Domáci miláčikovia v rodine - zdravé krmivo

Rad vedeckých štúdií jednoznačne dokazuje blahodárny vplyv domácich maznáčikov na zdravie ich pánov: pomáhajú zvládať stres, fungujú ako jedno z najúčinnejších antidepresív, vnášajú do našich životov novej kvality, niektorí z nich zachraňujú aj životy.


Jestli si myslíte, že ten roztomilý lesklý noštek, ktorý pozerá z košíka, vnesie do domácnosti výlučne radosť, ste na omyle.

Zaobstarať si zvieratko je starosť niekedy aj na pätnásť a viac rokov. Iní tvorovia sú zase starí už za štyri roky svojho života. Budete sa rovnako zaujímať o trinásťročného jazvečíka s bolesťami chrbtice, ako kedysi o rozverné chlpaté šteňa? Disponujete dostatkom času, trpezlivosti, elánu a peňazí, vhodnými priestormi a pevnými nervy? Než sa pre svoje šteniatko, mačiatko, Morčiatka, ryšavky ... vydáte, svolajte rodinnú radu. Nebude totiž široko ďaleko nikto, kto by zostal následkov Veľkej chlpaté revolúcie ušetrený!

Príprava na príchod zvieracieho člena rodiny

*
Najprv si ujasnite, o ktoré domáce zviera máte záujem.
*
Nepodliehajte módnym trendom ani názorom okolia, pokiaľ nie sú podložené chovateľskými skúsenosťami.
*
Akonáhle sa doma dohodnete na rase, pokúste sa obstarať si maximum informácií. Vyhľadajte na internete príslušnú webovú stránku, pustite na chat zvedavé otázky.
*
Zhromaždite príručky, spojte sa depozitármi, navštívte výstavu, zájdite si pre radu k veterinárovi. Prečítajte si mestskú vyhlášku.

Zodpovednosť pánov za domácich miláčikov

Relatívne najmenej náročné býva zaobstarať si drobného cicavca. Trh ponúka rôzne druhy škrečkov, morčiat, králikov, myší, veveričiek, osmák, Pískomil, činčíl a podobne v cenových reláciách od 20 do 300 korún. "Kúpiť si" je však v tejto súvislosti skresľujúci slovný obrat. V 99,9% prípadov zvieratko kupujeme deťom. Pozor! Deti mladšie ako päť rokov často samou láskou nerady krehké telíčko pomačkají, nezriedka zahubia. Zotrvajte preto zatiaľ u plyšákov.

Živý tvor učia deti zodpovednosti. Akonáhle sa z vlastnej vôle začnú o nejaké starať, musí vytrvať. Oplatí sa vopred vypracovať záväzný harmonogram nadchádzajúcich povinností. Zabráni diskusiám, kto je na rade s venčením, kto čistí klietku a kto zoženie granule.

Výber vhodného domáceho maznáčika

Malí cicavce

*
Ako vyberať: v zavedenom zverimexu alebo u osvedčeného chovateľa.
*
Čo strážiť: suchý noštek, oči bez výtoku, čistý análne otvor, pevné výkaly na dne terária, lesklú a priliehavú srsť, letargické alebo nápadne hektickej správanie, zranenia. Ak zviera zjavne nie je v poriadku, neberte ani iné z toho istého terária.
*
Čo pripraviť: priestranný vybavený príbytok, podstielku, potravu.
*
Tip: niektoré druhy týchto tvorečků sú šťastnejší vo dvojici.
*
Situácia o nervy: škrečok je pod vaňou a už druhý deň nevyleziem.

Pes

*
Ako vyberať: zohľadnite pohlavie, genetickým rysom povahy, dedičným vadám, náročnosti starostlivosti o srsť, výcviku a pohybu.
*
Čo strážiť: čistotu očí, uší, kvalitu srsti a kože, zuby, proporcie.
*
Čo pripraviť: špičkovú potravu, pomôcky na chov a hračky.
*
Tip: keď dáte šteňaťu na hranie len starý škrpál, rovno sa rozlúčte aj talianskymi lodičkami.
*
Situácia o nervy: váš Drahoušek překousal pred drogériou vodítko, a teraz sa preháňa medzi svištícími autami.

Mačka

*
Ako vyberať: voľte radšej menej agresívne jedinca.
*
Čo strážiť: to isté ako u šteniat, pozor na hnačky.
*
Čo pripraviť: zodpovedajúce pelech, vhodnú potravu a hračky.
*
Tip: zatvárajte dvere na WC, rozmotávání role toaletného papiera je pre väčšinu mačiek neodolateľná zábava.
*
Situácia o nervy: nájdete v publikácii Alice Rheoová: Hodná mačka, nemožné správanie.

Jedálniček domácich maznáčikov

Chcete, aby sa váš štvornohý kamarát tešil dobrému zdraviu? Obohaťte jeho jedálniček o výživné zložky.

Dve dôležité zásady:

*
psovi nesmiete dávať surové bravčové mäso, len varené - aj toho len malé množstvo,
*
dospelá mačka nesmie piť mlieko, pretože spôsobuje hnačku.

Odčervovania domácich maznáčikov

U všetkých domácich zvierat, u mačiek najmä, je okrem predpísaných očkovanie potrebné dať dbať na odčervovania. Aj s škrečkom alebo myškou by ľudia mali prísť k veterinárovi, aby zviera prezrel. Niektoré plesne a parazity sú prenosné na človeka.

Zvierací členovia domácnosti proti stresu a pre vnútornú pohodu

Niektorí snáď majú trochu zvláštne zvyky a nároky, ich aktivity sú niekedy až skazonosná, nie vždy zrovna pekne vonia. Napriek tomu sú úžasní. Mačka je svéráz, nemožno si ju podmaniť. Nedá sa. Ona dávkuje lásku, nie vy. To však neznamená, že jej nemá doslova napustený kožúšok. Vedci zistili, že keď majitelia mačiek svojich obľúbencov hladí, spomaľuje sa im tlkot srdca, ako by sa chceli priblížiť mačaciemu pradenia. Pes má úžasnú schopnosť zdvihnúť náladu a rozdávať lásku plnými labkami na všetky strany. Hladíme Ak psa a rozprávame si s ním, náš krvný tlak sa znižuje, a naopak v krvi sa zvyšuje množstvo chemických látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu (starý známy endorfín). Ďalej dochádza k zníženiu hladiny kortizónu spojovaného so stresom.

Po stresových situáciách dochádza u majiteľov domácich zvieratiek k rýchlejšiemu návratu krvného tlaku a srdcového rytmu do normálu ako u ľudí, ktorí doma žiadneho zvieracieho miláčika nemajú. V zvlášť ťažkých situáciách, ako je napríklad strata partnera, sa u majiteľov domácich zvierat výrazne menej často as menšou intenzitou vyskytujú psychosomatické ťažkosti, bolesti hlavy, nespavosť, úzkosti a depresie, a to až o dvadsať percent v porovnaní s tými, ktorí žiadne zvieratko nemajú . Odborníci sa tiež domnievajú, že najmä psi veľa pomáhajú prekonať neľahké obdobie v detstve a dospievaní a že deti, ktoré majú k dispozícii psie miláčikov, si po rozvode rodičov lepšie vedú v sociálnych vzťahoch a sú menej agresívne.

Domáci maznáčikovia ako súčasť terapie

Odborníci zistili, že pacienti, ktorí si smeli do nemocnice so sebou vziať svoje zvieratko, podstatne lepšie znášali nemocničné prostredie a ich zdravotný stav sa lepšil rýchlejšie. U detí výskumníci objavili, že tie, ktoré boli v pravidelnom kontakte so zvieraťom, po operácii vyžadovali menej prostriedkov na utíšenie bolesti a lepšie sa uzdravovali. Zvieratá zohrávajú pozitívnu úlohu iv živote ťažko postihnutých detí. Zdá sa, že deti postihnuté autizmom (stiahnuté do seba, nereagujúce na sociálne podnety, nekomunikujúcich) sa k zvieratám správajú přívětivěji as menšou zlobou ako k ľuďom. Na zvieratá dobre reagujú aj deti s Downovým syndrómom (takzvaným mongolismem). Sú plné horúcich emócií a majú rady zodpovednosť, ktorá sa so starostlivosťou o zvieratko spája.

Pes sa postará o Vaše kilá navyše

Novopečení majitelia psov podľa štatistík schudnú za prvý rok "pánečkování" 10 až 15 kilogramov. Môže za to totálna zmena denného režimu. Navyše získajú v priemere dvadsať známych z radov miestnych psíčkarov.

Psie záchranári

Nemáme na mysli bernardín sa súdky rumu, ani psov, cvičené k osobnej ochrane človeka. Hovoríme o tých:

*
ktorí sa stávajú spoločníkmi a pomocníkmi ľudí handicapovaných alebo postihnutých ťažkou chorobou,
*
o psoch pre nevidiacich, či psy cvičené pre pomoc nepočujúcim,
*
o psoch pre ľudí trpiacich epilepsiou, cukrovkou alebo inou závažnou chorobou,
*
títo psi sú v podstate záchranným lanom, spájacím postihnuté s plnohodnotným životom.

Váš výber domáceho maznáčika

Už samotný výber domáceho miláčika vraj o nás všeličo prezrádza.

*
PES

Máte radi vo veciach poriadok, máte zmysel pre povinnosť a zrejme nebudete príliš veľkí samotári. Ste disciplinovaní a do dobrodružstva a nových zážitkov sa vrháte oveľa opatrnejšie ako majitelia mačiek.

*
Kôň

Ste ohľaduplní, dávate prednosť spolupráci pred súťažením a dokážete druhým prejaviť súcit. Aj vy ste disciplinovaní, uvažujete logicky a kladiete veľký dôraz na poriadok. Máte radi nové skúsenosti a sú pre vás typické dlhodobá a verná priateľstvo.

*
MAČKY

Vaše vzťahy s ostatnými sú dobré a tiež pomerne blízke. Láka vás súťaženie a pred vplyvom a mocou uprednostňujete kvalitný výkon. Tiež ste tvoriví a máte radi umenie.

*
Hlodavce - myš, morča a spol.

Skôr si držíte ľudí od tela, nie ste typ človeka, ktorý by bol vždy a všade druhým oporou. Máte pomerne zamotanú charakter. Blízka priateľstvo pre vás nie sú až tak kľúčové - na rozdiel od moci a výhodné pozície.

*
Dravci

Ste spoľahliví, máte radi poriadok. Ak niečo sľúbime, je pre vás zásadné sľub splniť. Aj vy ste radi v spoločnosti druhých.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: