakujú do "osmičky" - tým sa narúša prsného tkaniva a úpony a výsledkom môžu byť až ovisnuté prsia. Tiež platí, že čím väčšie prsia, tým väčšie poškodenie hrozí.

Ženy sa spravidla zaujímajú o tie časti športového oblečenia, ktoré idú vidieť (tričko, kraťasy, atď), ale podprsenku až tak moc nerieši. Veľká časť žien športuje s klasickou podprsenkou, ktorú bežne nosia. Nutné však podotknúť, že pre telo to nie je dobré. Pritom si stačí zakúpiť len jednu podprsenku, pretože po športe ju vždy vyperieme a pokojne si ju druhý deň môžeme obliecť znova.

Športové podprsenka nie je len zdravá, ale tiež zaisťuje pohodlie - iste sa vám už stalo, že pri väčších pohyboch sa vám napríklad odopol ramienka, podprsenka sa vyhrnul, pretočili, prestala "sedieť" apod

Ak chcú ženy športovať, nezaobídu sa bez športové podprsenky. Vyberajte kvalitné športové podprsenku, pretože na tomto kuse spodného prádla (aj na podprsenkách celkovo) sa neoplatí šetriť. Keď mu nebudú prsia dobre zabezpečená, športovanie si ani dobre neužijete.

Športové podprsenka plní dôležitú úlohu - poskytuje prsiam oporu pri pohybe, spevňuje a drží prsia.

Dobrý materiál pre športové podprsenku by mal byť kvalitný, savý, priedušný, elastický. Športové podprsenky sú spravidla bezšvíkové a nemajú kostice.

Snowboardové oblečenie

Rôzne druhy snowboardového oblečenia sa líšia svojimi charakteristikami, ako je miera vodeodolnosti, paropriepustnosti, miera zateplenie, obsah prvkov - odnímateľná kapucňa, vetracie otvory ai Samozrejme aj snowboardové oblečenie má rôzne strihy a farby.

Treba si vybrať takú bundu, ktorá je dostatočne veľká a pri pohybe nikde neťahá. Pri zdvihnutí rúk nad hlavu nesmie konce rukávov zísť na predlaktie. Do obchodu si vezmite to oblečenie, ktoré potom budete pod bundou nosiť.

Čo sa týka miery zateplenie, môžete si zakúpiť buď zateplenú, alebo nezateplenou bundu. Ľahká nezateplená bunda lepšie odvádza telesnú páru, ale musíte sa v nej neustále hýbať. Ak počítate s tým, že budete častejšie odpočívať a nebudete stále aktívny, voľte zateplenú bundu. Síce bude vlhkosť odvádzaná pomalšie, ale zato budete v teple.

Vetracie otvory na zips, tzv ventigy, umožňujú rýchly odvod telesných pár (pri veľmi aktívnom pohybe, stúpanie do kopca a pod). Spravidla sú umiestnené v podpazuší a na chrbte, u nohavíc na bokoch a nohaviciach.

Bundy bývajú na vnútornej strane opatrené aj pásom proti snehu, ktorý poskytuje ochranu nielen pred snehom, ale aj pred vetrom.

Snowboardové nohavice sa v páse dajú nastaviť, ale akú zvoliť dĺžku nohavíc? Optimálne je, keď sa pri drepe nevyhrnou nohavice pred horný okraj snowboardovej obuvi. Vybrané nohavice nesmie byť tesné cez stehná av oblasti rozkroku.

Okrem bundy a nohavíc je vhodné opatriť si termoprádlo.

Termoprádlo, funkčná bielizeň

* Termoprádlo (funkčná bielizeň) je využívané na šport, ale aj na prácu, bežné nosenie a rekreáciu. K dostaniu je nielen dámske a pánske, ale aj detské termoprádlo.

* Termoprádlo dokáže dobre odvádzať pot z tela - prevádza ho do ďalšej vrstvy oblečenia, alebo odparuje vlhkosť do vzduchu.

* Termoprádlo je dobré pre náš organizmus. Je antialergické, príjemné na telo a udržuje správnu klímu našej kože.

Ako sa obliekať

Pre maximálne výsledky je možné termoprádlo nakombinovať do 3 vrstiev:

* Základná vrstva, ktorá bude priamo na tele, má transportné funkciu (odvádza vlhkosť a udržuje telesnú teplotu). Oblečenie musí byť plne priliehavé - tak nedôjde k prehriatiu či prechladnutie v dôsledku nahromadenia vlhkosti na koži. Táto vrstva udrží pokožku v suchu a nestudí.

Prvú vrstvu tvorí spodná bielizeň, legíny, slipy a tričká.

* Prostredná vrstva má izolačnú funkciu (tepelná izolácia a odvod vlhkosti). Táto vrstva chráni organizmus pred prechladnutím, prepustí vlhkosť a zahreje. Jedná sa o hrejivé, fleecové oblečenie.

Stredná vrstva zahŕňa ľahké bundy, mikiny, roláky atď

* Vonkajšia vrstva má ochrannú funkciu, chráni proti vonkajším vplyvom, pred počasím. Chráni ostatné vrstvy, aby do nich nevnikla voda a tiež chráni proti vetru (prúdenie vzduchu zapríčiňuje stratu tepla). Zabraňuje nahromadeniu vodnej pary medzi základné a stredné vrstvou.

Vrchná vrstva sa skladá z búnd, viest a nohavíc.

Starostlivosť o termoprádlo

Vždy si prezrite štítok, na ktorom je znázornené, ako bielizeň udržiavať. Malo by sa prať naruby, maximálne na 40 stupňov. Nepoužívajte aviváž, pretože znižuje výkon vlákna. Výhodou je, že termoprádlo rýchlo schne.

Cyklistické oblečenie

Pri výbere cyklistického oblečenia si musíme ujasniť, či plánujeme krátke vychádzky, alebo sa jazdenie chceme venovať naozaj intenzívne a chystáme sa na celodenné výlety.

Telo by malo zostať v konštantnej teplote a mal by byť zaistený odvod potu a správne odparovanie vody.

Ak nepoužijeme dostatočne priedušné oblečenie, alebo ho nesprávne navrstvíme, pary sa zmení na vodu a naše telo nebude v suchu.

Dnešné moderné cyklistické oblečenie už je navrhnuté tak, že spĺňa všetky požiadavky: správne odvádza vodné pary a pot, tepelne izoluje, chráni proti poveternostným vplyvom a zlému počasiu, ľahko sa udržuje, vyznačuje sa elasticitou a odolnosťou a naviac je tiež pekné.

Športová obuv

Obuv môžeme rozdeliť na niekoľko základných typov. Napríklad obuv vychádzková, spoločenská, módne - trendová, zdravotné, podľa ročného obdobia (zimné, letné, ..) a tiež obuv športové. Pri výbere obuvi sa riadime účelom, pre ktorý chceme obuv použiť.

Športová obuv k športu neodmysliteľne patria, však u tohto druhu obuvi je starostlivý výber obzvlášť dôležitý.

Vychádzame z konkrétneho druhu športu, ktorý chceme prevádzkovať. Pre haly a telocvične je určená sálová obuv, pre behanie špeciálna bežecká obuv, rozlišujeme obuv na tenis, basketbalovú obuv, kopačky, outdoorovú obuv, fitness obuv atď

Outdoorovú obuv využívame pri vychádzkach v prírode a pri turistike. Kladie vysoké nároky na pohodlie a odolnosť voči vonkajším vplyvom (povrch, počasie ,..).

Bežecká obuv

Bežeckú obuv ďalej rozdeľujeme podľa rôznych kritérií napríklad na obuv závodné, tréningovú, cestnej, obuv do terénu, obuv podľa typu chodidla a miery pronáciou.

* Tlmivý bežecká obuv

* Obuv s kontrolou pronáciou

* Stabilný bežecká obuv

* Ľahká tréningová bežecká obuv

* Závodné bežecká obuv

* Krosové bežecká obuv


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: