Manipulátor - ako sa brániť manipulácii

Manipulátor je nebezpečný tvor. Než sa nazdáme, robíme čo nechceme a nerobíme čo sme chceli. Poznať manipulant nie je vždy ľahké, ak ho včas spoznáme, môžeme sa účinne brániť.


Manipulátor a zlatá klietka

Hanka je naša kamarátka. Kedysi bola skvelá športovkyňa, tanečnice, sršela humorom a energiou, milovala život, ľudí, svoju rodinu. Vdávala sa "až" v tridsiatich, ale ako so smiechom hovorievala, kto si počká, ten sa dočká. Všetky sme jej závideli. Peter bol vzdelaný, rozprávkovo bohatý a Hanka bola šťastná, že nemusí chodiť do práce, tešila sa ako bude Péťovi vyvárať , obskakovať honosnú vilu a jazdiť v nakupovať v luxusnom aute. Rok sme Hank nevideli, ospravedlňoval sme zpřetrhané kontakty - veď je krátko vydatá, má bábätko ... Po dvoch rokoch, kedy sme s Hankou boli len v telefonickom kontakte sa nám zdala čoraz zvláštnejšie, preto sme jej prepadli doma. S plačom sa nám zverila, že jej Péťa zakázal sa s nami - ako s póvlem stýkať, cvičiť a plávať vraj môže doma, v dome ani na záhrade nesmie nič robiť, pretože na to majú ľudí, s rodičmi ani so sestrou sa nevidí, Péťa si to neželá ... zmienila sa, že za rok by rada išla do práce, ale Péťa ztropil scénu as opovrhnutím jej povedal: kam by si chcela ísť, keď nič nevieš, bezo mňa nie si nič!

Ako spoznáme manipulátor

* Manipulátor vyvoláva pocit viny, závislosti, dáva najavo, že partner (kolega v práci apod) nesmie mať vlastné názory alebo ich meniť
* Vyhýba sa zodpovednosti, prenáša ju na druhej
* Všetko kritizuje, ale vlastné kritiku neznáša, zameriava sa na nedostatky iných a vyvoláva pocit vlastnej neomylnosti
* Vydiera, vyhráža, ponižuje, štylizuje sa do úlohy obete
* Komunikuje nepriamo, odpovedá neurčito, mení tému uprostred hovoru a podľa toho ako sa mu to hodí
* Skáče ostatným do reči, klame a prekrúca výroky ostatných
* Je závistlivé, svoje potreby sa snaží logicky zdôvodniť, ale neuznáva práva a potreby druhých
* Ide za svojimi cieľmi na úkor druhých, je egocentrický
* Hovorí síce logicky, ale chová sa inak, vyvoláva zváraním, závisť, podozrievavosť
* Robí mu ťažkosti načúvať iným, pôsobí dojmom, že všetko vie a pozná, máva kamennú tvár a dáva najavo len to čo uzná za vhodné
* Ľudia sa v jeho prítomnosti cítia nepríjemne a neslobodne.

Manipulátor nemusí mať všetky znaky, ak však u svojho náprotivku (kolegu) väčšinu znakov zaznamenáme, majme sa napozoru.

Manipulátorov sú v polulaci údajne asi tri percentá a ak na nejakého narazíme, je ťažké sa jeho vplyvu vymaniť. S obľubou používajú citové vydieranie s cieľom získať moc nad svojou obeťou. Spolužitie s manipulátorom môže byť skutočným peklom. Manipulátori sa dokážu schovať za masku, ktorú odhodí v rôznych zlomových situáciách - spoločné bývanie, narodenie potomka, (povýšenie kolegami). Väčšinou už je neskoro len tak manipulátor opustiť. Mnoho žien sa tak dostáva do zdanlivo bezvýchodiskovej situácie ...

Bráňte sa manipulácii

Majme stále na pěměti, že všetci máme právo robiť chyby - a byť za ne zodpovední. Máme právo otvorene povedať, že niečo nevieme, nevieme, niečomu nerozumieme - to neznamená, že sme menejcenní. Manipulátor často svoju "obeť" izoluje od okolia, aby nad ňou získal absolútnu psychickú (často i materiálne) nadvládu. Je potom veľmi ťažké sa z takejto izolácie vyvléknout a začať situáciu riešiť. Preto sa bráňte včas:

* Odhalíte Ak manipulátor včas - máte napoly vyhraté
* Zmierte sa s tým, že iný nebude a dôkladne zvážte, či s ním zostať, alebo radšej odísť
* Bráňte sa izoláciu - nenechajte sa odtrhnúť od rodiny, priateľov, práca, koníčky
* Naučte sa s ním komunikovať, pri výmene názorov si stojte za svojím
* Nepodceňujte sa, nedajte sa zastrašiť
* Buďte asertívne - ak po vás bude manipulátor chcieť niečo s čím nesúhlasíte, zdvorilo, ale dôrazne to odmietnite
* Nedávajte si za danú situáciu vinu a neomlouvejte sa za niečo, za čo nemôžete
* Snažte sa byť nad vecou - kritiku a už vôbec nie vydieranie manipulátor si Nedopusťte
* Chcite po ňom jasná vyjadrenie - žiadne zahmlievanie neakceptujte
* Uvedomujte si vlastnú hodnotu, "váš" manipulátor nie je lepší než vy
* Nehanbite sa zveriť rodine, kamarátom, získate tak psychickú podporu
* Buďte dôslední a vytrvajte - získate toľko potrebné sebavedomie

Keď na manipulátor narazíte v kolektíve, môžete jeho vplyv spoločnými silami docela dobre oslabiť, ak je manipulátor váš partner, býva to veľmi ťažké, ale riešiteľné.

Pomoc psychológa

Naša kamarátka Hanka nakoniec navštívila psychológa. Po niekoľkých sedeniach pookřála, psychológ jej vysvetlil, že to nie je ona, kto môže za krachujúci manželstvo a nemusia sa stále dookola ospravedlňovať. Naučil ju odporovať, keď s niečím nesúhlasí. Najskôr doma samozrejme došlo k niekoľkým hádkam, ale Hanka to zvládla - nebola na manipulátor sama. Petrovi oznámila, že nastupuje do pomerne atraktívny práce. Získala slobodu a uznanie kolegov a postupne kupodivu aj Petrov rešpekt.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: