Bowling - šport pre celú rodinu

Bowling je jedným z najmódnejšie športov posledných rokov. Spája v sebe pohyb, oddych a spoločenskú udalosť. Bowling možno vyzerá ako zábava, ale je to vrcholový šport, bežne prevádzkovaný na profesionálnej úrovni.


Z histórie bowlingu

* Nemecký dejepisec William Pehle tvrdil, že kolískou bowlingu bola okolo roku 300 nášho letopočtu jeho vlasť. Britský antropológ Sir Flinders Petrie ho ale pri svojich egyptských vykopávkach v roku 1930 rázne vyviedol z omylu, keď zistil, že hru veľmi podobnú dnešnému bowlingu, prevádzkovali deti už 3200 rokov pred Kristom v starovekom Egypte.
* Anglický kráľ Edward III., Ktorého prestala baviť lukostreľba, sa začal roku 1936 zaujímať o kolky. Európski vysťahovalci potom "rozniesli" bowling po celej zemeguli, a predovšetkým na americkom kontinente s ním slávili obrovské úspechy.
* V roku 1841 postavil americký štát Connecticut bowling mimo zákon ako neprimerane hazard. Tamojšie ropné magnáti sa však nemienili svoje obľúbené kratochvíle vzdať a nechali si potajomky vystavať dráhy priamo vo svojich honosných sídlach.
* Dnes hrá bowling podľa oficiálnych odhadov sto miliónov ľudí v deväťdesiatich krajinách sveta.

Technika hry bowlingu

* Základom je správny postoj pri rozbehu a držanie tela pri pohybe s guľou, oboje by malo byť uvoľnené a vhodne načasované.
* Na dráhe sú zámerné body - šípky alebo bodky - ktoré vás naviguje, ako presne zacieliť.
* Guľa sa nehádže, ale kyvadlovým pohybom ruky vypúšťa dopredu na dráhu cez zámerné body smerom proti prvej kuželce. Nie je nutné sa po dráhe rozbiehať, stačí urobiť dva tri kroky a dobre zamieriť. Čím prirodzenejšie pocit máte pri odhodu, tým presnejšie hod bude.
* Guľa by mala pri odhodu dosadnúť na dráhu najďalej 50 cm za čiarou odhodu. Nemala by ísť proti kolkom rovno stredom dráhy, účinnejšie je triafať sa krížom, čiže zo strany medzi prvou a druhou vretenu.
* Zo začiatku sa vám však oveľa častejšie "podarí" tzv žliabkom, kedy gule beží postranným žliabkom, bez toho aby sa dotkla kolkov. Ak zostane stáť vždy jedna kolok na každej strane poľa, takže ich nemožno jedným hodom poraziť obe súčasne, jedná sa o tzv parohy.

Zábavné centrum ZUZANA - Ostrava

Ak sa s rodinou a alebo priateľmi chystáte vydať na bowling, príde asi túto zábavnú hru vyskúšať do zábavného centra Zuzana v Ostrave. Zábavné centrum disponuje s vysoko kvalitným sedmidráhovým bowlingom.

Zábavné centrum Zuzana má tiež štyri dráhy kolkov, ktoré si v tomto stredisku môžete tiež s priateľmi zahrať. Zábavné centrum v Ostrave je veľmi navštevované a obľúbené pre svoje prostredie a možnosti. Na základe tejto skutočnosti má bowling Zuzana profesionálny tím, ktorý Vám poradia a zodpovedia Vaše všetky otázky.

Príďte sa pobaviť a spríjemniť si deň na bowlingu. Ak ste začiatočníci a alebo aj pokročilí určite využijete všetku profesionalitu a všetky služby, ktoré bowling Zuzana ponúka. Toto všetko nájdete v Ostrave - Porube, kde Vás zábavné centrum vždy rado uvíta.

Držanie gule pri bowlingu

Klasické držanie: štandardné guľu s tromi otvormi držíme dvoma vsunutým prstami a palcom ruky. Prsty by mali byť ponorené do gule po druhý kĺb, palec celý. Vrchný prsty ležia voľne cez vršok gule a dlaň by sa mala voľne dotýkať povrchu gule.

To je konvenčné štandardné držanie. Ak je vykonané správne, umožňuje hráčovi hojdať relatívne ťažkou guľou bez nutnosti ju nejako stláčať alebo tlačiť. Ani sa nemusí obávať toho, že mu palec alebo prsty uviaznu v dierach. Návyk správneho držania gule je rozhodujúcim prvkom dobré hry.

Omyly pri hádzanie pri bowlingu

Spočiatku budú vašu hru sprevádzať nezdary. To, čo vyzerá na prvý pohľad jednoducho (hráč posiela guľu ladne dráhou a poráža všetkých desať kolkov), je v skutočnosti buď náhoda, alebo výsledok systematického tréningu.

* Najčastejšou chybou býva zlý výber gule. Nie každá guľa s veľkými dierami zaručia správny hod
* Ďalším omylom je snaha dať čo najväčšiu ranu. Bowling nie je silový šport ako vrh guľou alebo vzpieraní. Rozhoduje predovšetkým technika, sústredenie a šikovnosť.
* U gule nezáleží na farbe (riadi sa náhodne módou), ale dôležitá je váha.
* Váha sa určuje v librách. Medzinárodné pravidlá pripúšťajú náčinia s hmotnosťou 6-16 libier (libra = 0,453 kg), čo v prepočte znamená, že medzi kolky môžete poslať guľu maximálne 7,25 kg.
* Guľa sa delia na niekoľko kategórií (urethanové, reaactiv, Proactive, částečkové), ale väčšina je určená pre športové hranie.

Vybavenie na bowling

Začiatočníkom je určená polyesterová guľa (má rovnaké vlastnosti ako guľa v bowlingových centrách). Predavač vám poradia vhodnú váhu v librách podľa vašich fyzických parametrov. Ženy hádžu guľami od 9 libier a muži od 12 libier. Do gule sa vyvŕta niekoľko dier (najmenej tri, najviac päť) priamo podľa rozmerov vašej ruky. Môžete si zaobstarať aj špeciálne brašňu na bowlingovú guľu.

Vhodné oblečenie na bowling

Najvhodnejšie sú voľné nohavice (ženy môžu mať sukňu) a tričká s krátkymi rukávmi.

Trendové oblečenie pre bowling sa nápadne podobá golfovému. Dlhé športové nohavice a polokošele, ženy voľné sukne strednej dĺžky, nohavicové sukne alebo dlhé nohavice.

V lete sa tolerujú kraťasy. Nevhodné sú tepláky, hoci značkové.

Súčasťou výstroja sú rukavice. Pripomínajú ortézy na zafixovanie kĺbov, pretože ich hlavnou úlohou je spevniť hráčovi zápästie, aby mohol docieliť väčšiu rotácie gule.

Vhodná obuv na bowling

Špeciálna bowlingová obuv s koženou podrážkou, aby ste sa mohli skĺznuť. Žiadne iné topánky koženú podrážku nemajú, pretože u iných športov je kĺzanie nežiaduce.

Topánky si môžete vypožičať alebo si zaobstaráte vlastný.

Rovnako ako oblečenie aj pánske a dámske modely topánok voľne kopírujú golfové trendy. Kvalitná obuv vyrába niekoľko firiem ak jej šitie sa používajú luxusné materiály, napríklad klokanej kože.

Zaujímavosti o bowlingu

* Kolky sa vyrábajú z javorového dreva, meria 380 mm, váži 1531 až 1645 g.
* Dráha je dlhá 19 156 mm.
* Miesto pre rozbeh meria minimálne 4572 mm.
* Najzáhadnejších guľou histórie je minerálie Ball od firmy Brunswick Corporation z roku 1905, ktorej utajované zloženie malo nalákať kupcov.

Slovníček výrazov v bowlingu

* Bowler

Každý, kto vezme guľu do ruky a pošle ju po dráhe, sa stáva Bowler. Zároveň sa pod týmto pojmom skrýva obsluhujúci personál, ktorý bowling zapína, je k dispozícii pri poruchách dráh apod

* CBA

Česká bowlingová asociácia. Organizuje svoje turnaja len na kvalitných dráhach, takže ak vo vašom centre akcia CBA prebiehajú, našli ste kvalitné športoviská.

* Foula line

Čiara odhodu.

* Frame

Každá hra sa skladá z desiatich framov (kolies), v každom z nich môže hráč hádzať dvakrát.

* Pinsetter

Zariadenie, ktoré automaticky stavajú kolky (existujú aj bielej nastavovač).

* Spare

Dosiahnete ho vtedy, keď druhým bodom vo framu porazíte všetky zostávajúce kolky.

* Strike

Hod, ktorým porazíte všetkých desať kolkov naraz. Pri triplestriku sa vám to podarí trikrát za sebou.

* Double

Dva po sebe idúce striky sú double. Počíta sa pre prvý strike 20 plus počet kolkov zhodených v prvej nasledujúcej časti po druhom striku.

Druhý deň po bowlingové večeri vás preto môže citeľne bolieť nielen zápästia. Bowling je o pohyblivosti. Najviac dostávajú zabrať zadok, kolená a rameno. Pred zápasom sa preto rozcvičte. Hodí sa akákoľvek zostava k pretiahnutie svalov, rozhýbanie veľkých kĺbov a uvoľnenie chrbtice od bedrový až po krčné. Vážne úrazy nikomu nehrozí, medzi najbežnejšie zranenie patrí odlomené umelé nechty a odrené prsty.

Odporúčania pre spoločenské hádzanie

Aby ste si bowling stihli zahrať aj rozprávať, mali by ste sa v jednej dráhe striedať v ideálnom prípade tri, ale nemalo by vás byť viac ako šesť. Pokiaľ hodláte vyraziť vo väčšom počte, radšej si dráhy vopred zarezervujte.

Načerpané skúsenosti z bowlingového centra sa vám môžu hodiť aj v zamestnaní, pretože kolky čoraz častejšie predstavujú náplň rozličných firemných akcií.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: