Manželstvo alebo rozvod

Existuje rad úplne zbytočných rozvodov, ktorým ide zabrániť. Ak partneri vyhľadajú odbornú pomoc, majú dvadsaťpercentný šancu manželstvo zachrániť. Ubezpečte sa, že ste urobili všetko, čo bolo vo Vašich silách.


Záchrana manželstva alebo rozvod?
Citáty slávnych

* Pred manželstvom sa domnievame, že milujeme - v manželstve sa to ešte len učíme. Erich Kästner
* V manželstve sa treba niekedy prieť, lebo tak sa navzájom o sebe niečo dozvieme. Johann Wolfgang Goethe
* V manželstve treba lásku spojovať s priateľstvom. Josef Václav Sládek
* Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe je napoly privrite. Benjamin Franklin
* Manželstvo obmedzuje jednotlivca, ale dáva istotu celku. Hebbel
* Žiarlivosť sa pozerá okuliarmi, ktoré robia z trpaslíkov obrov az podozrenia pravdu. Miguel de Cervantes
* Keď sú dvaja na koni, jeden musí sedieť vzadu. Shakespeare
* Nie je dobré, keď sa manželia spolu nudia, omnoho horšie však je, keď sa nudí jeden z nich. Goethe
* Manželstvo je drina. Miroslav Plzák

Príslovie o manželstve

Francúzske - Siedmich rokov je potrebné, aby sa vrátil prvý rok manželstva.

Nemecké - Keď vojde bieda do domu, láska vyletí oknom.

Perzské - Láska je ako karavanní tábor, nenájdeš tam nič, čo si si nepriniesol so sebou.

Nemecké - Láska oslepujú, manželstvo navracia zrak

Recept na šťastné manželstvo

Raz radou by mohlo byť zásadne neočakávať, že budeme šťastní, za všetkých okolností spokojní, že nás nestretne kríza alebo že nenastanú chvíľa, kedy budeme jeden alebo druhý musieť zaťať zuby. Manželstvo je hlavne umenie preukázať vlastnosti ako je tolerancia, spolupráca, veľkorysosť, úcta, rešpekt a láska. Až spadnú ružové okuliare zamilovanosti, spozná každý manželský pár, že manželstvo nie je prechádzka ružovým sadom.

Slov

Čo je raz povedané, nedá sa vziať späť, nenechajte sa strhnúť k výrokom, ktoré druhého zraňujú. Nadávky, škaredá slová a urážky prehltnite a namiesto toho riešte všetko pokojne s úctou a vľúdnosťou. Naopak pokúste sa občas konflikty riešiť s humorom, smiech ľudí spája a lieči.

Nuda

Zaručeným zabijakom býva nuda. A ešte horšie je, keď sa nudí len jeden z páru. Nemusíte zrovna pozývať priateľov, chodiť do spoločnosti, alebo vymýšľať krkolomné aktivity. Stačí, keď si budete rozprávať. Občas partnera prekvapíte nečakaným gestom, vetou alebo iným prekvapením. Lístok na stole, sms, malý darček, kytička, obľúbené jedlo, vstupenka do kina alebo na koncert. Nenechajte sa ukolísať myšlienkou - mám ju / jeho isteho.

Názory

Je určite prima, keď majú manželia na rôzne veci rovnaké názory, ale dovoľte svojmu proťajšku mať aj iný - odlišný názor, projevujte toleranciu. Nie je to predsa v rozpore s láskou alebo náklonnosťou, je to len pohľad na vec - dávajte priestor jeho / jej osobnosti. Na druhú stranu Vyjadrujte úprimne svoje pocity, nálady, starosti a potreby. Do hlavy Vám nikto nevidí a než-li nechať partnera tápať, čo urobil zle, alebo čo sa Vám to asi prihodilo, je lepšie povedať na rovinu - dnes nemám náladu, pretože ... alebo trápi ma táto situácia ... nedokážem zahnať myšlienky na ... zabránite tak nechceným a hlavne zbytočným konfliktom.

Povinnosti

V dnešnej dobe je preč dogma - žena sa stará o domácnosť a muž zarába peniaze. Deľba práce v rodine je dôležitá. Ak za manžela v čase jeho dospievania starala matka, ktorá sa riadila pravekými metódami, mali by ste si ujasniť deľbu práce hneď na začiatku manželstva. Najhoršie je, keď žena začne pracovať - tak ako to od nej manžel očakáva a po čase sa vzbúri - on zrazu nechápe prečo. Alebo keď žena automaticky očakáva, že sa na chode domácnosti budú podieľať rovnakou mierou a manžel to nemá z výchovy "naprogramované".

Plány a financie

Nebojte sa zasnívať a načrtnúť si svoje budúce plány. Ak ste v manželstve dlhšiu dobu a prvotné plány máte splnené, nájdite nové - stále je čo vymýšľať a načo sa tešiť. Či je to na začiatku vzťahu rodičovskej plánovanie, alebo stavba hniezda, dovolenka, chalupa, nákup auta, vytvorenie záhrady, plány s vnúčatami. Spolupracujte na finančných transakciách domácnosti, nenechávajte starosť o peniaze a platby len na svojom proťajšku.

Koníčky

Každý človek má nárok na chvíle voľna a odpočinku, na svoje koníčky a relaxáciu. Spájajú vás spoločné záujmy? Tak to máte úžasné šťastie, nie je však dobré očakávať, že budete tráviť všetok voľný čas spolu. Nechajte manžela chodiť treba pravidelne za športom, do obľúbenej krčmičky s kamarátmi, prejsť sa na motorke. Manželka má právo si zájsť s kamarátkami na kávičku, nakupovať, do sauny, na brušné tance ...

Výchova detí

Nedopustite, aby dieťa cítilo jedného partnera ako autoritu a pred druhým nemalo rešpekt. Rodičia by mali jeden druhého v očiach detí podporovať a byť autoritami na rovnakom rebríčku. Spoločne vychovávať a spoločne sa s deťmi baviť. Deti neznamenajú koniec spoločnej manželskej zábavy. Vždy sa nájde spôsob, ako im zabezpečiť stráženie, aby si manželia mohli spolu vyraziť. V prípade, že sú deti dospelé a rozlietnu sa Vám do sveta, je to začiatok Vašej novej spoločné životné etapy, kedy máte príležitosť na opätovné plánovanie.

Rozvod

V Českej republike sa ročne rozvedie okolo 31 000 oddaných párov, ale pretože je dnešným trendom neuzatvárať manželstvo, dáta osude týchto párov "bez sobášneho listu" nie sú merateľné. Napriek tomu je táto uvedená štatistika je v percentách alarmujúca. Je to približne hranice 20%, čo v porovnaní napríklad s Holandskom a ich 5% je rozdiel veľký, ovšem oproti krajinám ako je Švédsko a Fínsko, ďalej potom v Belgicko alebo Dánsko a ich rozvodovosti okolo 55%, sme na tom určite lepšie.

Príčiny rastu rozvodov

Rozvod je braný ako norma a výsledkoch konzumu. Veď ak sa pozrieme okolo seba, prevláda všeobecné pravidlo, rozbité vyhodiť a nahradiť novým. Opravy predmetov poznáme len zo starých filmov, kto by sa dnes zaoberal opravou rozbité rýchlovarnej kanvice alebo nefungujúcom televízorom, keď je jednoduchšie kúpiť nový? Takto pristupujeme ik inštitútu manželstva, málokomu stoja za záchranu alebo aspoň pokusu o záchranu. Zákony sú benevoletní a rýchly akt rozvodu - v prípade zhodnú Ak sa manželia na vysporiadanie, je tiež jedným dôvodom. Zväzok manželstva nie je chápaný "v zdraví i chorobe, v bohatstve i chudobe ... kým nás smrť nerozdelí" tu je príčina v nízské miere veriacich.

Dôvody prečo sa nerozvádět

Deti

Dospelí sa s rozvodovým traumou vyrovnávajú priemere za dva roky. Nezáleží na veku dieťaťa, rozvod ho však poznamená vždy. Je to pre nich strata koreňov, pocitu istoty, bezpečia a dôvery. Vplyvy sa potom na deťoch prejavujú podľa veku rôzne, pomočovaním, koktáním, zhoršením spánku, rozlítostněním, nervozitou, nesústredenosťou, výbušnosť, agresivitou, zhoršením prospechu i poruchami správania. Iná otázka je rozpad manželstva, kde dieťa trpí vinou jedného z rodičov (alkoholizmus, narkománie, násilie ...) alebo neustálymi hádkami, ktoré rodičia ventilujú pred deťmi ... atď

Zdravie a psychika

Partnerský vzťah prospieva aj nášmu zdraviu. Bolo vedecky zistené a mnohokrát dokázané, že partneri sa stravujú omnoho lepšie ako slobodní. Jedia kvalitnejšie a zdravšie jedlá, pijú menej alkoholu, vyfajčí menej cigariet a viac sa pohybujú a športujú, aj spolužitie prospieva psychike.

Priatelia a Vaše rodiny, zamestnania

Manželia majú veľa spoločných známych a priateľov, rozpadom vzťahu o ne prídete, aspoň z jednej polovice. Spoločnosť si viac váži stabilných zväzkov a podľa toho Vás budú hodnotiť aj ostatní. Zamestnávatelia hľadia mnohokrát na rozpad manželstva ako na zlyhanie - nevedeli ste sa vyrovnať s problémom, byť prispôsobivejší, tvorivý. A čo svokra, svokor, švagor ... atď, človek niekedy spozná až keď niečo stratí, ako bolo prima, že to mal.

Starosti a financie

Zloženky, poistenie, rokovania s úradmi, oprava auta, pranie, žehlenie, upratovanie, choroby, výčitky a neistota. Na všetko potom zůsteneme sami. Nehľadiac na stratu vyššej životnej úrovne. Z dvoch platov si možno dovoliť lepšiu dovolenku, pohodlnejšie bývanie a veci, ktoré si osamotene nedopraje. A možno prídete aj o pokojný spánok.

Spomienky, výčitky svedomia, strata zázemie a samota

Naozaj ste premýšľali, že rozvodom končí jedna etapa vášho života? Čo keď ste pre záchranu vzťahu neurobí dosť? Komu sa budete zverovať s úspechy a neúspechy? Kto Vám prejaví účasť? S kým vyrazíte do spoločnosti, na dovolenku za známymi? Vaši priatelia Vám možno v začiatku osamelosti poskytnú chvíle rozptýlenie, ale po čase nebudú chcieť tretieho do party, ale opäť pár, začnú Vás pozvať menej a menej často, až Vám to samotným dôjde.

Nový začiatok?

Nový partner, nový vzťah a nový začiatok. A čo keď to nebude lepšie?

Manželská poradňa - psychológ Mgr.Patíková - Ostrava

Existuje rad úplne zbytočných rozvodov, ktorým ide zabrániť. Ak partneri vyhľadajú odbornú pomoc, majú dvadsaťpercentný šancu manželstvo zachrániť. Skúsený psychológ môže partnermi oboznámiť s dôležitými informáciami o vplyve ich rokovaní na deti a zároveň im poskytne náhľad na ich situáciu. Čím skôr je takáto pomoc využitá, tým lepšie. Zo zdanlivej banality sa nemusí vyvinúť veľmi ťažko riešiteľný problém.

* Určite sa oplatí investovať do návštevy manželskej poradne, pretože tak môžete zabrániť ďaleko väčším škodám ako na partnerskom vzťahu, tak na deťoch.

Ak máte mračná nad svojím manželstvom, prajeme Vám, nech sa po búrke opäť neba objasní a bude sa Vám lepšie dýchať. Veľa šťastia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: