Liečivá moc smíchu

Ľudský smiech - jedna z najúžasnejších zručností. Smiech navodzuje dobrú náladu,rúca hrádze nepochopenie medzi ľuďmi a naviac má množstvo liečivých účinkov pre naše telo. Smiech podporuje aj rozvoj myslenia. Začnite každý deň s úsmevom, uvidíte, bude líp.


Sila ľudského smiechu a úsmevu je naozaj zázračná. Lepšie sa cítime v spoločnosti rozesmátých ľudí ako medzi samými nudnými patróny, ktorí si neustále na niečo sťažujú. V obchode sa necháme obslúžiť radšej milú a usmievavé predavačkou, aj keď zrovna nepatrí k najrýchlejším, ako zamračenú profesionálkou.

Čo prezradí smiech

*
Smiech, do ktorého sa musíme nútiť, vždycky bude znieť strojene a kŕčovito. Vďaka tomu tiež môžeme veľmi ľahko spoznať neupřímného človeka. Stačí, keď si odmyslíme usmievavá ústa a pozorne sa zadíváme na hornú časť tváre a najmä na oči dotknutého. Ak sú rozžiarené a robia sa okolo nich "vrásky smiechu", ide o úprimný úsmev.
*
Keď sa usmievajú iba ústa a horná polovica tváre ostáva studená, jedná sa pravdepodobne o pretvárku.
*
Neupřímný môže byť aj človek, ktorý sa v spoločnosti smeje obzvlášť hlučným smiechom, z ktorého tak trochu mrazí.
*
Ovšem pozor, rovnako sa môžu aj ľudia, ktorí sú veľmi nešťastní a medzi rozesmátými ľuďmi sa na to snaží zúfalo zabudnúť. Alebo aj hysterickej osoby, ktoré chcú za každú cenu upútať pozornosť.

Psychológia smiechu

*
Mužom sa väčšinou páčia ženy s vysokým perlivým smiechom.
*
Ak sa však rovnakým spôsobom smeje muž, je považovaný za zženštilého, a teda nepřitažlivého.
*
Ľudia, ktorí sa môžu príliš nahlas, alebo pri smiechu Hyką, chrochtají, prskajú a všelijako zmietanú telom, nás odpudzujú.
*
Ženy sa smú trikrát častejšie ako muži.
*
V prítomnosti neznámych mužov sa ženy môžu oveľa častejšie a aj oveľa vyšším tónom ako medzi svojimi blízkymi. Ako by tým chceli trochu otupiť napätie, ktoré medzi dvoma neznámymi osobami vzniká.
*
Ženy vedia o niečo lepšie ako muži smiechom (či skôr výsmechom) druhého uraziť a ponížiť.

Každý deň začína s úsmevom

Zaujímavým fenoménom je nákazlivosť smiechu. Niečomu sa smejete tak, že jednoducho nemôžete prestať. Keď sa vám to konečne podarí, tak vedľa vás niekto vyprskne a smejete sa znova.

*
Smiech má naozaj zázračnú moc. Nielenže má pozitívne účinky na zdravie, ale predovšetkým má výrazný vplyv na naše celkové naladenie.
*
Centrum smiechu leží v mozgu tesne vedľa motorického centra a obe oblasti sa navzájom ovplyvňujú. Preto dobrá nálada vyvoláva telesnú reakciu v podobe smiechu, ale platí to aj opačne: Smiech (i samotný úsmev) dokáže našu myseľ naladiť na vlnu dobrej nálady.
*
Skúste sa teda každé ráno premôcť, ai keď sa budete cítiť hrozne, usmejte sa na seba do zrkadla. Uvidíte, že celý váš život začne byť o niečo krajší.

Tajomstvo smiechu

*
Dieťa sa zvyčajne prvýkrát zasmeje v období medzi 14. a 16. týždňom veku.
*
Schopnosť smiať sa je pravdepodobne vrodená. Smejú sa aj hluchoslepí deti, ktoré smiech nemohli odpozorovať ani odposlechnout.
*
Okrem človeka sa môžu aj niektorí ľudoopy. Človek však vyráža slabiky smiechu iba pri výdychu, kdežto šimpanzi aj pri nádychu. Z toho vedci usúdili, že ľudský smiech vznikol pred šiestimi miliónmi rokov, kedy sa ľudia a ľudoopy vývojovo oddelili.
*
Smiech sa skladá z krátkych slabík (asi 75 milisekúnd), ktoré vyrážame približne v intervaloch 210 milisekúnd. Tento rytmus máme vrodený, zmeniť ho je prakticky nemožné.
*
Smiech má charakteristický zvuk, ktorý sa počas jedného zasmání nikdy nemení. To znamená, že sa smejeme hi-hi alebo ha-ha, ale nikdy hi-ha.
*
Ľudský smiech je zvukovo symetrický - znie rovnako, aj keď ho nahráme a pustíme odzadu.
*
Humor je "spúšťačom" smiechu len v 20% prípadov. Najčastejšie sa totiž smejeme po vyslovení úplne banálnych viet, ako: "Pozri sa, tamto ide Jirka."
*
V spoločnosti iných ľudí sa smejeme 30x častejšie ako o samote.
*
Rozprávač vtipov a humorných príhod sa smú o 46% viac ako ich poslucháčmi.
*
Ženy sa môžu oveľa viac v úlohe vypravěček ako posluchaček.
*
Ženskému rozprávanie sa obe pohlavia smú oveľa menej než mužskému.
*
Smiech je výrazne nákazlivý. Komediálny seriály, do ktorých sú zaraďované nahrávky smiechu, núti divákov viac sa smiať a sú tiež hodnotené ako úspešnejší.

Pozitívne účinky smiechu

*
Výbuch smiechu dokáže uvoľniť nahromadené negatívne emócie, ako je agresia, smútok, frustrácia, úzkosť, strach i sexuálne pretlak.
*
Pri smiechu klesá produkcia stresových hormónov, ktoré môžu spôsobovať choroby srdca a ciev, cukrovku a ďalšie tzv civilizačné choroby.
*
Pri smiechu sa okysličujú všetky tkanivá tela, urýchľuje sa regenerácia a stúpa aj naša celková energia. Preukázateľný je tiež pozitívny vplyv na srdce a cievy a vylučovanie tráviacich štiav. Kým hnev a závisť znižujú imunitu, smiech a optimizmus ju naopak posilňujú. Z toho vyplýva priaznivý vplyv smiechu na všetky zápalové ochorenia, skúmajú sa aj jeho protirakovinové účinky.
*
Pri smiechu sa do krvi uvoľňujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a tlmí vnímanie bolesti.
*
Smiech je dôležitým prostriedkom medziľudskej komunikácie. S jeho pomocou dokážeme nadväzovať blízke kontakty a tlmiť ostrie sporov.
*
Úsmev a smiech hrajú dôležitú úlohu pri zoznamovaní a komunikácii medzi mužom a ženou. Smejúca sa žena priťahuje mužovu pozornosť a zároveň ho odrádza od sexuálnej agresie.
*
Podľa niektorých výskumov podporuje smiech rozvoj myslenia. To platí najmä u detí, ktoré často spoznávajú svet pomocou zábavy.
*
Dobrá nálada vyvoláva smiech, ale platí to aj opačne. Samotné zdvihnutie kútikov úst dokáže výrazne zlepšiť naše celkové naladenie.

Smejte sa sami sebe

Jedno známe príslovie tvrdí, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. To isté možno povedať aj o situáciách a problémoch, ktorým sme počas života vystavení. Čo jeden človek považuje za osobnú tragédiu alebo aspoň za hroznou hanbu, je pre iného len nepatrná prekážka, ktoré sa neskôr zasmeje. Ktorý z tých dvoch to má v živote jednoduchšie? Podľa psychológov jednoznačne ten druhý.

Humor ako najlepší liek na všetky starosti

Ten, kto má zmysel pre humor a vie sa zasmiať aj sám sebe, totiž väčšinou vie vidieť veci z nadhľadu a netrápi sa kvôli nepodstatným maličkostiam. Snažte sa zvýšiť si trochu sebavedomie a menej dbať na mienku druhých. Každú maličkosť nevnímejte ako tragédiu, naučte sa rozlišovať, čo je naozaj dôležité. Nelámte si hlavu zbytočnými obavami. Nič sa neje tak horúce, ako sa to upečie.

A hlavne sa čo najviac smejte (nie vysmívejte) - predovšetkým sami sebe.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: