Rodinný rozpočet - taktika sporenia

Kúpa vhodných spotrebičov. Nakupujte chytro. Partnerské konflikty ohľadom financií. Kto sa postará o rodinný rozpočet? Rady ako efektívne ušetriť peniaze. Finančné postrehy pre úsporu v domácnosti.


Kto sa postará o rodinný rozpočet?

V každej rodine by sa mal stanoviť správcu rozpočtu a ten by mal rodinné financie potrebné regulovať. Správcom by sa mal stať ten praktickejšie z partnerov, treba podotknúť, že zvyčajne je to žena. Činností takéhoto "rodinného ministra financií" je najprv zmapovať povinné príjmy a výdavky. Ďalší systém hospodárenia sa líšia v závislosti na konkrétnych rodinách.

Môžeme sa stretnúť s moderným, tradičným, alebo zmiešaným riadením

A čo so sebou jednotlivé typy obnáša?

a) Moderný spôsob hospodárenia preferuje vlastný účet každého z partnerov. Jedinci sa na spoločných nákladoch podieľajú, ale inak si s vlastnými peniazmi robia čo chcú. Takýto pár spoznáme, keď v reštaurácii platí každý sám za seba.

b) Tradičné hospodárenie je založené na spoločnom účte, čo zaistí úplný prehľad o finančných úkonoch druhého. Všetky výdavky sú hradené spoločne.

c) Zmiešaný typ hospodárenia je charakteristický existenciou spoločného účtu, z ktorého sa hradí rodinné výdavky, ale zároveň má každý aj účet vlastné.

Partnerské konflikty ohľadom financií

Peniaze dokážu s kľudom zničiť vzťah či manželstvo. Partneri si ale musí uvedomiť, že niektoré situácie vyžadujú odklon od zavedeného spôsobu hospodárenia. Napríklad keď sa žena ocitne na materskej dovolenke. Partner niekedy nedokáže pochopiť, že s peňažnú pomocou v materstve žena nemôže zvládať zabezpečiť dieťa a prispievať na domácnosť rovnako ako doteraz. Muž si potom ženu nechá hovoriť o peniaze a tvári sa, akoby žena zbytočne míňali. Muž niekedy nedbá ani na prácu ženy v domácnosti. Áno, síce zarobí viac, ale kto každý deň upratuje a varí?

Neplytvajte s vodou

Voda tvorí jednu z podstatných položiek vo výdavkoch každej domácnosti a malo by sa s ňou zaobchádzať s rozvahou, pretože jej cena stále rastie. Najviac vody sa dá ušetriť na WC, pretože tam je spotreba vody z celej domácnosti najvyššie. Každé spláchnutie znamená 10 litrov. Mimochodom, preteká Vám záchod? Týmto spôsobom vyhodíte tisícku za mesiac. Existujú určité regulátory vody (WC stop), nainštalujete je jednoducho a ušetríte treba polovicu vody! Takéto regulátory totiž dávkujú splachovanie na 2 - 3 litre.

Sprcha vyjde lacnejšie - vaňa, alebo radšej sprcha?

Pre úsporu vody jednoznačne sprcha! Veď pri kúpeli spotrebujete až 100 litrov vody, zatiaľ čo sprchovanie vyjde asi na 30 litrov. Navyše môžeme ešte využiť rôzne finty pri sprchovaní-úsporná hlavica s tlačidlom "stop" (vyjde na niekoľko sto korún), ďalej máme tzv prietokový regulátor (prietok vody je ním znížený až na polovicu). Pákové batérie už ani nemusíme spomínať, v dnešnej dobe sú už bežnou súčasťou každej domácnosti. Ľudia dávno pochopili, že zdĺhavé nastavovanie tepoty vody sa nevypláca.

Kúpa vhodných spotrebičov

Ak patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú lacné veci, tu sa zastavte a uvedomte si, že zakúpení lacnejšieho spotrebiče prináša vyššiu spotrebu, teda o výhodnosti nákupu môžeme polemizovať. Ak kupujete práčku, pozrite sa na spotrebu vody. Tá môže byť 37 alebo pokojne 85 litrov vody na pranie. A to už je rozdiel, nemyslíte? Perte radšej na plnú dávku, polovičná dávka sa moc nevypláca, pretože dochádza k len o niečo nižšej spotrebe ako bežne. Navyše umývačka v porovnaní s umývaním vo drezu je tiež úspornejší, naopak doslova požieračov peňazí je umývanie riadu pod tečúcim kohútikom. Ak sa umývanie pod tečúcou vodou nehodláte vzdať, aspoň si obstarajte úsporný perlátor, ktorý znižuje prietok vody.

Ďalšie tipy na úsporu vody

Máte doma kvapkajúcej kohútiky? Môže Vám odtiecť aj 500 Sk za rok! Keď si čistíte zuby, alebo sa holíte, nezastavujte vodu. V lete musíme zalievať záhradu, ale pri používaní rozprašovacích hlavíc aj ušetrím.

Nakupujte chytro

Viac ako polovica ľudí nakupuje vo veľkých obchodných domoch. Len asi štvrtina domácností chodia ešte stále do malých obchodov. Nie je divu, veď zhromaždenie letákov nás každodenne láka na návštevu super a hypermarketov a ponúka neprekonateľné zľavy ... Keď do obchodu ale dorazíte, veľakrát ste nemilo prekvapení. Akčný tovar už je vypredané a buď sa Vám po iných obchodoch behať nechce, alebo je Vám hlúpe odísť s prázdnou, a tak nakúpite. Doma zistíte, že v obchodíku za rohom by ste tú istú kávu kúpila o 5 Sk lacnejšie a za olej ste dala 7 Sk viac!

Malé obchodíky sú niekedy výhrou

Isteže supermarkety majú svoje výhody, ale obchod vo Vašej ulici nie je na zahodenie. Ak nemáte radi preplnené pokladnice, tlačiacej sa ľudí atď, zájdite do malého obchodu a základné veci tam tiež nakúpite! Nie že by ste si mohli nejako vyberať, ale na druhú stranu aspon nenakúpite nič navyše. Keď budete mať šťastie, dozviete sa aj lecjaké novinky z okolia. Rozhodne sa nemusíte báť kúpa expirovaných tovaru-také obchody si to nemôžu dovoliť, pretože by ste zrejme viackrát neprišli ...

Spíšte si, čo kúpite

Niesť si do obchodu zoznam nie je hanba, veď keď budete pozorne sledovať ostatné, zistíte, že to tak veľa ľudí aj praktizuje. Je to stará overená finta. Vďaka tomu nakúpite len to, pre čo ste skutočne prišli. Úplne najlepšie je, keď si doma z letáku vyberiete a pôjdete na isté, nehľadiac na ostatné tovary.

Pozor na taktiku obchodníkov

Ľudia, ktorí v hypermarkete riešia vhodné usporiadanie tovaru a ponuky akcií sú skutoční odborníci. No uznajte-tú veľkú akčný ceduli pred Vami predsa nemôžete prehliadnuť! Všimnite si, že vo výške očí budete mať vždy len tie najvýhodnejšie ponuky. Nekupujte hneď všetko akčné len preto, že je to lacné. V závere by Vám mohli zostať žiadne oči pre plač a prázdna peňaženka.

Takže, poďme si zhrnúť plus a mínus pri nákupoch v hypermarketoch

Keď sa vydáte do hypermarketu, zrejme nakúpite všetko, čo potrebujete. Ponuka sortimentu je naozaj široká. Navyše na nákup nemusíte ponáhľať, otváracia doba je spravidla dlho do večera. Tovar je čerstvé, pretože dovoz prebieha neustále a vybrané druhy tovarov sú niekedy doslova "za babku". Tiež tu môžete nakúpiť vo veľkom rovno po balíkoch, nie sa každý deň tahat z obchodu s taškami.

Aby sme ale hypermarkety iba Nevynašiel do nebies, musíme upozorniť aj na ich úskalia

cene nákupu si pripočítajte aj cenu za dopravu do obchodu a tá nie je zanedbateľná. Akcia sa vzťahujú len na nepatrné množstvo výrobkov, ostatné môžu byť naopak o dosť drahšie. Zrejme strávite veľa času, než prejdete všetky regály. Ak chcete poradiť, často sa stretnete s brigádnikov, ktorí toho moc nevedia. Keď sa už na veľký nákup vydáte, nakúpite aj hromadu tovaru, ktoré nepotrebujete. A nakoniec, hypermarkety už neraz stáli pred riešením nekalých praktík s prelepovaním etikiet doby trvanlivosti!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: